I I ZDEB1EJEEESGHB COURANT. 1V.O 33. A.o 1839. den 23 April. NIEUWSTIJDINGEN. I DUITSCHLAND. GROQT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. FRANKFORT den \6 A ml. Een duitsch dagblad bebelst bet iiavolp Uiu-j 'i&rSn^ Uii'Htev:ft?r_> *'a! c?en 26 Maart»fn dezuide* Sijke havens van Rusland heerscht eene groote bedrijvigheid. De admiraal Lazarejfbevelhebber der vloot in de Zwarte*zee heeft Voor al de oorlogschepen die op de reeden van Odessa en Sebasto- pol en op de werven van Nicolajeff gevonden worden last gege ven om zich gereed te houden ten einde vóór Mei in zee te steken. Alle voor een half jaar met verlof zijnde marineofficieren en zeelieden zijn opgeroepen geworden en de corpsen der marine troepen moeten onverwijld voltallig gemaakt worden. Aan den anderen kant heeft de admiraal Oumaneisdie met zijn eskader van 7 linie schepen 4 fregatten 4 korvetten en 1 brikken voor Sinope ten anker ligtbevel bekomen om de Dardanellen te naderen en de bewegingen die de engelsche en fransche vloten mogten maken gade te slaan. Men zegt bij ons openlijk dat de keizer besloten heeft, den sultan te hulp te komen, doch onder beding, dat deze vcör altijd zal afzien van alle alliantie met Frankrijk en Engeland." Uit Konstantinopel van den a5 Maartwordt nu geschre ven dat men meerder hoop begon te koesteren op het behoud des vredes tusschen de Porte en Meliemed-alimen meende althans, dat de sultan tot eenig nadenken was gekomen, enten minste voor bet oogenblik geene bevelen tot aanval zou geven. ïntusscben vrees den sommigen dat de bevelhebber van bet turksche leger aan de Syrische grenzen, ten gevolge van vroegere bevelen, misschien reeds bewegingen gemaakt had welke bet uitbreken van vijandelijkheden ten gevolge hadden gehad althans het behoud des vredes zeer imoeijelijk zouden maken. Men meende te Konstantinopel dat de sultan in zijne oorlogzuchtige plannen gesterkt was door de in der tijd verspreide geruchten dat Mclitmed+aliop zijne reis naar Sennaar was gestorven en door het vooruitzigt rtat deszelfsdood »n Egypte zelf burger-twisten zou veroorzaken immers men ver- baalde dat de tweede zoon van Mchetned-ali aan zijnen broeder Ibrahim basset de troon opvolging wilde betwisten en dat ook op Kandia eene partij gereed was, om, ingeval van overlijden van Mehcmect alizich onafhankelijk te verklaren. Deze vooruitzigten waren nu door de terugkomst van Mehemed-ali te Kaïro voor bet oogenblik verdwenen en men dacht derhalve dat de Porte bare op die vooruitzigten gebouwde berekeningen en plannen voor bet tegenwoordige zou laten varen en eene nadere gelegenheid ter uitvoering barer ontwerpen zou afwachten. Ook meldt men nog van daar het volgende Wie Konstantinopel gedurende eenige jaren niet gezien heeft moet zich verwonderen over menige verandering in zeden gebruiken kleeding en bet ge- beele leven der bewoners dier volkrijke hoofdstad en na een kort verblijf alhier zal hij zich overtuigd gevoelen dat een hoogere geest Van vooruitgang en beschaving, over dit land heerscht. Onmisken baar vertoont zich overal de wil van den thans regerenden groo- ten heer, om zijn volk door doelmatige inrigtingen door afschaf fing van grove misbruiken en door toenadering tot Europiscbe be schaving eenen trap te doen bereiken waartoe het noch verstande lijken noch zedelijken aanleg mist. Te Weenen en in meer andere gedeelten der oostenrijksche monarchy had men tot in bet eerste derde gedeelte dezer maand nog steeds een buitengemeen guur en koud wedermet sneeuw buien gepaard zoo als men zülks zelden in die gewesten gewoon is. Volgens brieven uit Athene van bet laatst van Maart heersebte in die dagen ook in Griekenland eene koude zooals de oudste lieden zich niet herinnerden te hebben beleefd. Brieven van Palermo spreken van ruwe en scherpe noordooste winden aldaar beerscbende. De telegraphische linie welke tusschen Berlijn en Petersburg opgerigt is, is sedert eenige dagen in werking gebragt. LONDEN, den ïy April. Uit de laatste noord-ameriliaansclie berigten blijkt, dat de engelsche gouverneur van Nieuw-Brunswijk rich veel vredelievender betoont dan de gouverneur van Mavne, de lieer Fairfield, die aan de wetgevende vergadering van dien staat eene boodschap heeft afgezonden waarin hij haar aanraadt niet toe te stemmen in het plan van schikking dat tusschen den secre taris van staat Forsyth en den engelschen gezant Fox is ontworpen en waarmede het centraal bestuur zich schijnt te zullen vereenigen. Desniettegenstaande verkreeg de stand der zaken ook in Mayne een vreedzamer aanzien. Volgens brieven van Tampico, zouden de troepen der mexi- caansche regeringin een gevecht met de Federalisten eene zware nederlaag hebben ondergaan. Van Bombay wordt gemeldtdat de stad Koracbee, in Sinde- wier Inwoners de engelsche vlag beleedigd hadden op last van den engelschen admiraal bijna geheel plat is geschoten. -In het begin van December hebben te Canton ernstige oneenig. beden tusschen de chinescbe autoriteit en de europesche kooplie den plaats gegrepen welke eene tijdelijke stremming van den uit voer ten gevolge hebben gehad die echter in bet begin van dit jaar weder is opgeheven. Bij gelegenheid der voorgenomen dood- straf van een chineescb ingezetendie zich strijdig met de jongste Verordeningen, aan het verkoopen van opium had schuldig gemaakt, en \velke regtspleging de gouverneur op het plein voor de engel, sche factory wilde doen plaats grijpen om de Europeanen te ter gen is het tusschen deze iaatsten en hét volk tot een gevecht ge. komen bij hetwelk de gehouwen van verschillende factoryen groote schade geleden hebben en waaraan door de autoriteiten eerst laat een einde is gemaakt. Te Canton lagen toen niet minder dan twee en negentig schepen zeilree. PARIJS den 18 April. Naar een' brief van New-York van den 21 Maart liep den i Februarij het gerucht te Rio-Janeiro dat het eskader van den admiraal Leblancin de Piata-rivierBuenos-Ayres was beginnen te bombarderen. Men schrijft uit Montelimart van den 7 April: «Donderdag den 4 dezer kwamen 3 personen bij den molenaar van den heer Flaurat, koopman te Montelimart om houtskolen te laten malen. Den volgenden dag kwamen zij weder om te zien of het reeds ge malen was, en wierpen salpeter in den bak, ten einde hetzelve er door te malen bij hun vertrek zeideG zij dat zij den volgen den morgen weder zouden komen. Het verdacht voorkomen van deze "onbekenden de herhaalde gezegden om den molen niet te doen ophouden en nergens aan te komen wekte de nieuwsgierigheid vaa de molenaars vrouw op. Deze haalde haren man over om haar te vergezellen. Bet was in den avond naauwelijks waren zij ia den molen gekomen of hunne kaars stak het kruid aan waardoor eene uitbarsting plaats had en de deuren en vensters opensprongen. De vrouw kwam deerlijk om 't leven en de man werd zwaar ge-; wond. Men heeft deze buskruidmakers ontdekt en gearresteerd." 'sGRAVENHAGE, den 18 April. Heden, in den loop van den middag zijn Z. K. H. de grootvorst-troonopvolger van Rusland en hoogstdeszelfs gevolg, gejijk mede de leden van het koninklijk ge slacht uit Amsterdam in deze residentie wedergekeerd uitgenomen H. K. K. H. mevrouw de prinses van Oranjewelke morgen terug verwacht wordt. Nopens de reis van bovengemelde hooge gasten naar Zaandam en hetgeen aldaar is voorgevallen, leest men in een berigt van daar, van woensdag den 17 dezer, het navolgende: "Omstreeks 1 ure kwamen alhier de grootvorst-troonopvolger, benevens de prinsen eu prinsessen van het Nederlandscbe Huis met de stoomboot aan gevolgd door een der rijks boeijers. Het vorstelijk gezin werd alhier opgewacht door den heer burgemeester G. van Orden en door den heer A. van der Hoop naar de stad geleid voorafgegaan door een piket schutterij en gevolgd door het corps tnuzijk, hetwelk HH. KK. HH. herwaarts vergezelde. On middellijk vervolgden Hunne KK. Hoogheden den togt te voet naar het huisje van czaar Peterwaar H. H. tegen 2J uur hunne in trede deden. Het vorstelijk gezin verwijlde hier eene geruime poos alleen in het bijzijn der heeren van der Hoop, den burgemeester, dezer stad en dien van Amsterdam. Treffend vooral was de wijze waarop H. IC. K. H. de kroon prinses den Grootvorst alhier verwelkomde. Hem werden op eenen kostbaar bewerkten gouden schaal en eene gouden vaas, van dezelfde bewerking brood en zout aangehouden als de kenteekens der ruimste gastvrijheid, gelijk zulks bij alle noordsche volken nog ge bruikelijk is. De grootvorst was aangedaan over deze herinnering aan een gebruik hetwelk zijn vaderland eigen is doch niet min der was hoogstdezelve getroffen bij de ontdekking van eene groots schilderij in hel ruimste vertrek der woning opgehangen vervaar digd door den Amsterdamschen schilden Portmanen voorstellende czaar Peter den Groote, in Zaandammer boerenkleeding. Nevens den gedenksteen van prins Fredrih Hendrikgetuigende van de zeetogten van dezen koninklijken telg, was ook nog eene an dere geplaatst met dit opschriftTsezarewitsch Troonopvolger- Grootvorst Alexander Nïkoiajewitschdeu April t83g. Ook deze steen werd den grootvorst voorgesteld en uitgelegd terwijl de be zoekers eenige ververschingen gebruikten. Vervolgens werd een twintigtal dames en heeren ingezetenen' dezer stad, tot HH. KK. HH. geleid, en door dezen een welkomsgroet aangeheven, begeleid door een tiental leden vab het corps muzijk, welka van de overige hier achtergebleven waren. «Toen deze zang geëindigd was, namen de uitvoerders, onder betuiging der bijzondere erkentelijkheid voor dezen heilgroethun afscheid en vertoefden HH. KIC. HH. nog eenige oogeublikken op de plaats zelve. Bij bet verlaten derzelre gaf elk der leden van het koninklijk gezin der bewaarder der woning eenen hartelijken groet en begaven hoogstdezelven zich naar het logement het Mori- aanshoofdalwaar een uitnemend collation voor vier en veertig cou verts was aangerigt. "Terwijl de gasten hier aanzaten, voerde hetzelfde corps muzijk eenige stukken ook het russisch volkslied uitterwijl door eenige léden der kapel II. K. K. H. zangstukken werden uitgevoerd. De zaal was rijk en met de zeldzaamste planten en bloemen versierd

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1