ZIERIKZEESCHE COURANT. n.o m. Oingsdag A.o 1839. den 6 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. BELGIE. NEDERLANDEN. FRANKFORT, den 3o Julij. PIef dagblad van Augsburg behelst een berigt uit Berlijn van den 20 Julij, waarin bel volgende voor® bomt: «Sedert de betrekkingen tusschen Hollanden Belgie bepaal delijk geregeld zijn beeft de russische regering bet voorbeeld der overige kabinetten gevolgd en koning Leopold erkend. Het peters* burgscbe kabinet wil echter slechts dan een gevolmagtigde te Brus sel accrediteren wanneer alle Polen welke bij den poolschen opstand eene rol hebben gespeeld en in belsische dienst zijn ge treden uit dezelve verwijderd zullen zijn. Hetzelve volgt ook het grondbeginsel hetwelk onze (de pruissische) regering en het oosten* rijksche hof hebben doen gelden ten aanzien van Slityncchis over* 1 gang in belgiscbe krijgsdienst." Uit Berlijn meldt men van den 27 Julij het volgende: Het gruwelijke voorbeeld eener doodstraf-voltrekking staat ons helaas weder te wachten.. De gend'arme narrtelijk die voor eenige jaren bij Oraniënburg een meisje vermoordde is onlangs herwaarts ge- bragt. Aan de tegenwoordigheid van eerjen arbeidersjongen bad men zijne ónverVvijlde inhechtenisneming na volbragte daad te danken. De jongeling was namelijk in de verte getuige geweest van de misdaad, en naderde fnet voordacht den moórdenaar overtuigd dat dezè hem naar z.ijne pas Wagen zou. Dit geschiedde dan ook werkelijk, en de sluwe jongeling antwoordde dat hij er geene had wat hij wer.schte geschiedde nti de génd'arrae bragt hem naar de overheid; hier echter zeide de jonge man: met mij is alles in orde, hier is mijne pas; maat- neem nu den gend'arme zelve gevangen, want hij heeft zoo even eenen moord begaan. In brieven uit Macedonië wordt geklaagd over bet óngewoon groot aantal van onrustige Albanèzen de toenemende zeerooverij en de onveiligheid op de groote wpgen in die provincie. Ook iii Tbessalie schijnt het ver van rustig te wezen. Men heeft steeds geene nadere berigïen uit Konstantinopel dart ▼an den to. Men was in afwachting der feestén van den volgenden dag, wanneer de krooning des sultans z'oü plaats hebben. Een brief luidt aldus: «Bij de feestelijkheid welke morgén in Ejub zal plaats bebben tot de Sabelomgórding (of kFooning) van AbduUMedschidzal bij in de nieitwe door zijnen vaders inge» roerde kleederdraet verschijnen. Alle pogingen door den scheik el Islatnen de hooge ulema's aangewend om den sultan tot het dragen van den tulhand en, in het algemeen tot de voormalige turksche kleeding terug te brengen zijn Vruchteloos geweest. Eene toegevendheid op dit punt zou zeker de slechtste gevolgen gehad bebben de partij van den teruggang bad immers baar boöfd stou ter opgestoken indien de sultan bij zijne eerste openlijke verschij ning zoo onbewimpeld hare grondstellingen zou omhelsd hebben; Dit zou het teeken tot eene nieuwe magtsontwikkeling van die oude partij zijn geweest j welke de noodloltigste gevolgen zoii hebben kun nen na zicb slepen. LONDËN den 3 Augustus. Men heeft berigten uil Britsch Indie Van den 22 Mei. De krijgstogt naar Candahar was met den besten llitslag bekroond. Schach Soojakde beschermeling van de Engel- schen was op den troon geplaatst en zijn tegenstander had de wijk genomen. Het leger maakte zich gereed naar Kabul op te rukken. Uit Canton verneemt men van den 7 April, dat de Chinezen den handel geheel belemmerd, de engelsche kooplieden in de gevan genis geworpen en van hen geëischt hadden om alle opium in hunne tiiagazijnen af te geven. PARIJS, den 3i Julij. De julij-feesten zijn op.eene schitterende 'Wqze geëindigd. Ontelbaar Wds de menigte welke in den tuin en op de kaaijen der Tuilerien alsmede op de plaats de la Concorde en de Champs Elyssèes te zamen stroomde om de illuminatie en prachtige vuurwerken te zien* De koning die zicb met de koningin den koning en de koningin der Belgen en de overige leden zijner familie op bet balcon van de zaal der maarschalken aau hel volk vertoonde werd met veel gejuich begroet. De pairs bebben gisteren eene zitting gehouden. Daarin is onder anderen eene petitie ontvangen van eènige kooplieden die de tusschenkomst der kamer en van de regering vragen tot het verleenen van eene schadeloosstellingj hetzij van Holland, hetzij van Belgie, voor goederen te Antwerpen in depót, en welke tijdens het beleg in i83o vernield zijnHet verzoekschrift is naar dén voorzit ter van den raad en den minister van huitenlandsche zaken verzonden; Eén engelsche sloouipaket, welke de oost-in clische brieven maal uit Alexandvie naar Marseille heeft overgebragt r om vandaar verder naar Engeland te worden overgevoerd brengt berigten uit Alexandrie mede van den i4 julij.* Volgens de opgave der bladen van Marseille, komt hetgeen van den inhoud der laatstgenoemde is uitgelekthierop neder dat de vloot van den kapudan-bassa stpeds voor Rhodus ten anker lag dat de eDgelsche vloot in de wateren van Cyprus kruiste, en dat inmiddels een zendeling van den sultan bij Mehcmed was aangekomen, om over een vergelijk te onderhandelen. Den 2 Augustus. Heden is alhier de volgende telegraphische de pêche uit Alexandrie van den 16 Julij ontvangen: «De turksche vloot heeft zich den i4, onder bevel van den kapudan» pacha ter beschikking van Melicmed'AU gesteld. De onderkoning heeft gezegd, dat hij dezelve aan deporteniet zou teruggeven ten zij de grootvizier Kosre'vv-pacha van de zaken verwijderd werd en de Ió'o den' waarover hij regeert, erfelijk voor-zijn gésb ebt-zojU deft worden verklaard." Men heeft den i5 te Marseille het gerucht verbreiddat 16,000 man russische troepen in den Bosporus zouden zijn geland; doch in brieven uit Konstantinopel van den 12 wordt daar nog geene melding van getnaa ht. Uit Constaritine wordt van de helft der vorige maand geschreven dal de personen in het jongst hompiot betrokken tot verdrijving der Franschen en de herstelling van den gewezen bey, door den krijgsraad ter dood zijn veroordeeld geworden. BRUSSEL den 3 Augustus. Het dorp Marlelange is door de bel- gische troepen ontruimd geworden. Met de slechting der belgische vestingen zal eerlang een aan vang gemaakt worden. Den 27 dezer moeten de mineurs te Bergen in Henegouwen zijn aangekomen; ten einde handen aan het werk te slaan. Sinds eenigen tijd merkt men in Belgie een groot aantal vreem delingen op waaronder vele Nederlanders. Naar eene officiële opgave, zijn er gedurende de maand Julij, 3700 passen aan be woners der Nederlanden afgegeven. Uit Antwerpen schrijft men van 3o Julij De stoomboot de stad Nijmegen is heden met veel passagiers hier weder aangekomen. Ónze fraaije kade van Dijk levert een schoon gezigt op door de stoombóoten in lading of ontladende 1 de Antwerpen naar Londen bestemd; 2 de Havre naar Havre; 3 de prinses Victoria; 4 de Brugge naar Hamburg hare geregel de dienst is thans bepaald vast gesteld j zij zullen wederkeerig alle dingsdagen van Antwerpen en Hamburg vertrekken; 5 de stad Nijmegendaarenboven ziet men nog de beide overvaartsbooten. Daar deze versnelde vaart dagelijks toeneemt ziet men reeds de noodzakelijkheid te gemoet om de pun ten van de Ontscheping te vermeerderen waartoe de regering de vereischte Onkosten zeker niet zal weigeren. 's GRAVENHAGE den 1 Augustus. Z. M. heeft, in het begin dezer week, een uitstapje naar Caslricum nabij Alkmaar gedaaD. Deswege wordt uit eerstgenoemd plaatsje van den 29 Julij ge schreven Deze dag was voor onze gemeente hoogst belangrijk en genoegelijk. Zij mogt het geluk genieten om op denzelved Z. M. Neêrlands eerbiedwaardigen koning op haren grond te aan schouwen. Het doel der reis zijnde, om de duinontginning alhier in óogenschouw te nemen, stapte Z. M. omstreeks 9 ure aldaar af aan de woning; genaamd Johanna's Jïof. Bij het uitstappen vaa hel rijtuigwerd de geliefde vorst begroet door den ed. achtb. hper burgemeester J. de Quack, die als burgemeester van Bever- wiik reeds daar zijne hulde aan Z. M. had toegebragten nu met weinige woorden den koning welkom heette op hóogstdeszelfs eigen dom. Hierop rigtle de weleerw. heer C. D. Cannepredikant al. hier het woord tot Z. M. en betuigde zijne en der gemeeDte donk- baarheid en vreugde over de eer en het geluk welke op dezen dag aan Castricum mogten te beurt vallen. Niet de verzekering der Warmste liefde en trouw vereenigde zijn eerw. den harteiij- ken wensch dat de Algoede nóg vele jaren het nuttige en weidas dige leven mogt sparen van den besten der koningen en over hoogst- dëszelfs persoon t geslacht en bestuur zegen gebieden en duurzaam heil. Zijne toespraak besluitende mét den luiden uitroep van levé de koning! werd deze kreet door alle aanwezigen met geestdrift herhaald. Met blijkbare tevredenheid begaf zich nu Z. M. ver gezeld door twee van hoogstdeszelfs adjudanten en heeren com missarissen der duinontginning in Johanna's Ilof, alwaar de 'hoog welgeboren vrouwen Bendorp van Marquette en Gevers voor Z. M. een dejeuné hadden in gereedheid gebragt. Na eenige oogenblik- ken alhier te hebben vertoefd beklom Z. M. het rijtuig hetwelk hoogtdenzelven in de Auinontginning zou rondleiden en den bevor deraar van alles wat goed is en nuttig, getuigfe maken ook van bét nut alhier te weeg gebragt. fntusschen groeide al meer en meer de menigte aan die met reikhalzend verlangen Z.v M.« te rugkomst verbeidde, ten einde of voor het eerst of andermaal den geëerbiedigden vorst te mogen aanschouwen. Onder deze bevond zich eéne vrouw met haren zevenligjarigen echtgenootuit nederi- gen stand die een verzoekschrift aan Z. M. verlangde aan te bie den. Omstreeks 11 ure keert de vorst bij Johanna's Hof terüg en terwijl nu door den heer burgemeester de intusschen aangeko mene leden v&u het gemeentebestuur en de weleerw. heer kapelaan dér R. K. gemeente aan Z. M. worden voorgesteld en hoogstde- zelve zich allerminzaamst met dezelve bezig houdt, is ook de ver melde vrouw met haren echtgenoot nader bij gekomen. Aangemoe digd door de treffende minzaamheid van den vader des vaderlands

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1