ZIERIKZEESGHE $2^ COURANT. N.° 55. A.° 1839. NIEUWSTIJDINGEN* DUITSCHLAND. FRANKRIJK. BELGIE. NEDERLANDEN. Dingsdag den 9 *Jul ij* FRANKFORT, Jen 4 Julij. Te Weenen heeft men Jen a8 Junif, door buitengewone gelegenheid de tijding ontvangen dat de sul tan zich in een' zoo gevaarlijken toestand bevindt, dat men elk oogi' rcblik zijnen dood vreesde.De geneesheeren bad den hem op® gegeven, en eenstemmig verklaard, dat hij hoogstens nog drie we» ken kon leven. Te Konstanlinopel heerschte groote verslagenheid. Particuliere brieven melden hiervan niets met verlangen ziet men dus nadere tijdingen te getaoet. Te Konstantinopel heeft mèn berigt ontvangen van een eerst voorposten gevecht tusschen turksehe en egyptische ruiters. De Tur ken hebben de Egyptenaars geheel verslagen en behalve de op het slagveld gebleven dooden en gekwetsten nóg 5o njgsgevangeoen gemaakt. Uit Jassf, den 17 Jünij wordt gemeldtdat een gedeelte der russische troepen die van het schier eiland Taman naar de Oostelijke klist der Zwarte-Zee zijn vertrokken ten getale van om streeks 5ooo man bij Subetzky gelanden spoedig aangevallen feijn door ongeveer 6000 Circassiers y die werden aangevoerd door den bekenden Engelsch man Bell. Na een hardnekkig gevecht, waren de Circassiers teruggetrokken en hadden de Russen terstond eeo aanvang gemaakt met het aanleggen van een nieuw fort. Men schrijft uit Berliju Den 21 had hier.de teregtstelling Van eenen moordenaar plaats, waarbij omstandigheden voorvielen, die welligt practisch sterker tegen dé doodstraf pleiten dan allié Iheoriën dié den staat dit regt betwisten. Ofschoon de teregtstelling des morgens ten 6 ure plaats moest hebben, stroomde reeds veel vroeger eene ontzaggelijke menigte uiï alle standen de poorten bit haar de regtplaats. Het scheen als ging men een volksfeest bijwo nen. Hier waren door speculanten die zich alles ten nutte ma ken stellingen opgerigtwaar de plaatb voor vijf zilvergrosseh verkocht werd. Eene der stellingen die den vorigen dag doot de policie afgekeurd nu echter in de vroegte spoedig weder opge trokken vvafc stortte in Onder de vracht der zich aldaar verdrin gende personen waarvan er 18 meer en minder werden gekwetst. Deze werden öp wógens naar de stad tei-uggebragt. Buitendien werd in hét gedrang een meisje dood gerukt. Bij al die rampen en de executie zelve, werden er eene menigte diefstallen gepleegd, 00k eenige dieven op de plaats gegrepen en in hechtenis genomen. Zoo weinig indruk maakt de hardste straf op het gemoed van den booswicht voor wiën zij berekend is. De kleine diefstallen nemen in Berlijn opmerkelijk toe; ongeveer 8000 reeds gestrafte dieven moeten zich hier ophouden, en zich, als de gelegenheid voorkomt, in deze afbeiten, gelijk zij het noemen oefenen j meestal jonge óf toch nog krachtige mannen die slechts te lui zijn om geregeld te werken. Indien er niet spoedig radicale middelen te baat geno men worden, zal de hoofdstad aan haar gemeen eene groote kwaal krijgen. Nevens de uitdrukkingen van zedeloosheid vertoonde zich anderzijds eene vage, slappe, sentimentaliteit, wier grond welligt niet ver af van de eerste ligt. Niet alleen dames ook mannen vielen bij de uitvoering der straf in ontóagt. Men hoorde den inisdadiger betreuren beklagen bejammeren al was het uit gee- nen anderen hoofde dan om zijne jeugd en schoonheid. Ik hoorde èen meisje uitroepen: «Voor hem had ik willen sterven!" Alt lerhande romaneske vertelsels werden aangaande den misdadiger Verzonnen het meest geliefkoosde was eene bedrogene liefde. De Ongelukkige, welke zijnen slapenden reismakker, die hem welda den had bewezen vermoorddevóór wieo een onschuldige (op Vermoeden gegrepen en bijna onmiddellijk ha zijne vrijstelling ten gevolge van den kerker gestorven) een jaar lang in de gevangenis Smachtte welke zoo ongelukkig Was dat hij zijne misdaad naau- Welijks begreep deze schijnt der misstemde Verbeelding een held, een offer der liefde. Zeit.) PARIJS, den 5 Julij. Het hof der pairs heeft gisteren het ver hoor der beschuldigden en getuigen teü einde gebragt. Heden beeft de procureur-generaal lijn requisitoir gedaan. Parijs is thans volmaakt rustig. Onder de buitengewone maat. regelen van voorzorg tot behoud van de goede ordedie van rege- ringswege genomen worden behoort ook dat de leden der natio nale garde aangeschreven zijn om zich gedurende hel proces voor het hof der pairs gereed te houden tot het opvatten.- der Wapenen op de eerste oproepingen zelfs zonder waarschuwing op het eer ste teeken van wanorde. BRUSSEL den 6 Julij. Men vleit zich steeds dat het geschil ®°pens Martelange in weerwil van de genomene militaire maatre gelen in der minne zal worden beslecht. Dit plaatsje is met 600 man bezet, en verscheidene battaillons posteren zich in de nabij heid om dezelve, in geval van nood, te hulp te kunnen komeu. Men had ook artillerie naar het lusemburgsche gezondenmaar deze heelt tegenbevel ontvaDgen. Men verzekert, dat de generaal Skrynecki uit eigene beweging heeft aangeboden zich te verwijderen. In Brussel heerscht thans ook in de hoogere standen eene vrij kwaadaardige koorts. De koning is van zijn iogt naar Antwerpen en Heerenthnls op Laeken terug gekomen. Te Antwerpen zijn de onderscheidene auto riteiten ten gehoore toegelaten. Des avonds was de Place de Meir vet,'icht en heeft zich de koning naar de maatschappij Wiüem Teil begeveowaar een feest gegeven werd waarvan de opbrengst be stemd was ten voordeele der slagtofïers van de onweersbuijen in de vorige maand. Den volgenden morgen is de koning over den spoor weg naar Duffel vertrokken om bij de inwijding van het kanaal van Heerenthals tegenwoordig te zijn en den eersten steen te leggen van den weg van Castelré naar Gheel. De prijzen der gewone levensbehoeften stijgen in Brussel hand over hand en zulks heeft reeds bq herhaling aanleiding gegeven tot min of meer belangrijke wanorden. Eergisteren heeft op de markten weder veel woeling gebeerscht ter zake van den prijs der veldvruchten. Het stedelijk btstuur heeft zich veroorloofd, een maximum te bepalen doch velen twijfelen er aan of het kwaad daarmede verholpen zal worden. Er waren vele troepen op de been, doch de orde is op geene bedenkelijke wijze gestoord. Uit vrees Van mishandeling of het verlies hunner producten zijn slechts wei nige buitenlieden met hunne waren ter markt gekomen. Gisteren Was bet rustiger. Het antwerpsch Handelsblad vermeldtdat de gemeenschap te water tusschen Antwerpen en 's Hertogenbosch zal hersteld wor den. De beurtschipper J. van Calkerdie vóór i83o in deze dienst voorzag werd eerstdaags te Antwerpen verwacht. Ook tusschen Bergen-op Zoom en Antwerpen zal door den beurtschipper da Jager, de dienst hervat worden. Te Blois eene stad in het hart van Frankrijk, aan de Loire, zijn den 3o Junij 44 duiven opgelaten die aan de te Antwerpen bestaande maatschappij van duivenminnaarsAbeona geheeten toebehóoren. Een dier duiven was reeds den volgenden ochtend, ten half zeven ure, te Antwerpen terug. 's GRAVENHAGE den 7 Junij. Naar men nader verneemt zullen HH. KK. HH. de erfprins en erfprinses van Oranje bij hoogstder- zelver aankomst te Arnhem, den i3 tot den iSaldaar vertoeven en alsdan naar Utrecht vertrekken. Den 16 zal het jeugdig vorstelijk paar Utrecht verlaten en op denzelfden dag hunne intrede te s'Haga doen. De gouverneurs van Gelderland en Utrecht Zullea het vorste lijk paar aan de grenzen verwelkomen. Men verzekert dat er nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt met de werkzaamheden betrekkelijk de te Scheveningen daar te stellen uitwatering in zee en dat er alle hoop bestaat dat in het vervolg die aanleg grootere uitbreiding erlangen zal. Met genoegen verneemt men dat aan het glasmagazijn van den heer J. Steffen alhier het eerste hollandsche glas uit de fabrijk van de heeren SE. Swerèih erl Cornp. te Zwijndrecht, is ont vangen. Het moet geheel met het buitenlandsche kunnen wedijve ren en zal gewis eenmaal een belangrijken tak van nijverheid en welvaart voor ons Vaderland opleveren. De longziekte onder het rundvee in de omstreken van Utrecht neemt over het algemeen met eiken dag toe, en de middelen daar tegen aangewend zijn tot heden onvoldoende bevonden vermits hét aangetaste vee gewoonlijk binnen de tien dagen sterft. Eene kolenmijn te South Shields is dezer dagen gesprongen; niet minder dan 60 van de i5o menschen hebben daarbij®het leven verloren. Dit is het derde of vierde ongeluk van dien aard met zoo groot verlies van menschenlevensdat men sedert een paar jaren te betreuren heeft. Uittreksel uit het Verslag van H. II. Gedeputeerde Stalen van Zeeland, gedaan in der zeieer algetneene Vergade' ring van den '2 Julij 1839. De inleiding van hetzelve is van den Volgenden inhoud: «Edel Groot Achtbare Heeren! De toestand van het Vaderland heeft sedert uwe laatste bijeen komst, eindelijk de zoo lang gewenschte verandering ondergaan 5 de geschillen met Belgie zijn vereffend een verdrag onder bemid deling der groote mogendheden van Europa gesloten heeft een einde gemaakt aan dien staat van inspanning en wapening, welke sedert bijna negen jaren, noodzakelijk om den Vaderlandschen bo dem tegen gewejd en oproer le beveiligen, de krachten van Oud- Nederland uitputte en indien geen buiten verwachting aangekomen zegen zulks had verhoedtdeszelfs krediet had kunnen ondermij nen. Zoo is dan aan onze grenzen door toedoen en medewerking van diezelfde mogendheden j die in i8i5 tot de oprigting van het koningrijk der Nederlanden besloten uit een gedeelte van hetzelve een nieuwe onafhankelijke staat geboren en gevestigd de vrees van hea die eene héfeeniging der voormalige nederlandsche gewesten i't

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1