BELGIE. NEDERLANDEN. 177e Koninklijke Nederlandsche Loterij. Jnlandsche gemaakte Goederen Men vónd in denzeivèn tot schrik van alle sansciiöuwet's twee tnenschenlioofden waarvan het een kortelings was gekloofd als ftök eenige beerien enz. De autoriteitaan welke men deze verschrik kelijke ontdekking heeft medegedeeld, zal zonder twijfel de misda digers en de slagtoffers van deze verborgene misdaad spoedig ont dekken. De statistiek heeft zelden een voorbeeld aan te wijzen aön het volgende gelijk Te Rijssel leeft een verdienstelijk geneesheer Asclar geheeten die reeds den honderdjarigen leeftijd bereikt beeft, Dog in 't bezit van alle zijne vermogens is, en door eene lange on- derviüding gesterkt nog dagelijks raad en voorschriften tot herstel der lijdende menschheid geeft. Hij beeft 22 kinderen gehad, waar onder 17 zonen die allen de geneeskunde uitoefenden en vijf doch ters, die allen in der tijd vroedvrouwen waren. De artesiaansche put die sedert lang te Grenelle geboord wórdt, is reeds tot eene diepte van 486 ellen (i3g8 voeten) gevorderd, sonder dat men nog water heeft bekomen. Men is nu aan eene Jaag van groenacbtigen krijtgrond gekomen en hoopt thans spoedig het Water te zien ontspringen. De dagbladen van Toulouse vermelden dat eene kompagnió ifoepeti haar St. Amaös is vertrokken om den moedwil der boe- jren op de eigendommen bijzonder in dé bosschen van den maar-, schalk Soull gepleegd, te beteugelen. De gemoederen waren dooij de verschijning der troepen zoo opgewonden geworden dat het kasteel van den maarschalkzonder de tusschenkomst van den jnaire van St. Amans wélligt een prooi der vlammen ware ge- Worden. Hel dagblad van Tarn schrijft uit Albi van den i5, dat ook daar de tusschenkomst der gewapende magt is noodig geweest om de stroóperijen der landlieden in de bosschen van den omtrek te beteugelen. Uit Toulon wordt, van den i4, gemeld, dat de post uit Afrika sedert efihige dagen niet was aangekomen. Deswege waren allerlei gerubhten in omloop. Men verhaalde, dat Abd-elKader onverhoeds onze troepen had willen aanvallen doch dat de maar schalk hiervan verwittigd den Emir in eene hinderlaag had ge lokt waardoor hij gevangen zou zijn geuomen. Het een en ander was echter niet dan bloote geruchten. Alhier Ontvangen brieven uit Beyruth van den 12 Mei be helzen niets naders, dan dat Ibrahim-pacha voortging zich in Aleppo ie versterken. Deze stad eene der grootste en schoonste van het Oosten j was tot hiertoe slechts door een vervallen muur omringd, die geen langen wederstand aan het belegeringsgeschut kou bieden, te meer dewijl hij door de aardbeving in 1822 veel heeft geleden. Met de citadel in het midden der stad was het niet beter ge steld. Maar deze zoo wel als de muren worden thans onder liet opzigt van den bekenden franschen renegaat Soliman-Savesin goeden staat van tegenweer gebragt. De sterkte van de turksche vloot in de Middellandsche en Zwarte Zeeën bedraagt 23 schepen de egyptische 23 de russische 5o de fransche 6 en de engelsche 11 schepen. Den 21. Martin Bernard, een der voortvlugtigen van den 12 Mei is heden morgen gevat. Hij is een letterzetter van beroep. Voorts moeten er nóg meerdere mandaten tot inhechtenisneming uitgevaardigd zijn. Deze nieuwe arrestatiën zouden geschied zijn Sén gevolge der verschijning van het nieuwe nommer van dén Mo- liïleur Bépublicain. Door de arrestatie van Bernard is eerie sup plementaire instructie van het reglsgeding noodzakelijk geworden eil zal de kamer der pairs eerst donderdag als geregtshof zitting kunnen nemen. Het schijnt dat er nog acht jonge lieden van de polytechnische school op l'Ahbaye gevangen zijn. Te Montpel- lier hebben erten gevolge van uit deze hoofdstad ontvangen be velen eenige huiszoekingen plaats gehad. BRUSSEL den 22 junij. De koning en koningin zullen de Julij-feesten te Parijs bijwonen. De leden der financiële commissie, die te Utrecht moet ver gaderen zijn heden naar hunne bestemming vertrokken. Aan het vermindéren van het belgische leger wordt nu druk gearbeid. Antwerpen en de citadel worden ontwapend en dit jaar zullen 'er in het kamp van Beverloo geene troepen worden ver- eenigd maar zal hetzelve slechts door een paar battaillons wor den bewaakt. la handel en nijverheid blijft bet zeer stil. De toestand der gentsche fabrijken verergert van dag tot dag. Id Antwerpen al leen wil men eenige meerdere levendigheid bespeuren. Het aantal Vreeindelingen is zelfs minder dan voorheen en de Engelschen schijnen zich alleen van den ijzeren weg te bedienen om zoo veel te spoediger naar Duitscbland te komen. Volgens berigten uit Venlo was den 20, des avonds al het oorlogsmaferiëel uit die vesting vervoerd, en zouden de daar nog aanwezige belgische troepen den volgenden morgen ten zes ure wegtrekken. Den 18 dezer is op nieuw een geducht onweder over Belgie losgebarsten. Ditmaal hebben de Vlaanderens het meest geleden. Te Gent zijn vele huizen beschadigd en onder anderen de lau- taarnen door de hagelsteenen verbrijzeld. 's GRAVENHAGE den 23 Junij. Vrijdag middag is in deze Residentie een courier uit Stuttgardt aangekomen met de tijding dat ibet huwelijk van den erfprins aldaar den 18 dezer is voltrókkefi. -«• De dezerzijds benoemde commissie, tot regeling der finantiële aangelegenheden met Belgie moet zich reeds te Utrecht bevinden derwaarts de belgische commissarissen ook op weg zijn. Men houdt zich thans druk bezig met bet voorbereiden der ïioodige maatregelen ten einde de mobiele schutterij weder op deo gewonen voet te brengen. Volgens gerucht zouden echter de kaders daarvan vooreerst nog behouden blijven en wil men dit in verband brengen met eene nieuwe zamenstelling der schutterijen. Dê bevolking Van Nederland, die op den 1 Ja nu a rij i83o, ztelen beliep is sedert jaarlijks toegenomen in z83o met 20,810 zielen in 1831 ttiet 10,19$ in i83i met 6,83i. In i833 met 19,378; in 1834 met 18,969 in i835 met 23,075 en in i836 wet 27,558 door verhuizing of anderzins vermeerderde de bevol king met 3,491 op den 1 Januarij 1837 bedroeg dezelve 2,557,522 zielen. Déh 21 dezer is te Rotterdam het eerste belgische schip, onder belgische vlag, aangekomen, zijnde de Jonge Jankap. E. Muys van Temschë over Antwerpen. Te Rotterdam bespeurden voor eenige dagen drie personen die in de plantagie nabij die stad wilden uitrusten dat er eenige graszoden od die plaats waren uitgetrokken en de aarde versch was omgewroet. Bij naauwkeurig onderzoek bleek betdat aldaar eene vrij aanzienlijke partij gouden eh zilveren voorwerpen onder de aarde verborgen lag, afkomstig van een diefstal, onlangs in de nabijheid van Sneek gepleegd. Uit Haarlem wordt van den 18 gemeld: Dezer dagen heeft zich alhier een tachtigjarige leidekkersknecht na woorden met zij nen meester te hebben gehad van het leven beroofd. Hij is ge« vöndén hangende aön eenen balk in de kerk, terwijl een weinig verder, aebter het orgel, eenige stukjes uitgedoofde kolen zijn out» dekt. Het béstüur der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandelsheeft op den 8 dezer aan de heeren medeboek- handelaren in Nederland, eène circulaire gezonden, waarbij dezelve dringend worden verzocht, «niet alleen op de te Groningen vöör- «genómen vertaling van het werk van Straussdas Leben Jusu D «geene infceekenaren aan te nemen maar tevens alles aan te wen dden wat strekken kan j om de verspreiding van dit kwade zaad «tegen te werken eu zoo mogelijk te verhinderen.» ZIERIKZEE den 24 Junij. Door den burgemeester der gemeenté Domburg (Walcheren) is bekend gemaaktdat met het gebruik van de binnen- en buiten-baden aldaar een aanvang zal kunnen gemaakt worden op maandag den 1 Julij aanstaande; terwijl eveü als in vorige jaren bij onderscheiden inwoners dier gemeente ge schikte kamers tot logeren te huur zijn* Uit onderscheidene plaatsen in ons vaderland Worden treu rige tijdingen ontvangen dat door het onweder van 11. dingsdag avond, door den hagel die hetzelve vergezelde, hier en daar aan merkelijke schade aan het te veld staande graan is toegebragt on der anderen is zulks het geval geweest in de omstreken van Steenber» gen aldaar was dö grond op sommige plaatsen 1 a 2 palmen hoog met hagelsteenen van eene ontzettende grootte bedekt zoo zelfs dafc men den volgenden morgen nog hoopen niet hagel heeft gezien verscheiden vogels en hazen zijn hierbij omgekomen vele koeijeni en paarden zijn gewond ook verscheiden veulens en kalveren ge dood de velden waar de hagel is gevallen zijn geheel verwoest, zoodat het blijde vooruitzigt van den landman geheel en al is vér- dwenen de huizen hebben bijna allen het eene meer het andere minder geleden de schade döor dit onweder is in die omstrekera onberekenbaar. Ook in de gemeente Dinteloord is de schade aan den oogst verbazend groot. De Nassau- en Koningsoord polders j aldaar gelegen zijn overstroomd en de geheele te veld staandö oogst vernield, terwijl ook de Maria-Anna- ën de Drie Vrienden- polders gedeeltelijk zijn ondergeloopen. In de omstreken van Eind hoven, Loon-op-ZandKetsheuvel Etten Oudenbosch en Zeven bergen heeft bet graan veel geleden en zijn vele glazen döor deo hagel vernield. Te Utrecht is de bliksem in een bof, buiten dè Gatharijne-poortingeslagen, zonder groote schade aan te rigten. Onder Wassenaar Zijn 2 paarden en 2 koeijen gedood. Te Leijdem is de bliksem in een huis geslagen doch heeft geene andere schade dan het verbrijzelen van 2 glasramen aangerigb In de gemeente Baarn is een örbeiders-woning verbrand waarbij 2 geiten zijn om gekomen terwijl de vrouw met hare vijf kinderen door de vlügt zich hebben gered. Te Kevelaar prov. Gelderland, zijn drie hui zen door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand.» Te Rees is dezelve i» den kerktoren geslagen doch heeft weinig schade veroorzaakt. Bij Elburgisèen mensch doodgeslagen. Op het Kamper-eiland is eene schütir door eene hoos gedeeltelijk vernield. VIJFDE KLASSE. Vijftiende Lijst. N.° 7779f 10Ö0 Zestiende Lijst. N.° 16166 ƒ30,000 8822- 1000 2237 prem. - 2000 ADVERTENTIES. A. KAUFMAN, van Rotterdam, berigt aan het geëerdé pui bliek dezer Stad dat hij alhier is uitgepakt met eene zeer aan zienlijke sortering van gemaakte H E E K E N-K L E E D E R E N alle tol zeer civiele en vastgestelde prijzen ten huize van den Heer J. S VV A R T S op de Oude Haven te Zieriki.ee, en aal uiterlijk tot en met Vrijdag den 28 Junij aldaar vertoeven. De Notaris C. J. va» der HALEN zal op Vrijdag den 28 Junij 1839, des namiddags ten drie ure, in de Herberg te Kerhwert>eten verzoeke van Mejufvrouw de Wed.e CORNELIS MARINUSSE LOKKER, veilen eu veï- köopeo 9 Bund. 64 Roed. 64 Ellen HOOI-GRAS. i8 71 07 a KANTHOOI. 1 43 37 KLAVERS. 1 v 61 o3 KOOLZAAD. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2