ZIERIKZEESCIIE COURANT. Dingsdag A.o 1839. den 21 Augustus* BESTUREN ën ADMINISTRATIEN. Inspectie op de Straten. NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. BELGIE. IÏ.0 69. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Snaken bekend Dat op Zaturdag den 3r dez*r maand een omgang door de Stad en langs de dijken geschieden zal, om zich te overtuigen dat de bepalingen van het £o!icie»RegIement voor deze Stad alom worden nageleefd wordende een iegelijk ten overvloede gewaarschuwd om te zorgen dat de straten elk voor zijne woning of erf, behoorlijk gezuiverd en schoongemaakt zijn. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze borden afgekondigd omgeroepen en in de Stads°Courant geplaatst. Zierikzeeden 9 Augustus i83g. Burgemeester en Wethouders voornoemd 4 DE CRANE,vf Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. IC ROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den ïi Augustus. Heden heeft tnen bier uit de badplaats Kissingen berigt ontvangen dat Z. D. de regerende her- tog van Nassau gisteren aldaar overleden is. Volgens sommigen SS Z. D. bezweken aan eene heelkundige operatie. Bij eene op den 8 te Kassei plaats gehad hebbende pleglige inwijding van een nieuw Israëlitisch kerkgebouw Woonden de man nelijke leden der gemeenteafwijkende van de oude gebruiken met ongedekten hoofde den dienst bij. Dit verdient opmerking daar zulks een gewigtige stap van vooruitgang is. In bet algemeen ziet men datterwijl elders de Israëliten aan het oude blijven Rechten en geen' gelijken tred met den geest hunner eeuw houden, in Kassei veel tot dca vooruitgang en de meerdere beschaving der- zelve wordt gedaan. Te Berlijn houdt men zich bezig met het teekenen van eene petitie aan den koning, waarin deze verzocht zal worden, in ver- eeniging met de vier andere groote mogendheden de stad en voor steden van Jeruzalem waaraan zich de dierbaarste herinneringen der gezamenlijke Christenheid verbinden voor altijd vrij te maken en uit gemeenschappelijke middelen, even als vroeger met Grie kenland geschied is te onderhouden. Van den Main meldt men Volgens personen die gewoon lijk goed onderrigt zijn heeft 'er werkelijk eenig verschil tusschen de groote mogendheden bestaan met betrekking tot de oostersche zaak. Ruslandnamelijkzou zonder omwegen zijn voornemen hebben te kennen gegeven om een korps troepen van 3o,ooo man »n de oabijheid van Konstantinope) aan wal te zetten zoodra de eskaders van Engeland en Frankrijk zich moglen gereed maken om in de Dardanellen door te dringen. Het ontschepen van die troepen zou binnen zeer weinige dagen hebben kunnen gebeuren vermits ioowel de troepen als de voor den overtogt benoodigde sche pen gereed waren. Ten gevolge van de laatstelijk door hel oosteo- ïijksche kabinet gedane stappen houdt men het echter er voor dat nu alle verschil uit den weg geruimd is en alzoo de verwik kelingen zijn afgewend welker gevolgen onberekenbaar zouden heb ben kunnen zijn. Volgens bijzondere beriglen uil Petersburg, had 2. M. de keizer, bij ukaseeene buitengewone ligting in de 17 westelijke gouvernementen van het Europeesch Rusland bevolenwaardoor i65,ooo man in dienst zouden gesteld worden. In het begin van 1840 zou een dergelijke maatregel in de oostelijke gouvernementen gescbieden waardoor 110,000 man zoU geligt worden. Dit alles was afgescheiden van de gewone jaarlijksche ligtingen. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den at Augustus. Volgens de laatste brieven van Monte-Video waren de Franschen aldaar geheel meester. Aan den ^uond dér haven lagen twee hunner schepen en alle uitgaande en inkomende vaartuigen werden genoodzaakt hunne papieren aan den franschen consul over te leveren en hunne lading door de franschs officieren te doen onderzoeken. Een onzer dagbladen, hetwelk trouwens zich altijd zeer vij andig tegen Rusland betoontstelt de jongste maatregelen der chi- nesche regering tegen de engelsche kooplieden op rekening van den russischen invloed. Van Greenwich schrijft men dat op de werf te Chattam eene stoomboot van aanzienlijke grootte voor het gouvernement gemaakt Wordtwelke in den tijd van acht weken begonnen en voltooid zal zijn, en binnen eenige dagen van stapel zal loopen. Dit werk dient tot proef jn boe korten tijd men in geval van nood een schip kan maken. Het getal werklieden aan dezelve is als het ware legioen zij wer ken van den vroegen morgen tot den laten avondzoo digt bij el kander als bijen in eenen korf. 4i000 P- st- 's er voor den arbeid bestemd en wat er van overschiet, zal onder de werklieden worden verdeeld. De overgave van Tampico aan de troepen van het uiezicaansch gouvernement bevestigd zich en de generaal Lemas schijnt 6edert de eenige te wezen die nog de wapenen tegen de republiek gekeerd heeft. Bustamente stond gereed om het presidentschap weder ta aaó/aarden, en sinna zou dar. neer zijo-'ar.dgoed in de na bijheid van Ver. C terugkeeren. De Texianen stelden zich in staat om den aanval af te wenden welken die van Mexico op de grenzen in den zin hadden en zouden zelfs gezind zijn om aan» vallenderwijze te handelen. PARIJS, den 22 Augustus. Het bewind heeft eindelijk een be» sluit genomen in de aangelegenheid welke eenen zoo hevigen pen» nestrijd tusschen de zeehandelaren en de inlandsche suikerbouwers heeft gaande gehouden en heeft in het belang der eerstgenoem- den de koloniale suiker, bij ordonnantie, en derhalve, zonder tusschehkomst der wetgevende vergadering, ontlast. Deze maatregel zal gewisselijk in de zeeplaatsen geene geringe vreugde baren en wel te meer daar door uitvoer van de kolo- nlale suiker uit de fransche volkplantingen naar vreemde havens -de fransche schepen die zich derwaarts hadden begeven gecne vracht konden erlangen. Het -zal nu te bezien staan of de in- landsche suikerbouwers hunne bedreiging tullen volhouden en dö betaling van de belasting weigeren. Volgens eene berekening van den heer JragO vergaan jaarlijks op de fransche kusten van den Oceaan en van het kanaal gemid deld 88 schepen. Men heeft over Malta berigten uit Konstanlinopel tot den 3 Augustus, inhoudende, dat de Russen nog niets van zich hadden laten hooren doch dat in Odessa en Taganrok transportschepen waren gehuurd geworden dat de fransche en britsche vloten nog voor de Datdanellen lagen en dat Mehcmed had verklaard de turksche oorlogsvloot geenszins tegen den wil der bevelheb berste willen ophouden, maar, zoodra deze zich genegen mog- ten verklaren om naar Konstadtinopel terug te keeren hun zulks gaarne te willen veroorloven.De onderkoning schijnt wel té bevroeden dat zoowel de kapudan-bassa als deszelfs onderbevel hebbers te verre zijn gegaan om tol eenen terugkeer te kunnen besluiten. BRÜSSEL den z4 Augustus. Ten aanzien van de vaart op het kanaal van TerneUzen zijn moeijelijkheden gerezen, uopeDS de naar zee bestemde schepen. Het bewind der Nederlanden vordert niet alleen den Schelde-tol van f i,5o per scheepston maar ook nog 54 cents voor sluisgelden zoo als voor het uitbreken van den opstand werd betaald. Van deze Zijde wordt beweerd dat dit laatste in strijd is met het traktaat van April en wel inzonderheid naar aanleiding der ophelderingen, welke naderhand dienaangaande door de conferentie zijn gegeven. Naar raeri verneemt is deze aan gelegenheid aan de gemengde commissie welke te Antwerpen ver gaderd is onderworpen geworden. HH. MM. zullen zich maandag naar Londen begeven. - Zoo als men weet, zijn vele fransche officieren die in Belgie dienden naar hun vaderland wedergekeerd. Thans bevinden zich. niet meer dan vijftien fransche officieren in het belgisch leger, zonder echter daarbij bepaaldelijk geplaatst te zijn te Weten een generaal twee luitenant-kolonels drie majoors acht kapiteineu en een luitenant. - In den Moniteur wordt omtrent de werkzaamheden der hel» gische en nederlandsche commission hel volgende gezegd De on derhandelingen worden op onderscheidene punten te Utrechtte Maastricht, te Antwerpen en in de Vlaanderen voortgezet, en wij hebben het geluk openlijk te vermelden, overal heerscht de beste overeenstemming tusschen de commissarissen der beide lan den. \Vederzijds gevoelt men dat de tijd van haat en verdeeldheid voorbij is; men begrijpt dat het bondgenootschap, 't welk mea thans zoekt te bevestigen bonderdtnalen meer waarborgen en be ginselen van duurzaamheid heeft dan dat 'twelk in i83o verbro ken werd. De jongste daadzaken het aan den heer Klinkhamer gegeven bevel om het bedrag van den Schelde-tol regtstreeks uit handen van een agent van het belgisch gouvernement te ontvangen dc aanduiding van den heer Falck als minister te Brussel moeten grootendeels de vooringenomenheid hebben weggenomen, die men. scheen te willen onderhouden omtrent de gezindheid van het 's gra- venhaagsche kabinet ten'onzen opzigte. Alles geeft heden het blijk dat hetzelve de ernstige begeerte heeft om de Nederlanden op eei\ voet van innige en naauwe vriendschap met Belgie te plaatsen. Zulks strookt met de belangen van de heide landen Belgie heeft er niet minder belang dan Holland bij." De belgische troepen, welke in der tijd naar het IflXemburg- sóhe zijn gezonden om Martelange tegen elk en een iegelijk dia hetzelve in bezit zonde willen nemen, te verdedigen, hebben last bekomen om weder naar liunne vorige garnizoensplaatsen (erug fa keeren en hebben den logt ook reeds aangenomen, Men vet*vVe<jhH

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1