ZIERHiZEESGHÉ COURANT. Vrijdag den 6 September WÏEÏJWSTIJ1INGE1V. DÜITSCIILAND. GROQT-BRITTANNÏEN. FRANKRIJK. BELGIE. NEDERLANDEN» ïf.o 72. A.o 1839. FRANKFORT 9 den 3i Augustus. Het half-officiële oostenrijk- sclie dagblad deelt tijdingen uit Konstantinopel mede tot den i4° pe prins de Joinville nam de bijzonderheden dier hoofdstad in «ogenschouw. Hij werd van de zijde der regering met de meeste onderscheiding behandeld. Ter zijner eere hadden er, onder an deren groote militaire manoeuvres plaats gehad. In bijzóndere brieven van de turksche grenzen meldt men, dat aldaar een couierr, naar Weenen bestemd, was voorbijgekomen. Naar men verhaalde, zou daarmede het berigt uit Konstantinopel worden overgebragt dat Mehemed-Ali tot de hem voorgelegde schikkingen was toegetreden en zich met den erfelijken troon van Egypte en Arabië vergenoegen wilde. Daarentegen verlangde hij dat het be stuur over Syrië en Adana levenslang aan zijn' zoon Ibrahim*pacha zou worden verleend. In hoe verre dit geloof verdient zal nader moeten blijken. Zoo vèel schijnt intusschen zeker, dat men te Konstantinopel tijdingen ontvangen heeft volgens welke het slüitén van. den vrede met Mehemed-Ali op handen scheen. Deze zou van zijne vijandige gezindheden jegens Chosrew»pacha teruggekomen zijn, 'en zijn voornemen te kennen gegeven hebhen om zich naar Kon stantinopel te begeven ten einde den nieuwen sultan zqne hulde aan te bieden en tot eene schikking te komen. Uit Krakau wordt van den 26 gemeld, dat reeds sedert dagen de Wpjchsel buiten hare oevers, was getreden dat in de laat ste dagen het 'water echter zoo zeer gestegen was dat het bijna de buitengewone hoogte van i8io had bereikt. De angst, waarin de ongelukkige oeverbewoners verkeerdëh was buitengemeen. Gedeel telijk waren zij op de daken gevlugt gedeeltelijk hadden zij naar de naburige heuvelen de wijk genomen. Den 26 was eindelijk gelukkig het water aan het vallen. In Pera eene der voorsteden van Konstantinopel is Vól gens brieven van den io dezer, een verschrikkelijke brand uitge barsten, waardoot* meer dan veertienhonderd huizen grootendeels door hel armste gedeelte der Christen-bevolking bewoond in de ascb zijn gelegd. De prins de Jöinville heeftóan het hoofd der manschap van zijn fregat, zeer veel tot het blusschen van den brand ën tot redding van het overig gedöelie der voorstad toege- bragt. Men vrebsde dat de misnoegden deze gelegenheid te baat zooden genqinen hebben om verwarring te weeg te brengen liiaar de plaatselijke autbriteiten hebben de rbst op eene uitmuntende wijze gehandhaafden dóór £7zoirew>-pacha vooral is bij deze ge legenheid veel. sterkte van geest aan den dag gelégd. In nadere berigten wordt omtrent gemelden brand nog het vol gende. medegedeeld De brand is dqs voórmiddags te 11 Ure in eëne door Arme niërs bewoonde wijk uitgebarsten. Vermits 'er eenige tijd verliep eer hulp aangebragt werd beeft de brand zich 9 ondanks den zeer zacbten zuiden-wind zoodanig verspreid dat rnen denzëiveri niet meer meester kon worden. Men beeft bet alleen aan de rigting van iden wind te danken dat bet door de Franken bewoonde gedeelte van Pera niet gelijk voor 8 jaren gebeel in de asbh is gelegd. Intusschen beeft de brand zich naar de groote begrafenis-velden en de aangrenzende grieksche en tuikscbe wijken zeer verre uitgestrekt. Eerst na rhiddernacht kon trien de vlammen móester worden. VoU gens sommigen zijn niet veel meer dan 1000 huizen vernield vol gers de opgaven der plaatselijke overheden echter omtrent 35oo. Indien men in aanmerking qeemt,.dat het afgebrande gedëelté der voorstad meest door de behoeftige volksklassen bewoond werd schijnt bet middengetal van 2000 a 2600 niet overdreven te zijn. Dé over* beden bebben veel ijver betoond. De sultan beeft gelast dat 5oo tenten ter beschikking van de van hunne woningen beroofde inwo ners gesteld zullen worden en dat men onder hen geld en levens middelen zal uitcleelen. Ook is bun toegestaan om gedurende 2 maanden in de turksche wijken te wónen. Voorts worden gelden ingezameld voor de behoeftigen* Een italiaansch inginieur Zaninn Voltaheeft bet reusachtig ontwerp gevormd om een onderaardschen weg door de Alpen van GraauwbunderJand daar te stellen. Uit Tromsöe, in Noorwegen meldt men bet volgende: Io onze wateren is iets gebeurd hetwelk men voor eene fabel ssoü houden indien bet niet door de ontwijfelbaarste getuigen ge staafd Ware. Twee mannén éijn in eene roeiboot de ijszee door gevaren ioó zeemijlen ver om óp Spitsbergen dons tè verzame® len eb zij zijn daarna met eene hoeveelheid daarvan 3o0 spe cies waard gelukkig teruggekeerd. De nataen dezer twee waag* halzen zijn Jönas Pfriihro en Olans VejanDe eerste bad meerma len als stuurman naar Spitsbergen gevaren de sinderé is eèn tibi- Énermansbuecht. LONDEN, den i September. Het engelsch espeditie-leger in Candahar trok in bet laatst van Mei nog zonder belemmering voort, en men dacht niet dat Dost Mahamiiicd zich tegen den ver deren togt verzetten zou. De soldaten leden alleen door de groote vermoeijenisseo en ontberingen meer dan vier honderd paarden waren gedurende den togt omgekomen. -i»-Men heeft hier tijding dat de regering van Siam in navol ging en vermoedelijk op aandrijven der chinesche zich insgelijks tegen het invoeren van opium is begonnen te verzetten en eene paket, die eeoige kisten dezer waar aan boord had, bij het in zeilen van de Menam heeft doen nemen waarbij een gevecht heeft plaats gehad in hetwelk verscheideu menschen zouden omgekot men zijn. De berigten uit Canton loopen tot den 19 April. De gesteldheid van zaken was in die stad nog dezelfde; de vreemdelingen werdea gevangen gehouden en alle handel was gestremd. De gemeenschap tusscben Canton en Macao bad ganscbelijk opgehouden, en de schepea waren ter reede van laatstgenoemde plaats den uitslag der onder handelingen van de engelsche commissarissen wachtende. Mét den tunnel of onderaardschen gang ónder de Theems, is men nu gevorderd tot aan het peil van laag water. Alle vrees voor nieuwe instortingen is nu verdwenen. De gang heeft thans eene lengte van 920 voe'.en op 38o voeten na is het werk geheel vol tooid. Men vleit zich dat de arbeid tegen het laatst van het vol gende jaar geheel geëindigd zal wezen. PARIJS, den 1 September. Er bebben dezer dagen wederom eenige arrestatien plaats gehad welke nog met de gebeurtenissen van Mei in verband staan. De berigten uit Spanje trekken thans de openbare aandacht nog al tot zich. Men wil steeds dat er sedert een geruiipen tijd pogingen zijn aangewend om met onderhandelen en met het betoo- nen van wederzijdsche toegeeflijkheid een eiode te maken aan den burgeroorlog in Navarre. BRUSSEL, den 2 September. Naar men verneemt zijn de le-f den der gemengde commissie belast met het opmaken van regle menten voor de Scheldevaart voornemens zich Daar Holland te be geven om de onderscheidene vaartlijnén die de schepen van beide landen bevaren te bezoeken. De opbrengst van den tol op de Scheldevaart heeft geduren-i de de maand Augustus eene som van 62,000 francs bedragen. Den 17 dezer is een kind van 3 jaren uit het dorp Dave ver. mistzonder dat men wist waar hetzelve gebleven was. Zie hier de toedragtVrouw Romnée was met haar kind in het bosch ge gaan om gras te snijden toen er een onweder opkwam. Het was omstreeks 4 ure des middags toen zij baar dochtertje naar huis zond, hair zeggende, dat zij zou volgen. De kleine sloeg eert verkeerden weg in en in plaats van naar het dorp te gaan gipg zij naar het bosch van Arcbe. De moeder, te huis komende, zocht haar kind doch hoe grobt was hare verwondering hetzelve niet te Vinden. Dadelijk werd in hel bosch onderzoek gedaan doch het kind niet gevonden alle navorschingen waren des zon dags en twee vólgende dagen ook te vergeefs en men had reeds de hoop verloren het kind levende terug te vinden toen des woensdags morgens 2 ure, de houthakkers van het gehucht Tail- fer in de vette het geschrei van een kind hoorden, hetwelk zijne moeder riep. Na twintig minuten zoekens vonden zij de kleine Romnee achter eene struik koud en nat op den grónd liggen. Het ik verwonderlijk hoe een kind van die jaren het heeft kunnen doorstaan 75 uren lang in koude en regen zonder eenig voed sel të zijn. Men bragt de kleine eerst naar het dorp Lustin, al- Waar zij Werd verzorgd alvorens aan hare ouders terug te geven die haar in eenen staat terug ontvingen, wélke doét hopen dat hare gezondheid niet zal geleden hebben. 's GRAVENHAGE den 4 September. Naar men verzekertis van wege het departement van oorlog last gegeven om agn al de personen tot de nationale militie behoorende van de ligtingen van de jaren i83o tot 1834 ingesloten thans nog met onbepaald verlof van hunne corpsen afwezig, vóór den i5 September aan staande, bun geheel ontslag van den dienst te verleenenen dien volgens hun paspoort te doen uitreiken. In een der bladen dezer residentie leest men het navolgendfe; Volgens geruchten, waar wij evenwel niet voor durven instaan, zoude men voornemens wezen bij de aanstaande opening der stalen- generaal eene voordragt te doen nopens het vervallen der lotiög voor de nationale militie. Het geheeie leger zoude alsdan uil keur» kompagnien worden zamengesteld en degenen welke dienst nemen wilden zich voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren moeteif verbinden. Ingeval van oorlog zoude elk inwoner van het vader land zonder onderscheid verpligt worden, de wapenen op ta nemen., Naar men verneemt heeft het gouvernement reeds bevelen gegeven tot het vervaardigen van de stempels voor de nieuwe munt. Volgens de in de gewone vergadering der provinciale staten van dit jaar wegens den toestand der navolgende proviuciëa van

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1