nr." sit. ZEBR1KZEESGHE COURANT. Dingsdag A.° 1839. den 2 rJiilij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. Acfitervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Ja- nuarij 83 v n.o 68, Staatsblad n.° a,) heeft Zijne Excellentie de Heer Minister van Financiën bij resolutie van den 27 Junij 1839 be paald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 177ste k. n. loterij zullen inogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP Gebeele loten f 100,00. Halve So,00. Vijfde - 20,00. Tiende - 10,00. Twintigste u - 5,00. "Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor- Boemd artikel van Zijner Majesteits besluituitdrukkelijk is vast gesteld dat de Collecteurs Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zicnks.ce den 29 Junij i83g. Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierïkzee, DE CRANE. PETERSBURG, den 16 Junij. De stoomboot le Tagewelke beden uit Havre alhier is aangekomen heeft den weg met in begrip van het oponthoud te Koppenhagen in slechts 7J dagen afgelegd. In den loop van dit jaar stierf te Petersburg zekere weduwe Friedricliswiel man een geboren Pruis was, in den ouderdom van ji5 jaren. Hare dochter was met eenen onderofficier van het regement grenadiers van de lijfgarde gehuwd, en daar de zoon van deze ook in de russische gelederen gediend en tot opperoffi- cier was opgeklommen werd uit aanmerking van de diensten van vader en zoon, en den hoogen ouderdom der grootmoeder, aan moeder en dochter veroorloofd in de Semenowfkische cazerne Se wonen. Het meer dan honderdjarige moedertje gebruikte de laatste 5o roebels, welke zij van eene verhevene weldoenster had ontvangen om voor hare begrafenis te zorgen. Zij naaide zelve daartoe al het noodige en hield later zich met ligten handenar beid bezig. Denkvermogen, overleg, eerie zekere frischheid van ürachten en gevoel bleven haar tot aan het einde van haar leven bij. Gedurende de laatste vasten ging zij nog dagelijks ter kerk. Slechts weinige dagen vóór haren dood naaide zij nog en stak seive, zonder bril den draad in de naald. Gedurende de laatste acht dagen van haar leven gebruikte zij in bet geheel geen voedsel. Bij de jongste trekking der Warschauer loterij viel de groot ste prijs van 900,000 poolsehe guldens op het lot ee.ner burger vrouw te Petersburg. Het russisch dorp Iwanowöalwaar aanzienlijke fabrijken gevonden werden, is, benevens het aangrenzend dorp Ikonnikowo den a5 der vorige maand geheel afgebrand. De daardoor veroor zaakte schade wordt op vier millioen roebels begroot. -ïn deo nacht van den 7 op den 8 Februarij dezes jaars, had eene hevige aardbeving plaats iD het dorp Baklihla in de nabijheid der stad Baku gelegen bij de Kaspische Zee (Aziatisch Rusland). Het doffe onderaardscbe gedruiach was tot op eenigeo afstands hoor baar. Het opstijgen der vlammen was zoo sterk dat zij deo gao- sclien omtrek verlichtten en tot des morgens als een beldervlam- mende houtstapel zigtbaar bleven. De massa's aarde werden ver in bet rondgeslingerd een dikke rook steeg als eene lijvige zuil in de boogteen volgde toen de rigting des winds als eene wolk. Wel was de vlam den volgenden dag geheel uitgcbluschtdoch de aarde was op die plaats nog eene geruime poos brandend heet er ontstonden van tijd tot lijd nog kloven en op onderscheidene plaatsen stroomde de lava nog in eene geringe mate. Na den schok Was de dampkring tot op eenen grooten afstand met zwavelreuk op. gevuld op vele plaatsen ontstonden in den grond groote openin gen hetgeen de ingezetenen noodzaakte pogingen tot redding hun ner kudden aan te wendenuit vrees dat dezelve daarin zouden verzinken. BERLIJN den a5 Junij. Ook hier hadden wij gedurende de laatste week eene drukkende hitte waarop nn na herhaalde 00- weders hevige stormen volgen die aan de jonge boomvruchten groote schade toebrengen. Eenige dagen geleden werd hier een moordenaar met de bijl geregtwaarbijals naar droeviger gewoonte duizenden toeschou wers zich verdrongen. Bij die gelegenheid is eene bouten stelling ingestort waardoor verscheidene zwaar werden gekwetst. Volgens nadere berigten uit Servie, zou de zoon van vorst Mihsch reeds als regent van dat land uitgeroepen zijn, en, ofschoon bedenkelijk ziek zijnde het bestuur hebben aanvaard. Vorst Mi- losch zelf zon zich in ballingschap naar Wallachije begeven alwaar hij vele goederen heeft. Nadere brieven uit KonstantinApel bevestigen dal de sultan zich in een zeer zorgelijken toestand bevond er zouden zich spo ren van borstwaterzucht bij hem vertoond hebben en volgens som migen had hij veel bloed opgegeven. Het gerucht voegde er bij dat hij den bijstand zijner gewone duitsche lijfartsen had afgewe zen en alleen de raadgevingen eener armenische vrouw en van zekeren Jood volgde, de eerste waarvan, in den verhopen winter, een zijner zonen met gewenscht gevolg heeft tvehanaeiu. In de jdllgemeine Zeitung leest men het volgende berigt uit Jassy, van den 5 Junij: «Men schrijft ons uit Odessa, dat er th ans eene zeer groote expeditie tegen de Tscherkessen en Abcbasen ondernomen wordt. Daartoe worden er- t5,ooo Russen op het eiland Taman (in den Cimnierischen Bosporus) ingescheept. De escorterende vloot bedraagt 8 linieschepen 6 korvetten en brigs, benevens 7 stoombooten. Uit Mingrelië moesten er buitendien 15,ooo man opbreken en van de kust alle te Anapa en andere forten reeds verzamelde troepen. Deze geheele magtvan meer dan 4o,ooo man moet te gelijkertijd en geconcentreerd handelen, en waarschijnlijk ook uit het noord-oosten ondersteund worden. Dit zal de zwaarste storm zijn dien de even woeste als dappere zonen van het gebergte nog hebben uitgestaan." LONDEN, den 26 Junij. Volgens alhier ontvangen berigten waren de opstandelingen den 9 Mei in het bezit van al de steden en dorpen rondom Maranhamen had de gouverneur van die plaats een schooner naar Paraiba afgezonden, om troepen te halen. Er scheen gegronde vrees te bestaan dat de negerbevolking gemeene zaak met de rebellen maakte. Alle geschillen tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika en de mexikaansche republiek zijn uit den weg geruimd en de heer F.llis heeft zich als gezant der Staten weder naar Vera- Crux begeven. PARIJS den 26 Junij. Morgen moet de kamer der pairs als bof van justitie vergaderen. Heden middag ten een uur zijn de gevangenen in rijtuigen onder een eskorte van een detachement municipale garde te paard -, van de conciergerie naar het Luxem burg overgebragt. De policie is steeds zeer op bare^boede en schijnt niet zonder vrees voor nieuwe dolzinnige aanslagen., Men wil dat de prefect van policie verscheiden naamlooze brieven ontvangen heeft waarin hem aangekondigd wordt, dat bet voornemen bestaat, om 't zij een der casernen 't zij de opera de prefectuur van policie enz. ia brand te steken. Naar men zegt zouden reeds zevenduizend man troepen te Toulon verzameld zijn om zich dadelijk te kunnen inschepen bijaldien de gebeurtenissen in bet Oosten zulks noodzakelijk mog- ten maken. Den i3 is te Mëlun een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een der ketels van de stoomboot van Parijs naar Montereau is op voor noemde plaats gesprongen ten gevolge waarvan acht menscben het leven verloren hebben en twaalf gevaarlijk gewond zijn. In bet verslag over het beleg van Montalban in Spanje welke plaats Cabrera op de constitutionelen veroverd heelt, wordt van de heldhaftigheid van een jong meisje van 22 jaren Maria Cinigeiagewag gemaakt 5 verscheidene dagen had zij het levendigst geweervuur onderhouden en de bres niet verlaten dan toen bare krachten bezweken en zij door eene heete koorts overvallen werd. Over Marseille heeft men thans bijzondere tijdingen uit Alexan- drie tot den 6 dezer ontvangen. Dezelve houden de bevestiging van de bemagtigiog van eenige dorpen door de turkscbe troepen welker bewoners zij gewapend hadden. De turksche troepen had den voorts een egyptisch kavallerie-kor ps onder 5o///wart-pacha {Selves) staande, verontrust, en deze, geen last hebbende om ge weld met geweld te keeren was terug getrokken. Ibrahim bad bel voorgevallene aan zijn vader berigt, met verklaring dat hij der gelijke aanvallen niet langer zou dulden zonder weerwraak te ne men. Op het ontvangen dezer tijding had Mehemed-ali de consuls der vier groote mogendheden te Alexandrie gevestigd 'bijeengeroe pen hun de ontvangene tijdingen medegedeeld en ben geraadpleegd over zijn thans te houden gedrag. Na de conferentie bad de on derkoning een antwoord aan zijn' zoon Ibrahim gezonden (deze briet van 4 Junij gedagteekend, wordt insgelijks in de berigten over Mar- seille medegedeeld) waarin bij meldt dat hij na de ontvangst van deszeifs brief, die het berigt hield dat de turksche ruiterij de districten van Anteb bad afgestroopt en bezit van Ouront genomen bad, de europesche consuls had geraadpleegd, en deze hem, Me hemed, bet belang hadden voorgehoudea om zich aan eetie ver* dedigende houding te blijven houden maar dat hij niettemin ge-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1