JVIEÜWSTlJBINGEfiL DUITSCHLAND, Frankrijk. \svr NEDERLANDEN, ABVERTEWTIEA. Heeft goecigevönien kennis Van de ïngezelenen der provincie te brengen dat Vóot hunne zonen of pupillen de gelegenheid geopend is, om naar eene kostplooze plaats van Kweekeling op 's Rijks Vee-artsen{f°School Utrecht te kunnen dingen, met uitnoodiging om daarvan gebruik \e maken en hunne voor die betrekking geschikte en genegene zonen tof pupiileh te doen opkomen hij het vergelijkend examen, het welk vbor de zich daartoe aanmeldende Gandidaten zal plaats heb ben Op Maandag den 9 September aanstaande, des morgens ten ure in een der lokalen van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg. 2. De belanghebbenden te onderrigten datom als Kweekeling te kunnen worden geadmitteerd vereischt worden inboorling te iijn van het Rijk niet beneden de zestien en niet boven de twee' én-twintig jaren oud van een gezond en sterk Ügcbaamsgeste! Van onbesproken zedelijk gedrag en grondig ervaren te zijn in het lezen en schrijven der Nederduitscbe taal en in het rekenen; dat degenen, welke bij die véreischten eenige kennis Van vreeöide talen Van Hoefsmederij van Landhuishoudkunde of van Vee-artsenij- kunde voegen eene bijzondere aanbeveling verdienen. Dat dé leertijd vier jar'én zal duren, en de Kweekelingen daarna, baar mate van hunne vordering in de eerste of tweede klasse als Vee-artsen gebrevetteerd én bevoegd Zullen worden Vetklaard om feinngn dit Rijk de Vee artsenijkunde uit te oefenen. Dat degewfen dié als Kweekelingen verlangen te worden gead mitteerd aan een vergelijkend examen züllen worden onderwbr* pen ten einde daarna uit hén eene keüze worde gedaan en een hunner voor de Vee-arfsemj-Schóöl worde gedesigneerd. 3. Te bepalen dat degenen welke tot het voormelde vergelij kend examen wenschen toegelaten te tvorden zich daartoe van hé den af ter Provinciale Griffie kunnen aanmelden onder overleg* ging van hun geboorte-bewijs en een attest van onberispelijk zedelijk gedrag, door hef Bestuur hunner woonplaats af te geven. 4. Tot leden der Commissie van het vergelijkend examen tè bé- noemen, de Heeren Cornells Fis lid der Gedeputeerde Staten eh President der pro vinciale Commissie van Landbouw. Jhr. Johan Cornells Schorcr van de Souburgenlid der Provin- fciale Gómtnissie van Landbouw. Mr. Jdriaan Pieter van DeinseSchoolopziener in het istc School-District. Jacobus BisseeuwKanton-Regter te Oosïburg. Jacobus SlegtCommies, chef der is*e afdeeling aan het Pro vinciaal gouvernement, en Jacobus van HertumVee-arts der i8te klasse te Zierikzee. 5. De Burgemeesters en Wethouders der Steden én Burgémeeslèfs èu Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten platten lande in de provincie Zeeland aan te bevelen om de mededin ging naar bovengemelde plaats van KweekeJing op's Rijks Vee-artse- nij-School te helpen bevorderen, en oiii voor de afkondiging en aanplakking van dit besluit in hunne Stad of Gemeente te zorgen, tvaartoe aan dezelve» bet uoodig getal afdrukken in platio zal wor den toegezonden. Middelburgden 14 Augustus 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoetbil VAN VREDENBÜRCH. FRANKFORTden 15 Augustus. In een berigt uit Smyrna Van den as Julij leest Oen dat ook JZz/iz-bassa de povte zou ïün afgevallen en overgegaan tot de Egyptenaren met bijvoeging, dat 20,000 man van het turksche leger met den genoemden bevel hebber tot Ibrahim-pacha zijn overgeloopen. Hetzelfde dagblad hetwelk dat berigt mededeelde, komt echter op deze tijding nader ierug en zegt, dat dezelve weinig geloof schijnt te verdienendaar dezelve alleen rust op een' handelsbrief, en wel Ie minder, om dat de beriglen uil Konslantinopel welke tol den a4 Julij gaan daarvan in het minst geen gewag maken. Welligl heeft tot dit gerucht aanleiding gegeven de slechte staat der turksche troepen bij Koniah en op ar.dere punten. Een berigt van de servlsdhe grenzen, van den 3 Augustus, wil zelfs, dat het te Angora ge posteerd legerkorps onder /zzel-pacha op het bekomen van de lijding der Déderlaag vaD de hoofd armee, genoegzaam geheel ver- loopen is; naauwelijks 1000 man zou daarvan meer bijeen zijn. Óok het korps onder Osman-pacha van Trapezunt zou tot eenige honderd man gesiïiollen zijn. De bovenbedoelde beriglen uit Konstanlinopel stellen bel altijd Voor dat Mthemed de hardste eiscben doet (de reeds over Frank rijk bekende van onafhankelijkheid en bet erfelijk bezit van ai de thans door zijne krijgsbenden bezette landstreken. De porte bad zich dan ook bewogen gezien, haar lot geheel in banden van de vijf mogendheden te stellen, en had besloten, dat zij Diets bniten deze zou uitrigten). De keizer van Rusland beeft al de officieren zoo van de Zee- als van de landmagtaan welke verlof was verleend buiten 'slands later, oproepen om zicb naar hunne corpsen of naar de harens .kaartoe zij hebooren te begeven. Bijzondere beriglen over Frank rijk melden ook dat de keizer bij eene onlangs gehomene ukase eene ligtlng van zes van de 1000 man in de eüropesche gouverne menten van Rusland bevolen heeft. Van Scutari wordt geschreven, dat op den 11 Julij eenige matro zen in bet klooster Capo Radoni verschenen zijn onder voorwendsel óm water in te nemen. Aldaar bevond zich de bisschop van Ales- aio die van deze gelegenheid gebruik wilde maken om naar zijn llöo'ster Weder te keeren en werkelijk bet schip daartoe buurde. Hij begaf zicb in gezelschap van een priester op de bark, doch nsau- welijks Was bij daar gekomen, of bij werd met zijn reisgenoot door het zeevolk gegrepen aan handen cn voeten gebonden in het ruim gesmeten en met den dood bedreigd, Zoo zij eenig geluid maakten. Hiérop keerden de matrozen üiet eenige hunner makkers gewapend naar het klooster weder en plunderden het geheel uit den roof met zich naar hun vaartuig slepende. Hier bestolen zij nu nog den bisschop, namen hem kruis, ringen en borlögie af, benevens al zijn geld en zetlenden hem vervolgens met den priester op een vrij verren afstand van de kust op eene ondiepte buiten boord. De oostenrijksche éonsul heelt zoodra brth dit schelmstuk ter oore gekomen is, daarvan den pacha van Scutari kennis gegeven die terstond couriers naar alle punten van de albanesche kust gezon den heeft, om de roovers het landen te beletten en levens een vaartuig met dertig soldaten laten bemannen om de booswichten op té zoeken. PARUS, den 16 Augustus. In eenige onzer zuidelijke departe menten heerscht eene buitengewone droogte. De duurte van bet graan beeft op verscheidene punten zekere spanning veroorzaakt, lil de voorstad S.< Antoine alhier is het, te dezer zake, bij larig niet rustig. Een aantal werklieden hebben verklaard dat zij slechts tegen verhoogd loon willen arbeiden. Te Parijs heeft de êtads'verlicbting door gazzeozeer toegenomen, dat er thans in het geheel niet meer dan vijfduizend lantaren eb be staan, waarin olie gebrand wordt. Brieven van AleXandrie van den 27, houden in, dit de of ficieren en zeelieden der turksche en eeypliscbe vloten in de beste verstandhouding leefden het meerendeel der turksche schepen was geheel binnen de haven gehaald. De grootste daarvan zetleden huü geschut aan land. De meeste turksche soldaten warén aldaar ia casernen gehuisvest. 's GRAVENHAGË den 18 Augustus. Uit liet verslag tan liet geldelijk beheer der maatschappij van weldadigheid over i8389 blijkt, dat dezelve over dat jaar heeft geteld 9,972 leden, dat is 55o meer dan in het vorige jaar Welker bijdragen hebben be- loopen f 26,339. Aan de maatschappij is in dat jaar gemaakt een legaat van 6000 fr. van jonkvr. J. fF. Beeldsnijder t en een legaat van f 2000 van mevrouw de wed. PVicsé. De waarde der roe rende goederen bedroeg op den Iaatsfen December i838 f 537,700, dat is ruim f 3o,ooö meer dan op den eersten Januari) van dat jaar en de waarde der vaste goederen was almede met 5ooo ver meerderd. In 't algemeen beeft dë landbouw, zoowel als het fabriekwezen, bij de maatschappij eene aanzienlijke uitbreiding er» langd welke wel meerdere werkzaamheid bij het bestuur heeft gevorderd maar waarin niettemin naar behooren is voorzien. - Z. K. H. prins Hendrik is gisteren naar Vlissingen verifofe- ken doch wordt tegen den 22 alhier terug verwacht. Het eerste bataljon jagers wordt binnen eenige dagen alhier verwacht. Naar men verneemt, zijn door het department van oorlog de noodige bevelen uitgevaardigd tót de finale ontbinding der mobile schutterij welke ontbinding op den 1 September aanslaande geheel eu al moet zi]n afgeloopen. Naar men verneemt zijn dezer dagen door Z. M. aan ver-» schillende plaatselijke besturen subsidien waaronder eene som van f 6000 uit hoógstdeszelfs eigen middelen verleend tot het opboo* wen of verbeteren van de schodliöcalen en onderwijzers-wooiogen. Den i3 dezer is te Amsterdam de 55«te algemeeae vergade ring der maatschappij tol Nut van 't Algemeen, geopend; uit het al gemeen verslag blijkt dat aan niet minder dan 30 personen in hel afgeloopen maatschappelijke jaar-, wegens edelmoedige bedrijven belooningèn waren toegekend. De maatschappij Wds in het vorige jaar riiet 5 nienwe departementen én 216 leden vermeerderd zoo dat dezelve thans 236 departementen en 13,937 leden telt. Eerstdaags zal te Amsterdam eene dienst van omnibussen sa werking komen welke achttien hoofdlijnen of wegen van des morgens ten zeven uren tot des avonds half ei f ure, zullen volgen, zullende er tevens achttien stations zijo waar de reizigers het tijd stip van vettrek kunnen afwachten de ondernemers hebben een kontrakt gesloten met den raad van administratie der hollandsché spoorweg-maatschappij, om met hunne omnibussen tot aan het sta- fliooslökaal van den spoorweg te rijden terwijl de omnibussen oj> den spoorweg de volksschuiten veerschepen en diligences corres ponderen en van elk station meest om het half uur afrijden. De Vracht voor élke passagier is 20 cenis voor kinderen 10 cents. Het dagblad van Doornik vermeldt, dat aldaar eene ziekte onder de Varkens is ontstaan, die deze dieren plotseling doét sterven- Er is tijding ontvangen van de gelukkige aankomst van hel reusachtig stoomschip the Britsch Queen, te New-York. Het heeft dëö togt in bijna 16 dagen gedaan. Gezamenlijke Erfgenamen ten boedelé van wijlen den Heer JOHANNES de LOOZEj in leven Deurwaarder en Ondernemer van Publieke Veilingen binnen deze Stad noodigeu allen uitwelke iets te vorderen of eenige Titels of Papieren in bewaring bebbenom daarvan binnen den korist mogeüjben ter mijn opgave te doen terwijl de Zoodanigen welke aan geineldea Boedel iets verschuldigd zijn worden verzócht daarvan betaling te doen vóór den 20 October eerstkomende ten huize van de on- dergeteekende Eiieeutrice wiik A n.° 348 of wel in banden van baren Zoon FRANS de LOOZE, Wijnkooper aldaar, zul lende de nalatigen na expiratie van dien tijd zich zelve te wij ten hebben indien tot strengere maatregelen de toevlugt wordt ge nomen. Zierikzee den 20 Auguslus 1Ö39. EEN A van KLEEFT. Weduwe van j.'de eoozé. Ter Stadsdrukkerij van de Wed, A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2