NEDERLANDEN. ZEETIJDIN GEN. ADVERTENTIES. 5 ÏWëtSs flcl^lleti h'ünner li ebben dienvolgens het leven verloren ge- tibègzaam allen van welke men het hoofd heeft afgeslagen onder - fenclere twee spaansche bisschoppen de een vicaris apostoliek en de ander coadjutor van den Ooslelijken Tong King. Twee zendelin gen tijn in de bosschen waar zij zich hadden verscholen van honger en Vercnóeïjenis omgekomen. De heer Havard, een fransch bisschoppen vicaris apostoliek van den Westelijken Tong Kingis bezweken aan eene ziekte, welke met grond wordt toegeschreven kan de onbeschrijfelijke vervolgingen die hij heeft ondervonden. Diepe verslagenheid heerscht onder deze beklagenswaardige Cü listenen." ''sGRAVENHAGE, den 28 Julij. Door het nederlandsche bij» heigenootschap zijn gedurende 20 jaren 204,93o bijbels uitge reikt waarvan 10,759 in het afgeloopen jaar; aan bijdragen, le ekten en giften waren f 854,3oo in het geheel en in het vorige jaar /*3ö,855 ingekomen. In Groningen heeft, den 24 Jul ij in de nieuwe kerk, op de gewone wijs de jaarlijksche tentoonstelling plaats gehad van de jproeven van vorderingen welke de kweekelingen van het instituut voor doofstommen in het afgeloopen jaar van onderwijs gemaakt hebben daarna zijn de prijzen aan dezelve uitgedeeld. Een en dertig van de honderd een en zestig op hetzelve aanwezige kweeke lingen zijn bij deze gelegenheid als bekwaam om in de maat schappij te verkeeren eervol ontslagen. In de plaats van deze èen en dertig ontslagenenheeft de hoofddirectie slechts vijftien doofstommen tegen het begin van September kunnen oproepen om in het instituut te worden opgenomen daar er geene meer dere doofstommen vallende in de jaren vnn opneming (van 9 tot t5 jaren), onder de aangegevenerj gevonden worden. Onder blijvende gunstige voorteekenen zal het instituut met fiieuwer. moed het volgende jaar wederom kunnen intreden het- tvelk het vijftigste an haar bestaart zal zijn en op het einde waar van deze beroemde school een feest zal vieren waarin alle mensch- lievende landgenooten gewisselijk hartelijk deel zullen nemen, de herdenking namelijk van de stichting dezer weldadige inrigting Voor eene halvè eeuw door den onsterfelijken Henri Daniel Guyot èn van haren grooten gedurende die lange reeks van jaren steeds meer uitgebreiden heilzamen werkkring. Naar men verneemt wordt Z. K. H. prins Hendrik, kapitein luitenant ter zee derde zoon van den prins van Oranjein het be gin dezer week te Vlissingen verwacht ten einde Z.r M.® fregat de Eijnaan welken bodem ter indienststelling sterk gewerkt wordt, te bezigtigen. Z. K. H. zou zich met dit fregat hetwelk door den kapitein ter zee Arriehs gekommandeerd wordt reeds in den loop der maand Augustus naar de Middellandsche Zee begeven. Berigten uit Batavia van 23 Maart melden dat de heer van der Huchtgezagvoerder van het koopvaardijfregat Palembangop eene zeer belangelooze wijze acht fraaïje europeaansche hengsten en merriën naar Java heeft overgebragt en in goeden staat te Ba tavia geleverd. Men stelt zich van den aanvoer van meer der gelijke paarden veel goeds voor ter verbetering van het paarden ras't welk op Java zeer vervallen schijnt te zijn en waaraan de behoefte zich door de even snelle als- gelukkige ontwikkeling van den landbouw (de schoone vrucht van het bestuur van den gou verneur-generaal van den Bosch meer en meer doet gevoelen. Men meldt tevens, dat de genoemde gezagvoerder een negende door hem medegenomen paard dadelijk voor f 1700 heeft kunnen verkoopen. HWSS38S8WIÊ- Uittreksel uil het Ver slag van II. H. Gedeputeerde Staten van Zeelandy gedaan in derzeloer algemeene Vergade ring van den 2 Julij 1839. Vervolg van n.° 60.) Te Middelburg z\)n in het afgeloopen jaar 3i schepen binnengekomen, Waaronder 11 nederlandsche van welke 4 van Batavia, 3 uit Suriname, 39 uit verschillende havens van Engeland en 5 uit de Oostzee. »Te Vlissingen kwamen 24 schepen binnen, waaronder 1 5 nederland» sche, meestal kleine. Men klaagt aldaar zeer over het geheel verval van den handel. Te Zierikzee kwamen 7 schepen, te Vere en te Brou wershaven ieder ëën schip binnen. De betonning en bebakening vau het Brouwershavensche Gathet welk, uit hoofde der moeijelijkheden, welke het inkomen der Maas voor zwaar geladene schepen oplevert, tot uiterste wacht- en ligterplaats is verklaard voor de naar Rotterdam en Dordrechtbestemde schepen, wel ker diepgang het inkomen in de Maas gevaarlijk of ondoenlijk maakt, opent het vooruitzigt voor het zeer vervallen stadje Brouwershaven op meerder vertier, zoo door de voorziening in de behoeften der binnenko mende schepen, als door demogelijkheid dat die plaats, bij storm of ijsgang, tot nood-haven voor aldaar tea anker liggende schepen zal kun nen dienen. De van buitenlands aangevoerde goederen bestónden voornamelijk in koffij, suiker, steenkolen en hout. De meeste der binnengekoniene schepen met ballast vertrokken zijnde, is de uitvoer uiterst gering ge weest, zijnde door den kusthandel te Vlissingen slechts 39,6o5 ponden tabak en 73 vaten gedisteleerd, en met de overige schepen slechts nu en dan eenig gedisteleerd, wijn en bouw-materialen uitgevoerd. »Te Middelburg is de daarstelling van een vrij handels-entrepot geau- ioriseerdjen in een voorloopig daartoe aangewezen lokaal in werking gebragt. Ook te Vlissingen is daartoe aanzoek gedaan, vleijende men zich dat, bij de herstelde gemeenschap met Belgie, de antwerpsche en gent- sche handel zich hiervan welligt voor sommige tot weder uitvoer be stemde goederen zal willen bedienen, waardoor die stad eenig handels vertier zoude kunnen erlaDgen. Ook te Neuzen vleit men zich, dat de weder opening van het kanaal van Gent voor de buiteolandsche zeevaart en de herstelde communicatie met de stad Gènt, meer vertier geven zal." «Het fabriek-wezen heeft in het vorige jaar eene aanmerkelijke uit» breiding erlangd, zijnde, door de welwillende bemoeijingen van zijne excellentie den minister van koloniën, aan deze provincie de toezegging gedaan van de jaarlijksche levering van f5oo,ooo aan calicots, en aan den staatsraad gouverneur overgelaten, om in die leverancien aan de ver schillende steden en gemeenten een aandeel te verzekeren. Diensvolgens je door de heeren G. en HSalomon son, fabrikanten te Almelo, het voor stel gedaan, om voor hunne rekening de vereischle fabrieken daar te stellenen daarin, met overleg der plaatselijke bestureD, aan onvermo- gehden en bedeelden werk te verschaffen, mits hun de vereischte loka len werden verstrekt, welk aanbod gretig is aangenomen, eri diensvolgens aan de stad Middelburg 4/I0, Zierikzee óf 10, VlissingenGoes en Vere ieder in voormelde jaarlijksche leverantie toegewezen, terwijl het Vooruitzigt. bestaat dat, voor zoo ver in sommige dezer steden door ge brek aan disponibele handen of andere omstandigheden, de toegestane boeveelheid niet mogt kunnen worden vervaardigd, ook andere kleine plaatsen in de daaraan verbondene voordeelen zullen kunnen deelen, gelijk aanvankelijk reeds te Arnemuiden eene werkplaats is'daargesteld.. De voormelde fabriekanten hebben reeds in den aanvang d^a^^]|^a^s met hunne werkzaamheden le Middelburg, Zierikzee en Verè^begonnen, en wachten de voltooijing der te Vlissingen en Goes daarvoor bestemde ge bouwen af, om ook daar met de weverij een begin te maken, terwijl zij van hunnen kant alles aanwenden, om deze inrigtingen naar het verlan gen der plaatselijke besturen voor de behoeftige klassen nuttig te doen werken vleijende wij ons alzoo, dat hierdoor in de voormelde steden eene nieuwe bron van bestaan voor de mindere volksklasse zal geboren wordendaar men rekent dat voor de vervaardiging der opgeroeide hoe* veelheid van f 5oo,000, aan katoenen lijnwaden, welke in de Oost-Indi sche bezittingen eenen gereeden aftrek vinden, aan 600 a 700 personen vast werk kan worden verschaft, hetwelk door jonge lieden van 12 jaren en daar boven zeer goed en zonder nadeel Voor de gezondheid kan wor den gedaan, zoo dat aan de huisgezinnen, welke met veel kinderen be last zijn, hierdoor eene aanzienlijke verbetering van bestaan kan worden bezorgd. Behalve deze fabrieken is door gunstige medewerking van Z. M., die uit hoogstdeszelfs bijzondere fondsen voor eene som van 10,000 in deze onderneming heeft deel genomen, eene reederij voor den aanbouw en de uitrusting van zeeschepen te Zierikzee tot stand gekomenen een fregatschip op stapel gfezet, waartoe eene voormaals bestaan hebbende scheepstimmerwerf is in orde gebragt, en tot gedeeltelijke bestrijding van de daartoe vereischte kosten, door Z. M. uit 'srijks kas een renteloos voorschot van f 10,000, aftelossen in 20 jaren, aan de stad Zierikzee. is verstrekt. «Wijders is nog aldaar, ia een door het stedelijk bestuur verstrekt Ie* kaal, eene zak-, pak- en behangsellinnen-fabriek voor de armen tot stand gebragt, zoo dat de in ons vorig verslag vermelde commissie van notabele ingezetenen, tot beraming van middelen om aan de behoeftige klassen werk te verschaffen, zich verheugen mag hare pogingen boven verwacht ting te hebben zien slagen, daar de katoen-fabriek, de scheepsbouw, de linnen-fabriek en de vroeger daargestelde wol-kammerij en spinnerij j thans aan vele handen een voldoend middel van bestaan aanbieden. »De scheepsbouw te Middelburg wordt steeds met goed gevolg voort* gezet. «Ofschoon wij al de opgaven omtrent de in het afgeloopen werksab» zoen in deze provincie bereide mee en racin nog niet hebben ontvangen, iaat het zich toch vooruit zien, dat in de meestoven minder werk zal zijn geweest, daar de meeplant door de strenge vorst in het begin des ja ars 1838 veel heeft geledenen de opbrengst dus niet voordeelig is geweest. In het werk-saizoen van 1837ï838 daarentegen was het product we derom aanzienlijk. «De overige der aanwezige fabrieken houden zich staande, en zijn ook in het afgeloopen jaar weder vermeerderd met vier bierbrouwerijen te Hulst, Aardenburg, JEestdórpe en IJzendijke, met twee zoutziederijen te Middelburg en Hulstmet twee stijfselmakerijen te JVestdorpe, met eene door stoom gedrevene grutterij en eene olie-slagerij te Oostburgen einde lijk met eene door stoom gedreven koorn-, mout- en pel-molen, waartoe de in de meestöof te Höntenisse aanwezige stoommachine is ingerigt. Visscherij. «Deze weleer bloeijende tak van bestaan blijft kwij* nende en behoeft ondersteuning, om in stand te kunnen blijven; welligt zal de herstelde gemeenschap met Belgie daaraan eenigè opbeuring kun nen geven, door eene meer gemakkelijke communicatie met de Belgische ventjagers. »Te Arnemuiden, waar de visscherij bijna het eenige middel van be* staan uitmaakt, blijft de visschersstand armoedig, daar de visscherij we derom slechte vangsten heeft opgeleverd en menigvuldige stormen het uitvaren dikwijls hebben belet. Wij hebben dan ook alle vrijheid ge<» vondeu om de aanvrage tot continuatie der premie van fi5ö, voor iedeï ter vischvangst uitgerust schip van die plaats, welke bij Z.r M.® besluit van den 10 October 1836, n.o 38, voor den tijd van 3 jaren was toege staan, als het eenige middel om die visscherij in stand te houden, gun stig aan te bevelen, en hebben het genoegen UEd. Groot Achtb. te kun* neu mededeelen, dat gelijke premie bij Z.r M.s besluit van den 13 Maart jl.,n.o 4, wederormvoor den tijd van 2 jaren goedgunstig is bewilligd, waardoor de instandhouding der 16 aldaar nog aanwezige risschuitem en hét middel van bestaan van de daarop gebezigde manschappen, meest allen hoofden van talrijke huisgezinnen, eenigermate is verzekerd. (Het vervolg hierna.) BROUWERSHAVEN den 28 Julij. Heden binnengekomen liet fregatschip de Stad Schiedam, kapt. de Boer, "an Passaroeang. Het schip de Hoopkapt. P. J. de Boervan Rotterdam naar Dundee, is den 18 dezer bij Warkworth bij dikken mist gestrand en verbrijzeld de equipage is gered doch van het schip en de lading heeft men niets kunnen bergen. Beste nieuwe HARING bij de Wed. C. ICOOLE. Den ondergeteekende Apotheker ta Zierikzeemaakt aan zijne geëerde Stad- en Landgenooten bekend, dat bij hem alle soorten van VERFSTOFFEN, OLIËN en VERNIS SEN tot de civielste prijzen te bekomen zijn. Als ook Rood en Wit BESSENSAP, a ƒ5 'tAnkerbij de Fl. a5 C.t Vraagt tevens een LEERLING. L. vis BLOPPOEL. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2