BELGlE. NEDERLANDEN. ZEETIJ HINGEN. 177e Koninklijke Nederlandsche Loterij. ADVERTENT IE N. Weid met geweld moest te keer gaan Ibrahim moest derhalve een tofficier naai' -Itafiz-pacha zenden en hem inlichtingen over zijn ge drag vragen middelerwijl de provincie en het garnizoen van At- Deb tegen een overval beveiligen het laatstgenoemde versterken ingeval de Turken verder voorwaarts rukten dan moest het gar nizoen op het egyptisch legerkorps terugtrekken, hetwelUte gelijker tijd zou voorwaarts tukken het turkschel leger te gemoet. De Veldslag die dan geleverd mogt worden zou dan op het egyptisch gebied voorvalleuen dus genoegzaam bewijzen wie de aanval ler was. Den 27. Heden is voor het hof der pairs het proces geopend Wegens den aanslag van den 12 en i3*Mei II. Wegentien beschul digden zijn aldaar tegenwoordig. Meest allen schijnen eenfe koele onverschilligheid aan den dag te willen leggen. De berigten uit Algiers blijven vredelievend. Aid el-Kader heeft zijne legerplaats in de nabijheid der Fransche bezittingen op gebroken en schijnt werkelijk den oorlog tegen de stad Aïn Madi aan de grenzen der groote woestijn te willen hervatten en inmidr dels het met de Franschen gesloten verdrag te zullen eerbiedigen. In de stad Algiers begint men zich meer en meer te vleijen dat de Uitgestrekte vlakte van Metidja in den omtrek dier stad werke lijk allengs door europesche volkplanters zal worden bebouwd en bewoond. De daar genomene proeven met het aanleggen van en kele dorpen 6chijnen vrij, goed te gelukken. De maarschalk Valèe heeft van zijne zijdedoor het oprigten van een korps gendarmes Van 700 man die inzonderheid ook de volkplantingen tegen over vallen van roofzuchtige Arabieren moeten beschermen, aan de eer- Men nieuwen moed en gerustheid ingeboezemd. Ook keurt men een besluit van den maarschalk zeer goed volgens hetwelk al liét Voor zijne legerafdeeling noodige hooi dit jaar van de tegenwoor dige eigenaars der vlakte van Metidja gekocht en dus niet meer uit Frankrijk aangevoerd zal worden. Niet minder dan een mil- ïioen franken zouden daardoor te Algiers in omloop komen. Ten gevolge daarvan heerschte in de anders meestal woeste vlakte ge durende de eerste helft van Junij eene ongewone bewegingoveral Vertoonden zich wagens en grasmaaijers en er was niemand te Al giers die ledig behoefde te loopen. In die stad neèrschte ook min der gebrek aan gereed geld, dan te voren. «Indien," dus eindigt Èen brief uit Algiers van den 9 junij «de maarschalk Valee den Vrede slechts weet te bewaren dan zal het óns noch aan volksplan- telingen nóch aan kapitalen ontbreken. Met elk jaar zal men meer dere gronden ontginnen en eer vier of vijf jaren vèrloopen zijn zal de vlakte van Metidja 5o,ooo europesche bewoners tellen, die, ge- ruggesteurtd door enkele in de forten verstrooide bafaillons zich selven gemakkelijk tegen eiken aanval der Arabieren zullen kunnen verdedigen." Den 28. Gedurende den geheelen nacht hebben patrouilles dra gonders en hussaren de voorsteden St. MarceaU en St. Martin door kruist. De jongste berigten uit Konstantinopel houden in, dat de sul tan na eene ongesteldheid van vierdagen geheel weder hersteld is. De berigten uit het Oosten gisteren alhier ontvangen mel den dat i5 syrische dorpen de Turken ontvangen en de wapens ten behoeve derzelve opgevat hebben. BRUSSEL, den 29 Junij. De bewoners van Limburg en Luxem burg die, zoo als de revolutionairen hebben verzekerd het af gestane grondgebied tot den laalsten man zouden hébben moeten verdedigenhebben de belgische troepen met eene zekere onver schilligheid zien vertrekken en de nederlandsche troepen en over heden zeer wel ontvangen; en het blijft niet Onopgemerkt, dat nergens eene terugwerking op het verledene heeft plaats gehad of zal kunnen plaats hebben. Den a5 is het eerste schip met de nederlandsche vlag in Gent binnengekomen en door eene groote menigte met gejuich ingehaald. Overmorgen den 1 wordt de eerste hollandsche stoomboot van Rotterdam te Antwerpen verwacht. Het Arlonsch dagblad l' Echo du Luxembourg van den 26 vermeldt dat de belgische en hollandsche Commissarissen het niet eens zijnde kunnen worden omtrent de overgave van Marte- lange gescheiden zijn, zonder het proces-verbaal dat de in bezit neming moest staven, te teekenen. Hetzelfde blad verhaalt verder, dat een der nederlandsche commissarissen, de heer Toch, directeur der belastingen zich vervolgens 11. zaturdag naar Martelange be geven hebbendede burgemeester der plaats Kubornzich tegen de installatie van het nederlandsch gouvernement verzet had. In den namiddag van maandag was geheel Arlon ontsteld geworden en in beweging geraakt op het berigtdoor eenige landlieden van buiten aangebragt, dat eene kolonne pruissische troepen aan de zijde van Kehlen Eischen naar Martelange in aantogt was. Terstond werden er maatregelen genomen. De te Arlon aanwezende gendar merie toog naar Martelange de helft van het garnizoen werd op wagens derwaarts gevoerdde burgerwacht kwam io de wapenen, opdat het overig deel van het garnizoen insgelijks zou kunnen af trekken, waarbij zich een deel vrijwilligers voegde. Gedurende dep geheelen nacht heerschte in de stad de grootste onrnst, tot de drift sa de angst der gemoederen des morgens eensklaps bedaarden op bet vernemen, dat er in het geheel geen gewapende poging op het dorp beproefd was en alleen de grootherloglijke commissaris Munchen, zich derwaarts begeven had om andermaal bij de plaatselijke au toriteit de overgave van het dorp te beproeven. De belgische troe pen hielden thans nog Martelange bezet. 's GRAVENHAGE den 3o Junij» Uit Stuttgart verneemt men dat bet jonggehuwde vorstelijke paar na den afloop der feesten den 26 die stad verlaten zou. Alvorens naar 's Gravenhage te gaan* sou hetzelve een bezoek afleggen aan het nassausche hof en aldaar eenige dagen vertoeven. Naar men verneemtzou Z. M. de koning van "Wurtemherg bet jonggehuwde vorstelijk paarbij hunne komst in ons vaderland herwaarts vergezellen. Bij onderscheidene corpsen van het leger is aanschrijving be komen dat de miliciens van de ligting van het jaar 1834 tegen x Julij naar hunne haardsteden moeten teruggezonden worden. Naar men verneemt is doör z. exc. den minister van finan- tiën ingevolge magtiging des konings eene resolutie genomen strekkende tot afschaffing der gedwongene frankering van de belgi sche correspondentie ea tot voorziening in de briefwisseling met Limburg. De raad dezer stad zou besloten hebben om het voorstel in naam der regering aan de onderscheiden belanghebbenden bq eene uitlozing iö de Noordzee te Scheveningen gedaan ora het hun toegedacht aandeel in de daartoe véreischte kosten te dragen f voor zooveel de stad betreft bevestigend te beantwóordep. In de omstreken van Amsterdam heeft zich de longziekte on der het rundvee mede geopenbaard en zijn reeds enkele daaraan gestorven. In den nacht tusscben a3 en a4 dezer is er in het dorp Waspik nabij Waalwijkeén felle brand ontstaan die bij de eerste ontdekking, tusscben 12 en 1 ure, reeds zoo hevig in twee woningen tegelijk woedde dat men niet juist weten kan in welk huis hij eerst ontstaan is. Door den geweldigen windwelke er dien nacht woeinam het vuur zoodanig de overhand dat zeer spoedig vijf boerenwoningen daardoor in dé asch gelegd zijn. Ge- lukkiglijk is noch mensch, noch eenig vee daarbij omgekomen. Do oorzaak van dit ongeluk weet men niet stellig op te geven maar men is er niet vreemd van om die aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Ook in de afgeloopen week is in het dorp Laag-Zoeren een papiermolen afgebrand toebehoorende aan den heer Troost, vatt Arnhem. De schade is zeer aanzienlijk. In eenen brief uit Venlo van den 23 worden dé volgende bijzonderheden gemeld De nederlandsche troepen welke gisteren hier zijn binnenge rukt zijn buiten de vesting ontvangen door eene commissie van aanzienlijke ingezetenen die mrt de Oranje-kokarde prijkten. Aan het hoofd dezer commissie bevond zich de burgemeester der stad. Van de torens der R. ICatholijke en der Hervormde kerk. alsmede van het stadhuis wapperden nederlandsche en oranje-vlaggen. De troepen zijn bij de ingezetenen ingekwartierd. «In tegenwoordigheid van Z. Exc. den gouverneur van Limburg en 's konings commissaris, den heer Barretalsmede van het ge- heele nieuwe garnizoen is van het balcon van het stadhuis, doos* den burgemeester eene proclamatie afgekondigd waarbij de inge zetenen bekend wérden gemaakt met de door den koning ten aan zien van Limburg, vastgestelde bepalingen, en zij tevens aange maand werden om steeds de meeste orde in acht te nemen ia Welk geval hun eene goede behandeling te wachten stond. »Des avonds had er eene prachtige verlichting in de stad plaats, Een muzijkgezelschap der stad gaf serenades aan de hoofdofficier ren. De vermakelijkheden duurden tot in den nacht '>De caserne is door de Belgen in den ellendigsten en meest be rooiden toestand achtergelaten. Niets wat naar wapening gelijkt is hier door hen achtergelaten. Heden begeeft Z. Exc. de gouverneur zich naar Roermond. Der* waarts zijn troepen uit Maastricht vertrokken/' Als eene bijzonderheid wordt van Java gemeld t dat aldaar tegenwoordig een Europeaan leeft welke den ouderdom van xot jaren heeft bereikt. ZIERIKZES, den 3o Junij. Heden binnengekomen de hanover- scbe kof Paradijs, kapt. G. T. Linnemarinvan Brewick met bont voor deze stad. VIJFDE KLASSE. Drie en twintigste Lijst. N.o 5735 f 1000 15076 - 1000 8211 - 1000 Vier en twintigste Lijst. prèm. f 2000 N.° 12880 De Heer J.b M OO LENB RGH zal, op Vrijdag den 26 Julij aanstaandedes nademiddags ten 3 urein de Herberg te Dreischordoor het ministerie van den Notaris M.' J. J. ËRMÉRINS, publiek presenteren te verkoopen l.o Eene HOFSTEDE, bestaande in een becht en sterk HÜ1S, SCHUUR KEET en WAGENHUIS, staande bij het dorp Dreischormet de numbre van ao. Bunders 79 Roeden en 90 Ellen KOORN- en WEI LANDEN, gelegen onder de gezegde gemeentealsmede onder die van Kerhwerve Kadastraal bekend Sectie G n.o» 393, 391, 392, a3o, 33o; Sectie D, n.oa ,^0, 148, x 49 1 So 1 53 116, 117; Sectie C n.°» 356 253 a54 40 - Sectie F, n.o 58; welke Hofstede zal worden geveild in verschillende perceelen en massa'sbij Billetten Dader te vermelden. 2.0 Een HUIS en ERF, staande binnen het dorp Dreischor, Sectie Cn.o 207 en 3.0 Eene SCHUUR en ERF, staande als voren Sectie G, n.o ioo. De verkoopconditié'n zullen acht dagen voor de veiling ten Kan tore van bovengemelden Notaris ter lezing leggen bij wien als mede bij den Heer Verkooper, nadere informatiën zijn te bekomen. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2