N.* 58. EIERIKZEESCHE Vrijdag A.o 183». COURANT. den 19 Jul ij* V' BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. BEKENDMAKING. Slanfocstcïiiiig» NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. BELGIE. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE brengen bij deze ter kennis van Je gegadingden: dat op Donderdag den a5 dezer maand, des morgens negen ure, op het Raadhuis alhier, in het openbaar zullen worden verkocht, de STADS TIENDE-VRUCHTEN over den jare en oogst van 1889, waartoe de conditiën van heden af, ter Stedelijke Secretarie ter Ie- sing liggen. Zierihzee, den ia Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. De CENTRALE DIRECTIE van Schouwen, Burgk en Wesiland lal, op Donderdag den z5 Julij r83g des voormiddags om to uren, op 's Landskanier te Zierihzee, in het openbaar aanbesteden: I.o Het uitdelven van VAARTEN, WATERGAN GEN, het schoonmaken derzelve en het zetten van RIET- SPÓNDINGEN. 1.0 Het opmaken van eenige WEGEN. 3.0 Het doen van eenige herstellingen aan het PAALHOOFD te Burghsluis en 4° Het leggen van eenen STEENEN DUIKER in den Binnendijk genaamd de Inlaag, achter de Westbout pol- der BurgL De noodige voorlichtingen zijn van heden af te bekomen bij de Oppercommies dezer Directie. Zierihzee, den 16 Julij i83g. De Centrale Directie voornoemd TROMP, vt. Ter ordonnantie van Dezelve, DE JONGE. PARIJS, den i4 Julij. Het hof dér pairs heeft eergisteren avond het vonnis in de zank der beschuldigden van den aanslag van den «2 en i3 Mei, uitgesproken. Bij hetzelve worden vier der beschul digden Bonnet, LebarzieDugas en Gregoriebij gebrek aan ge noegzame bewijzen hunner medepligtigheid vrijgesproken de ove rigen worden schuldig Verklaard aan een aanslag tot omverwerping van het gouvernement en deh burgeroorlog te hebben willen ont- steken Barbès bovendien aan den moord op den luitenant Droui- neau en Mialon, aan den moord op den wachtmeester Jonas. Bij bet vonnis wordt Barbès veroordeeld tot de doodstraf, Martin Ber nard tot deportatie, Mialon tot levenslangen dwangarbeid, de ove rige tot detentie en gevangenis. Terstond na de uitspraak van het vonnis is de raad van minis ters vergaderd geweestom over de executie van Barbès te raad plegen verscheidene hunner zouden geneigd geweest zijn om kwijt schelding van de doodstraf te geven. Nadat gisteren morgen het doodvonnis tegen Barbès was bekend gemaakt hebben er talrijke bijeenscholingen plaats gehad. Vele bendenvoorzien van vaandelswaarop de woorden Verzoek- tchrift tot afschaffing der doodstrafdoorliepen de straten en be gaven zich naar de verschillende ministers om gratie voor Barbès te vrageti. Door de gepaste maatregelen der overheid is er echter niets ongeregelds van eenig aanbelang voorgevallen. De ruiterij is door het volk gerend en heeft enkele personen gekwetst. Eenige arrestatien bebben er plaats gehad. Heden is de orde niet in het minste gestoord geworden. Om op alles voorbereid te zijn moe ten da troepen vooreerst nog in de kasernes geconsigneerd blijven. Barbès wil geen gratie vragen. Van Madrid, den 3 Julijwordt net volgende gemeld: «De burgeroorlog houdt steeds denzelfden gang. Gedurig trekken de wederzijdsche bevelhebbers heen en weder, zonder tot een beslis send treffen te komen. In de zuidelijke provinciën vooral sluiten de generaals zich in versterkte plaatsen op en verbeiden aldaar vreed zaam den aanval in stede van legen elkander op te rukken. Een geestig schrijver wil deze wijze van oorlogen bi] die der Mooren ver geleken hebben en herinnert daarbijdat die strijd acht eeuwen heeft geduurd. Intusschen blijft het nog altijd twijfelachtig in hoeverre de meer krachtdadige medewerking der fransche vloot op de spaan- sche kusten inderdaad de gewenschte vruchten zal dragen. De ge ruchten omtrent eene op handen zijnde schikking tusschen de beide strijdende partijen zijn nog altijd van eenen zeer onbestemden aard, hoewel het bijkaus zeker is dat de mogendheden ernstig op midde len bedacht zijn om aau den krijg die Spaoje verscheurt een einde te maken. Den iS. De koning heeft aan de verzoeken der bloedverwanten én betrekkingen van Armand Barbès gehoor gegeven en de dood. straf in die 'van levenslangen dwangarbeid veranderd. BRUSSEL, den i4 Julij. Daar de voorzitter van het ministerie in Frankrijk aan de gedeputeerden heeft verklaard, dat de tijd allengs nadert dat men van Belgie de kosten zal terugvorderen die in i83z, ten behoeve van de onafhankelijkheid des lands, zijn gemaakt wacht men eerlang deswegens eene aanvrage en schijnt zulks geen gunstigen indruk te maken. Ten aanzien van het geschil van Martelange is nog niets naders bekend. Naar men zegt wenscht de koning eene beslissing dien aangaande af te wachten, alvorens zich naar Parijs te begeven. 's GRAVENHAGE den 16 Julij. HH. KK. HH. de erfprins en erfprinses van Oranje zijn den i3 dezer op Nederlandsch grond gebied aangekomen, en zijn héden, over Arnhem, Utrecht Woer den en Leiden op het palcis in het Bosch aangekomen. Overal zijn de vorstelijke personen met de meeste geestdrift ontvangen en alle straten, bruggen, enz., waren met vlaggen en groen versierd. Morgen ten een ure zal de plegtige inlogt in deze hofstad plaats hebben. Allerwege ziet men daarvoor toebereidselen maken. Uit Amsterdam schrijft men dat heeren burgemeester en Wethouders dier stad aan de heeren Jonhcr en Co. concessie beb ben verleend voor de door hen aangevraagde amsterdamsche om nibus-onderneming. De britsche consul hier ter stede, sir silex. Ferrierheeft dezer dagen op last zijner regering gedaan eene uitdeeling van 100 aan schipper Machiel Kwahhelstein, van Vlaardingen en 60 aan zijn stuurman, f 5ö aan ieder des zes matrozen, f 3o aan ieder der twee ligte matrozen en f 20 aan ieder der twee jongens voor het redden der manschappen van de twee engelscbe schepen John and Elizabeth en Magnet. Verder heeft het britsch gouvernement hem gelijktijdig gemagtigd om aan de schippers Pieter de Vos van Zierikzee, Maarten aen Breemsvan Vlaardingen, en Cnrnelis Langbroek, van Middelharnis f 5o ieder aan de drie stuurlieden f 3o ieder, aan de een en twintig matrozen fa 5 ieder, aan de vier ligte matrozen f i5 ieder en aan de vier jongens 10 ieder uit te keeren wegens het redden van de manschappen der engel- sche schepen MalvinaMercury en Richard and Thomas, welke uit- deelingen insgelijks en ten gelijken tijd hebben plaats gehad. Van Vlaardingen meldt men van den i3 dezer: Nadat de derde haringjager gisteren avond voor de Maas was gekomen is hij des morgens het gat van 'Goeree binnengeloopen en des namid dags ruim 4 ure alhier aangekomen met 70 ton haring, zijnde reeds den 3 dezer uit de vloot gezeild alwaar de visscherij door het gestadig koude weder, zeer'schraal was. Men hoopt spoedig een volgenden jager te mogen zien die gunstiger berigten medebrengt. Bij Tilburg zijn den 14 dezer twee jongelingen, van 17 of 18 jaren, genaamd Peter van Doorenen Johannes van Rapllels, welke zich naar een naburig water genaamd de Ley begeven hadden,, om aldaar met zwemmen zich te vermaken in eene diepte' geraak!! eu verdronken. Ook bij Rotterdam is mede den i4 dezer zekere Lodewijk Mie genaar verdronken, welke insgelijks bezig was met zwemmen. Uit Groningen schrijft men van den 11 dezer: Dingsdag II. heeft men te Assen, in de Smilder vaart ongeveer voor de be- huizinge vaD den kastelein Erkelensin het water verdronken ge vonden de sedert dien morgen vermiste heerenM.r J. G. van Kooteninspecteur der directe belastingen, in - en uitgaande regfeti en accijnsen in de provincie Drenthe, en F. E. van Harreveldt controleur der veenderijen in de provinciën Vriesland, Groningeu eD Drenthe. Reeds zeer vroeg in den morgen van dien dag schij nen deze beide heeren in het water geraakt en verdronken te zijn. Misschien zijn zij heiden de slagtoffers van dit ongeluk geworden doordien de een den ander heeft trachten te redden. Men verliest zich in denkelijk nooit op te lossen gissingen over de wijze, Waarop dit ongeluk heeft kunnen plaats hebben." Den 17. Heden tegen 2 ure hebben HH. KK. HH. de erfprins en erfprinses van Oranje, hunnen plegtigen inlogt in deze hofstad gedaan. Eene ontelbare volksmenigte is op de been. Naar men verneemt zijn de bevelen aan de verschillende korpsen opgezondenom in den loop dezer week de lotelingen van 1835 en i83G met onbepaald verlof terug te zenden. Men zegt dat ook over die van 1837 binnen kort gelijke beschikkingen ge- nomen zullen worden. Uit Neuzen meldt men van den |5 dezer, dat den vorigen dag aldaar de oudste zoon van Adr. de Zeeuw welke met drie zijner speelgenooten in het Kanaal waren gaan baden, in de diepte is weggezonken en eerst den volgenden ochtend het lijk is opgevischL Te Weenen is per koerier de tijding ontvangen van het over lijden van den sultan Mahmnd II; zijnen minderjarigen zoon volgt hem in de regering op onmiddelijk is er bevel naar het turksche leger en de vloot gezonden om de vijandelijkheden te staken en terug te keeren.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1