COURANT. ZIERIKZEESCHE A.° 1830. den 2 Augustus. Vrijdag BESTUREN en ADMINISTRATXEN. Herijk der Maten en Gewigten. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. N.o 62. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bij dere ter kennis ran alle ijkpligtige In- en Opgezete- Den welke den vroeger opengestelden termijn mogten hebben ver zuimd dat door den heer Arrondissements-IJker alhier ten zijnen huize in de Poststraat andermaal zal werden gevaceerd zoo voor de Ingezetenen dezer Stad als voor de bewoners der landeli]ke Ge meenten tot den herijk van Maten en gewigten van Maandag den 5 tot en met Donderdag den i 5 dezer maundvan des voormiddags 9 tot I ure. Wordende alle IJkpligtigen mitsdien aangemaand, om deze nadere gelegenheid tot den herijk niet te laten voorbijgaan, alzoo na den r5 Augustus overeenkomstig het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 16 April jl. n a P rov. blad n.o 3g) de herijk zal gesloten zijn. Zierikzeeden i Augustus i83g. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. L p. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Stad Z1ÉIUKZEÊ. In aanmerking nemende dat ingevolge de voorschriften van het Rcgerings Reglement gearresteerd bij Koninklijk Besluit, van den 4 Januarij1824 n 109naar luid van Art. aa, om de drie jaren ecu derde deel'dcr' leden zamenstellcnde het Kiezers-K.nl/egie voor de/.e Stad., naar toerbeurt Behoort. af te treden, hoezeer dezelve weder op nieuw verkiesbaar zijn; en d.it zoodanige aftreding van Kiezers, ten getale va nacht, op den 3o September aanstaande zal plaats hebben, ter aanvulling van welke gewone aftre ding, Zoo wel als tot vervulling der buitengewone vacatures in dut kollegie, de bij gedacht Reglement, verordende stemming tot Kiezers in de volgende maand geschie den zal Bréngen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen: l)at, Le rekenen van lieden Lot en met den 1 7 dezer maand, op de kantoor-uren ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen eene lijst van Stemge- regtigd" 1, mitsgaders eene naamlijst vati Ingezetenen welke de vereischten bezitten oih tot Kiezer te worden benoemd, opdat eeri iegelijk die verineenen niogt van deze lijsten ten onregte le zijn weggelaten, zijn beklag deswege aan het Bestuur zoude kun nen indienen s Dat le rekenen van Maandag den 2 September aanstaande en volgende dagen 'aan uc huizen der stènigerégtigde Ingezetenen, van wege dit. Bestuur, biljetten zullen 'Worden rondgebragt om daarop de namen der personen in te vullen welke men .tot Kiezers verlangt 'benoemd' te zien, terwijl deze biljetten op den vierden dag na de 'tondzendingin eene gesloténe bus of kist., wederom zullen worden.opgehaald. Voorts worden de Ingezetenen bekend gemaakt met, of bij vernieuwing herinnerd aan de navolgende bepalingen, van meergenoemd Regerings-Reglementbetreflende de Stem- geregtigdheid de wijze waarop liet Stcmregt wordt uitgeoefend en eindelijk de vercisch- ten om tot Kiezer te kunnen worden bénoemdte weten Art 2. Voor Stemgeregtigden worden gehouden, zij, die ten minste gedurende bet laatst verloopene jaar Ingezetenen der Stad, of van derzelver grondgebied geweest, en nog werkelijk op het oogenblik zelve Ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 25 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verpondingen verdere beschrevene rijksmid delen, buiten het pateutregtv betalen niet beneden de twee en twintig Guldens, aan de wettelijke verpügtingen aangaande de Nationale Militie, naar aanleiding der Grond wet op hun gelegd, tot op het oogenblik toe hebben voldaan en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij liet volgende artikel bepaald. Art- 3 Van de uitoefening van het Stemregt zijn uitgesloten zij die in dienst zijn of pensioen genieten van eene vreemde Mogendheid, buiten autorisatie des Konings, die zich in staat van geregtclijke interdictie bevinden, alsmede die, aan welke gereg- telijk een raadsman is toegevoegd die in staat van faillissement zijn, die cessie van liunne goederen gedaan hebben, die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt, die ten tijde van de Stem opneming nog in staat van criminele beschuldiging zijn. Art. 4- In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het Stem regt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de bovengemelde belastin gen zal alleen in aanmerking worden genomen het montant, waarop men in die be lastingen is aangeslagen, onverschillig of de goederen in de Stad zelve of elders bin nen bet Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting al of niet, in eene andere Gemeente wordt voldaan, zullende echter diegene, welke derzelver belastings betaling in eene andere Gemeente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn om daarvan vooraf aan het .Stedelijk Bestuur kennis te geven en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling le vertoonen. Art. 5 De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opgebragt wor dende,.'zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden "toegerekend, mits de perso nen, welke daaruit hunne Stemgeregtigdheidof bevoegdheidtot het Kiezerschap zouden willen ontleenen, werkelijk alsmede-eigenaars van zoodanige panden op de re gisters der ontvangers van de directe belastingen bekend staan. Art 6. Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wordende huizen of andere eigendommen waarvoor de eigenaars zijn aangeslagen, doch door de huurders aan hun restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder den opbrengst der eigenaren blijven, als alleen daarvoor bij de ontvangers bekend staande. Art. 7. Zijwelke gehuwd zijn, hetzij in gemeenschap van goederen of daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde som in de bovengemelde belastingen opbrengenzullen ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niet te min ter uitoefening van liet Stemregt worden toegelaten, wanneer zij de overige vercischten in zich vereeni gen, zoo als ook de vader van een minderjarig kind hetwelk de bepaalde somme in de belastingen opbrengt, wanneer hij uit eigen aanslag niet reeds tot het Stemregt mogt be voegd zijn, tot uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien bij de overige yereischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal zijn ten opzigte van een meerderjari gen zoon of ëerien der meerderjarige zoons van eenen moeder-weduwe, welke zich in ge lijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zoudendat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bij voorko mende gelegenheden, de uitoefening tot wederopzegging» toe zouden begeren verrigt te hebben aan bet Stedelijke Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aantee- kening te kunnen houden tot narigt; terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-wedu wen voor zooverre die aan hetzelve mogten bekend zijn of door hetzelve ondersteld worden in de termen te dezen te verkeeren, met de vorenstaande bepalingen zal bekend maken. Art. 9 Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd, of ongehuwd is, en alof niet, bij de moeder-weduwe inwone, mits hijden ouderdom van 23 jaren ver vuld liebbe, en alle verderevereischten (dat omtrent de belasting-betaling alleen uitge zonderd) in de Stemgeregtigden gevorderd wordende, bezitte, voor zooverre hij name lijk niet reeds uit eigen hoofde het Stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene Stem kan worden uitgebragt. Art. to. De zet voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het Kie" zerschap te worden benoemd, toepasselijk, behoudens de verdere vereischten der Kie' zers, volgens de bepaling van art 23 van dit Reglement. Art 11 Het bekleeden van het burgemeesters-ambtwethouders-ambt of lidmaat schap van den raad zal niet beletten om het Stedelijk Stemregt en Kiezerschap te kun nen uitoefenen, gelijk wederkeeiig het zijn van Kiezer niet zal beletten om tot de even- gemelde function te kunnen benoemd worden. Art. i3. Elk Stemgeregtigde vult in het bekomenebiljet in, de namen der personen, welken bij tot Kiezers stemt, genomen uit lien, die de vereischten bezitteu, en te zooda- nigen gefalle als er Kiezers worden vereischt, welk biljet door hem eigenhandig onder teekend en voorts behoorlijk gesloten wordt. Art t4 De Stemgeregtigden, welke hunne naamteekenfng niet mogten kunnen schrij ven, doen de invulling van het biljet dooreen ander verrigfen,en doenvoorls onder het zelve door den wijkmeester hunner buurt, commissaris van policie. of een ander publiek persoon, verklaren dat de invulling overeenkomstig hunne opgaaf is geschied. Art 17. Bij het nazien en opnemen der stemmen zal hoegenaamd geen regard wor- den geslagen op de biljetten, welke, of niet eigenhandig ondei teekendof niet inge vuld en géveriücrd op den voet van art. 14of niet behoorlijk gesloten mogten gevonden worden terwijl in geene aanmerking zullen worden genomen, stemmen uitgebragt op personen, welke de vereischten niet hebben 0111 tot Kiezers benoemd te worden, gelijk mede niet de stemmen welke niet duidelijk genoeg eenen zekeren en bepaalden persoon mogten aanwijzen hoezeer zoodanige biljetten voor het oveiige zullen worden aange nomen. indien die anderzins mogten regelmatig zijn. Art 23. Niemand kan binnen de Stad Kiezer zijn, tenzij hij den ouderdom van 25 jaren heeft vel viild, binnen het Rijk of deszelfs Koloniën geboren is, of brieven van na turalisatie bekomen heeft. of wel bij wetduiding Voor Nederlander gehouden wordt, bin nen de Stad Slemgcregtigd is en voor een inboorling der Stad of met eene burgerdoch ter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren, en voor een inboorling van het Rijk of genaturaliseerde!!gedurende de laatste zes jaren, Stads-Inge/etcrt is geweest (zonder dat echter afwezendlieid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning op- gedragen, in deze hinderlijk zal kunnen zijn), en voorts jaarlijks in de verponding, en verdere beschrevene rijksmiddelen buiten het patentregtop den voet der Stemgereg tigden betaalt eene som van ten minste tachtig guldens Ook zal tot Kiezer niet kunnen benoemd worden hij, die aan eenen reeds benoemden Kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of Zwagerschap bestaat. T\Vee personen Zich zoodanig bestaande, te gelijker tijd wordende benoemd zal het lot tiisschen hun beslissen. Het Bestuur noodigt mitsdien een ieder uit om het belang optemerken hetwelk inde kennisneming der aangehaalde Artikelen ligt opgesloten; zoo dat niemand, anders dan ter oorzake van eigen verruim van deszelfs Stemregt zal verstoken zijn. En opdat hiervan geen onwetendheid zoude kunnen worden voorgewend, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in de-Stads-Courant geplaatst. Zierikzee k den 1 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. D E JONGE, vt. I p. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads-Secretaris, W. J. P. KROEF. FRANKFORT, den 27 Julij. Men heeft berigten uit Konstan- tinopel van den 10 Julij. Het berigt van de nederlaag bij Nisib had groole ontsteltenis bij de Porte verwekt, doch de hoofdstad bl eef steeds de volmaakste rust genieten. Chosrew en Halil-pacha legden den grootsten ijver aan den dag de eerste geniet het on* voorwaardelijk vertrouwen des sultans. Den g heeft de sultan het oude serail te Konstantinopel betrokken, betgeen nu, gelijk in vroeger tijden de gewone grootheerlijke verblijfplaats zal uitmaken. Uit Alexandria' heeft men berigten van den 6 Julij die eerste lt] k vele bijzonderheden behelzen uopens den slag bij Nisib. Een der brieven luidt aldus: Het turksche leger in Syrië' bestaat niet meer. Zie hier de bij- zonderbeden wegens het gebeurde Den 10 Junijtoog Z. H. Ibrahim-pacba bevelvoèrende over bet egyptisch leger, uit zijn kamp, over de Ladjour naar het dorp Mezza alwaar de kavallerie des sultans stond onder bevel van vier pacha's. Ibrahim-pacha gelastte aan al zijn artillerie om eene stelling in te nemen op eene halve mijl afstands van het turksche leger, en om dit te kanoneren. Ten 5 ure 's namiddags werd het vuur der Egyptenaren geo pend in een half uur ging de turksche ruiterij in verwarring op de vlugt in de rigting van Nisib (alwaar des sultans hoofdleger onder Hafiz-pacha was gekampeerd) met achterlating van alle leeftogt en bagaadje. Ibrahim-pacba liet toen de egyplische magt halt houden tot middernacht. Den it Junij. Omstreeks middernacht rukte bij naar Nisib j na bet aanbreken van den dag geraakte hij in gevecht met de kavalle rie welke hij den vorigen dag had gekanoneerd en met al de overige turksche ruiterij welke in twee divisien was voortgerukt f te weten eene op Mezza de andere op Nisib. Ibrahim-pacha gelastte zijne artillerie, om haar vuur te openen, en aan zijne ruiterij om te chargeren. In vier uren was al de ka vallerie des sultans overhoop geworden en vlugtte zij in allerijl 9 met achterlating van al haar geschut. Den 11 Junij. Op dezen dag hield het egyptische leger rust. Den a3 Junij. Z. H. trok uit het kamp met twee regementen kavallerie, zijne lijfwacht en zijne ligte artillerie, en tot onder de muren van Nisib terwijl hij aan Soliman-pacha zijn' luitenant- generaal bevel liet, om achter hem op te rukkeo doch lang zaam ten einde de troepen niet te vermoeijen. Den Junij. Omstreeks middernacht stond de geheele egypti sche magt over die der Turken. Al spoedig begon nu het alge* meene gevecht, waarin het leger van /fn/sz-pacha zoo volkomen de nederlaag leed dat het geheel uit elkander geslagen werd. Drie uren lang rigtte het kanonvuur van Ibrahim de grootste verwoesting in het vijandelijk leger aan. Geheel verstrooid sloeg de turksche armee op de ylugl; vele duizende gevangenen, alle kanonnen bagaadje amunitiewagens s geweren mond- en krijgt*

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1