ZEETIJDINGEN. ADI ESITENTIEN. oeemt de lieer Canne de vrijlieïd zich te wenden tot Z. M en deze vrouw aan den vorst voor te stellen wiens lust bet is steeds regt te doen en weldadigheid. Nu heeft een tooneel plaats het- welk aan tnenigen aanschouwer de tranen doet vloeijen uit het oog, en allen vervult met verhoogde geestdrift voor den zoo grooten en nederigen monarch die staande als in eenen kring van kinderen de voor hem nedergeknielde aanstonds doet opstaan met het tref fende woord: «Voor alles, kniel niet voor mij maar doe mij hooren wat gij verlangt en met de grootste minzaamheid zich onderhoudt met eene geringe vrouw en haar de verzekering geeft, bare zaak te zullen onderzoeken en behartigen. Na hierop nog eenige oogenhlikken in Johanna's Hof te hebben vertoefd nam Z. M. de terugreis aan naar deze residentie, vergezeld en gevolgd door het luide hoezee! en het leve de koning! van allen die hier v/aren getuigen geweest, hoe Nederlands koning de vader is van al zijne onderdanen. Ja! lang nog leve zulk een koning!" Den 4- Z. K. H. prins Frederik is vrijdag morgen naar Berlijn Vertrokken. Naar men verneemt zijn in het schip prins Hendrik geladen de tegengeschenken voor die, welke het Z. K. H. prins Hendrik behaagd heeft, gedurende hoogstdeszelfs reize in Neêrlands Indie aan te nemen van eenige inlandsche vorsten en grooten. Dezelven moeten hoofdzakelijk bestaan in prachtige kristallen en porseleinen tafelserviesen jagtgeweren enz. terwijl elk stuk van het naam cijfer van Z. K. H. voorzien, door de zorg van het departement van koloniën tot dat einde expres is vervaardigd geworden. Naar men ook hier verzekert zal de spoorweg tusschen Am sterdam en Haarlem den 24 dezer worden ingewijd. Onderschei den beambten moeten aangenomen zijn om tegen dien tijd hunne Verschillende betrekkingen te aanvaarden. Er wordt inmiddels in deze residentie veel gesproken van de waarschijnlijkheid dat de regering tegen dat tijdstip in aanmerking nemende dat deze eerste proef met den besten uitslag is bekroond, vergunning verleenen zal om den spoorweg van Haarlem naar Rotterdam uit te strek ken. Men houdt zich hier ook bezig met het opmaken der plans enz. welke gevorderd zullen worden voor eene eventuele verten, ging van den spoorweg van Arnhem naar de duitsche grenzen. Er schijnt bij de hooge regering allezins de zekerheid te bestaan dat de daarbij betrokken duitsche staten in de verlenging van dezen spoorweg geene zwarigheid maken en zelfs de behulpzame hand daartoe bieden zullen, zoodat de meeste hoop beslaat, dat dit grootsche werk op eene Nederland waardige wijze zal worden tot stand gebragt. Woensdag avond ten negen ure is te Delft brand ontstaan in een zeem-, vol- en trasmolen staande in het zuideinde der stad, welke in één oogenblik zoo hevig is uitgebarsten dat de molen in een zeer korten tijd eene prooi der vlammen is geworden geluk kig zijn, door de spoedig aangebragte hulp der brandspuiten, niettegenstaande den feilen wind al de belendende gebouwen waarvan vele met brandstoffen gevuld waren bewaard gebleven en is de brand ten elf nre gebluscht. Te Schiedam is in den morgen van den 1 dezer brand ontstaan in de branderij van den heer Cardell, welke zoo hevig toenam, dat dezelve binnen den tijd san een uur io weerwil der spoedige hulp, geheel was afgebrand. Uit Vlissingen meldt men van den 2 dezer het volgende: Heden had alhier een droevig ongeluk plaats: Benjamin Engel- he risschildersknecht, bezig zijnde met den muur van een huis, in de Lange Walstraat te schilderen, is; daar hij zich aan een kant- of deksteen vasthield welke steen Daar beneden stortte van boven eene dertigsports-Jaddermet het hoofd op genoemd stuk steen gevallen waardoor hij twee wonden aan het hoofd en eene aan den regler arm heeft bekomen en er zich alzoo weinig hoop op herstel opdoet. Hij was een ijverig werkman, en eene zwangere vrouw met vier kinderen zien zich hierdoor zouder eenig middel van bestaan. Laatstleden dingsdag is Z. K. H. prins Hendrik, derde zoon van den prins van Oranje, te Vlissingen gearriveerd en heeft Z.r M.5 fregat de Rijn, hetwelk met den 1 dezer in dienst is gesteld, bezigtigd en op het wachtschip Euridice manschappen uitgekozen, welke eene gedeelte der bemanning van gemeld fregat zullen uit- inaken.Donderdag, des namiddags, is Z. K. H.met het ko ninklijk stoomjagt de Leeuw, van daar naar Rotterdam vertrokken. De berigten die uit Frankrijk over den aanstaanden oogst in Spanje, Italië en Afrika gegeven worden luiden zeer gUDstig ook in het zuiden van Frankrijk beloofde de oogst zeer voordeelig Ie zijn. Desniettemin is men te Parijs beducht dat door de tegen woordige hooge prijzen der granen, de prijs van het brood eerst daags nog zou verhoogd worden. Uit Batavia wordt, van den 6 April gemeld, dat van het noorder Keiidenggebergte (Banjoemaes) zeer aanzienlijke brokken gronds met een vervaarlijk geluid in de vallei zijn gestort waar door een klein gehucht is verwoest, en i5 menschen om hetleven zijn geraakt. De rivier Goenong daardoor gedurende twee dagen in haren loop gestremd heeft met geweld doorbrekende, 23 huizen van de dessa Salem medegevoerd en verwoest. De bewoners had den zich in tijds gered. Den ig Maart, des morgens ten 5 ure, heeft men te Muntok (Banka) de schokken eener vrij hevige aardbeving gevoeld. Dezelve hebben so seconden geduurd. Kort daarna rees de thermometer van 8o° F. tot go0 en barstte er eene hevige donderbui los met zwaren regen waarna de thermometer weder tot 84° daalde. De oudste ingezetenen herinnerden zich nietimmer eene dergelijke aardschud- ding le hebben bijgewoond. JAANTJE MARTENS. Zekere Johanna, ook genaamd Jaantje Martens, oud at jaren van beroep dienstbodegeboren te Zutphen laatst woonachtig te Amsterdamstond den 7 Junij wegens verscheidene diefstallen gepaard met vrij romantische bijzonderheden te regt. Zij had van den 1 November tot den 29 December 1S31 voor loon kost en inwoning als dienstmeid gewoond in den winkel van F. J. Duvergé, koopman in galanterie-waren te Amsterdamhebbende zij die dienst vooral verlaten omdat haar meester en hare nabestaanden zich he' vig verzetteden tegen eene verkeering met zekeren van den Berg een fuselier welke bij het igjarig meisje een hevige liefde voor zich had doen geboren worden. Vervolgens in dienst gekomen bij J. Neyens tapper te Amster dam, zoo is zij na omstreeks veertien dagen aldaar te zijn geble ven in stilte vertrokken, in mans kleederen, en met achterlating der kleederen door haar gedragen zoo mede hare afgesnedene ha ren dewijl zij bij het corps van haren beminde dienst wilde ne men bij onderzoek barer kleederen zijn in eene portefeuille ge vonden onderscheiden briefjes de beleening bewijzende van ver. schillende gouden voorwerpen. J. Neyens vermoeden opgevat heb bende, dat die beleende gouden voorwerpen afkomstig zouden zijn uit dea winkel van F. J. Duvergé, bovengemeld en die ^briefjes ingelost zijnde, zoo werd bevonden dat den z3 en 27 November i838 drie gouden ringen waren beleend door iemand, zeggende genaamd te zijn Johanna Marlensbehalve deze oorringen, waren elders een gouden kruisje en twee gouden oorbellen beleend. Al deze goederen zijn door Duvergé als uit zijnen winkel afkom stig herkend. In den nacht van den 20 op 21 Januarij had de beschuldigde in eene slaapstee te Leiden doorgebragteeoe der inwoonsters al. daar had dien nacht een vrouwen schoudermantel vermisten da delijk vermoeden tegen de beschuldigde opgevat. Deze was naar 's Gravenhage vertrokken doch werd aldaar aangehouden door de policiede door haar gestolen mantel werd, in 33 stukken ge sneden gevonden in het logement de Kroonop het Spui aldaar zij bekende overigens den diefstal van opgemelde gouden voorwer pen te hebben gepleegd en ze uit pen opgesloten kast in den win kel te hebben ontvreemd op een tijdstip dat de dochter des hui zes naar de kerk was levens opgevende dat zij aldaar ook gesto len had een schildpadden doosje, door haar aan haren minnaar ten geschenke gegeven wien zij overigens al het door de andere diefstallen bekoraene geld had ter hand gesteld. Door geldgebrek had zij haar plan om zich bij het depót te Utrecht aan le mei- den, laten varen; te Amsterdam echter was zij reeds voorloopig aangenomen. De procureur-generaal heeft de schuldigverklaring van de be klaagde geëischten wel aan diefstal 1.0 in dienstbaarheid en 2.0 in eene slaapstee waar zij ontvangen was doch gemeend dat hare jeugdige jaren het opleggen van eene ligtere straf zoudeD kun nen gedoogen. De advokaat m.r Truter trad als verdediger der beschuldigde op; doch daar hare schuld zoo wel door getuigen als door bekentenis ten klaarste was bewezen zoo konde z, ed. niet meer doen dan de welwillendheid der regters jegens haar in te roepen smeekende om op li are jeugdige jaren hevige liefde en andere verligtende omstandigheden, een correctionele straf toe te passen waartoe de wet aanleiding geeft. Het hof heeft de beschuldigde diensvolgens tot twee jaren cor rectionele gevangenisstraf veroordeeld. De president, jh.' m.r ff', de Jonge van Campens-Nieuwland j sprak de veroordeelde op eene vermanende wijze toe schelste hoe zij door het involgen van hare uitsporige harlstogt zich aao mis stappen en misdaden had schuldig gemaakt boe slechts hare jeug dige jaren het hof hadden bewogen haar voor deze enkele maal met veel verligting te behandelen; dat hij echter hoopte, dat de twee jaren gedurende welke zij hare vrijheid zou missen door haar zouden worden besteed om lol inkeer te komeu en van haatr vroeger uitzinnig gedrag terug gebragt, weder eeu braaf menscli in de maatschappij le worden. ZIERIKZEE den 5 Auguslus. In de afgeïoopene week zijn aaa de kusten van het eiland Schouwen onderscheidene goederen aaao gespoeld waaronder ook eenige scheepspapieren waren toebehoo- rende aan de engeJsche brik the Pearl, kapt. Mat then Clark Gar- relt, van Stinderiand naar deze stad gedestineerd met steenkolen» Van het Bchip de lading of equipage heeft men nog niets vernomen. r Het schip de Vrouw Magdalenakapt. Mvan der Pulten 9 met steenkolen van Newcastle naar Amsterdam is volgens brief van Texel van den 3o Jul ij dien dag op den Haak verongelukt; van de equipage is een man, benevens des kapiteins dochter op Texel aangekomenzoodat men veronderstelt dat de overige manschap» pen daarbij omgekomen zijn. De Notaris M.r C. van der LEK de CLERCQ zal, op Donderdag den 8 Augustus aanstaande des middags ten i ure, op de Sleepkade binnen deze Stad, ten verzoeke van zij nen Principaal publiek presenteren te verkoopen differente STOELEN met Matten geheel nieuw en volgens den laatsten smaak bewerkt. g De Heeren J.b MOO LENBURGH en J. de VLIE- GER zijn van meening den i3 Auguslus i83g, des na middags ten 4 ure, op Schuddebeursbij den kastelein J. B UI- TERSE, onder Noordgouwepubliek te veilen en verkoopen: Circa acht Bunders twee- en driejarige MEE DE, gelegen onder het Poortambacht van Zierikzeeaan de Vijf Minuten Weg, en voorts onder de Gemeente Noordgouwe, in de polders Bantum Nieuwen Noordgouwe Verbrande Man en Galgepolder bree der bij Billetten omschreven. Aan de Pak-Zak- en Behangselliunen-Fabriek birioeu deze Stad gevestigd, zijn'van beden af aan te bekomen on derscheidene soorten van DWEILLINNEN, per tien Rolletjes; alsmede AARDAPPELZAKKEN en andere bij het dozijn. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON*

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2