ZIERIKZEESCIIE COUR AWT. Vrijdag den 19 April, DUITSCHLAND. GRQOT-BRXTTANNIEN, FRANKRIJK. NEDERLANDEN. ff.° 32. A.° 1839. JYIE E WSTJtJDI N G- E ]V. FRANKFORT, den i4 April. Den 9 dezer is liet nabij Berlijn gelegen dorp Biesdorf voor de helft in de asch gelegd. De brand ontstond in een paa /denstal met veel moeite heeft men dc kerk nog behouden. Gelukkig heeft daarbij niemand het leven verloren, doch is er veel vee verbrand onder anderen heeft een boer 80 schapèn verloren. -Volgens een bcrigt te Leipzig uit Maagdenburg ontvangen zou de stoomboot op de Elbe Finder ik Willem, tien mijlen van laatstgenoemde stad verbrand zijn. De passagiers waren gelukkig gered. Dooi' de wurtembergsche regering zijn thans al de hijzonder- beden omtrent de zamenzwering bekend gemaakt aan wier hoofd zekere Roseritz en Frank'h stonden en van welke in der tijd zoo veel is gesproken. Het blijkt uit dit verslag dat de zamengezwo- renen, inzonderheid gedurende de jaren 1831 tot 1833 plannen beraamd hebben om een algemeenen opstand in de duitsche bond staten te weeg te brengen en dat sommigen hunner zelfs ten oog merk hadden Z. M. den koning van Wurtemberg in verzekerde be waring te nemen. Het mislukken der oproerige pogingen te Frank fort in April sS33, heeft aan deze misdadige pogingen den bo dem ingeslagen, en de verbondenen zijn sedert van tijd tot tijd in hechtenis geraakt en tot kortere of langere gevangenschap veroor deeld uit welke de meesten hunner door koninklijke begenadi ging reeds weder zijn ontslagen. In de eerste dagen dezer maand is door overstrooming van den Weichselin de omstreken van Marienburg grooïe schade aan- gerigt. Steeds blijven de tijdingen uit Konstantinópel tegenstrijdig. Volgens de berigten den 5 van daar te Weenen ontvangen was alles in Turkije tot den oorlog gereed. Een deel van het turksche leger was werkelijk de syrische grenzen genaderd. Er behoefde dus slechts weinig te gebeuren om de vijandelijkheden tusschen Hafiz- pacba den opperbevelhebber van het turksche leger en Ibrahim- pacha te doen beginnen. Den 7 zijn echter te Weenen brieven uit Konstantinopel ontvan gen welke niet alleen van geen' aanval melding maken maar zelfs de hoop uitdrukken dat de zaak wederom in der minne zal bij gelegd worden. Te Tunis wordt een nieuw pracbtpaleis voor den beij gebouwd, de inwoners moeten daaraan mede arbeiden of plaatsvervangers stellen. LONDEN, den 14 April. De brieven uit Ierland behelzen we der bedroevende berigten omtrent aldaar uit partijhaat gepleegde moorden en brandstichting maar voegen er bij dat de nieuwe lord- loitenant aanzienlijke premien heeft uitgeloofd aan degenen dié de dad «ïrs zonden kunnen aanwijzen. Volgens een onzer dagbladen, zonden de bedenkingen van den hper Nolhomb, betreffende de Schelde vaart, niet van dien drin genden aard beschouwd zijn dat de mogendheden zich bewogen hebben geacht tot het nemen van maatregelen om in hare laatste Insluiten eenige verandering te maken en zou men den heer Not- iiomb te kennen hebben gegeven dat die voorstellen aan de neder. landsche regering medegedeeld zullen worden ten einde daarop zoodanig acht te slaan bij het aangaan van de nadere afzonderlijke overeenkomsten als de beide hoven zullen vermeenen te behooren. Den 11 is te Londen aangekomen een prachtig geschenk dat de schBch van Perzië voor de koningin van Engeland bestemd heeft. Hetzelve beslaat uit 5o of 60 shawls, in de fabrijken van Shiraz en Ispahan met buitengewone bekwaamheid en uitmuntenden smaak bearbeid. Eenige dier shawls stellen in al derzelver bijzonderhe den voor, zegevierende togten reeksen van rijk beladene kameelen en prachtig gezadelde Arabische paarden groepen muzikanten en opperhoofden alle schitterend en met groote Daauwkeurigheid voorgesteld. Volgens de laatste berigten uit de noord-amerikaansche ko loniën Waren er geenerlei vijandelijkheden op de grenzen gepleegd en schenen beide partijen besloten te hebben de vereffening der ge schillen aan de wederzijdscbe regeringen over te laten. Nogtans bleef de gouverneur van Nieuw-Brunswijk sir J. Harvcyijverig Voortgaan met troepen en ammunitie naar de grenzen te zenden. Men heeft gisteren gunstige berigten uit Indië bekomen. De .britsche troepen hebben, zonder tegenstand van de zijdfe dérin woners te ondervinden, bezit genomen van Hyderabad en Bnkhur, en zijn daardoor meester geworden van den gebeelen loop van dén .Indus. De Ameërs van Schinda hebben zich aan de britsche rege ring onderworpen. De generaal Fane behoudt het opperbevel over de troepen, en in 'talgemeen wordt de staat van zaken als gun stig voor de britsche belangen voorgesteld. In hel laatst van de maand December moeten er weder Jrtoeijehjkheden te Canton zijn ontstaan tusschen de britsche en chi- nesche overheden wegens het insluiken van opium waardoor de bande) tijdelijk was geschorst, PARIJS, den i3 April. De tijding wegens het sluiten van het vredestraktaat met Mexico is ook hier ontvangendoch heeft bij velen geene vreugde verwekt. Voor zoover de voorwaarden van dat verdrag bekend zijn, meent men Ie mogen opmaken, dat het einde van den twist niet gunstig voor Frankrijk is en ziet men. daaromtrent levendige debatten in de kamers te gemoet. Eene dagorder van den bevelhebber der nationale garde de zer hoofdstad houdt in, dat de rust thans volkomen hersteld is, hetgeen inzonderheid aan den ijver der genoemde garde wordt toe- geschreven. Sedert een geruimen tijd hadden de fransche onderdanen te Tunis of de lieden die onder fransche bescherming staan zich te beklagen over beleedigingen en dieverijendie de troepen van den bey zich jegens hen veroorloofden. De consul van Frankrijk de heer de Lagauheeft zich herhaalde malen hierover tot den bey gewend, doch telkens ten antwoord gekregen dat hij de schul digen zou straffen mits men hem die kon aanwijzen. Eindelijk is een soldaat, die aan een Griek, welke onder bescherming van Frankrijk stond eene wond met een mes toegebragt had gegre pen en gebonden aan den bey overgeleverd die zich nu wilde be. helpen met te zeggen dat men door den soldaat te binden zichzel- ven regt had verschaftdoch de heer de Lagau heeft niet alleen geen genoegen met die uitvlugt genomen maar eene nota aan den bey gezonden waarin hij stellig verklaarde dat hij zijne vlag zon weghalen, zoo binnen vier en twintig uren geene genoegdoening ge geven wierd. Die stoute taal had de gewenschte uitwerking en de bey beloofde den schuldige te doen straffen zoo als de consul dit verlangen zou. Dit is de eerstemaal dat de bey aan enkele woorden gehoor gegeven heeft. De kooplieden hebben den heer de Lagau voor zijne bestaande standvastigheid openlijk hunnen dank betuigd. Den 14. Er zijn van de laatste arrestatié'n nog 36 personen in hechtenisbeschuldigd van pogingen tot omverwerping van de re« gering des konings i5 wegens bijeenscholingen en 12 wegens het vernielen van lantaarns. De Quolidienne -deelt het volgende overzigt mede van derussi- sche krijgsniagt Keizerlijke garde 43>ooo man, 127 regementen infanterie van linie 5o8,ooo man 36 regementen garnizoens-infan» terie 108,000 man, 68 regementen geregelde kavallerie 68,000 man, 38 regementen geregelde kozakken 3o,ooo man ongeregelde kaval lerie (kozakken tartaren kalmukken) 87,000 man korps dragon ders 14,000 man artillerie 1750 slakken geschut en 67,500 man genie en hulpkorps 19,600 man poolsche armee (die tegenwoordig met de russische is vereenigd) 5o,ooo man officieren van allen rang 24,900 man tezamen 1,020,000 man. De russische scheeps- magt bestaat uit 36 linieschepen, 28 fregatten 8 kotters, 10 brikken 61 schoners 27 galeijen 241 kanonneerbooten 3o drij vende batterijen 32 stoomschepen te zamen 4®3 vaartuigen met 7400 stukken geschut, 36,ooo matrozen, 1100 marine soldaten, 6,5oo scheeps-artilleiisten. 's GRAVENHAGE den 17 April. Z. K. H. de grootvorst-troon^ opvolger van Rusland, HH. KK. HH.de prins en prinses van Oranje en hoogstderzelver drie zonen, alsmede HH. KK. HH. de prins en prinses Frcdcrik zijn maandag over Haarlem naar Amsterdam ver trokken en worden morgen hier terug gewacht. Na aldaar al het merkwaardige te hebben bezochthebben hoogstdezelven heden de reis naar Zaandam aangenomen. De berigten omtrent de heerscbende ziekte onder het rundvee zijn allertreurigst. Tot nog toe schijnt men niet op het spoor te kunnen komen wat wel eigenlijk de oorzaak hiervan zij noch de middelen uit te vinden welke in dit geval, probatum zijn. Algemeen schrijft men het toe dat het jonge vee te vroeg in de weide gejaagd wordt en dat zulks door het verscheidene jaren achter een plaats gehad hebbende, ongunstige, natte voor- en najaar wordt veroor zaakt. Indien dit waarheid zij zoude men voorzeker middelen kunnen in het werk stellen welke dit kwaad zoude kunnen tegen» gaan. Te Maassluis eertijds eene plaats van handel scheepvaart en belangrijke visscberij doch thans merkbaar in vervalzijn den 11 dezerter gedeeltelijke herstelling van de welvaart door de krachtdadige ondersteuning, en voor rekening van de heeren A. van Hobohen en zonen te Rotterdam op de werf van den heer E. van der Hoog opgerigt de stevens van een fregatschip van 6 a 700 las ten hetwelk den naam van Europa zal dragen en gevoerd worden door den kapitein D. G. Niesen. In den loop dezer week zat ter zelfder plaats insgelijks met medewerking van de heeren van Ho bóken de kiel gelegd worden van een vishoekersschip. Te Muiden is, den i3 dezer, een kofschip, bestemd voor de vaart van Amsterdam op Hall, van stapel geloopen, en een tweede kofschip is aldaar in aanbouw. Uit Utrecht meldt men van den 11 April Zoo wij verne men is door Z. M. octrooi verleend aan onzen stadgenoot D. Ha genaar op de oude kamp, voor den tijd van i5 jaren, op de uit vinding van eene door hem genaamde Rondsel-aswelke voor allo

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1