ZDËB1KZEESGHE COURANT. N.o 42. Vrijdag A.° 1839. den 24 Mei, NIEUWST IJ ©INGE N. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. FRANKFORT, den 17 Mei. Ten gevolge van de daartoe uit Berlijn onlvangene bevelen is een gedeelte van de onlangs opge- ïöepene reserve van het 7^ en 8sie prüissische armee-korps weder huiswaarts gefconden en wel van elk bataillon infanterie 200 man. De bataillons zijn intUsschén nu nog 3oo man sterker dan wan neer dezelve Op den voet van vrede zijn. De jager- en pionnier- korpseo zijn geheel op den voet van vrede gebragt. Alleen de rui terij en artillerie blijft voorloopig op de oorlogssterkte mobiel. De observatie van de grenzen wordt nog door hét grootste gedeelte van de oorspronkelijk daartoe besterode troepen voortgezet en men denkt, dat met bet opheffen van dat grens-kordon gewacht zal wor den tot dé door dén kroonprins te houden wapenschouwing der troepen die denkelijk in het laatst dezer maand zal plaats hebben. Men twijfelt er ook hier niet aan of de ratificaliè'11 van de om» Irent Belgie geslolene traktaten zullen nog in deze maand te Lou den uitgewisseld worden. -Als een nieuw blijk van de door den sultan met zoo véél vol harding doorgezet wordende hervormingen in zijn rijk mag gelden een dezer dagen door denzelven in de hoofdstad aangeplakt en door het regefringsblad afgekondigd bevel betreffende d'e verspreiding der pest. Ter bestrijding van het wegens godsdienstige bedenkin gen bestaande volksVeroordeel legen het nemen van maatregelen tot afwending van die ziekte, wordt in dat stuk aangevoerd, dat er vele vestingen geboüwd en wapenen gesmeed Worden óm het land legen den vijand te verdedigen dal men zich alle moeite geeft om renen brand die zich gelijk de pest van huis tot huis uitbreidt, ie blusschej» dat men ook behoedmiddelen aanwendt tegen de pok ken en andere kwalen welke even als de pest door de beschik king des Allerhoógsten het volk treffen en waarom men dan ook nirf maatregelen zou nemen tot afwending der genoemde ziekte, welke jaarlijks meer geloovigen doet omkomen dan gedurende hon derd jaren in den oorlog sneven P Voorts tvordl gewezen op dc heilzame werking van de in andere Staten bestaande inrigtingen ter wering van de pest. A Is het eigenlijke Vaderland dezer ziekte, van waar dezelve over het osmanische rijk plag verspreid te worden, wordt Egypte genoemd. Voorts worden Verordeningen voorgeschre ven, betreffende de zuivering van goederen die uit verdachte plaat sen komen alsmede behoedmiddelen tegen de verspreiding der ziekte voornamelijk bestaande in het inachtnemen van zindelijk heid en matigheid. PARIJS, den 18 Mei. De koning en de leden van zijn gezin hebben uit hunne fondsen 20,000 franken toegestaan, ten behoeve der betrek kingen van de gesneuvelde of gekwetste militairen of nationale gar des, bij het jongste Oproer. De stad Parijs is door den geweermaker, wiens winkels bij bet op roer van den 1 2 en i3 geplunderd is, in regten aangesproken. Ofschoon thans de rust hersteld is, bespeurt men nog vee! onaange name sporen van liet oproér. Er heerscht zwaré verbittering tusschen bet gepeupel en de stads soldaten, zoo zelfs, dat een der eersten een roan, die hem uitschold, eergisteren heeft over hoop gestoken. De kweekelingen der polylechnischeschool en die in de geneeskunde, in het Hotel Dieu, hebben bewijzen gegeven, dat zij eer voor dan t egeu deop- roerigen gestemd zijn. De eerste hebben met veel vuurs tegengespro ken, dat zij geenszins, geliik het gerucht ging, op de muitelingen gescho len hadden; dat dit het werk der stads soldaten was geweest, die groote wreedheid hadden aan den dag gelegd. De kweekelingen in de genees kunde hebben zich in grooten getalö verzet tegen eenen regter van in structie, die aan een' gekwetsten oproerling een gehoor wilde doen on dergaan; zij noemden zulks eene verregaande onmenschelijkheid, omdat de gekwetste een uur na zijn verhoor eeoe pijnlijke kunstbewerking zóu ondergaan. Men rekent, dal wel 3ooo vreemdelingen, ten gevolge van het ge beurde, de stad hebben verlaten. Er zijn thans, io bet geheel, 23o personen, tén gevolge van bet ge beurde, gevangen. Meer en meer krijgt men de overtuiging, dat de aan slag eene nieuwe poging der republikeinen is geweest. Den 19. Men schijnt eenige onrustige bewegingen op de polytechni sche school te vreezen. Heden nacht moesten de beschuldigden naar bet Luxemburg overgebragt worden; er is echter tegenbevel gezonden. In de twee laatste nachten zijn talrijke arrestatiën geschied. Eergisteren avond zijn de glazen ingeworpen bij den zwaardveger Lepage, alsmede bij een' anderen wapenverkoopcr. lieden morgen is in alle casernen bevel gegeven, een bataljon van eik regement ie consignerenen zijn alle wachtposten verdubbeld geworden. Wat eigenlijk tot deze maatregelen Van voorzorg aanleiding heeft gegeven, is onbekend. Barbes is aan zijne wonde overleden. Onder de lijken, welke op la Morgue ten toon waren gespreid, zijn vier erkend geworden. Daarbij merkt men op zekeren Jean Tourcs, in bet regtsgeding van April door bet bof der pairs tot eene gevangenisstraf van 20 jaren veroordeeld, en later door de algemeene kwijtschelding op vrije voeten gesteld; zekeren Jean Faurniereen ambachtsman, die in de Julij-dagen de eerste drie kleurige vlag op de torens van Nötre-Dame beeft geplant, en het Julij- kruis bad ontvangen. Met de telegraaf heeft men de zekere tijding, dat overal de volmaakt ste rust in Frankrijk heerscht. Bij een der gesneuvelde oproerigen, die door niemand berkend is ge worden, heeft men brieven gevonden, waaruit blijken zou dat de hoof er van hef complot liem bestemd hadden voor den post van prefect van policie. Hij droeg onder zijn vest een breede blaauwen sjerp met gouden franje aan de einden. Den 20. Heden is het bier volmaakt rustig. De beweging vaü gisteren schijnt veroorzaakt te zijn uit voorzorg voor de zondag. Ter reede van Havre is de ketel van de stoomboot de Vesu- vius gesjirongen waarbij een jongen in de lucht gevlogen en niet weder gevonden is en 2 zwaar gewónd zijn. Te Toulóuse hebben den 17 dezer bloedige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de bakkers en timmerlieden waarbij een timmermans-gezel is doorstoken en verscheiden andere gewond zijn. ROTTERDAM dén 22 Mei. Den 18 dezer heeft binnen deze stad het volgende allerdroevigst ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen uit de minvermogende klasse hebben des namiddags van dien dag zonder éenig opzigt aan de Rotte spelende op bet mid den dér straat een ouderwetsch doosjen gevonden hetwelk door hen geopend geworden is. Van den inhoud van dat doosjen heb ben zij zoo als kinderen gewoon zijn geproefd en daarvan me degedeeld aan andere speelgenooten. Twee dier kinderen genaamd Jdn Bensman en Frederik Schoenmakersbeide oud 10 jaren en. wonende in de Verlorerizoonsteeg in de Lombardstraatzijn reeds ten gevolge daarvan overleden terwijl drie anderen zeer ongesteld zijn. Men beeft alle reden om te vermoeden dat dit doosjen, het welk vermengd rottekruid in zich bevatte zal zijn verloren geraakt, en de policie doet lei" ontdekking alle mogelijke navorscbingen. Uit Brussel meldt men van den 19 dezer, het navolgende: De beraadslagingen over ds terugbetaling van den Schelde-toL zijn afgeioopen en de kamer heeft tusschen het voorstel van het bewind 't welk den tol aan al de schepen om 't even van welke natie met uitzondering alleen van de nederlandsche wilde ver goeden en de vbordragt van de centrale sectie, welke in dat op* zigt in 't geheel geene uitzondering wilde hebben gemaakt een mid denweg gekozen en op het voorstel van den heer Lebeaueea amendetnent aangenomen inhoudendedat de terugbetaling van den Schelde-tol aan alle schepen, zonder onderscheid, ten regel wordt aangenomen maar dat het bewind gemagtigd wordtom ia belangrijke gevallen daaromtrent zoodanige uitzondering te maken als hetzelve nöodig zal oordeelen en dat de kamer vóór Januarij 1843 het thans aangenomene stelsel zal herzien, en alsdan beoor- deelen welke vlagden in dezen boven de andere behoorèn te wor den bevoordeeld. Tevens is om de kosten ie vinden eene ver meerdering van 3 centimes op de regten van in- en doorvoer goed° gekeurd. Deze bepalingen zijn door 61 tegen i5 stemmen aange nomen. De tegenstanders waren Vlamingen en Doornikkers. Men verlangt in Brussel met ongeduld naar het opheffen der maatregelen door welke de gemeenschap met Nederland nog wordt bemoeijelijkt.1' ïn Antwerpen is men geenszins te vrede met het besluit der belgische gedeputeerden, nopens den Scbelde-tol en oordeelt men, dat de vrijheid van de vaart op de Schelde steeds op zeer losse schroeven staaten geheel aan de willekeur van het bewind is over gelaten. De belgische Tnclépendant spreekt een ter parijssche beurs ia omloop geweest zijnde gerucht tegen alsof, ten gevolge der eind- schikking Belgie gebrek aan geld had en op eerie leening bedacht was. Plet blad verzekert integendeel dat er geld genoeg voorhan den is, om het eerste halfjaar renten aan Holland te betalen, ea dat er reden bestond zich te vleijendat het volgende jaar de bui tengewone opcenten zullen kunnen worden ingetrokken. In een ander artikel roept de Ind'épendant al degenen op die eenige reclames ten laste van de boliandsche regering vermeenen te hebben ten eiude die bij de liquidatie te kunnen doen gelden. ZIERlKZEE, den 23 Mei. Bij koninklijk besluit is de bureau oppasser bij de directie van marine te Vlissingen R. C. Wys van Zancnmet den 1 Junij e. k. benoemd tot opzigter van den nieuw gebouwden kustlichttoren op Schouwen. Naar men verneemt heeft de gevreesde longziekte onder bet rundvee, zich ook te Breskens 4l^e district dezer provincie, in een vrij hevigen graad geopenbaard. Het schijnt dat dé ijverige pogin gen door de leden der commissie van landbouw in genoemd district, tot wering en voorkoming der besmetting aangewend vruchteloos iijn geweest. Treurig is inderdaad deze ervaring te meer daar het gebleken is dat de ziekte is overgebragt, door den invoer van rund vee uit besmette plaatsen in Holland en hetwelk was bestemd voor de troepen in dat district. Het is ten uiterste wenscbelijk dat door de hooge autoriteiten doelmatige en afdoende maatregelen lot demping en voorkoming van

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1