ZIERIKZEESCIIE COURANT. N.° 56. Vrijdag A.° 1839. nieuwstijdingen. DÜITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. BELGIE. NEDERLANDEN. dien 12 Julij. "FRANKFORT den 6 Julij. De berigten welke men nopenö den jongsten brand te Neustadt inwint, luiden steeds treuriger. Bi» de vernieling van zoo vele openbare gebouwen zijn alle offi» ccele stukken, akten, hypotheken enz., eene prooi der vlammen geworden. Waarden van 3 tot io,öoo gulden in baar goud of zilver voorbanden zijn gesmolten en verloren geraakt. Alles bui zen en meubelen zijn vernield zoodat den ingezetenen niets is over gebleven. In de twee laatste jaren beeft men in Onderscheidene distric ten der russische mijnen, in bet Ural-gebergte tien nieuWe lagen goudzand ontdekt, waarvan eenige eene aanzienlijke uitgestrektheid Lebben. Uit Konstantinopel zijn nu hier regtsfreeksche brieven van 20 Junij ontvangen in welke gemeld wordt dat de sultan aan water in de borst lijdt en zich in een zeer bedenkelijken toestand bevindt. Op raad der geneesbeeren bad hij bij Bürgurlu op de aziatiscbe kustwelke streek voor gezortder werd gehouden dan de hoofdstad zijn verblijf genomen. LONDEN den 6 Julij. Eergisteren avond feijn te Birmingham bedenkelijke onlusten uitgebarsten bij gelegenheid dat de policie eene vergadering van lieden tot de partij der GhartisteU beboe rende wilde verstoren. De oproerwet is afgelezen en het is de gewapende magt niet dan met moeite gelukt om de verbitterde menigte die zien met stokken steenen en ten laatste met ijzeren staven van een afgebrbkèn hekwerk gewapend had, uit een te drij ven. Eenige bekende aanvoerders der Cbartislen hebben zich met goed gevolg beijverd om de menigte té bezadigen. Verscheidene pblicie-beambten zijn zwaar gekwetst. Ons ministerieel Avondblad bèvat heden het volgende belang- rgke artikel De bevelhebbers van de britscbe en fransche vloten in de Le vant hebben last ontvangen om langs do kust van Syrië te krui sen en eene botsing tusschen de turksche en egyptische vloten te Verhoeden. Mogten de twee partijen reeds handgemeen zijn geweest vdór de aankomst der britscbe en fransche scheepsmagten dan zal van den overwinnaar geëischt worden, dat dezelve zijne zege niet vervolge, tot dat de europesche mogendheden eene regeling tus» schen hen zullen hebben tot stand gebragt. Den *j. Volgens berigt uit Birmingham van gisteren morgen is het ook in den loop van vrijdag aldaar nog onrustig geweest zeodat den geheelen dag eene aanzienlijke krijgsmagt op de been is geweest. Dien dag is echtèr de opróerige menigte bedwóngen zonder tegenstand te bieden en gisteren morgen was de rust zoo ver hersteld, dat de troepen naar de kasernen waren teruggekeerd. PARIJS den 7 Julij. De po! icie heeft dezen nacht «es amhacht- lieden in hechtenis genomen die de Mdrseiliaise en dê PadisicnnC aongen. Men heeft opgemerkt dat, in den afgelóöpen nacht, de patrouilles in alle wijken verdubbeld waren. Het budget van marine voor het volgende jaar bepaalt het getal der schepen op den voet Van vrede op 4° linieschepeh §o fregatten 220 kleine vaartuigen waaronder 4° stoombooten. De helft dier vaartuigen is echter op de werven. Het effectief is be paald op 78,000 man met '9200 vuurmonden. Van Marseille schrijft men dat hét aan de regering gelukt was eene zamenzwering te ontdekken die ten doel had aldaar een oproer te verwekken van denzelfden aard als het laatste dat te Parijs uitgebarsten is. Ten gevolge hiervan lijn eenige lieden in verzekerde bewaring genomen echter schijnt de rüst niet ernstig bedreigd geweest te ziin. De Sémaphore de Marseille gefeft den Volgenden brief uit Syra van den 21 Junij aan boord van het fransche schip Leo- nidas geschreven «Bij mijne aankomst te Alexandrle hield men daar den oorlog voor begonnen een courier van /iraAi'm-pacha had de tijding aan gebragt dat het turksche leger al verder voortrukte dat de be volking tot opstand aangezet Werd, en dat Aintab door de Turken Vermeesterd was. «De turksche vloot ligt voor de Dardanellen alwaar twee fran» sche oorlogschepen een waakzaam oog op haar houden. «Sedert twee dagen had Ibrahim-pacha de omstreken van Aleppo verlaten om het otlomannische leger te gemoet te trekken het- welk slechts op tien uren afstands staat. Men ziet een grooten veldslag te gemoet" BRUSSEL den 8 Julij. Bij een besluit van den 3o Junij heeft koning Leopold toegestaan het dragen der decoratie hetzij van de Militaire Willemsorde hetzij van de orde van den Nederlandscben Leeuw door alle Belgen dia vóór den 1 October r83o lot leden dier orden benoemd zijn. Het aantal Hollanders, dat zich tegenwoordig hier bevindt» is reeds vrij aanmerkelijk. Omtrent het door het dagblad van Arlon vermeld gerucht van het optrekken van het garnizoen der vesting Luxemburg naar Martelange, (zie n.° S3,) wordt nader verklaard dat hetzelve niets anders geweest isdan eene militaire lijkstatiedie op den 29 Junij even buiten die vesting bad plaats gehad en daartoe in de verte aanleiding had gegeveu van het uitrukken van het garnizoen van Martelange. 's GRAVENHAGE den 9 Julij. Bij besluit van den 6 dezer, heeft hel Z. M. behaagd om te rekenen met den i5 dezer, aan Z. K. H. den prins van Oranje, veldmaarschalk en oppercomman- dant over de krijgsmagt op te dragen de opperdirectie van het departement van oorlog alsmede om op gezegd tijdstip de algev meene directie der genie te brengen onder hel onmiddellijk toe« zigt van den veldmaarschalk en oppercommandant over Zr. Ms. krijgsmagt. Wijders heeft de kotn'ng bij besluit van gelijke dagteekening goedgevonden om aan Z. K. H. prios Frederik der Nederlanden, admiraal van de vloot en kolonel-generaal der verschillende wape« nen van de landmagt op hoogst deszei fs verlangen mede met den i5 Julij aanstaande, te verleenen een eervol ontslag uit de betrek' king van kolonel-generaal der verschillende wapenen van de land. magt alsmede van de opperdirectie van het departement van oor log en van het toezigt over de algemeene directie der genie; en is Z. K. H. prins Frederik, ten gevolge van hoogstdeszelfs te kennen gegeven wensch op bet meergemelde tijdstip bij het laatstbedoelde besluit weder benoemd tot generaal der artillerie éo grootmeester van dat wapen blijvende het departement van den grootmeester der artillerie, onder de leiding van Z. K. H.voorloopig in des- zelfs tegenwoordige verhouding tot het departement van oorlog. Nopens de feestelijkheden welke hij gelegenheid der terug komst van HH. KK. HH. de erfprins en erfprinses van Oranje in de residentie zullen plaats hebben, wordt het volgende gemeld Den 6 zullen de vorstelijke echtelingen op het paleis in het bosch aankomen en aldaar overnachten. De geheeie hofstoet zal zich daar almede bevinden den 17 plegtige intogt iu de residentie. De stoet gaal voorbij het paleis van den prins van Oranje, alwaar het paar eenige oogenblikken uitstapt. De autoriteiten zullen zich aan den ingang der stad bevinden en het geheeie garnizoen zal ia groot tenue onder de wapenen staan. Des avonds groote illumina tie den 18, ten 12 ure groote receptie van het corps diplomati que en der hooge staatsbeambten. Ten 12} ure, van de overige ambtenaren en andere personen van het hof. Des avonds receptie voor de dames; den ig gala-tafel hij den koning; den 20, gala voorstelling in den hollandschen schouwburg; den 21 diner tea hove den 22, bal bij den prins van Oranjeden 23, gala-voora stelling in den franschen schouwburg. Men verneemt dat de ligting van 1836eveneens als die vaa X835met onbepaald verlof huiswaarts zullen worden gezonden. Men berekent dat sedert het uitbreken der longziekte, in den omtrek dezer residentie, circa twee duizend runderen daaraan zijn bezweken. Er zijn sommige boeren die alleenlijk zestig a zeventig koeijen hebben verloren. Dezelve heerscht hij voortduring in Zuid-Holland nog in den Al- blasserwaard hel eiland Dordrecht en de omliggende streken. Ia het Westland Voorn en Putten onder Rozenburg en in Over- Flakkee is zij afnemend, terwijl zij zich in Schieland, enindeKrim- pener- en Zwijndrechtsche.waarden slechts in geringe mate blijft vertoonen. Iu Noord-Holland maakt dezelve gelukkig weinig vor dering. Naar men uit Rotterdam schrijft heeft de aldaar bestaande commissie, tot het daarstellen van eene kettingbrug, ten einde het eiland Feijenoord met de stad Rotterdam te vereenigen de conces sie van het gouvernement ontvangen om eene prijsvraag uit te schrijven, lot bekoming van het beste plan daartoe. Deze commis sie heeft tot hare medeleden gekozen den heer Rose, architect te Rotterdam, en den heer Schollen, fabrijk- en landmeter van Schieland. Meo verzekert dat eerstdaags door Z. M. eene staatscommis. sie zal beooemd worden ten einde het ontwerp van de ketting, brug over het IJ, van den ingenieur IV. C. Brade, te onderzoe ken en daaromtrent rapport uit te brengen alsmede dat door den auteur daarin eene aanmerkelijke wijziging is aangebragtdat de brug in verband zou gebragt worden met die der nieuwe stads herberg en slechts uit de'ne bespanning van 200 ellen voor de geul van het IJ zou bestaan terwijl regts en links openingen voor de scheepvaartdoor draaibruggen af te sluiten zouden aangebragt worden waardoor de passage voor de scheepvaarthuiten den stroom gelegen, des te gemakkelijker zou worden, en de kosten dee brug aanmerkelijk zouden worden gereduceerd welke dieuvolgcus slechts op f 1,100,000 zouden komen. -Het bevestigt zich nader dat de Haarlemscbe spoorweg zijria voltooijing nadert en dat buiten onvoorziene beletselen de weg op den 24 Augustus aanstaande zal kunnen bereden worden. Uit Nijmegen meldt men van den 6 dezer het navolgende'. Men verneemtdat ia den namiddag van gistereu omstreeks

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1