ZEETIJDINGEN- ADVERTENTIE N« Tafels, stoelen, spiegels, bedden met delom by het verwen eene gröote uitsparing zoó van vetwslof als V6n arbeid te verkrijgen zonder de duurzaamheid en de schoon heid van het werk te benadeeleh een voor den tijd van tien ja» ïen aan G. van Tol, te Noord-Waddinxveen op de uitvinding Van eenen nieuwen kaasvorm, en een, voor den tijd van tien jaren, nan K. E. C. van der Plas, wonende te Brussel, domicilium ge kozen hebbende bij m.r H. Gregoireadvocaat alhier op de in voering in dit rijk en op de verbetering van eene beweegkracht ge- Vende pomp naar een nieuw mechanismus bestemd tot droogma. king van meeren polders vijvers enz. In den Avondbode leest men de volgende, aan gemeld blad, dóór eenen ongenoemden medegedeelde bijzonderheid: «Laatstleden zondag bezocht ik in het gezelschap van eenen rtlssischen vriend te Zaandam het huisje alwaar Peter de Groote Benigen tijd heeft gewoond en vond er met betrekking tot het fcezoek door Z. K. H. den grootvorst troon-Opvolger van Rusland aldaar afgelegd eene merkwaardige bijzonderheid welke tot dus verre niet is vermeld geworden. «Op den steen ter gedachtenis aan het bezoek van den groot» Vorst, van Wege H. K. K. H. de prinses van Oranje, in het huisje geplaatstvónd ik een drietal regels met potlood in de russische taal geschreven en vernam op mijne vraag aan den bewaarder dat die regels, blijkbaar poëzii, door den Troonopvblger-grootvorst daar eigenhandig waren gesteld. Dit vermeerde mijne belangstel ling en ik verzocht mijnen russischen vriend, om mij den inhoud ie verklaren hetgeen hij met bereidwilligheid deed. Dit in meer dan een opzigt aandoenlijk versje is van den vol genden inhoud Over deze armelijke hut zweven de engelen des hemels; De groote vorst peinsde hier over het welzijn van zijn rijk: Hier werd het groote Rosi.and geboren." Het nömmer van heden van genoemd blad behelst een' brief, Waarin de wensch uitgedrukt wordtdat er maatregelen genomen Jüögten worden, om bovenstaand opschrift, dat Zoo belangrijk, ook voor Nederland is, doch nu reeds flaauw is en gemakkelijk kan verloren gaan te behouden. De onbekrompenheid waarmede de rüssische grootvorst overal blijken Zijner vrijgevigheid achterlaat is verbazend. Inlusschen is 2. K. H. ook op de ruimste wijs in staat gesteld om aan deze hoogstdenzelven eigene vrijgevigheid volkomen te voldoen. Men ver neemtdat gedurende 's grootvorsten reis elke maand een millioén roebels (vijf tonnen gouds) te zijner beschikking gesteld is. Uit Dordrecht, van den ij dezer, wordt ons gemeld, dat er in de nabijheid dezer stad wederom een' brand heeft plaats ge- bad die van zulke omstandigheden is verzeld gegaan dat dezelve de aandacht der justitie in eene hooge mate gaande gemaakt heeft. Nadat in de vorige week te Oud-Alblas een brandbrief, met be dreiging van zeker huis, op straat gevonden was, werden aldaar Zondag namiddag omstreeks half vier ure op het onverwachts de bewoners van een anderaan denzelfden eigenaar toebehoorend buis, verschrikt door het knetteren van het brandende riet eener flan dat huis palende schuur waarvan de vlammen zoo snel voort- tVöedden dat ook het huis zelve weldra in lichte laaije vlam Stond en de bewoners uit vier huisgezinnen bestaande naauwe- Jijks den tijd hadden om zich met een gering gedeelte van hun buisraad te redden; een derzelven, een kuiper, heeft al zijne duigen vaatwerk enz. in de vlammen verloren. Van deze onge- lukkigen was niets verzekerd. Door het toesnellen en de trouwe bulp der ingezetenen, en de goede bediehing der dorpsbrandspuit is gelukkig de brand niet verder gegaan en de zeer bedreigd wor dende nabijgelegen woning van den assessor J. van Asperen behou den gebleven die niet genoeg roemen kan den hem zoo liefderijk en hulpvaardig algemeen verleenden bijstand, ook in het bergen van het zijne. Hoe deze brand aangekomen is, is nog niet ontdekt Weshalve men denzelven aan kwaadwilligheid meent te móeten toe- Schrijven gelijk dan ook de justitie zich reeds met het onderzoek dier zaak bezig houdt. - De Kötnische Zeitung deelt den volgenden brief mede uit Rot terdam van 20 April. Het is hoogst verblijdend in de laatste tij den aan onze scheepstimmerwerven eene zeer buitengewone bedrij. vigheid op te merken inzonderheid op Feijenoord de werkplaats der nederlandsche stoombootmaatschappij waar de vereischte maat regelen zijn getroffen om de eerst onlangs van Rotterdam lot Maintz uitgebreide vaart thans ook op eene groote schaal met Antwerpen in verband te brengen. Tot dit einde moeten nog meer daartoe geschikte stoomvaartuigen gebouwd en de dienst naar Antwerpen Zoodra de omstandigheden zulks gedoogen reeds terstond met de aanwezige schepen geopend worden. Ook wordt op de antwerpsche kade een tweede nieuw gebouw door deze maatschappij opgerigt On de voltooijing van drie op de werf in aanbouw zijnde stoomboo- teU waaronder twee ijzeren met veel ijver voortgezet ten einde de nieuwe voor de antwerpsche dienst bestemde vaartuigen zoo «nel mogelijk op stapel te zetten. Ofschoon duizende handen op Feijenoord werkzaam zijn zouden bekwame ijzergieters timmer lieden enz. toch elk oogenblik eene goede plaats kunnen vinden. In een brief van Batavia van den 32 December wordt het Volgende gemeld, kapt. Jacob Jansz. Bart, voerende het schip Wal cheren in den namiddag van den ao dezer, van Amsterdam ter reede alhier binnengekomen en dadelijk zich met de groote sloep bemand met de 2tJe stuurman den scheeps heelmeester en zes ma. frozen naar de wal willende begeven en bereids bij het Zeehoofd genaderd zijndeis door het omslaan derzelve ten gevolgen van eene hevige stortzee met alle de aan boord zijnde manschappen uitgezonderd vijf matrozenin weerwil van alle van de wal aange wende pogingen tot redding verdronken; de lijken derzelven waren Uog dien zelfden namiddag opgevischt en den volgenden dag te Bata via begraven als ook de medegenomen scheepspapieren en brieven zak ofschoon geheel nataangespoeld. De brusseische bladen behelzen de nota welke door den belgi- jchen minister te Londen is ingediend alvorens tot de onvoor waardelijke onderteekeniog der gewijzigde traktaten van i83i over 5e gaórij In dezelve komt onder anderen voor dat de minister bet betreurt dat de conferentie de voordragtom den Schelde-tol te doen afkoopen niet in overweging heeft genomen, maar zich vleitdatdaar de conferentie heeft verklaard dat dergelijke af koop in elk geval zijne voordeelige zijde had zulks van gewigt zoude zijn op de te openen onderhandelingen tusschen beide de partijen betreffende deze aangelegenheid. De minister heeft ook zijn leedwezen te kennen gegeven, dat 'er in het aandeel Van Belgie in de schuld geene vermindering heeft kunnen plaats hebben maar daar tegen zijne tevredenheid over de verklaring dat de burgerlijke en godsdienstige vrijheden der bewo ners van het aftestaan grondgebied in de nederlandsche grondwet en in de constitutie van het Duitsch-Verbond een genoegsamen waar borg vinden. De belgische minister heeft voorts verklaard door de gegevene in lichtingen voldaan te zijn en ten slotte het leedwezen van zijn meester betuigd van nU na verloop van zeven jaren nogmaals genoodzaakt te worden om een deel des lands af te staan maar daartoe te hebben besloten niet ter zake van de gevaren welke aan eenen verderen tegenstand zouden verbonden zijn maar uit hoofde van de onheilen die een dergelijke tegenstand over Limburg en Luxem burg zonde hebben uitgestorten de noodzakelijkheid om aan den vrede van Europa een offer te brengen. Bijzondere brieven uit Brussel van den a5 meldendat de be doelde nota bij het publiek in 't algemeen weder met de grootste onverschilligheid is ontvangen. Minder onverschillig is men over eene nadere en zoo het schijnt vrij ernstige aanvraag van Noord» Amerika wegens schadevergoeding voor de in het entrepot te Ant werpen in i83o verbrande koopwaren, die in eigendom aan inwo ners van de Vereenigde-Staten toekwamen en men is niet geheel zonder vrees dat ook Frankrijk voor den dag zal komen met eene vordering van vergoeding voor gemaakte kosten ter vestiging van de belgische onafhankelijkheid. In Brussel verlangen velen dat de lastige formaliteiten die bet verkeer van Nederland met Belgie nog belemmeren reeds dadelijk, immers wat de reizigers betreft, zullen worden opgeheven; doch het schijnt dat dit ongeraden Wordt geoordeeld zoolang de rati fication van het verdrag niet zijn uitgewisseld. De belgische minister Nothomb is den 26 uit Londen te Antwer pen aangekomen. De wetwaarbij prins Leopold gemagtigd is ge worden om het gewijzigd traktaat aan te nemen is nog niet in Belgie afgekondigd. Daar echter voor de uitwisseling der ratificatie een tijdverloop van uiterlijk zes weken is gesteld verwacht men dat die afkondiging zal plaats hebben zoodra de vorst tot die ratificatie zal zijn overgegaan. In Antwerpen vindt men lieden, die 'er hun bedrijf van maken, om in 't openbaar bijbels te verkoopen en die van tijd tot tijd uit dien hoofde door sommige personen worden beleedigd en zelfs mis handeld. Den ag zullen twee inwoners, desWegens aangeklaagden gevangen gezetvoor de correctionele regtbank aldaar teregt staan. ZIERIKZEE den 39 April. Als consulaire agent der Yereenigde Staten van Amerika, te Zierikzee en Brouwershaven, is erkend de heer J. de Kater, Jz. Als èene bijzonderheid kan men melden dat op den 36 dezer maand doör Corrielis Jonkerse bij het Moriaanshoofd in Schou wen een Otter van het mannelijk geslacht geschoten is wegende tien nederlandsche ponden. Het teekenen van hef vredestraktaat doet in de provincie Zee» land belangrijke veranderingen te gemoet zien na de ratificatie en uitwisseling, verwacht men de onmiddellijke ontruiming der forten Lillo en Liefkensboek, het intrekken voor een groot gedeelte van het eskader op de Schelde en de vermindering der militaire magt in het jfde en 5'Ie districthet Weder openen van het kanaal van Neuzen op Gend dat aan die streken nog meerder bedrijvigheid belooft en ofschoon de jongste bepalingen van het traktaat voor deze pro vincie in het algemeen minder gunstig zijn, hoopt men echter, dat de toekomst zich moge ophelderen en door de directe gemeen schap met Belgie zich nog eenige handelsvoordeelen zullen opdoen. BROUWERSHAVEN, den 29 April. Eergisteren uitgezeild Bato, kapt. J. Keyzernaar DordrechtÈmanuel, kapt. J. Flemrningnaar Rotterdam en heden Phenomène, kapt. 2'. S. Deinum, naar Rotterdam. De Erfgenamen van wijlen L. van de STOLPE en J. BAL zullen, op Vrijdag den 3 Mei i83g des morgens ten 10 ure, onder de Gemeente van Bruinisse, op de Hofstede, hun Erfgenamen aankomende, door het ministerie van den Notaris M.r C. van der LEK de CLERGQ, publiek verkoopen, eenige HUISMEÜBELEN. bestaaude in It A B I N E TT E N, toebehoorenKOPER,' TIN, PORSELEIN eo AARD E» WERK, mitsgaders een Klamp droog HOUT en hetgeen tea dage voorschreven verder zal worden geveild. De Notaris J. P. van BORRENDAMzal, ten verzoeke van zijne Principalen op Dingsdag den 7 Mei i83g, des namiddags ten 2 uren, in de Herberg te Capelle in Duivelandpu bliek presenteren te verkoopen: 1 Bund. 71 Roed. 10 Ellen B O U W- en WEILAND, gelegen onder Nieuwerkerk in Duivelandaan de Capelle- weg; kadaster sectie H, n.°3 182 en i83. In pacht bij JAN HALLINGSE, tot S.'Maarten 1842 om 5o, a8 den hoop jaarlijks En 2 Bund. 07 Roed. 60 Ellen WEILAND, gelegen als vorenaan den Straatweg bij Capelle, kadaster sectie H u.oa 188, 189 en 190. Dit perceel zal dadelijk in gebruik kunnen aanvaard worden. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS ÉN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2