ZIERIKZEESCHE COÜKAIT. N.° 41. Ding&ilag A.o 1839. den 21 Mei. BESTUREN en ABMINÏSTRATIEN. 3u0chv*iji>in0 vook be bekendmaking. NIEUW STIJBIN GEN. frankrijk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 2TEÏÏIKZÊE, Provincie Zeelandlettende op art. 6 der wet op de Schutterijen van den ii April 1827 Staatsblad tz.o 17) en de art. 5 en 7 van Z.r M.s besluit van den 21 Maart 1828 {Staatsblad n.° 6). Brengen door deze ter kennis van de belanghebbende Ingezetenen dat de Registers ter inschrijving voor de Schutterij zullen worden geopend op Woensdag den i5 dezer maand Mei aanstaande, en dat mitsdien ter inschrijving worden opgeroepen alle manspersonen zon der onderscheid die op den 1 Januari) van dit jaar hun 25^ jaar ïijn ingetreden of in het jaar 1814 zijn geboren alsmede de zoö- danigen die in vroegere jaren zijn geboren nog verkeeren in de termen van schuUerïj-pligtig te zijn en sedert de laatste inschrij ving zich met ter woön binnen deze stad hebben nedergezet y waar onder ook begrepen zijn de vreemdelingen en de gepasporteerde Militairen om zich ter Secretarie dezer Stad te vervoegen van Woensdag den ï5 tot en met Vrijdag den 3i dezer maand Mei, op eiken werkdag van 's morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 ure om voor de Schutterij te worden ingeschreven ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort, waaromtrent de belanghebbenden voor zoo verre zij niet binnen -deze Stad geboren zijn zigIi van eerie geboorte-acte behoort p. te voorzien, kosteloos af te geven, om tc dienen voor de Schutterij ten einde de inschrijving daarna behoorlijk zou kunnen geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgave zich aan pligtverzuim zou schuldig maken. Wordende al verder den opgeroepencn herinnerd dat zij ver- pligt zijn bij de inschrijving opgave tc doen van hunne namen plaats en tijd van geboorte woonplaats en beroep ook dat van hunne oiiders of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaars het getal kinderen der beider sexe sedert wanneer zij ingezetenen der Stad zijn en welke de laatste woonplaats is. geweest en einde lijk van de rédenen die zij zouden verineenen als vrijstelling van de Schutterij te kunnen doen gelden naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet Waarschuwende een ieder dat het inschrijvingsregister op den eersten Junij aanstaande finaal zal worden gêslolen en dat zij welke zich vooiydieu tijd niet hebben doen inschrijven en daarna mogten ontdekt worden uit krachte van art. 9 der wet en art 8 van Z.r M.s besluit van den 21 Maart 1828,,. .ambtshalve zullen wor den ingeschreven, zonder Loting worden ingelijfd en door den Schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstel ling of uitsluiting ten hunnen aanzien hebben bestaan en dat er hij de wet van den 3i December i832 nadere strafbepalingen zijn vast gesteld ten aanzien dergenen die de inschrijving voor de Schutterij hebben nagelaten, tijdens zij behoorden tot de cathegorie van de zoodanigen die aan de werkelijke dienst bij de Mobiele Schutterijen liadden moeten deelnemen. Eindelijk worden de belanghebbenden berigtdat een ieder in twijfelachtige gevallen betrekkelijk de Schutterij zich ter Stedelijke Secretarie kan vervoegen om aldaar de begeerde inlichtingen le «bekomen. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen binnen deze Stad gebruikelijk is. Gedaan te Zierihzeeden 2 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Duzelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. PARIJS, den 14 Mei. De rust is in deze hoofdstad geheel hersteld, en in den afgeloopen nacht geen oogenblik gestoord geworden. Van wege de militaire autoriteit waren de uitgestrektste maatregelen genomenom eene nieuwe poging tot opstand onmogelijk te maken. Men heeft de troe pen een kordon rondom de wijk S l Martin doen trekken, hetwelk al meer en meer beperkt werd, zoodat de opstandelingen zich van alle zij den omsingeld ziende, besloten den kamp op te geven, en met wegwer ping huuner geweren, met welke het hun onmogelijk zou geweest zijn te ontkomen, zich onder de menigte verschuilden of de vlugt namen. Algemeen wordt er lof toegezwaaid aan de houding der troepen en aan hunnen ijver, zoowel als aan die der nationale garde ter beteugeling van deze plotselinge, maar krachtige en stoute poging tot opstand. Alhoewel de rust reeds gisteren namiddag ten vijf ure hersteld was, hebbende opstandelingen tot op dat uur echter nog verscheidene po gingen beproefd, doch die allen mislukt zijn. Na de opruiming van de barrikade op de Marchd des-Innocens en de verdrijving der oproerigen van daar, groeide de menigte, grootendeels door nieuwsgierigheid ge lokt op bet hooren der geweerschoten van het gemelde plein, bestendig in de omgelegen straten aan, zooals in de straat S.1 Honore, de wijk der Halie, het klooster Sa Mery, de straten Sa Denis en SA Martin, enz. Onder begunstiging dier menigte begingen de rustverstoorders allerlei moedwil, de lantaarns werden verbrijzeld, de rijtuigen aangehouden, de voorbijgangers mishandeld, de half opgeruimde barrikaden van den vo- rigen dag hersteld, doch deze weldra op de komst van de troepen weder verlaten. Deze tooneelen duurden voort van twaalf tot vier ure des namiddags, toen eene met meer volharding verdedigde barrikade bij het klooster sa Mery, het oproer een oogenblik een ernstiger aanzien gaf. Een der op de barrikade gesneuvelden werd door de opstandelingen op de schouders genomen en als een zegeteeken en ter aanzetting tot wraak zucht onder de menigte rondgedragen; zoo werden, onder geschreeuw en verwenschingeri, en door eene steeds aangroeijende menigte verschei dene wijken doorloopen, tot de hoop opstandelingen op de plaats Mau- bert gekomen, doorecnc krachtig uitgevoerde kavalleric-cbargc van de municipale garde overvallen en verstrooid werd. Van de plaats Mau- bert verdreven, kwam hel den opstandelingen in het hoofd om een'aan val op de polytechnieke school te doen, in de hoop voorzeker van bijval bij de kweekelingen te vinden, even als deze jonge lieden zich in i83o aan de volksbeweging aangesloten hadden. Hunne verwachting werd echter te leur gesteld. De dolzinnige hoop werd aan de gezegde school met geweerschoten ontvangen. Drie der oproerlingen bleven op de plaats; de overige namen de vlugt, na te vergeefs beproefd te hebben om hel hek te verbrijzelen, achter hetwelk de kweekelingen met de officieren en de generaal Tholozc zich verschanst hadden. De aanval op de poly technieke school was de laatste stuiptrekking van het oproer; de oproer lingen verstrooiden zich geheel en de rust is verder niet gestoord. Reeds gisteren morgen waren de drie prinsen, de hertogen van Or'tê- ans en Némours en de prins van J oil wille, van den maarschalk Gérard en een'grooten staf vergezeld, langs de boulevards en overal waarde troepen gestationeerd stonden gereden en werden met blijken van geest drift dooi- de troepen en de nationale garde ontvangen. Ten vijf ure heeft de koning zelf, omgeven van zijne vijf zonen, de nationale garde en de linietroepen op het plein van het Garoussel verzameld, in oogea- schouw genomen en werd met een parig gejuich begroet. Er bevinden zich meer gekwetsten in de hospitalen, dan men inden den beginne gedacht had. 121 het Hotel Dieu zijn er 69, waaronder 20 militairen en 49 oproerigen. In het hospitaal Sa Louis zijn 38 ge kwetsten opgenomen, waarvan de helft reeds overleden is. In het hos» pitaal Sa Antoine heeft men er i4 ontvangen en 6 daarvan zijn gestor ven. In de Charite' bevinden zich twee gekwetsten aan de beterhand; in het ziekenhuis van de faubourg S.1 Denis werden er mede twee ver» pleegd,enin de militaire ziekenzalen van hf.l Yal de Grace waren 18 ge kwetsten ingebragt, van welke elf aan hunne, wonden bezweken zijn. Volgens den Messagcr bedroeg het getal der gekwetsten, die gisteren middag in de hospitalen gebragt waren, reeds 190. Het getal der doo- den wordt door sommigen op 5o, door anderen op 90 begroot. In den loop van gisteren zijn meer dan 5oo mandaten lot in bewaring neming uitgegeven geworden. Onder de gearresteerden zou volgens het gerucht zich zekeren Blanqui bevinden, wiens naam reeds meermalen ia dë volksoproeren voorgekomen is, eu die een der hoofden van dc jongste beweging zou geweest zijn. Hij en een ander, zekere Barbes, een der ver dedigers van de beklaagden van April, had zich aan het hoofd der bende bevonden, die naar het plein du Chatelet trok, en had zelf den aldaar wachthebbenden officier met een pistoolschot doodgeschoten, terwijl Barbes de schildwacht geveid had. Barbes zelf zou intusschen gisteren aan de zijde van Blanqui gevallen zijn, en het zoii zijn lijk geweest zijn dat de oproerlingen onder wraakgeschrei hadden rondgedragen. Bij de personen die te midden van het oproer gearresteerd werden9 heeft men bevonden dat zij bijna allen ieder 5ó a 60 Ir. iu specie bij ziek hadden. AI de bladen komen overeen omtrent het karakter van het jongste op roer. De bevolking noch de menigvuldige werklieden, die inzonderheid met den maandag niet aan heiwerk waren, hebben geen deel aan het zelve genomen. Bij de troepen en nationale garde is niet de minste bijval gevondenhet getal der oproerigen beeft zich bepaald tot een drie a vier honderdtal dolzinnigeo wier verdwaasdheid hunne stoutmoedigheid evenaarde. Èr blijft geen zweè;r*tpan twijfel over, of de beweging van gisteren en eergisteren is hét werk van de republikeinen, en niets minder dan eene zamenspanning tegen de kroon en den gevestigden regeringsvorm. Da zaamgezworenen hadden wapenen en krijgsvoorraad; er bestond ver standhouding op alle punten, wijkplaatsen, overal waarheen zij zich be gaven; zij hebben met een overleg gehandeld, eene betere zaak waardig; zij hebben op den zondag, op de verspreiding der nationale gardes (vau een legioen kwamen er maar 3o man op)j op hunne onderlinge geheim houding gerekend én ongelukkig is dat alles hun medegeloopeo, en heeft het zware inspanning gekost om hen te beteugelen. Men heeft de volgende proclamatie, geteekend Blanqui, gevonden tea huize van de zwaardvegers Lepagewier magazijnen, gelijk gezegd is, ge« filunderd zijn geworden. Tc wapen, burgers liet noodlottig uur heeft voor de onderdruk kers geslagen; de laffe dwingeland der Tuilerien spot met den honger,

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1