NIEUWSTIJDINGEN. GRÖOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. ZEETIJDINGEN. AD VERTEN TIEN. de juiste verval termijnendoer lit;tins PenningtaeesteM worden ontvangen ZOO ÏS HËT! dat daarvan de ingelanden en alzoo geschotpligtigen van deze Pol» ders worden onderrigt met de uilnoodiging om de verschenen termijnen óntniddelljk aan tè zuiveren en daarmede op dien voet ter bekwAmer tijd voor te gaan terwijl tevens aan hun de stellige Verzekering wordt gegeven dat de daarin nalatigen zonder eCnige voorafgaande waarschuwing of aanmaning tot de veteischte beta- ling zullen worden genoodzaakt. Gedaan te Zierlkieeden 10 Junij 1839. De Centrale Directie voornoemd t TROMP, vt. Ter ordonnantie van Dezelve, DE JONGE, Secretaris. LONDEN, den 5 Junij. In Neder-Canada heeft de krijgsraad, bi"]na een half jaar Werkzaam te zijn geweest zijne zittingen gesloten gedurende welke twaalf aangeklaagden ter dood veroor» deeld en negen vrijgesproken zijn terwijl negen en tachtig tot den kerker zijn verwezen. Uit Züid-Amerika heeft men gewigtige tijdingen. Het ver» eenigd leger van Peru en Bolivia Onder de bevelen van den pro» lector Santa Cruz is door de Ghilianen totaal verslagen en het Verlies der overwonnen partij wordt op zes en twintig honderd dooden en gekwetsten vier en dertig honderd gevangenen al de artillerie en paarden, en de krijgskanter Waarde van negentig duizend dollars, berekend. Santa Cruz heeft zich, met slechts twintig man door de vlugt gered. Men dacht dat de Ghilianen op Lima en Callao zouden los gaan, welke laatste plaats van een garnizoen van vijftienhonderd man voorzien en Wél versterkt was zoodat zij het een half jaar kon uithouden. De vreemdelingen had- den hunne bezittingen op de schepen in veiligheid gebragt otir die naar Cherillos over te hrengen. PARIJS den 6 Junij. Brieven uit Marseillelangs èen builen» gewonen Weg aangebragt, behelzen beriglen uit Ateiandrle van den 16; uit Beijruth vatl den i3, en uit Aleppo van den 6. De hoofd-inlioud derzelve komt daarop neder, dat het waarheid is, dat de turksche troepen den Euphraat bij Bir Zijn overgetrokken doch dat dit overtrekken nog geene dadelijke Schennis daarstelt van het egyptiscll grondgebied; dat, ten gevolge daarvan, dan Ook nog tusschen de wederzijdsche strijdkrachten geene vijandelijk heden hebben plaats gehad en dat derhalve het status tjuo nog niet Verbroken is, maar dat niettemin de onder-koning van Egypte dp inzigten der verhevene Porie mistrouwt, en al de krijgsmagt over Welke hij beschikken kan naar Syrle zendt ten einde zich daar ie lande des noods krachtdadig te kunnen te Weer stellen, Latere beriglen bevestigen de inneming van Hipoll, in Spanje, door de Carlisten op den 27 der vorige maand, en behelzen daaromtrent treurige bijzonderheden. Het beleg heeft acht dagen geduurd, gedurende welke het garnizoen dat slechts vier- a vijf. honderd man sterk was, zich allerdapperst heeft verdedigd, waarin het door de burgers zelfs door dè vrouwen bijgestaan werd. Na driemalen storm geloopen eri vijf entwintig honderd kanonschoten op de sla d gelost te hebben, 'zijn'de vijanden eindelijk door eene bres binnengedrongen in welke bun aanvoerder door een officier, Frise genaamd, te midden der zijnen, ontwapend en met zijn eigen sabel afgemaakt werd. De bezetting is binnen een klooster gewe ken maar heeft zich moeten overgeven. Den volgenden dag heb ben de Carlisten het stadjen in brand gestoken waarbij meer dan negenhonderd ingezetenen omgekomen zouden wezen. Onder an deren zegt men dat vijf en twintig vrouwen die in een huis ge- vlugt waren door de soldaten met de bajonetten afgemaakt zijn, en dat eene moeder hare vijf kinderen van welke het oudste slechts negen jaren teldevöor bare oogen heeft zien vermoorden. 's GBAVÊNHAGEden 9 Junij. Men is hier voornemens eene Écheepsreederi] op te rigten ter uitrusting van koopvaardijschepen, bestemd voor de vaart op Oosl-Indiedaartoe zal eerlang eene in schrijving worden geopend. Men verneemt dat de 54e afdeeling infanterie Welke sedert 2 jaren te Breda garnizoen heeft gehouden naar Bergen-op-Zóotn Zal vertrekken, zullende het i«, 2e en 4' kat. der 8e afdeeling te Breda de 5e afd. vervangen. De 9«afd. vertrekt naar Gorinchem; de 17* afd. naar Nijmegen en de 18e afdeeling zal de vesting Venlo bezetten. De beide bataillons jagers zullen in Noord-Braband ver blijven het ie te Tilburg en het 2« te Rozendaal. Den 7 dezer werden te AlblasSerdam op de scheepstimmer- Werf van den heer C. Smit, twee barkschepen van de zes aldaar op stapel liggende met het beste gevolg te water gelaten. Een derzelve, voorde rotterdamsche reederij bestemd, draagt den naam van President Ram. Het andere voor Amsterdam dien van Chrislophorus Columbus. Na hel afloopen van beide schepen Werd op het eerste door den zoon van wijlen den heer Ram president der handelmaatschappij, ter vereering der nagedachteuis zijns vaders, odder luide toejuiching eene zijden vaderlandsche vlag geheschen. De uit naburige steden en dorpen toegevloeide schaar en de op de rivier verspreide vaartuigen, was bij deze gelegenheid buileogewoou talrijk. De berigten uit Belgie zijn gevuld met bijzonderheden van het Verschrikkelijk onweder dat in den avond van dingsdag den 4 dezer en dan daarop volgenden nacht een groot gedeelte van Belgie ge- tsjsletij Leeft- Vooral heeft het gehucht Burg onder Grimber» ghèn in eene telle! aan den straatweg gelegen op een kwartier uur afstands van Vilvoordende uitwerking van het weder dp eene vreesselijke Wijs ondervonden, Alles is aldaar overstroomd ge worden J van de 200 huizen zijn er een derde beschadigd en 16 geheel vernield het getal slagtoffers die onder dezelve gebleven zijn wordt op 70 a 80 begroot, terwijl er nog velen vermist wor« den op het omliggende veld is Ook alles verhield en verwoest. Te Brussel en in de omstreken heeft de plasregen ruim 24 uren aangehouden en van acht tot tien uren des avonds werd de don der bijna onafgebroken gehoord; de Senne is bij deVlaamsche poort huiten hare oevers getreden en heeft allerwegC de gemeenschap ge stremd J men heeft overal de sliiizen inbeten Openen óm de ge weldige massa water, dat alle lage gedeelten overstroomd heeft, eenen vrijen afloop te geven het water stortte als een breeden onsluimigen stroom ran de hooge stadsgedeelten langs de bellende straten naar de benedenstad af; op de pleinen in de stad werden de kramen die aldaar ter gelegenheid der kermis stonden omvec geworpen en aanzienlijk beschadigd bulten de Namensche poort geraakten twee wagens met ongebluschte kalk in brand en werden geheel vernieldin de voorstad van Brussel (Schaerbeek) is een gedeelte der kerk ingestort, ook Is de Botanische tuin zeer bescha digd geworden. Te Leuven heeft het onweder ook groote verwoes tingen'aangefigt de Dijle is aldaar uit hare oevers getreden, beeft daardoor een gedeelte der stad overstroomd en veel schade aange- rigt. De omstreken van Antwerpen en de esplanade der citadel zijn mede geïnundeerd. Te Luik heeft het Weder zich insgelijks doen gevoelen de boomen werden in die streken ontworteld vensters verbrijzeld daken weggeslingerd enz. Te Crainhem is een aantal vee omgekomen en zijn vele stallen vernield de wei landen waren lot 5 a 6 voeten onder water. Te Dieghem zijn 4 steenen huizen en een stal ingestortook is aldaar eene kudde schapen van i5o stuks omgekomen. Te Benthem zijn >1 personen verdronken even als eene hoeveelheid vee. Te Horna werd de wiek van een molen afgeslagen en kwam óp vijf jonge meisjes neder, waarvan er 4 verpletterd werden. De dijk van het kanaal van Willebroeck is voor den aandrang van het Water bezweken en Zijn omtrent 100 hectares land, waarvan de oogst bedorven is en om streeks 60 huizen van de gemeente Thisselt geïnundeerd. Bij St. Nicolaas is ook eene kudde van omtrent 5o schapen omgekomen. Te Ever waren Zes woningen door den stortvloed ingestort. Te Vilvoorden zijn 10O menschep door hel woedende water weggesleept en 3o huizen ingestort. De steenweg bij Molenbeek is mede over stroomd een huis is aldaar omvergeworpen en daarbij een mensch om bet leven gekomen. Op sommige plaatsen zijn de leggers van de spoorweg uit den grond geligt en drijven boven. Men herinnert zich niet in Belgie sedert lange jaren Zulk een zwaar weder te hebben beleefd. De schade aan het gewas aan boomen, tuinen wegen enz. toegebragtis zeer aanzienlijk, even als bet verlies van vee. Men berekent dat wel i5o menschen het leven hebben verloren en de gezamenlijke schade wordt op 10 millioen Ir. begroot. Meer dan 100 dorpen hebben door deze ramp geleden. Op onderscheidene plaatsen zijn de wegen onbruikbaar gemaaktwaardoor de posten niet ter hunner bestemming zijn kun nen komen. Den 6 dezer zijn, van het gehucht Burg, 38 lijken van de on- gelukkigen plegtig ter aarde besteld. ZIERÏK2ËEden 8 Juni]. Heden binnengekomen bet nedef- landsch kofschip ZeelustkaptD. J. Mik, van Liverpool met ktipzout voor deze stad; en uitgezeild de banoversche kof Paradijs kapt. G. T. Vinnemannnaar Brewick met ballast. BROUWERSHAVEN den 10 Junij. Heden binnengekomen de Prins van Orange kapt. Pt de Boer, van Samarang naar Rotterdam* Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER, A. BEVELANDER, geliefde Echtgenoot Van ZlEBlKZEÉ den iö Junij t83g. A. P. de LOOZE. 1 Eenige kennisgeving. De ondergeteekende rekent zich verpligtopenlijk zijnen dank te betuigen voor de menigvuldige blijken van deel neming cn belangstelling aan hem in zijne laatste hevige ziekte betoond en ten deel gevallen. ZiEiuKZËÈ H. GOEMANS, den 11 Junij l83g. Medic. Doctor. De Notaris J. de KATERNz.zal op Vrijdag den sj Junij 1839, des namiddags ten 2 ure, aan de Haveu te Burghsluis veilen en verkoopen Eene POONSCHUIT, genaamd de Goede Verwach- tinggroot 49 tonnen, met het daarbij hehoorende staand' en loopend WANT, ANKERS, KABELS, ZEI LEN en verderen INVENTARIS. Zijnde dezelve in middels Uit de Hand te Koop. Informatien zijn tö bekomen ten Kantore van bovengenoemden Notaris. UIT DE HAND TE KOOP of TE HUUR, om met November eerstkomende of vroeger op 't gebruik te komen een extra sterk en wel ter nering staande HUIS, met PAKHUIS, SCHUUR en ERVE, zeer geschikt tot uitoefe ning van Tapperij, Winkel of wel gecombineerd te bevragen bij den Boekdrukker en Handelaar J. visde VELDE OLIVIER, te Zierikzee. SS BEHANGSE L-P A P I E R van 5o en 60 Cents de Rol, bij A.GDDDE. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2