ZTCRIKZEESCHE vjg^ ff.o 37. Mingsdag den 7 iFfei. BESTUHEN EN AïïfllïAISTR A T IEA\ Schutterij Herijk der Maten en Gewigten. fi. jA.o 1839. '-'-it- COÜBAST. 3nöcïtsri)sjiu0 JJOOS be SctmUcvij, Bekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeelandlellende op art. 6 der wet op de Schutterijen van den ii April 1827 Staatsblad n.o 17) en de art. 5 en 7 van Z.r M.® besluit van den 21 Maart 1828 Staatsblad n.° 6). Brengen door deze ter kennis van de belatighebbeude Ingezetenen dat de Registers ter inschrijving voor de Schutterij zullen worden geopend op Woensdag den i5 dezer maand Mei aanstaande, en dat mitsdien ter inschrijving worden opgeroepen alle manspersonen zon der onderscheid, die op den 1 Januari] van dit jaar hun s5ejaar zijn ingetreden of in het jaar 1814 zijn geboren alsmede de zoo- danigeu die in vroegere jaren zijn geboren nog verkeeren in de termen van scbutterij-pliglig te zijn en sedert de laatste inschrij ving zich met ter woon binnen deze stad hebben nedergezet, waar onder ook begrepen zijn de vreemdelingen en de gepnsporteerde Militairen om zich ter Secretarie dezer Stad te vervoegen van Woensdag den i5 tol en met Vrijdag den 3i dezer maand Mei, op eiken werkdag van 's morgens 10 tot 12 en des namiddags van a tot 5 ure om voor de Schutterij te worden ingeschreven ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort, waaromtrent de belanghebbenden voor zoo verre zij niet biunen deze Stad geboreu zijn zich van eene geboortè-acte behoorec te voorzien, kosteloos af te geven, om te dienen voor de Schutterij, len einde de inschrijving daarna behoorlijk zou kunnen geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgave zich aan pligtverzuim zou schuldig maken- Wordende al verder den opgeroepenen herinnerd dat zij ver» pligt zijn bij de inschrijving opgave te doen van hunne namen plaats en tijd |an geboorte woonplaats en beroep ook dat van hunne ouders, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars, bet getal kinderen der beider sese sedert wanneer zij ingezelenen der Stad zijn en welke de laatste woonplaats is geweest en einde lijk van de redenen die zij zouden vermeenen als vrijstelling van de Schutterij te kunnen doen gelden naar aanleiding van art. 3 en 4 der wel waarschuwende een ieder dat het inschrijvingsregister op den eersten Juriij aanstaande finaal zal worden gesloten en dat zij welke zich voor dien tijd niet hebben doen inschrijven en daarna üiogten ontdekt worden uit krachte van art. 9 der wet én art 6 •van Z,r M.® besluit van den 21 Maart 1828, ambtshalve zullen wor den ingeschreven, zonder Loting worden ingelijfd en door den Schut- tersraad tot eene geldboete worden verwezen, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstel ling of uitsluiting ten hunnen aanzien hebben bestaan en dat er bij de wet van den 3i December i832 nadere strafbepalingen ztjn vast gesteld ten aanzien dergenen die de inschrijving voor de Schutterij hebben nagelaten, tijdens zij behoorden tot de cathegorie van de zoodanigen die aan de werkelijke dienst bij de Mobiele Schutterijen hadden moeten deelnemen. Eindelijk worden de belanghebbenden berigtdat een ieder in twijfelachtige gevallen betrekkelijk de Schutterij zich ter Stedelijke Secretarie kan vervoegen om aldaar de begeerde inlichtingen te bekomen. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze Stad gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 2 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders voornd- DE GR A NE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. RROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland, gelet liebbende op art. 7 van Z.' M.s besluit in dato 7 September 1828 Staatsblad no. 55), roepen bi) deze op alle personen welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen in bet afgeloopen jaar, uit dien hoofde in de tweede klasse »ar. de algemeene rol der Schutterij gebragt ziju geworden doch sedert dien tijd door het overlijden hunner vrouwen of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren alge meene rol gerangschikt moeten worden om van dusdanige veran dering van omstandigheden kennis te geven of wel zich daartoe ter Secretarie dezer Stad aan te melden, vóór de aantevangen In schrijving, des morgens van 10 to! 12 ure, en dus uiterlijk op den 14 Mei aanstaande zullende bij verzuim dezpr oaugifte den belang hebbende, ingevalle hij dien ten gevolge niet op de bijzondere rol mogt zijn overgenomen dadelijk volgens art. 8 van Z.r M.® voor noemd besluit bij de Schutterij worden ingelijfd legen ontslag van bem die in zijne plaats is opgeroepen alles onverminderd de toe passing van de strafbepaling bij art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (iStaatsblad no. 12), houdende eene geldboete van ten boogsten f 5o en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen bet zij afzonderlijk of vvel beide straffen te zamen genomen. Voorst brengen Burgemeester en Wethouders ter kennis van de belanghebbenden, dat zij, welke hun 34"® jaar hebben volbrag!,* indien zi] zulks verkiezen kunnen worden ontslagen waarom een iegeljjk die van dit regt wensebt gebruik te maken aangemaand wordt om zulks ter kenpisse van bet bestuur dezer Stad te brengen door eene verklaring deswege schriftelijk te doen en ter Secretarie voornoemd te bezorgen uiterlijk voor den 3o Junij aanstaande vermits alle degenen die zulks niet mogten verriglen, gehouden worden als vrijwilligers welke niet vroeger dan in de maand Junij van het volgende jaar hun ontslag op bovenstaande wijze kunnen reclameren. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen binnen deze Stad gebruikelijk is. Gedaan te Zierilzeeden 2 Mei' i83g. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. GEDEBUTEERDE STATEN VAN ZEELAND Inaanmerking nemende, dat, naar «aanleiding van Zijner Ma je3- teit's besluiten van den 28 September 1819 Staatsblad no. 4ó) 1 en van den 3o Maart 1827 Staatsblad no. i3) j«iarlijkseen herijk van al de nederlandscbe malen en gewigten welke in omloop zijn ge bragt en in den handel gebruikt worden behoort plaats te hebben. Gulet op het reglement op den herijk in deze provincie van den 5 Februarij 1 822. Gezien de missives van zijne excellentie den minister van binnen- landsche zaken van den 3 December i837 n.o 217, en 15 April jongstleden n.o 191 2de afdeeling. Besluiten: Art. 1De herijk over bet jaar 1839 van de nederlandscbe ma ten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar vevpligtend is geweest, en mitsdien van alle gewigten, lengte-maten, inhouds maten voor drooge waren voebt-maten voor den handel in het klein en in het groot mitsgaders van de wisse zal in hel iste 2de 3<le en 5de district der provincie worden aangevangen met den i5 Mei aanstaandeen gesloten op den 15 Augustus daaraanvolgende, en wordt zoo veel het 4^e district aangaat bij ontstentenis van eenen arrondissementsijker, tot nadere beschikking verscholen. Art. 2. De letter U zal overeenkomstig de eerstgenoemde der bovengemelde aanschrijvingen voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens Viet bijzondere merk van den arrondissements ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De avron dissements-ijkers zullen overeenkomstig art- 5 van voorschreven reglementbehalve in de plaats hunner woning, nog in zoodanige gemeenten van derzelver arrondissement tot den herijk vaceren als nader door ons zullen worden aangewezen en óp de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan de ingezetenea gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4- Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zul len geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk deü maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan bur gemeesters en wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan door publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen derzelver stad meest gelezen wordende courant aau de be-, langhebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissements-ijkers zullen burgemeester en wet houders, of assessoren der gemeente in welke zij volgens de nader overeenkomstig art. 3 te dóene aanwijzing-, tot den herijk zullen vaceren van liunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen; te voren informeren en zullen deze gehouden zijn de burgemees ters en assessoren der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven ten einde de ambtena ren publieke administratiën kooplieden winkeliers en andera belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en var», den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strijkels derhalve en kwart mudden te doen herijken zullende de plaatselijke besturen behalve de ten dezen vereischte openbare bekendmaking tevens zoq veel mogelijk de belanghebbende!

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1