N.° 57. ZIERIRZEESCHE /I Dingsdag A.o 1839. COUEAKT. den 16 tïïulij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. BEKENDMAKING. NIEUWS TUB IN GEffL dtjitschland. belgie. nederlanden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Brengen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donderdag den 25 dezer maand, des morgéns negén ureop het Raadhuis «Jhier in bet openbaar z'aHen worden verkocht, de STADS TIEN DE-VRUCHTEN over den Jare en o.ogsl van 1839, Itvaartöe de conditiën van beden af, ter Stedelijke Secretarie ter Je- Sing liggen. Zier ik zeeden 12 Ju lij iÖ39. Burgemeester en Wethouders voorhd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANKFORT, den n Jul ij. Berigten uit Syrië melden dat Eet eindelijk tusscben e'ene afdetding epyptische en turksche troepen tot een belangrijk gevecht was gekomen waarbij de Egyptenaars geheel geslagen werden de Turken de stad Antio'chië hadden ingenomen en door de inwoners met opene armen werden ontvangen. De sultan kleef in een' allergevaarlijksten toestand verkeeren, ZOodat zijn dood elk oogenblik te gemoel gezien werd. Uit Berlijn schrijft men van deu q dezer «Het schijnt bijna als hragt iedere openbare teregtstelling in plaats van af Ie schrikken juist het tegengestelde uitwerksel Ie weeg. Den 6 dezer werd een zevenjarig kind op eene gruwelijke wijze door een dienstmeisje den hals afgesneden. De ouders van het kind die tiaar een landelijk feest gegaan waren, hadden het aan de zorg van hel meisje vertrouwd deze brak gedurende hunne afwezig heid, met behulp van haren vrijer 'eéne kast open ten einde dief stal te plegen het kind verraste hen daarbij en werd om zijn geschreeuw te verstikken diio'r het nleisje met een mes afgemaakt. De schandelijke moordenaarster werd echter op de daad betrapt 'en na wanhopig en tegenstand gebonden öpgebragl." Uit alle Oorden van Hongarije ontvangt men berigten aangaande Verwoestingen door onweders anngerigt te gelijker tijd echter ook omtrent den voortdurend gunstigen stand der veldvruchten alsmede over de groote verwachtingen waartoe de wijnstok geregtigt. BRUSSEL den i3 Jüh'j. De vra n d rdéti die zoo wel bfonen deze stad als in andere gpraeenten hebben plaats gehad ter zake tan de duurte der levensmiddelen hebben genoegzaam geheel op gehouden. De oogst der vroegere aardappelen heeft zoowel bier te lande als in 't noorden van Frankrijk geenszins aan de behoeften beantwoord maar ten aanzien van den grooten oogst too van koolzaad als van koren en óndere voortbrengselen be komt men, zoo uit Vlaanderen als uit Braband geene andere dan gunstige berigten. Gedurende de afgeloopéne maand junij hebben niet rili'nder dan 188,527 personen over de verschillende spoorwegen in Belgie gereisd. De algemeene opbrengst is geweest 378,578 fr. waarvan Omtrent 5o,ooo fr. aan bagagë en goederen. In de gemeente Hechte) in het limburgscbe is den 10 de ler een brand uitgebarsten waardoor een viertal buizen in den asch werden gelegd. De schade wordt op ruim 20,000 fr. begroot. —v Te Rousselaere woont zekere van Nastedie den 5 Junij lijn 99ste jaar heeft bereikt en vader is van 1 kinderen groot vader van 8; overgrootvader van i5 en oud overgrootvader van ao3. In i832 van de cholera en in 1834 van de scharlakenkoorts hersteld heeft bij nog het genot van zijne zintuigen eh verstande lijke vermogens en het voorkomen van een man van 5o jat-en. Onze bladen verthelden een nieuw belangrijk voorbeeld van tel instinct der duiven. Een Antwerpenaar scheepte zich onlangs aan boord van een handelvaartuig in dat naar Algiers bestemd was, waar hij zich vestigen wilde; steeds duiven opgekweekt heb bende, koos hij een der beste koppels die hij bezat uit, om dezelve in Afrika voort te planten. Door een toeval echter ontsnapten de beide duiven in den Taag voor Lissabon uit de mand waarin zij bewaard werden, op het oogenblik dat deze versleten zijnde, door een andere moest vervangen worden. In weerwil van den verbazenden afstand, kwamen echter de beide duiven na korten tijd behouden te Antwerpen terug. 's GRAVENHAGE den i4 Juüj. Zijne Majesteit heeft bepaald e 1 de noodige magtiging verstrekt tol het doen verrigten van eenige voorbereidende werkzaamheden voor het opmaken van projecten eener daar te stellen versterkte positie nabij den oostelijken uithoek der grenzenin verband met het versterken van ons oostelijk frontier. Bij missive van het departement van oorlog zijn de chefs der onderscheidene corpsen gemagtigd om aan miliciens der ligting van i834 die dezer dagen met onbepaald verlof naar hunne haard steden zijn of zullen gezonden worden die mogten verlangen te trouwen het vereischte consent daartoe te verleenen. Uit een staat wegens de thans aanwezige of in aanbouw zijnde nederlandsche zeemagtblijkt dat men heeft linieschepen van 84 stukken a (cle Zeeuw en Neptunus) van y4 stukken 6 64 stukken i schip; schepen van 60 stukken 2van 54 tot 3ï stukken 19 schepen van 28 tot 18 stukken 28; van i4lot 7 stuk- ken 16 schepen. Onder de laatsten zijn begrepen 5 gewapende stoomschepen. In het geheel telt men 64 bodems van oorlog, met 2377 stukken voorzien daarbij komen io3 kanonneerhoolen van verschillende grootte. Van de linieschepen van 74 stukken zijn 2 te Amsterdam en 1 te Vlissingen in aanbouw, en te Rotterdam een schip van 60 stukken. In den namiddag van den 11 dezer heeft bij Rotterdam een allerdroevigst ongeluk plaats gehad. Eenige jonge lieden zich om te baden begeven hebbende aan gene zijde der Maas over die stad waaronder zich ook de zoon van den wiinkooper Kloos bevond oud 18 a 19 jaren vermissen op eens dezen hunnen kameraad, die waarschijnlijk de kramp in de beeneo hebbende gekregen plot- selijlt gezonken is. Uil Noord-Braband word! gemeld, dat de longziekte onder het rundvee in de omstreken alwaar zij trouwens niet in die hooge mate schijnt gebeersebt le hebben als wed elders sedert eenigeu tijd aan het afnemen is. -i Uit Breda dd. 11 Jülij meldt men: Sedert de herstelling van de onbelemmerde communicatie met Belgie, is de doortogt door onze stad zeer aanmerkelijk toegenomen het aantal reizigers dat uit Holland naar Belgie reist is zoo aanmerkelijk dat de di ligences vaak door twee en drie ja 'soms van vier bijwagens ge volgd worden, terwijl het eene zeldzaamheid is, als de gewone diligence alleen afrijdt. Gok uit Belgie ziet men eene menigte rei zigers afkomen hoewel het schijnt dat dit getal zoo groot niet is, als dat van hen die derwaarts vertrekken." ZIERIKZEE den i5 ".Tulij. Op woensdag 11. is te Haamstede een jongetje van ruim 4 jaren t door eeoe-met -hooi- geladene wa gen overredenterwijl het op zijde liep eo in een der wielen is verward geraakt. Hetzelve is aan de gevolgen der bekomene wou den den volgenden (lag overleden. Uittreksel uil hel Verslag van II. II. Gedeputeerde Staten van Zeeland, gedaan in derzelver algemeene Vergade ring van den 2 Ju lij 1839. Vervolg van n.° 55.) Personeel. In deze afdeeling des verslags wordt welverdiend3 hulde toegebragt aan twee leden welke der vergadering door den dood zijn ontrukt, de lieeren n>Is J. F. Lantsheer en R. van Dam zijnde deze leden vervangen door den heer mr. A. M. Recius eo den heer II. LenshoekNiet minder regtmatige hulde wordt toegebragt aan twee andere leden, welke bij de periodieke aftreding van een derde der leden verlangd hebben uit hoofde van hunne hooge jaren niet meer benoemd le worden te weteu de beer mr. F. Ermerins en de heer J. M. Schalkwijk. Deze leden zijn thans vervangen door de heeren APieké en II. Moolenhuirgh. Eeredienst. «De belangen van de eeredienst worden met zorg behartigd en leveren weinig moeijelijkheid op. Eene gewenschle verdraagzaamheid heersebt tusschen de onderscheidene christelijke gezindheden tot welker bevordering de meeste leeraren steeds hunne pogingen blijven aanwenden. Het reglement op de administratie der kerkelijke fondsen bij de Hervormd, n voldoet bij voortduring aan deszelfs oogmerk, en strekt lot handhaving van orde in het beheer der kerkelijke goederen, eu tot eene regelmatige voorziening in de behoeften van de eeredienst. De procedures door kerkvoogden van Zierikzeetegen dén aan nemer der nieuwe kerk aldaar aangevangen ten einde, uit hoofde van zijo faillissement en het kennelijk onvermogen waarin hij diens- volgens verkeert om het werk te voltooijeu het contract van aan neming voor vernietigd verklaard te zien is ten einde geloopen en de eisch van kerkvoogden toegewezen behoudens nadere rege ling der schadevergoeding welke wegens het slaken van den bouw zoude kunnen verschuldigd zijn die nogtans ten gevolge van het onvermogen des aannemers van denzelven niet zal kunnen worden verhaald. Intusschen zijn de gelden welke nog ter beschikking van de kerkelijke administratie zijn niet voldoende om de kerk te voltooijen en heeft dezelve zich aan den koning geadresseerd 0111 eene vermeerdering van subsidie, op welk verzoek nog geene be schikking is genomen daar alsnog nadere inlichtingen en opgave van kelkvoogden zijn ingewacht geworden. -Door den fabriek-raad der Roomscb-Katliolijke gemeente te//sen- dijke is eene nadere voordragt tot stichting eener nieuwe kerk al daar gedaan en zijn tevens de middelen aangewezen om de daar toeboven hel van 's rijks vvege toegezegde subsiaie van J~ t 5,ooq

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1