ZIERIRZEESCHE COURANT. JV.o 40. S^e/' Vrijdag A.o 1839. den 17 üfie«. NIEUWST IJ DINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. FRANKFORT, den it Mei. Brieven nit Athene van 27 April roeiden, dat den 20 dier maand eene rooverbende bestaande uit een paar honderd gewapende manschappen de stad Marathonisi (Gylhiura) in Maina overvallen en daar geplunderd en onder scheidene geweldenarijen bedreven heeft. Het hevvind heeft terstond troepen afgezonden en daarop hebben de roovers zich den 24 verstrooid zonder- tegenstand te bieden. De berigtgever voegt er bij dat deze beroering geenszins niet de staatkunde in verband staat en enkel een rooftogt is. In andere berigten uil Griekenland doet men het voorkomen als of liet gebeurde eene soort van volksop stand was geweest, inet bijvoeging, dat vreemde kuiperijen daarbij in 't spel schijnen geweest te zijn. In het gouvernement Taurie 1 eefl in de helft van Februari) een merkwaardig natuurverschijnsel plaats gehad. In het district Jaita was de eene helling van eenen berg aldaar afgezakt en in zes dagen tijds tot vijftig vademen ver voortgeschoven waardoor tevens in een nabij gelegen dorp groote verwoestingen werden aangerigt. Uit Odessa wordt van den 24 April geschreven dat het es kader onder den schout-bij-nacht Allischoff, uit vier linieschepen een fregat en eene eaharre bestaande, naar Sebastopol onder zeil is gegaan. Het weder was in de jongste dagen te Odessa znchter geworden maar 3 a 4oo wersten noordelijker was de grond nog steeds met sneeuw bedekt en bleef de koude aanhouden. Volgens berigten uit Konstantinopeltot den 18 dezer, bleef de toekomst nog altijd onzeker. De Pofte betuigde we! gedurig dat zij alles aanwendde om eene vredebreuk Ie vprmijden en de geschillen met Mchemcd-Ali langs een vreed/amen w'eg te vereffenen lot welk einde zij een gezant naar Alexandria zou afzenden maar van den andereu kan! vernam meri dat het iurksclie leger bevel ontvangen bad naar Ainlah voort te rukken werwaarls de korp sen zouden marcheren die te Koiriah en Angora lagen waardoor de gebeele armee op de syrische grenzen tachtigduizend man steik zon wezpn. De Iurksclie regering hield zich met bet beramen van middelen bezig, om bet te koit der staatsinkomsten, door de afschaffing van bel monopolie-stelsel veroorzaakt, te dekken. Men sprak van het invoeren eener personele belasting, die aan alle Muzelmannen zou worden opgelegd en van de verdubbeling dergenen die de Rayas of cbristen-onfterdanen thans reeds betalen. Te Jassy is den 17 der vorige maand het plan ontdekt en ge- Inkkig verijdeld om de stad aan verscheiden boeken in brand te steken en den hospodur benevens eenige Bojaren Ie vermoorden. Meer dan zestig personen waren op vermoeden van medepligtigheid gegrepen eu sommigen hunner reeds tot bekendteois gekomen. LONDENden 11 Mei. De russische troonopvolger en prins Hendrik der Nederlanden hebben woensdag de abdij van Westmun ster bezigtigd en vervolgens de gevangenis van Tolhillfields bezocht. Toen hun hier een aantal lieden aangewezen waren die om kleine schulden in hechtenis zaten gaf de grootvorst terstond aan een der edellieden van zijn gevolg bevel, het door hen verschuldigde uit te betalen opdat zij dadelijk op vrije voeten zouden kunnen ggsteld worden. Men zegt Jat liet verblijf van den nederlandscben prins in En- geland langduriger zijn zal dan Z. K. hl. zich eerst had voorgenomen. Volgens de jongste berigten uit Bombay, tot den 24 Maart, bad sir H. Banehet opperbevel over de engeische landmagt in Oostindie weder op zich genomen dewijl zijn ontslag niet aange nomen was. Het leger bad met vele moeijel ijk lieden en ontberin gen te worstelen en maakte slechts langzame voortgangen. Aan den kant van Birmah hadden de zaken een vreedzamer aanzien verkre gen te meer uil hoofde aldaar binnenlandsclie oneenigbedeu be stonden die het te onwaarschijnlijker maakten dat men zich aan een oorlog met Engeland wagen zou. Seinde, een der hooiden van de opstandelingen had zich aan de engeische autoriteiten onder worpen hetwelk hoop gaf dat op den Indus geene verdere vijan delijkheden gepleegd zouden worden. PARUS, den i3 Mei. Gisteren middag, omstreeks ten 3 ure, is bier geheel onverwachts een bloedig oproer uitgebroken. Omtrent 3oo per sonen, meest met kielen gekleed en met petten op bet hoofd, vertoonden zich eensklaps in de straat Bourg l'Abbé, voor een geweerwinkel en bra ken er met geweld de deur open, waarna zij de wapenen aldaar roofden. Daarop liepen zij naar de kaaijen, hier verdeelden zij zich in verschillen de boopen, en nu rukten zij bijna gelijktijdig naar drie wachtposten van bet Hotel de Ville, de plaats du Chatelet en de plaats van liet Paleis de Justice, tegen over de Bloemmarkt, voort. Deze drie posten vielen sij onverhoeds en zonder eenig geraas te maken aau, en na ze ontwapend te hebben trokken zij naar de prefecture de police, doch daar was men van hunne aannadering onderrigt en werden zij aangegrepen door een twin- tigtal municipale gardes te paard, die hen trachte terug te drijven. Vijf man van dit detachement werden ter neergeschoten, maar de overigen verloren hierdoor den moed niet, en verjoegen de oproerigen tot aan de straat Planche Mibray, waar zij zich achter eene barricade verschuil den. Ten 4 ure waren in de volkrijkste buurt meer dan tien barricades opgerigt en de oproerigen van alle passages meester. Eerst ten vijf ure begon de regering maatregelen te nemen en zag men de militaire magt in de wapenen komen. Bijna overal werden de barricades met de bajonnet en onder eene hagelbui van kogels uit de huizen, die de oproe rigen bezet hadden, overrompeld. Vele der oproerigen zijn in hech tenis genomen. Het plan van de muiters moet geweest zijn om bet Pa leis Royal te bezetten en daarvan eene wapenplaats alsmede een punt van operatiën tegen de Tuilerien te maken. De nacht is rustig geweest. De nationale garde en de troepen hebben op verschil lende plaatsen ge- bivouackeerd. Het uitgetrokken garnizoen is tegen den avond terug ge komen; ook was er order gezonden aan de troepen in de omstreken dec hoofdstad om dadelijk aan te rukken. Dezen ochtend ten vijf ure werd de trom in de straten geroerd, eu men zag de nationale garde, doch in geen sterke getalen, zich naar hare loopplaatsen begeven. Men bad gehoopt dat het heden rustig zou ge bleven zijn, doch omstreeks ten half twaalf ure zijn op de markt des In nocents de troebelen met even veel hevigheid als gistéren weder begon nen. Overal werd alarm geslagen, docb de nationale garde kwam slecln op. Op de evengenoemde markt werden aanzienlijke barricades opgeworpen, waarachter zich dezelfde verschanst hadden, die men reeds gisteren opgemerkt bad. Eindelijk werden ten twaalf ure, door eene compagnie nationale garde en een bataillon vao linie, deze oproe rigen aangegrepen en de barricade vermeesterd, terwijl de muiters uit eengejaagd werden. Ten twee ure duurde het slaan van alarm voort. De meeste winkels waren gesloten. Overal werden de wachtposten ver dubbeld. Op verschillende punten zijn sterke detachementen pom piers gejdaatst, om dat men vreesde dat de oproerigen in eenige wijken brand zouden stichten. Tegen vier ure verzekerde men dat overal de oproerige zamenscholingen uiteen gedreven waren. Heden zijn drieof vier menschen gedood en eenige gekwetst geraakt. Gisteren zijn onge veer zeventig gekwetsten in de verschillende hospitalen gebragt en hij de Conciergerie iagen elfen bij het Hotel de Ville negen lijken. Verschei den der gekwetsten zijn reeds gestorven en over het algemeen zijn de wonden van een ernstigen aard. Het 2iat« regement van linie moet vooral veel geledpn hebben. Er zijn 60,000 man troepen naar Parijs en de omstreken opgetrokken, zoodat het niet aan middelen ontbreekt tot handhaving der orde. Ter beurs liep het gerucht, dat met de telegraaf berigt was ontvangen van het uitbreken van oproeren te Lyon en te Grenoble. Parijs levert een vreemd schouwspel op; terwijl op eenige plaatsen de burgers met militairen handgemeen waren zag men op andere de stra tegen wandelingen vol menschen, die zich volstrekt niet schenen te be kommeren over hetgeen elders voorviel. Men heeft hier bet berigt ontvangen dat het traktaat met Mexico gesloten en geratificeerd is geworden. De ratificatie is den 25 te Vera Cruz aangekomen en twee dagen later te Anton-Lizardo aan den admiraal Baudin ter hand gesteld. Tijdingen uit Afrika, tot den 7, luiden oorlogzuchtig. Men werd aan de oostzijde door den stam der Issers en aan de westzijde door den Emir bedreigd. 's GRAVENHAGE den i5 Mei. Naar men verneemt, is de graaf van der Duijn van Maasdam, uit Stutlgardt, alwaar z. exc. bet buwelijks-kontrakt van Z. K. H. den erfprins van Oranje gesloten heeft, in deze residentie teruggekeerd. Men verzekert, dat het hu welijk van liet vorstelijk paar den 18 Junij aanstaande den gedenk dag van den slag van Waterloo zal gesloten worden. Men voegt er bij dat de ter dier gelegenheid te Stuttgardt te houden feesten, zes dagen zullen duren. Naar men verneemt, is door Zijne Majesteit het besluit genomen, waarbij de verlofgangers van de ligtingen van i832eni833 met onbe paald verlof naar hunne haardsteden zullen worden gezonden. Men leest in de Rollerdamsche Courant: Naar men verneemtis reeds in de maand December van het vorige jaar door eenige gegoede ingezetenen dezer stad een adres aan den koning ingediend ten einde concessie te erlangen om voor deze stad eene brug over de rivier de Maas te mogen leggen. Een bepaald plan van deze brug moet echter nog niet zijn ingediend; de adressanten hebben aan Z. M. alleen voorgeslagen om na voor- loopige concessie, eene prijsvraag hiertoe uit te schrijven vooralle binnen- en buitenlandsche bouwkundigen terwijl zij zich verbon den om het best gekeurde ontwerp eerst aan Z.r M.s oordeel te on derwerpen. De noodige gelden zouden door eene naamiooze maat schappij bijeengebragt worden, terwijl een te heffen tol de renten zou moeten opleveren. Dit adres, in den aanvang van dit jaar in handen van het stedelijk bestuur alhier gesteld om berigt consi- deratiën en advies, moet nu wederom bij het hooger staatsbestuur aanhangig zijn. „1 1 1. «Eene onmiddellijke verbinding van Rotterdam met den zuidelij ken Maasoever zou volgens bovengenoemd adres belangrijke voor- deelen aanbrengen; de zoo noodige grooden tot uitbreiding dezer stad zijn aan die zijde der rivier in overvloed te vinden terwijl de

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1