ZIERÏKZEESCHE COURANT. <4r N.° 64. Vrijdag A.° 1839. den 9 Augustus BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWST IJ HINGEN. D1JITSCHLAND. FRANKRIJK. BELGIE. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bij deze ter kennis van alle ijkpligtige In- en Opgezete- nen weïke den vroeger opengestelden termijn mogten hebben ver zuimd dat door den heer Arrondissements-IJker alhier ten zijnen huize in de Poststraal andermaal zal worden gevaceerd zoo voor de Ingezetenen dezer Stad als voor de bewoners der landelijke Ge meenten tot den herijk van Maten en Gewigten van Maandag den 5 tot en met Donderdag den i 5 dezer maandvan des voormiddags 9 tot i ure. Wordende alle IJkpligtigen mitsdien aangemaand, om deze nadere gelegenheid tot den herijk niet te laten voorbijgaan, alzoo na den i5 Augustus, overeenkomstig bet besluit van Fleeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den April jl., n.o a (P/W. blad n.o 39) de herijk zal gesloten zijn. Z ie rib zeeden 1 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd IC. W. de JONGE, vt. l.p. Ter ordonnantie van Dezelven 3 De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KER MIS of J A A R M A R IC T dit jaar binnen deze Stad zal gehou den worden als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee webcis en alzoo van den 26 Augustus tot en mei den 7 September aanstaande. De kramers worden verzocht tot bet bekomen van plaatsenzich in tijds met vrachtvrije brieven, bij den Heer A. van der PeldeCz*t Stads-Architect en Marktmeester alhier, aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk palent moeten zijn voorzien terwijl geene rij fel aars,, horoskcoptrekkers of bedelaars op de kermis zul» Ien worden toegelaten. Zierikzeeden 8 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. fr. voor de dubbele tusschenkomst van liet fransche leger in. Belgia en ten aanzien van den raad in andere bladen aan het gouverne ment gegeven om op de spoedige afdoening dier schuldvordering aan te dringen leest men in de Revue lies deux Mondes het vol- PRANKFORT, den 3 Augustus. Volgens berigt uit Bucharest, Was in Silistria de pest uitgebroken. Van 6 personen door deze ziekte aangevallen waren reeds 3 gestorven. Het half officiële oostenrijksche blad deelt eindelijk latere brieven uit Konstanlinopel dan van den io en zulks wel van den 17 Juli) mede. Daarin vindt men bijzonderheden van de op den li plaats gehad hebbende plegligheid der omgording. Gedurende de overvaart van den Grooten Heer naar de voorstad Ejub losten de batterijen en schepen het geschut. Bij zijne aankomststeeg Z. H. te paard en begaf hij zich naar de moskee alwaar bij, na een kort gebed door het opperhoofd der Emiren een' afstamme ling van Mahomedomgord werd met bet zwaard van den kalief Omar, naar men beweert. Het geschut kondigde aan, dat de plegligheid volbragt was. Daarna bezocht de sultan de graven van Mahmnud II, den veroveraar van Konstanlinopel, en van zijn'vader. De rust is geen oogenblik gestoord geworden. Brieven uit Alexandria van den 17 Julij melden dat den 14 de turkscbe vloot aldaar is aangekomen. Onder zekere voorwaar den wil de onderkoning de vloot naar Konstantinopel terug zenden. PARUS den 4 Augustus. Meunier, die, na gratie te hebben bekomen wegens aanslag op het leven des konings naar Amerika de wijk had genomen is naar men schrijftin een tweegevecht gedood. Te Havre heeft men herigt van Montevideo van den 8 Mei, dat de fransche oorlogsbrik le Sylphe de haven van Atalaya van de argenlijnsche republiek heeft aangetast en na het garnizoen op de vlugt gejaagd te hebben negen en twintig kleine vaartuigen die met smokkelgoederen geladen wareo in den brand gestoken heeft. De waarde werd op een millioen piasters berekend. Uit Toulon wordt van den 3o geschreven dat aldaar steeds de grootste levendigheid in het arsenaal heerscht. De wajiening van l'Mgcr en de Marengo werd krachtdadig voortgezet. Erjwas gebrek aan matrozen. De Montebello had slechts 800 in plaats van 1100 man aan boord. Ten aanzien van het berigt door den Constitutionel medege- deeld, dat het fransche gouvernement aan bet belgische ministerie eene nota heeft gezonden om betaling te erlangen van 60,000,000 «Volgens die dagbladen, is Belgie ons zijne onafhankelijkheid verschuldigd heb'fleo wij Antwerpen van eenen geheelen ondergang bevrijd en behooren onze naburen ons ten minste de kosten te vergoeden van de veldtogten die enkel in hnn voordeel gedaan zijn. Misschien heeft de fransche regering daaromtrent aan het belgische gouvernement een memento gerigtmaar wij gelooven niet dat het in zijne plannen zoude liggen om zich tegenover Belgie als eén onverbiddelijk schuldeischer te doen gelden. Niets zoude inderdaad onstaatkundiger zijn dan van de Belgen eene on middellijke of zelfs maar eene regelmatige voldoening van de uit gaven voor de fransche bezetting te vorderen. Frankrijk behoort Belgie met liet denkbeeld gemeenzaam te maken om in alle moeije- lijke omstandigheden onze hulp in te roepen en te ontvangenwant Belgie is de grens van Frankrijken door hetzelve te ondersteunen komt Frankrijk zich zeiven te hulp. Welke gevolgen zal het dus hebben, indien Belgie weet, dat het niet meer de fransche troe pen tot zijne hulp kan inroepen dan met bezwaar van zijne schat- kist? Het zal meermalen aarzelen tot eene zoo kostbare ondersteu ning de toevlugt te nemen en wie weet of een zoo goed reke naar als het belgische volk, niet de kans van eene twijfelachtige onderdrukking ten noorden zal verkiezen boven de ongelegenheden van eene zekere uitgaaf ten zuiden." BRUSSEL, den 5 Augustus. Uit Antwerpen wordt geschreven, dat de onlangs aan de belgische autoriteiten overgegeven forten Lillo en Liefkenshoek zich io een zeer slechten toestand bevinden, en dat de kosten tot het in goeden staat stellen dier forten wel op een millioen franken zouden te staan komen. De Commerce Beige vermeldtdat de belgische en hollandsche commissarissen voor de grensscheiding het eens geworden zijn om ten aanzien van Maastricht den afstand van 1200 toises van het buiten einde der glacis van de forten St. Pieter en IVillem tot grens aan te nemen. Het belgisch bestuur had zich echter ten aanzien van die bepaling nog niet uitgelaten men scheen vooraf eenige mededeelin- gen van de conferentie af le wachten ter beantwoording der des- wege gerezen twijfelingen. 's GRAVENHAGEden 7 Augustus. Men verneemt dat eerst daags de mobile schutterijen zullen worden ontbonden. Zr. Ma. frpgat de Rijn bestemd naar de Middellandsche Zee, en waarop, onder het kommandement van den kapitein ter zee P. Arriëns Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden kapitein-luite nant ter zee als eerste officier dienst zal doen zal bemand wor den met 35o koppen. Uit Haarlem meldt men van den 6 dezer.' Heden morgen is op den ijzeren weg van bier op Amsterdam eene eerste proeve met den stoomwagen genomen. Dit rijtuig, vervaardigd door Long- ridge te Newcastle, heeft eerst alleen en daarna met eene aan hetzelve verbondenen wagen die voor het vervoer van reizigers bestemd en vervaardigd is in de fabriek van den heer Soeders te Maarsen den weg van deze stad naar de Liede en terug met eene gematigde snelheid afgelegd. Deze eerste proeve schijnt alle» zins naar wensch te zijn uitgevallen. Een inwoner van Amsterdam heeft dezer dagen aan Z. M. con cessie gevraagd tot het aanleggen van een versnelden trekschuiten- dienst tusschen de steden Amsterdam en Utrecht, en dat wel met ijzeren booten zoo als diein Engeland en Frankrijk bestaan, welke booten den afstand tusschen beidesteden binnen een betrekkelijk zeer korten tijd zullen afleggen. Dezer dagen is het gewapend stoomfregat the Cyclops, dat alle tot hiertoe in Engeland gebouwde stoomvaartuigen in grootte over treft te Londen te water gelaten. Dit vaartuig is van dertienhon derd tonnen heeft tweehonderd vijf en twintig engelsche voeten lengte en is mei geschutboorden voor vier en twintig stukken voor zien. t ELKERZËEden 8 Augustus. Het on weder van heden nacht heeft aan de ooster koornmolen onder deze gemeente, toebeboo- rende aan L. den Blaauwen, aanmerkelijke schade aangebragt, daar de bliksem op een der molenroeden is nedergeslagenen de zelve benevens het daaraan gehechte zeil zeer heeft beschadigd, vervolgens langs de as in den molen gedrongen zijpde is het spil daarvan gedeeltelijk verbrijzeld en voorts langs den trap voort gaandezich door de westdeur een uitweg banende dezelve, zoo mede de noordwestpost van die deur vaneen gespleten heeft gelukkiglijk is hierdoor geen brand ontstaan. ZIERIKZEE, den 8 Augustus. Bij besluit van Zijne Majesteit is tot secretaris der gemeente S'. Maartensdijk benoemdJean Louis de Casembroot.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1