ZIEK1KZEESCÏIE Oingsdag A.° 1839. COURANT. den 30 April. BESTUREN EN ABMINISTRATÏEN. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN* DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. Hf.o 35. Pjïicfy BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE. Gezien het besluit van Zijne Excell. den Heer Staatsraad Gouver neur dezer Provincie, dd. 18 dezer maand, (Provinciaal blad n.o 31 Betrekkelijk de vereniging der kantoren van bijzondere bewaringen van het Kadaster met de bewaringen van de Hypotheken. Brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen, dat sedert den April laatstleden de kantoren van bijzondere bewaringen van het Ka daster in deze Provincie hebben opgehouden te heslaan en de stuk ken behoord hebbende lot het gevyezen kantoor te Qostburg naar Mid delburg, en die van Hulst naar Goes zijn overgebragt, en dat alsnu in de boofdplaals van ieder arrondissement en dus te Middelburg, Goes en Zierikzee, is gevestigd een kantoor van bewaring van de Hypotheken en het Kadaster Zierikzeedén 29 Apri 1 .839. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. FRANKFORT, den i5 April. In brieven uit Konstantinopël 'van den 27 der vorige maand -wordt thans met meerdere zeker heid de hoop tot het behoud vau den vrede uitgedrukt. De sul- San scheen althans voorloopig van alie oorlogzuchtige plannen afgezien 4e hebben niet zoo zeer ten gevolge der vertoogen van de buitenlandsche gezanten als wel omdat hij zeer ongunstige berig ten nopens den toestand van zijn leger had ingewonnen, hetwelk Veel zwakker en mindergedisciplineerd moet zijn, dan dat des on- derkonings van Egypte. De berigten van den o April luiden ech ter wederom 001 logzuchtiger. De sultan zou op nieuw ziftie vre delievende gezindheden hebben laten varen en wel voornamelijk bp de tijding vari de verbittering dei* syriscbe volksstammen tegen de Egyptenören. Nog gedurig werd er uit Konstantinopël verster king naar het leger gezonden en binnen i/j. dagen zou de vloot bestaande uit 7 linieschepen en 12 fregatten zee kiezen., De berigten uit Alexandne zijn insgelijks zeer oorlogzuchtig. In een' brief van den 26 Maart leest men dat volgens alle tijdin gen Welke men aldaar uit Konstantinopël en Syrië ontving een oorlog Onvermijdelijk scheen. De ijverige toerustingen welke te Alexandria met veel meerder ernst dan in het vorige jaar plaats hadden, bevestigden, volgens den briefschrijver, deze berigten. De floot had voor een jaar levensmiddelen ingenomen, en zou binnen eenige dagen de haven verlaten. In een schrijven uit Egypte voorkomende in de Augsburg- scïic Zeitung van den 23 dezer wordt de beslissing van de zaken in het Oosten als immer meer naderënd voorgesteld. De strijd tusschen Mehemed-ali en de Pörte was slechts een punt van deu grooten kampstrijd in hét Oosten maar geenszins het voornaamste. Sedert Indie van het noordwesten bedreigd werd moest Engeland zoeken zich den koristen weg naar Indie op Egypte te verzekeren. Daar zulks slechts doot* eene althans gedeeltelijke onderwerping van Mchemed-aIi te verkrijgen waszoo strekte ook daarheen Enge- lands pogingen uit. Van daar het handelslraktaat mét de Pörte, hetwelk men Mchemed-ali als vasal der Porte noodzaken wilde aan te nemen met bedreiging hem aan te vallen zoo hij zich naar hetzelve niet voegen wilde. De jongste eischen van den britschen consui-generaal Campbell, dat de onderkoning Yemen moest rui men hadden geen andere strekking dan om hem geheel Arabie te doen verlaten deze eisch Was slechts de,Voortzetting van het plan, hetwelk met de bezetting van Aden een begin van uitvoering had gekregen. Gaf Mehemed omtrent dit punt toe, dan zou de derde Vordering zijn om den aanleg van etappen door geheel Egypte toe ie staan. Mehemed-ali was hiervan bewustdaarom had hij den gedanen eisch afgeslagen en wel op eene wijs die met de aanne ming der uitdaging gelijk stond. Mehemed-ali handelde ten voile bewust van zijn' toestand. Er moesten maanden verloopen eer 10,000 man engelsche troepen 'I zij uit Indie, 't zij uit Europa: aan de kusten van Syrië of Egypte konden ontschepen en in dien tijd kon de strijd aan den Tauris zoover gevorderd zijn dat Rus land moest tusschen beide komen, 't zij om de Porte te bescher men, wanneer deze zich in zijne armen wierp, 't zij om wraak Ie riemen over het verbreken van het verdrag van Hunkiar Iskelessi, in welk geval de Pofte zich geheel in de armen van Engeland zou moeten werpen. Veel zou er van de houding van Frankrijk afhan gen was deze het met Engeland omtrent de Ocstersche zaken er. de te nemen maatregelen volkomen eens dan was Mehemed-ali bijna zeker verloren. Hij zou echter niet dan voor geweld bukken én zich door geene bedenkingen omtrent dat gevaar voor den alge- meenen vrede laten terughouden dewijl eene verwikkeling van do zaken in Europa voor hem niet dan voordeelig kon zijn. Onderscheidene rivieren aan do Oostzee gelegen, zijn nog zoo danig door het ijs bezet dot het op sommige plaatsen nog meer als ée'n voet dik is, en er werd dagelijks met vrachtwagens en paarden overgetrokken. Do troepen uit Kleef, Gelderen enz. trekken naar hunne gar nizoensplaatsen terug. LONDEN, den 27 April. Hier zijn regtstreeksche brieven uit Konstantinopël ontvangen tot den 7 dezer en dus eenige dagen la ter dan die over Duitschland. Daaruit blijkt dat de Porte dage lijks versterkingen en krijgsvoorraad naar het leger in Klein-Azie zond. J)e londensche dagbladen deelen het besluit mede van het Gres ham commité voor de architecten die willen mededingen naar het vervaardigen van een plan voor de te bouwen beurs te Londen. De beurs zal eene ruimte beslaan van 20,000 voeten, waarvan 7000 eene open plaats zullen vormen; óp het overige der ruimte zullen gebou wen worden opgerigt, die behalve de noodige gemakken, 4' kamers zullen bevatten; het grootste dier vertrekken zal eene zaal zijn van ia5 voeten lang en 40 breed. Het plan moot naar de griekscUe, de ro- meinsche of italiaansche bouworde worden ontworpen. Aan den ver vaardiger van het best gekeurde ontwerp zal eene premie van 3oo p. st. 3,6oo) worden geschonken; aan dien van de daarop volgende teekening 200 p. st., en voor de derde teekening 100 p. st. Wanneer de vervaardiger van het best gekeurde ontwerp niet met de uitvoering wordt belast, en naar hetzelve de houw toch geregeld wordt, dan zal hij eene schadevergoeding van 5bo p. st. Ontvangen. Uit New-Orleans wordt geschreven dat naar al de noord- amerikaansche havens geheime orders tot uitrusting van schepen gezonden waren en maatregelen genomen om de zeemagt der Ver. eenigde Staten binnen kort op de zuidelijke kusten bijeen te bren gen. Geen verlof hoegenaamd werd aan zeeofficieren verleend en diegenen welke me! verlof afwezig waren, moesten naar hunne schepen terugkeeren. Uit dit alles maakte men op dat de goede Verstandhouding tusschen dé Staten en eenige andere mogendheid op het pnnt stond van verbroken te worden maar was het oneens of zulks Engeland Rusland of Mexico gold. Met laatstgemelde republiek bestaan geschillen wegens schadevergoedingen die door de noord-amcrikaansche kooplieden geè'iscbt worden en met Rus land over de landstreek op de westkust van Amerika. Dit laatste geschil heeft reeds twaalf jaren geduurd; maar is nu tol eene verontrustende hoogte geklommen daar alle diplomatieke onder handelingen geene uitkomst hebben kunnen te weeg brengen ter. wijl de handel daarónder zeer veel lijdt. PARIJS, dén 25 April. DeheerZea Bermudez, gewezen spaan- sche minister, die in den laatsten tijd vele pogingen heeft aange wend om de spaansche aangelegenheden in der minne te vereffe nen heeft gisteren een gehoor bij Z. M. gehad en zal zich spoedig naar Londen begeven. Een allerdroevigst ongeluk had eenige dagen geleden plaats te Rouaan. De ondernemer van een groot werk wilde eene mijn laten springen, en had ten dien einde eenig buskruid in eene holte laten brengen welke hij vervolgens door middel van klei wilde toemaken. Hiertoe gebruikte hij eene ijzeren staaf, doch er heeft waarschijnlijk inde klei een steen gezeten, waaruit, door het slaan met het ijzer eene vonk is voortgekomen die het kruid heeft aan gestoken en de mijn dadelijk met een vreesselijk gedruisch doen springen. Tvvaalfof veertien personen, die er tegenwoordig waren, zijn omvergeworpeneen van dezelve is vreesSelijk verminkttwes anderen zullen waarschijnlijk het gezigt verliezen en nog eenige zijn hoewel minder gevaarlijk ook gewond. De ongelukkige on dernemer heeft zijne beide handen verloren. Het hof van assises van het departement Van de Maas heeft een arrest uitgesproken ter zake van een tweegevechthetwelk dq aandacht nog al tot zich trekt. Het is gebleken dat de strijden den op de kampplaatsniet ongenegen ziju geweest om het geschil in der minne te beslechten maar dat dé getuigen dit heb ben verhinderd. Daar de toegebragte wond geene zeer bedenkelijke gevolgen heeft gehad, is eén det- strijders tot eene gevangenis van a, de getuige echter tot eene gevangenis van 4 maanden verwezen. 'sGRAYENHAGE den aS April. Z. M. vertrekt dingsdag naar Amsterdam en in de reis vau Z. K. H. den grootvorst is veran^ dering gekomen deze zal zich niet naar Duitschland maar op den 2 Mei naar Londen begeven. Z. M. heeft dezer dagen de volgends octrooijen verleend Een, voor den tijd van tien jaren, aan RERichardsonwönende te Londen domicilium verkozen hebbende bij 6. C. Uhlenbeck te Amsterdam op de invoering in dit rijk van eene verbetering in den gang der zak-uurwerken pendules hörologiea euz.een voor den tijd van tien jaren aau H. A, A, Fayète Parijs domicilium gekozen hebbende bij mr. D. Donker Curtius le dezer slede op de invoering in dit rijk van een nieuw scheikundig mid-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1