ZlBRlKmgCHE COURAMT. Din(JSd(lff den 13 Augustus. BEST HIE EN ADMINISTRATIEF. BEKENDMAKING. inspectie op de Straten. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCIILAND. FRANKRIJK. EELGIE. NEDERLANDEN. N.° 65. A.o 1839. BURGEMEESTER eo WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KER MIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den worden als van outls aanvangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee weken en alzoo van den 26 Augustus tot en met den 7 September aanstaande. De kramers worden verzocht, tot hel bekomen van plaatsen, zich in tijds met vrachtvrije brieven, bij den Heer A. van der VeldeCz., Stads-Architect en Marktmeester alhier, a«n te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rfjfelaars, horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zul len worden toegelaten. Zierikzèe, den 8 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornd.j DEGRANE, vl. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Enajien bekend Dat op Zaturdag dsn 3i dezer maand een omgang door de Stad ®n langs de dijken geschieden zal, om zich te overtuigen dat de bepalingen van het Policie-Reglement voor deze Stad alom worden nageleefd Wordende eèn iegelijk !en overvloede gewaarschuwd om Ie zorgen dat de straten elk voor zijne woning of erf, behoorlijk gezuiverd en schoongemaakt zijn. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze Worden afgekondigd omgeroepen en in de Stads°Courant geplaatst. Zierikzeeden 9 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, rb Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANKFORT, den .8 Augustus. Ontvangen brieven uit Egypte, tot d en 17 Julij, bevestigen dat de turksche vloot te Alexandrie aangekomen is en de manschappen egyptische uniformen aangevraagd en verkregen hebben. Ook was aldaar het gerucht in omloop dat de russiscbe vloot in den Bosphorus gezien was. Uit Koningsberge'n meldt men van den 3 Augustus: Giste ren avond na 6 ure barstte in de anhterwaag der oude stad een brand uit, die zich zoo snel verspreidde, dat reeds ten g ure de achter- en middelwaag, het kraangebouw, onderscheidene pakhui zen twee rijks-magazijnen en het depot van haringen in de asch lagen. Alleen door de krachtigste inspanning is het gelukt nog verdere onheilen te verhoeden. De verliezen van den staat "en van particulieren zijn ontzettend, daar slechts een klein gedeelte voor brandschade verzekerd was en van de overvolle magazijnen slechts weinig heeft kunnen gered worden. Uit Görlsin Oostenrijk, meldt men van den iff Julij: De liitte is hier verschrikkelijk; men kan zich geen voorbeeld daarvan berinneren; duurt dezelve nog acht dagen op deze wijze voort, zonder regen, zonder daauw, daarentegen meestal van droog en dor makende winden vergezeld alsdan is het met oogst en veldge wassen gedaan en de blijde hoop van den landbouwer vervlogen. Id het gebergte zijn dorpen waarheen het water van uren afstand moet worden gehaald. De Monte Santo wordt dagelijks door vele duizende personen bezocht, die van verre en nabij, met hunne priesters aan het hoofd zich derwaarts ter bedevaart begeven om de wonderdadige Madonna om hulp, bevrijding van het nadeel en om regen te smeken. Het is inderdaad bedroevendverschrikke lijkDe hemel gloeit, de klokken luiden, de velden zijn ver dord, de bladen vallen af als in den herfst, de boomvruchten laten, als vergiftigd, van den steel los, de wijnranken hangen Rijgende naar water van de terrassen en de maïs-stengels laten het boofd verwelkend nederhangen. De hemel is helder en onbewolkt en des nachts fonkelen de sterren als diamanten. Volgens bijzondere brieven uit Konstantinopel was de jonge eultan reeds vóór zijne troonsbeklimming in het huwelijk getreden en bevond zich zijne gemalin thans inden gezegenden toestand. De saltan zou zijn voornemen te kennen gegeven hebbeD om naar bet gebruik der westersche landen geene meerdere vrouwen te nemen. PARIJS den 9 Augustus. Heden is een gedeelte der bezetting in de casernes geconsigneerd gebleven. De reden is oubekend. De koning heeft aan 719 veroordeelden gratie of vermindering van straf verleend. Men zegt dat eenige der nog gearresteerde personen wegens den aanslag van Mei, eerstdaags in vrijheid zullen gesteld worden. Het getal der overblijvenden bedraagt dan echter nog 180, die nu reeds sedert drie maanden gevangen hebben gezeten. In brieven uit Algiers wordt over buitengewone hitte geklaagd de thermometer staat hooger dan 131 graden Fahrenheit. Te Milo in den Archipel is de pest uitgebroken en zeven tig menschen zijn daarvan het slagtoffer geworden. Men wil dat de ziekte er uit Syrië aangebragt is en geene genoegzame maatrege len van voorzigtigheid daartegen genomen zijn. BRUSSEL den 10 Augustus. De navigatie-regten op de Schelde, door Holland geïnd hebben drie en tachtigduizend en eenige fr. bedragen voor de 38 dagen tusschen den 2% Junij tot en met den 3i Julij. v In den nacht van den 7 op den 8 dezer is te Antwerpen een onWeder losgebarsten waarvan men bij menschen geheugen geen Voorbeeld gezien heefl. Eeu half uur latig heeft een schrikkelijke storm uit het n. o. gewoed vergezeld van hevige donder- en bui- tengewone hagelbuijen. De hagelsteenen waren van 3 tot 4 duim grooten de straten waren des morgens ten vier ure als met sneeuw bedekt, zoodat men ten acht ureernog de overblijfselen van zag; ook is de schade aan daken en vensters aanmerkelijk honderden kelders werden overstroomd en daardoor aanzienlijke schade toe- gebragt. Het weder was vooral hevig aan de oostzijde der stad te St. Willebrord Stuyvenberg enz., alwaar het gewas geheel vernield werd terwijl aan de westzijde der stad in het geheel geen hagel ge vallen wat. 'sGRAVENHAGE den 10 Augustus. Z. M. de kooiog heeft, bij besluiten van den 4 Augustus, naar aanleiding der veranderde omstandigheden, bepaald, dat de besluiten van den 4 en n-Oc tober i83o, betreffende de formatie van den eersten ban der schut terijen tot afzonderlijke mobile corpsen; het besluit van den 17 November i832, betreffende de oprigting' der reserve schutterijen en het besluit van den a3 November van dat jaar, houdende voor» loopige bepalingen, omtrent de daarslelling van den landstorm, buiten werking zijn gesteld. Dien ten gevolge zullen de corpsen mobile schutterij met daartoe behooreride compagnien artillerie en het batlaillon artillerie-schutterij, worden ontbonden, en de officieren daartoe behoord hebbende worden geacht van hunne verpligtingen tot dezelve volkomen ontheven te zijn onder voor» behoud van nader eervol ontslag; zullende wijders de zooda- nige welke nog alsschutterpligtigen bij de plaatselijke schutterijen, hetzij dienstdoende, hetzij rustende, te beschouwen zijn, iu de zelve worden opgenomen. Een tweede besluit houdt bepalingen in omtrent het terugbren gen der plaatselijke schutterijen op den gewonen voet; het derde be sluit hondt de bepalingen aangaande het toepassen op de ruslen de schutterijen van de verordeningen omtrent de tucht en regts- plegin- voor de dienstdoende schutterijen vastgesteld en het vierde houdt bepalingen omtrent het geheel ontslag van hen die vrijwil lig tot handhaving van rust en orde, dienst hebben gedaan. Den 5 dezer is aan den Kinderdijk gemeente Alblasserdam eene timmerschuur afgebrand toebeboorende aan Johannes Jonker. Ook te Tilburg is in den avond van den 7 dezer brand ontstaan in de huizinge Van Jap Baptist Norbeat Bruggemanwaardoor 3 huizen met een groot gedeelte der zich daarin bevindende meu belen zijn in de ascli gelegd. De beide huizen Zijn voor brand» schade verzekerd. Te Zevenbergen prov. Noord-Brabandis de bliksem in eene schuur geslagen die tengroode toe is afgebrand en is daarbij tevens eene koe gedood. Ook bij Leiden zijn eenige beesten door den bliksem gedood. In bet engelsch blad thé jltlas leest men het volgende: »In bet jaar 1773 werd te Kabala eene kleine zeehaven in de nabij heid der puinboopen van bet oude Philippi in Eja let Rumili (Macedonië) een gering beambte van de turksche policie door den dood van de bitterste armoede bevrijd. Alles wat bij bezat was een vierjarige knaap dien hij hulpeloos en ontbloot iri de wereld achterliet. Tot geluk voor het kind was de aga der plaats een Turk Tussun gebeeten zijn oom en daarenboven iemand van een edelen en meedogenden aard. Medelijdend nam bij den verlaten wees in zijn huis op en gaf den knaap eene naar de toenmalige turksche denkwijs, vri) goede opvoeding. De knaap leerde een paard bestieren en de karabijn behandelen dat hij ook lezen en schrijven leerde had hij te danken aan zijne aangehorene levendigheid van geest of aan een gunstig toeval. Deze verlatene wees is thans in de wereld bekend in den persoon van Mehemed-e\ionder-koning van Egypte. MIDDELBURG, den 9 Augustus. Bij het onweder, in den nacht van den 7 op den 8 dezer heeft de bliksem den grooten mast van het schip Middelburg, liggende voor Vere getroffen ec

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1