NEDERLANDEN, XXIV AVGVSTVS. ADVERTENTIE IV. ia dien aanzien eene minnelijke overeenkomstwaarbij Martelange aan Belgie aal worden toegekend maar daarentegen eene daarmede in verhouding staande uitgestrektheid gronds welke anderzins aan Belgie zoude zijn verbleven, aan Luxemburg zal worden toegewezen. De handel tusschen Antwerpen en Havre is van zoo weinig aanbelang, dat de stoombootdienst tusschen beide steden afgeschaft is. Te Gend is dezer dagen het eerste belgische schipzijnde Kc-ns pleitmet suiker van Amsterdam door het kanaal van Ter- tieuzen aangekomen. Volgens een onzer dagbladen doorkruist thans een zeker aan tal landloupers waarbij zich ook ettelijke afgedankte soldaten heb ben gevoegdde bosschen van het Hagenland en was men deswe gens in Diest en in de omliggende plaatsen min of meer ongerust Zoodat de gensdarmerie uit al de bijgelegene kantons vereenigd was geworden om die lieden na te gaan en te verstrooijen. In een brief uit de stad Luik van den 19 Augustus leest den, na eenige klagten over het ongunstige Weder: »De hooge prijs der levensmiddelen boezemt ernstige ongerustheid voor den 'j aanstaanden Winter in vooral indien gelijk maar al te zeer te vreezen is, eenige der groole fabrijk-inrigtingen die door de laatste crisis in eenen wankelenden staat zijn gekomen werkelijk vallen en dus, te midden van het ongunstige jaargetijde duizenden werklieden Wn arbeid en brood beroofd worden." Uit andere streken van Belgie geeft men daarentegen gunstige be rigten wegens den slaat der nijverheid. Zoo schrijft men uit Brugge, dat de vrouwen uit de lagere volksklassen aldaar en in den omtrek tegenwoordig drukker dan ooit met het borduren van sluijers voilesbezig zijn die vooral ook naar Engeland worden verzon den. Men begroot het aantal vrouwen die thans te Brugge en in den omtrek zich met zulk eenen arbeid onledig houden op niet tuinder dan i5,ooo. 's GRAVËNHAGE den 25 Augustus. Woensdag is alhier met een jagt uit Amsterdam aangebragt het geschenk dier stad aan HH. KK. HH. den erfprinsen erfprinses bij gelegenheid van hoogst- derzelver huwelijk, en is dat geschenk, naar men verneemt, in eene der kamers van het bótel van genoemde vorstelijke personen geplaatst, endoor de vervaardigers aan HH. KK. HH. overhandigd. In deze residentie ais ook te Amsterdam is even als zeker door geheel het vaderland en overal waar Nederlanders wonen de dag van gisteren waarop Z. M. de koning zijn Bys'e jaar heeft ♦olbragtals een blijde feestdag, die nog menigmaal herhaald tóoge wórden gevierd. Volgens eene opgave zijn er behalve andere voortbrengselen gedurende 1838, uit Neêrlands-Indie uitgevoerd 590,000 picóls loffij 735,öoo picols suiker, g5o,ooo picols rijst, 743,00a pon den indigo en 41 v~*7P'cols tin bedragende de waarde van den geheelen uitvoer 45 millioen guldens, en de invoer J 34,5oo, 000 Waarvan 6 millioen in hollandsche lijnwaden. Men wacht sléchts nog de gevorderde autorisatieom den geheelen ijzeren-Weg van Haarlem tot Amsterdam, bij wijze van proef, met den voorbanden stoomwagen te berijden. tn den Avondbode leest men bet volgende Sommige reizigers langs het gedeelte grooten wegs tusschen Amsterdam en Haarlem hebben naar wij vernemen in den voor. middag van den 22 het Zeldzame schouwspel genotenvan eenen Wagentogt met mast en zeil die wat snelheid aangaat ongetwij feld boven den beroemden togt met den zeilwagen van Stevin ge steld mag worden zonder dat men daarom op de verdienste van dien beroemden bouwkundige iets behoeft af te dingen. Het geval is dit, dat de aannemer of een der opzigters van den spoorweg van Amsterdam naar Haarlem die zich van Haarlem naar Amsterdam wilde begeven, op den vernuftigen inval kwam, om zulks Ie doen per as langs den spoorweg zeiven. Daar de Wind gunstig Was bevestigde hij aan eenen geschikten spoorwagen een klein zeil en daarmede ging het voorwaarts naar wensch. Te half weg wer- den nog een of meer personen ingenomen en op dezelfde wijze Wam het gezelschap spoedig te Amsterdam aan. Dit geval in zich zeiven zoo aardig als zeldzaam levert het bewijs op dat de geheele spoorweg alsnu bereden kan worden en mitsdien is voltooid." Van het eiland Marken meldt men dat aldaar eene sóórt van wonderkind bestaathetwelk naauwelijks veertien maanden oud Is en reeds de zwaarte heeft van niet minder dan Zeventig halve nederlandsche ponden. De vader van dat kind is de visscherman Syrne Kaars, en de moeder na een gewoon meisje te hebben ter wereld gebragthet welk nog in leven is heeft sedertzoo als men gewoonlijk zegt zeventien jaren gewachtalvorens deze wondertelg te baren. Men verwacht dat zij bij gelegenheid der aanstaande kermis te Am- Sterdam het kind daar ter stede ter beschouwing zullen aanbieden. Uit verschillende gedeelten van Eufopa ontvangt men treu- fige berigten nopens den oogst. Zoo moeten, onder anderen in Engeland de aanhoudende regens veel schade aan den oogst veroor zaakt hebben dewijl nog slechts een zeer klein gedeelte van het graan was binnengehaald kunnen worden. De beste soorten van tarwe zijn dan ook ter Iondenscbe markt niet minder dan 6 en de gewone soorten 2 a 3 engelsche schellingen gerezen. Uit het Noorden luiden de berigten geheel anders. In brieven dit Zweden en Noorwegen leest men dat uit alle provinciën de heugelijkste berigten nopens den oogst ontvangen worden en dat men het algemeen daaromtrent eens isdat dezelve sedert een aantal jaren niet zoo overvloedig als thans is geweest. In het Zuiden van dit werelddeelmet name in Italië klaagt Uien bitter over de aanhoudende droogte het koren verzengt op het landen de olijven vallen verdroogd van de boomen. Men is aldaar niet zonder vrees voor schaarsheid en duurte. ZIER1KZEÈden 26 Augustus. De 67ste geboortedag van onzen geliefden en zoo zeer geëerbiedigden koning is eergisteren met veel plegtigheid hier gevierd geworden. Reeds in dén vroegen morgen Wapperden de vlaggen van alle openbare en andere gebouwen en sche pen- In den voormiddag werd ook godsdienstig aan dit feest ge dacht 3 sa werden hartelijke dankzeggingen ten Hemel opgezonden 9 voor het geluk Hes vaderlands en het behoud van 's konings leven en gezondheid waarna op het raadhuis dezer stad door deo heer burgemeester de gelukwenschingen der publieke autoriteiten werden ontvangen. Onder de vreugdebedrijven verdient inzonderheid ook gemeld te worden dat door de directie der Katoen-Fabriek van de heeren G. en ff. Salomonson, bij eene gepaste verlichting aan het lokaal, eene uitdeeling werd gedaan van spijs en drank aan de jeugdige werkliedendie onder het genot daarvan zoowel als den geheelen dag hunne vreugde op eene gepaste en ordelijke wijze hebben doen kennen tot genoegen van alle ingezetenen. Deze dag is overigens aan de vreugde gewijd geworden waartoe ook veel bijdroeg de uitvoering van het schoone muzijk door het korps muzijkanteneh is alzoo in gulle vrolijkheid en in de beste orde afgeloopeD. Dankbaar jegens het Opperwezen dat ons het onwaardeerbaar geluk schonk eenen hoogstvéreérden en geliefden Koning steeds belast te zien met de zorg voor het welzijn van een Hem getrouw volk erkentelijk jegens den Landsvader die slechts zich daarom de eere waardig keurt, de kroon {e dragen, omdat Hij het ziels een wellust rekental zijne krachten te besteden aan de bevorde ring van het wezenlijk goede en schoone in al de takken van volks bestaan en tot verhooging van de eer en den luister van den naaim des volksdat zich zijner leiding toevertrouwd heeftmet een hart vol gevoel van belangstelling wederkeerig in Hem dïe aan baar zoo veel liefde cn zelfsopoffering getoond beeft zal de Ne derlandsche natie op dezen feestdag opkomen in de bedebuizen om den Allerhoogste voor het behoud van het dierbaar levendes wel grijzen maar onvermoeiden Koning te danken en te bidden, dat dit leven nog eene reeks van jaren moge verlengd worden voor het algemeene welzijn en tevens voor het buisselijk geluk des Ko- ningswanneer Hij te midden van al wat hem lief en dierbaar is zich verpoost van zijnen gewigtigen arbeid. Het nu verloopene levensjaar des Konings heeft zich door vele belangrijke gebeurtenis sen gekenmerkt; waaronder van algemeen belang zijn, het beleven der invoering een er geheel nationale Wetgeving en het herstel van den vrede; en van bijzónder geluk: de echtvereeniging van 's Ko nings oudsten kleinzoon als de gewigtigste mogen vermeld worden; Na jaren woeleng is de staat tot rust gebragten bij het zuiveren van alle vreemde inmengselen staat de waardige Vorst weer aan net hoofd der hem zoo getrouwe en innig aan Hem en aan Zijn Huis gehechte Natie; die wederzijds in elkander grootsche en edele gezindheden vereeren en elkander daarom liefhebben en hoogach ten. Daarom, omdat dat gevoel Wederkeeriglijk leeft in bet hart des Konings en in dat der Natiedat wederzijds elk in zijne we zenlijke Waarde gekeüd en geschat wordt omdat 's Konings hande lingen hem de liefde der Natie hebben doen gewinnen en verdie nen en omdat 'svolks edele geaardheid, trouw en geneigdheid tot al wat groot en goed is, tot ordelijke vrijheid bij ingeschapen gevoel van tegt en billijkheid ook door den Koning wordt op prijs gesteld daarom is de XXIV Augustus een feestdag voor geheel Nederland die met het hart en in de woningen zoowel der nederigen als der grooten gevierd wordtalsof zij medeleden Waren van het Koninklijke Huis met welks heilwenschen en zegenbeden voor den Vader des geheelen Vaderlands zij zich van harte ver- cenigen. Nog lang blijf dan die dag een feestdag voor het land! een feestdag die niét door de overheid behoeft uitgeschreven tel worden maar in het gedenkboek des harten van alle brave Ne derlanders aangeteekend staat. Als wij onzen blik over Europa laten weiden laat het ons dan óp het geweten afvragen waar vindt men een Waardige* en beter Vorst dan in ons land? En wat moet het antwoord zijn: daar is zijns gelijken niet in Europa? O bij die beschouwing zal het gebed voor 's Konings behoud in onze tempelen of woningen uitgestort óok uit een goed hart voort- vloeijenen goed en welgevallig opklimmen voor des Allerhoog- sten troon en daar verhooring vinden ZETTING VAN HÈT BROOD TE ZIERtKZEE. PRIJS DËR GRANEN PEE MÜDDÉ Tarwe f 11,s5. Rogge - - 6,a5. HOOGSTÈ PRIJZEN VAN HET BROOD.' Hei fijtl Witbrood kost. 4o cents 1 pond o one. o lood o wigt. 20 o o 5 o n o s to ft O o 2 ft 5-0 a Het grof Wit- en zoogenaamd Èransch, broöd kost: 35 cents 1 pond o onfc. 0 lood o wigt. 17S - o 5 a o o 9 o 2 e 5 0 0 0 Hei MasieiuitieVróód Kóst 17* cents x pond o one. o lood o wigt. 8s d 0 5 - o«'os 4»o*2c5eoft gedaan bij 'de commissie der broodzetting te Zierikzeeden i j augustus i83c), CORN, vin de» THOORN, vt. I. p. Het grof Tarwehbroód kost: öi cehts pond o one. o lood o wigti 10^ o o 5 - o u .2 e 5 o o Het Roggenbrood ktfst: 14 dents 1 pond o one. o lood o wigt; k D o e 5 1, O e O» 35 o 2.5» o» De Notaris D, Q. de JONGE va» des HALEN tal, op Donderdag den 29 Augustus 1839, des middags ten 12 ure, aan de Balie, in de Stad Zierikzee, ten verzoeke van da Heer I. de VLIEGER, publiek presenteren te vetkoopen Eene partij extra vette SCHABEN. Met November eene derde MEID, goed kunnende Naai- 8 jen en met de Wasch omgaanbenoodigd bij Mevrouw de CRANE ERMERINS. - - - - -- - 1 Tér Stadsdrukkerij van d« Wad. A. DE VOS ÉN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2