i N.° 66. ZIERIKZËËSCHE Vrijdag A. o 1889. COURANT. den 16 Augustus. BESTEDEN en ADMÏNISTRATIEN. BEKENDMAKING. bekendmaking'. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone K E R« MIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den worden als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee weken en alzoo van 'den 26 Augustus tot en met den 7 September aanstaande De kramers worden verzocht, tot het bekomen van plaatsenzich in tijds met vrachtvrije brieven, bij den Heer A. van der VeldeCz.t Stads-Architect en Marktmeester alhier, aan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn, voorzien terwijl geene rij Fel a ars, horoskcoptrekkers of bedelaars op de kermis zul len worden toegelaten. Zièrikzeedén 8 Augustus 18^9. Burgemeester en Wethouders voorhd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dér Stad ZIERIKZEE, fcnaken bekend Dat hel Zijne Majesteit den Koning behaagd beeft bij hoogst- deszelfs besluit van den 22 Jülij j!., n.° 38, niet wijziging van vroe gere verordeningen tè bepalen dat de uitoefening van de buiten landsche Zeevaartdoor de Heéren Gouverneurs der Provinciën voortaan zal kunnen worden toegestaan niet slechts aan alle leden der Mobile Schutterijen die in het genót zijn van onbepaald ver lof; maar ook aan zoodanige onbepaalde verlofgangers der Na tionale Militie, die reeds hunne vijfjarige dienst volbragt en mei hunqe korpsen afgerekend hebben en zulks onverschillig of zij tijdens hunne inlijving al dau niet de buiteulandscbe Zeevaart heb ben uitgeoefend. Wordende zoodanige verlofgangers mitsdien verwittigd dat voor zoover zij de vereischte vergunning tot het uitoefenen der buiten- landsche Zeevaart verlangen zij daartoe door tusschenkömst van dit Bestuur aan Z. E. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie schriftelijke aanvrage kunnen doen. Zierikzee, den i4 Augustus i83g. Burgemeester en Wethouders voorbd., DE G R AN E j vt. Ter ordonnantie van Dezelven j De Sfads Secretaris, W. J. P. KB OEF. FRANKFORT dén 11 Augustus. Men verzeker! dat de porte ilit Weenen Londen en Parijs op nieuw de verzekering ontvan gen heeftdat de hoöge mogendheden besloten hebben alle hare pogingen aan Ie wenden óm de onschendbaarheid en Onafhankelijk heid van het lürksche rijk te handhaven. Te Rome is den 27 der vórige maand een gedeelte van het klooster Nunziatina dat in het jaar tSyö gebouwd was ingestort en daarbij zijn négen geestelijke zusters onder de puinhoopen be graven géworden., waarvan men sléchts drie heeft kunnen redden. Vijf lijken waren geheel verpletterd en een had men nog niet kun nen vinden; Er zijn brieven van Konstantinopel tot den 24 der vorige maand. De lurkschè stoomboot die naar Alexandria gezonden is inet de kennisgeving van de troonsbestijging van sultan Abdul-Me- schidwas teruggekeerd, en had de tijding medegebfagl dat de turksche vloot den «4 voor Alexandria aangekomen en de kapi- tein-pacha aan land gestapt en met groote eerbewijzingen door Me- hemed-Ali ontvangen was. De turksche regering blijft strenge maatregelen neiiien tot hand having van de Openbare orde en is daartoe genoodzaakt geworden door de woelingen der oude Janitsarenpartij die zich niet alléén onrustig begon te gedragen maar openlijke pogingen deed om op roer te verwekkën. Men spreekt van het ter dood bréngen van ëenige der belhamels, doch het schijnt dat die executien niet zeef talrijk geweest zijn. Daar gedurehde de laatste dertig dagen geen géval van pest zich méér in Smyrna geopenbaard had heeft men de quarantaine opge heven voor dé goederen die van daar komen. Te Konstantinopel is de gezondheids-toestand steeds bevredigend. In bijzonder ontvangerie brieven van Alexandria wórdt getneld dat de kapilein-pacha de turksche vloot aan den egyplischen onder koning aangeboden heeft, en wel zoo als hij verklaarde, Om haar te redden uit de magt van CAosretv-pachadie hij beschul digt van het geheele otfomanniscbe rijk aan Rusland verkocht te hebben. Bij de audiëntie, die Mebemed den kapitein.pacha gaf, daags na zijne aankomst met de vloot, overlaadde hij hem met vriendschapsbetuigingen en eerbewijzen en had hij een geheim ge sprek met hem dat omtrent een uur duurde. Na die plegtigheid vereenigden zich de beide vloten de turksche was a3 en de eayp- tische 28 schepen sterk te zamen 5i zijnde daaronder 19 linie- sch-pen 16 fregatten en 6 korvetten. De turksche admiraal, zijne geheele staf en een aantal zijner officieren Verwisselden dadelijk vên kleeding, en namen het oude turksche kostuum aan, waar. door zij meenden eerst weder Turken geworden te zijn. Ook te triest zijn brieven uil Alexandria van dezelfde dagteeke- ning ontvangen. Daarin wordt gemeld, dat vier turksche fregat ten zich niet aan de vloot hebben willen aansluiten, en reeds op de terugreis naar Konstantinojiel gezien waren. De vertegenwoor digers der vier groote mogendheden hadden Meliemed-Ali voorstel len gedaan om de vloot naar Konstantinopel terug te zenden. Hij had geantwoord, dit met genoegen te zullen doen, zoodra taen zijné bezittingen in Syrië tot Marasch en Kóniah aan hem en zijne nakomelingen verzekerd en zijnen doodvijand CAoj/'ew-pacha in ballingschap zou gezonden hebben. Intusschen had Ibrahim- pacha vast besloten om tot Köniab voorwaarts te rukken. Uit Aleppo had men hel belangrijke berigt ontvangen dat Kurschid- pacha met 20,000 man bij Masóra was aangekomen en dat deze stad zich vrijwillig had overgegeven. Men sprak ook van de over gave van Bagdad. Voortdurend kwamen er turksche overloopers in het egyplische leger aan. Het engelsch gouvernement heeft van den pacha van Egypte op helderingen geëischt wegens de bewegingen zijner troepen aan den perzischen zeeboezem en gevraagd of zij Bassora wilden bemagti» gen. Hierop is geantwoord dat de pacba nooit zoodanige plannen gekoesterd eti alleen zijne troepen naar die streken gezonden had om de zeeroovers te straffen die aan den arabischen en europe- schen handel veel nadeel toehragten doch dat hij ten einde aan Engeland van zijne vredelievende gezindheid een bewijs te geven aan Kurschid.packa gelast had om de Barein-eilanden te ontruimen. la brieven van Odessa en Sebastópol leest men niets omtrent bij zondere toerustingen in het zuiden van Rusland. Behalve een korps van vier en twintigduizend man dat sedert maanden nabij de kus ten van de Zwarte Zee gereed staat om op het eerste bevel inge scheept te worden en de garnizoenen van Odessa en Sebastopol hebben alda.ar geene verzamelingen van troepen plaats. Volgens verzekering van pruissische officieren die den slag van Nisib bijgewoond hebben zou het turksche leger na eene kanon- nade van twee uren lang dóch die wegens den te grooten afstand Weinig tè beduiden had, eensklaps op de vlugt gegaan zijn zonder dóór de Egyptenaars vervolgd te worden en zonder meer dan duizend man zoo aan dooden als gekwetsten verloren te hebben. Het turksche léger had zich grootendeels weder vefzanleld én was rustig over den Eupbraal terug getrokken; LONDEN den to Augustus. De werkzaamheden aan den Tun nel onder de Theems worden ijverig voortgezet en men is aan den Middelsex-oever bereids tot op i5 voet van het lage watermerk gekomen. Sedert eenigen tijd werkt men vier voeten elke week af. Dezer dagen is te Cheltenham de oudste generaal onzes legers overleden, te weten sir J. Stewart; hij was 90 jaren oud, waar van 78 jaren in de krijgsdienst had doorgebragt. In 1761 cornet werd hij in i8o3 generaal. De tijdingen uit de Vereenigde Staten luiden gunstig aangaande den oogst. Meo voorziet dien gunstiger, dan sedert verscheidene jaren het geval is geweest. BAR IJS den 12 Augustus. Van het jaar ï8i5 tot i838 is de bevolking van Frankrijk van 39,5oo,öóo tol 33,340,910 zielen toe» genomen. De aanbouwing van granen is in hetzelfde tijdstip meer dan verdubbeld. In 181$ was de opbrengst 30,460,971 hectolitres én in i838 71,068,444 hectolitres. - De artesiaarische put in de vlakte van Greoelle heeft thans èene diepte van 4^3 meters. De warmte van het water schijnt met elke 27 of 28 meters diepte, eefi graad van den thermometer Chèvalïer toetenemen. In den uacht van den dezer heeft in de laan of dreef van Lowendal aebter het plein dei1 invaliden, eene straatschenderij plaats gehad welke door hare verregaande brutaliteit hier veel gerucht maakt. Eene huur-cabriolct vari dén kant van het dorp Grenelle komende, waarin twee heeren de gebroeders MangerP gröndbeéitters diet- gemeehte Waren gezéten wefd ter voormelde plaats gekomén door zeven personen tegengehouden met de vraalg aan den koetsier öf er zich niet eene-vrouw in het rijtuig bevond. Op hét dntwöord vdn den koetsier dat er slechts twee heeren in hetzelve waren, schreeuwden dé aanvallers: «dit zullen wij zien.1* Hierop dröngén zij in de Cabriolet én poogden gemelde heerém met geweld uit dezelve te rukken. Nü Ontstond er een gevecht, Waarbij echter laatstgefneldeo moesten onderdoen daar de boos wichten met messen waren gewapend waarmede zij in den donker

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1