NEDERLANDEN. v>»> ADVERTENTIE N. E ekendmaking Heden morgen ten acht ure, zijn in zes fiacres een dertigtal kweeke- lingen van de polytechnieke school naar de militaire gevangenis van l'Ab* baye overgebragt. Men denkt dat deze arrestatiën in verband staan met den brief door de kweekelingen inde dagbladen geplaatst. De persoon bij wien eergisteren in de galerijen der tentoonstelling van de nationale nijverheid, een soort van lang mes of dolk werd gevon den, is, als voor zinneloos gehouden, weder uit de gevangenis ontslagen. Den a<{- Heden loopt hier het gerucht, dat de vijandelijkheden tus schen de turksche en egyplische legers in Klein-Azie eenen aanvang zou den hebben genomen. Zulks schijnt allezins nadere bevestiging te be hoeven. Het Journal des Dcbats bevat een artikel over de nieuwe verovering, die de fransche troepen op de kust van Afrika gemaakt hebben, waarin het volgende voorkomt a De stad, die onze troepen thans vermees terd hebben, Jigelli, ligt op het voorgebergte, van denzelfden naam, zestig uren ten oosten van Al. giers tusschen Bugia en Stora, acht en twintig uren ten noordwesten van Constantine. Men heeft in den omtrek overblijfselen gevonden van eenen tomeinschen weg, die naar laatstgenoemde plaats leidt. «Door rfe gemakkelijke gemeenschap Ier zee tusschen Bugia, Stora en Jigelli, zullen die drie punten voorlaan elkander in geval van nood kun nen ondersteunen. Daar deze plaatsen bovendien alle op het gebied der Kabylen gelegen zijn, worden daardoor onze punten van aanraking met dien volksstam vermenigvuldigd het zij om vriendschapsbetrekkingen met hem aan te knoopert hetzij om denzelven in toom te houden en vooral om hem te beletten onze gemeenschap te belemmeren, indien de ontworpen weg tusschen Algiers en Constantine tot stand mogt komen. Men weet daarenboven dat de zeden der Kabylen veel van die der Ara bieren verschillen; dezen zijn een rondzwervend herdersvolk, terwijl de Kabylen vaste woonplaatsen hebben, zich in dorpen vereenigen, hunne eigene omheinde velden bebouwen en ook eenige handwerken uifoefe- Hen. Deze hunne levenswijze opent ons voor de toekomst het uilzigt op vreedzame betrekkingen met hen, ondanks hunnen afkeer van vreemde lingen. Lieden, die dit gewest grondig kennen, zijn overtuigd, dat de Kabyl en eenmaal onze bondgenooten legen de Arabieren zullen zijn." 's GRAVENHAGE den i5 Mei. Den 22 dezer is te Nijmegen aan eene borstziekte van weinige dagen in den ouderdom van om trent zo jaren overleden Z. D. H. prins Willem Karei, oudste zoon van Z. D. H. de hertog Bernh. van Saxen-Weimareerste lui tenant bij het korps mineurs. Op donderdag en vrijdag den z3 en Z/f dezer beeft zich het provinciaal hof van Holland tweede kamer, bezig gehouden met de behandeling der zaak van John Multon, bijgenaamd Daves, 45 jaren oud, geboren te Londen. Het bof heeft denzelven schul dig verklaard aan poging tot moedwilligen en met voorbedachten rade geplregden doodslag, welke poging, door uiterlijke dader, ge bleken, tot een begin van uitvoering was overgeslagen en niet dan door toevallige en van den wil des daders onafhankelijke omstan digheden verhinderd geworden is en ,hare verdere uitwerking ge mist heeft. Het hof heeft den schuldig verklaarden veroordeeld Sot de straffe des doods. Het is uit het gevoerde regtsgeding gebleken dat Multon deze strafbare poging beproefd heeft in Februarij i838 in volle zee aan boord van het nederlandsche fregatschip Anna, kapitein A. Uazenhampop deszelfs terugreis van Batavia naar Rotterdam; en dat Mutton, vereenigd met een zijner kameraden, Joseph Helljr ge- naamd die, voor de aankomst van het schip in het vaderland, was overleden het misdadige ontwerp gevormd hadden om de geheele equipage, uit nog ii man bestaande, in het raidden van den nacht om het leven te brengen en na eenige dagen in ge noegen doorgebragt te hebben, zich met schip en lading, ten hun nen eigen voordeele naar Noord-Amerika te begeven. Reeds had den zij twee matrozen zwaar gewond. Een derzelve hood echter tegenstand en bief zulk een hevig angstgeschrei aan, dat het scheeps volk daarop is ontwaakt den matroos heeft kunnen ontzetten en de gelegenheid had zich van deze twee booswichten meester te maken. Uit Rotterdam meldt men van den z3 Mei: Gisteren had hier Ser stede een dier gevallen plaats, hetwelk, indien het volvoerd Ware geworden de sehroomelijkste gevolgen naar zich had gesleept en ook als een waarschuwend voorbeeld moge strekken van eene tê ver gedrevene jalousie, zoo verderfelijk als hoogst nadeeiig voor de maatschappij. Zekere Amoldus Knopmans wonende in de Kleine Leeuwelaan alhier zich in de maand November des verleden jaars in het hu- wel ijk begeven hebbende met Cornelia van der Berg, oud 4< jaren, van beroep schoonmaakster begon alras argwaan te voeden jegens zijne vrouw als of zij het met een ander hield. Dit gaf aanlei ding tot bedreigingen en mishandelingen welke zoo vc-r gingen dat zij de gemeenschappelijke woning heeft moeten verlaten hetgeen ten gevolge had dat hij haar gisteren ochtend om half 8 ure op de straat ontmoetende en haar van achteren heeft aangepakt met het kennelijk oogmerk omindien zij niet goedschiks met hem mede wilde gaan en zich weder met hem vereenigde haar met een mes, dat hij bij zich had, den hals at te snijden, gelijk hij haar dan ook al ras met hetzelve eene wonde aan den hals toebragtdoch gelnkkiglijk door haar het mes gegrepen wordende mede aan de hand werd verwond zoodat zij daar op haar geroep van moord, de geburen waren toegeschoten door dezen van eenen gewissen dood is' bevrijd geworden. De schuldige is door de policie gevat en aan den regter over geleverd geworden het is een zeer slecht mensch die reeds meer malen crimineel en correctioneel is gestraft geweest. Op den 20 Mei is te Amsterdam overleden Jan Christiaan JJamelman in den hoogen ouderdom van 100 jaren en 8 maanden. Uit Zwolle meldt men van den a3 Mei het volgende: Giste ren beeft alhier een treffend ongeluk plaats gehad de kastelein en voerman Aris Boer kwam met zijn wagen van Almelo een groot uur buiten de stad van den wagen afgegaan zijnde om een losge gaan ïiettingje weder vast te maken is hij bij bet weder opstap pen terwijl de paarden al voortreden gevallen en de geheele wagen ©ver heta heen gereden. Hij is alleen wederom opgestaan nog met de leidsels in de hand en konde nog spreken zoo is hij nog le vend aangekomen in het logement de Mol, waar hij dadelijk is overleden. Het was een oppassend en ijverig man nog in de kracht vaü zijn leven. In de onivnngene javascbe couranten van 26 December fbt eti met 12 Januarij 11. wordt gemeld dat te Madioen sedert 5 a 6 weken zeer hevige winden vergezeld van zware regens belangrijke schade aan gebouwen, plantsoenen en woningen veroorzaakten. Den 2 December was er hagel gevallen ter grootte en zwaarte van eene erwtwelke bui gedurende ruim een half uur had aangehouden. Men verzekert dat de belgische regering de maatregelen van poli cie ten opzigte der inwoners van Holland die in Belgie komen aanmerkelijk gewijzigd heeft, zoodat zij voortaan aldaar zullen toe gelaten worden mits hunne paspoorten afgevende en voor nieuwe ruilende die te Brussel moeten geviseerd worden om hunne reia voort te zetten. Het Commerce Beige van den 23 dezer behelst het volgende Men verzekert dat de laatste instruction betrekkelijk de uitwis seling der ratificatiën van het traktaat van den 18 April, gisteren (woensdag) aan den heer van de Weijer zijn gezonden en dat de graaf Lehon (deze is insgelijks woensdag van Brussel naar Parijs vertrokken) op zijn' post niet is teruggekeerd dan nadat hij de ze kerheid bekomen had dat er geen moeijelijkheden te dezen aanzien meer konden rijzen." De belgische minister van oorlog heeft hevel gegeven om op nieuw het garnizoen van Venlo met 5oo man te verminderen. De belgische bladen vermelden dat de hollandsche autoritei, ten op de forten Lilio en Liefkenshoek den 18 dezer een begin hadden gemaakt met de ontwapening dier beide forten. Den 21 dezer is er onder de gemeente Anderlecht, nabij Brus sel brand ontslaan in de katoenfabriek der heeren Iiombourg en Durieux. Het geheele gebouw is een prooi der vlammen geworden maar een groot gedeelte katoen en katoeneu stoffen zijn gered ge worden. De gebouwen waren voor 35,000 fr. verzekerd. Het hof van assises van Braband heeft den 19 na 6 teregt- zittingen, de zaak afgehandeld van eenen zekeren Lis sebeschul digd zijne moeder, zijne «rouw en zijne drie kinderen levend te hebben verbrand ten einde een tweede huwelijk te kunnen aan gaan. Door den jurij schuldig verklaard, is hij ter dood veroor deeld en zal die straf op het marktplein te Brussel ondergaan. Eene vergifligings-geschiedenis maakt een verbazend opzien, en vervalt alle men- schen, die nog een gevoelig hart bezitten, met afschuw. De zoon van eenen te Frank fort wonenden, naar zijnen raam en geloofsbelijdenis belaas ook christelijken bankier, bezitter van vijf millioen gulden en van een prachtig hfttel aan den Main, was, voor omtrent anderhalf jaar, met de dochter eener, wel is waar arme, maai' zeer fatsoen lijke familie (alle ontecrende geruchten over den goeden naam van het meisje zijn on gegrond!) in Londen getrouwd. Ten gevolge van dezen stap, welke helaas! zonder toestemming der ouders van den jongen man geschieddewerd dezen alle ondersteu ning onttrokken, en hij zag zich eindelijk met zijne jonge vrouw, die het soms zoo verderfelijke geschenk eener zeldzameschitterende schoonheid bezattot eene ellende gebragt, welke zelfs den ongevoeligste zou hebben getroffen. In rijkdom en weelde opgevoed, had de heer B. zich misschien minder aan de vorming van zijn hart en de veredeling vati zijn versland laten gelegen liggen, en zoo zag het paar geen en an deren uitweg, dan het laatste te wagen naar Duitschland te gaan, den ouders te voet te vallen en hun om vergeving te sniccken. Nadat zij zich eenigen tijd te Hochst hadden opgehouden, en van daar aan den vader geschreven hadden zonder van dezen eenig antwoord te bekomen, terwijl zij echter de uiterste armoede en behoefte nabij waren (men zegt dat de jonge vrouw in drie dagen geene beet genoten had), namen zij het besluit, zeiven naar Frankfort te gaan, alles te beproeven om het vaderhart te bewegen, cn als ook dit te vergeefs mogt zijn, zich zeiven van kant te helpen*- De zoon kwam met zijne jonge vrouw in de schoonerijke vaderstad aan bad den vader schriftelijk om eeue aalmoes en om vergeving, en toen alles afgeslagen gewor den was, toen aan het paar, volgcrn hunne meening, geen uitkomst overbleef, namen zij het gruwzaam besluit, zich in de kamer van een logement van den tweeden rang te kort te doen. Zij namen rattekruid. De jonge vrouw stierf eerst na drie uur, onder de vreesselijkste smart, de man echter werd door sterke tegengiften gered, en bevindt zich thans in dc gevangenis, daar een onderzoek tegen hem begonnen is. De uitlegging op dit afschuwelijk voorval kan ieder gevoelig mensch zelf maken. "Wis zou met den man van vijf millioen willen ruilen? BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad BROUWERS- EAVENbrengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat de gewone J A A R M AR KT of KERMIS, invallende op Erij- dag en Zalurdag den 7 en 8 Junij aanstaande dit jaar alhier we der zal gehouden worden en dat het verboden is om op dezelve eenige Hazardspelen of Bedelarij uit te oefenen. Brouwershaven, den 22 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. LOPSE HOCKE, Ter ordonnantie van Dezelve J. ISEBREE MOENS. Een STAMPER benoodigd in de Meestoof te Haamstede j nader onderrigt te bekomen bij den Boekhouder van ge melde Stoof, voor ultimo Junij aanstaande. J. A. BOLLE. De Notaris J. de KATER, Nz.zal op Vrijdag den 14 Junij 1839, des namiddags ten 3 ure, aan de Haven te Burghsluis veilen en verkoopen Eene POONSGHUÏT, genaamd de Goede Eervvach- ting, groot 49 tonnen met het daarbij behoorende staand' en loopend WANT, ANKERS, KABELS, ZEI. L E N en verderen INVENTARIS. Zijnde dezelve ia- middels Uit de Hand te Koop. Information zijn te bekomen ten Kantore van bovengenoemden Notaris. Ter Stadsdrukkefij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2