ZIERIKZEESCHE COURANT. N.o 31. Dingsdag A.° 1839. den 16 April. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROÖÏ-ERlTTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. FRANKFORT den 11 April. Uit Koningsbergen 3o Maart schrijft men dat het ijs van den Weichsel toen aan het afdrijven was doch dat over het ijs Van de Nogat en ook van den Pregel nog vrachtgoederen vervoerd werden. In dén nacht van den 8 dezer is bet werk- en armhuis te Hamburg door een zwaren brand grootendeels vernield geworden waarbij zes der aldaar verpleegde personen het leven hebben ver loren en een der spuitgasten zwaar gekwetst is. Te Presburg leeft eene arme koopmanJosef Rothschild ge naamd. Zijne vrouw was hare bevalling nabij doch in het arme buishóuden Was er aan alles gebrek. De man hoe vlijtig en on vermoeid ook kön ter naauwernood in de allernoodwëndigste be hoeften vobrzien. Daar de lijd der bevalling meer en meer na derde besloot hij naar Weenen te reizen ten einde bij eenige landslieden aldaar gevestigd waren op krediet te bekomen. Naau- welijks waren er een paar dagen na JOscfs vertrek voorbij toen zijne vrouw van een' gezonden jongen verlost werd. Met dien ze gen klom de nood der arme moeder ten top. Bijna wanhopend schreef zij den droevigen toestand in welken zij zich' bevond aan haren man en bad hem dringend terug te keeren vermits zij ech ter het adres van haren man niet wist, schreef zij eenvoudig aan Josef Rothschild te Weehen: Het toeval kwam haar te hulp; de brief werd bezorgd bij den beroemden bankier voh Rothschild. Deze las de klagten der arme vrouw, zond haar onverwijld too gulden, On liet haren man Josef Rothschild in Weenen opzoeken spoedig was hij gevonden. De arme koopman schrikte niet weinig toen toen hem naai- zijnen naamgenoot bragt. De bankier ontving hem toet edele Vrolijkheid en wenschte hem geluk met de geboorte Van zijnen zoon. Natuurlijk geraakte de arme man nog meer in Verlegenheid; «Daar gij nu toch henen peet behoeft, zoo neem toij daarvoor; de zorg voor de toekomst des kleinen wereldburgers zij mij overgelaten", sprak lagchend de édele menSdhenvriend, ter wijl hij den verrasten gelukkige den brief zijner vrouw benevens feen aanzienlijk geschenk overhandigde. Een afgunstig, rijk en gierig man Ie Berlijn, ergerde zich telkens als een zijner bekenden eene erfenis kreeg. Toen nu on langs een zijner verwanten stierf, van Wien hij stellig gerekend had een aanzienlijk legaat te-bekomen, en dit tegenviel,-riep hij spijtig Uit: «Ik geloof, dat als alle duivels in de hel stierven ik nog niet éehs een paar horens van hen erven zou! «Hemel! lieve taan" zeide zijn jong en aardig vrouwtje, »wees toch tevreden met hetgeen gij reeds hebt." De jongste berigten uit Konstantinopel zijn van den io Maart, een dag later dan de vórige. Dezelve melden niets naders omtrent de oorlogzuchtige gezindheden van den sultan. Dien dag had de fransche gezant, admiraal Roiissinde ratincitiën van het tusschen Frankrijk en de Porte gesloten handelstraktaat uitgewisseld. ln een schrijven van den ig leest men, dat de oorlogzuchtige partij in den divan de bovenhand had behouden, en dat men vast scheen'be- sloten te hebben, onverwijld een' inval in Syrië te doen. De sultan was vol vertrouwen op dèn voorspoed zijner wapenen en zou aan de vreemde diplomaten, dié hem de gevaren des krijgs hadden voor gesteld hebben geantwoord dat hij geenen vreemden bijstand noodig had, eh slechts wenSchte, dat dé eürOpesche mogendheden zich onthielden van alle hemdeijenissen in eene aangelegenheid Welke hij met eenen oproerigen vassal alleen hoopte af te doen. Tahir'pacha, een bekend voorstander van den vrede, Was door dé mannen van zijne partij ijlings ontboden om, zoo mogelijk, den Oorlog nog af te wenden doch hij was te laat gekomen daar de besluiten reeds genomen waren. LONDENden 10 April. Er zijn belangrijke tijdingen uit Mexico ontvangen. Dezelve houden in dat de geschillen tUsscheii de fran- Sche en mexicaansche regeringen gelukkig tot een einde gebragt zijn, en Wel op eene wijs, waarover zich de Mexikanen ten hoogste te verheugen hebben. De Franschèn hebben hoofdzakelijk toegestemd in betgeen hnn vóór het bombardement was voorgesteld. De scha deloosstelling is van 8bo,ooo tot 600,000 dollars verminderd, be taalbaar in drie termijnen Van twee vier en zes maanden. Bin nen i5 dagen moet het kasteel St. Juan d'Ulloa ontruimd zijn en op kosten der Fransdhen hersteld worden. Opmerking verdient het, dat de Franschèn hunne vorderingen nopens den kleinen handel Waarover de oorlog gedeeltelijk begonnen is hebben laten varen. Alhier zijn brieven van de Kaap de Goede Hoop ontvangen Waarin gewag gemaakt wordt van bloedige gevechten fussCben de boeren en de Kaffers, onder Dingaanwelke zoozeer ten voordeele der eersten zijn uitgevallen dat zij tot in de hoofdplaats van dat Opperhoofd doorgedrongen zijn en aldaar grooten buit gemaakt hebben, terwijl meer dan zes en veertig honderd stuks vee in hunne handen is geraakt. De jongste berigten uit de Vereenigde Statenvan den 16 Maart, luiden vrij vredelievend, aangaande het grensgeschil. De heer Wood bury zal als buitengewoon gezant naar Engeland vertrekken: De vreeswegens eene botsing tusschen de grensgewesten, is mer kelijk verminderd. PARIJS den 12 April. Het traktaat van Vera-Cruz is in den afgeloopen nacht njet een' courier, door den beer Sebastiani uit Londen afgezonden op de Tuilerien ontvangen. Men verlangt des- zelfs naanwkeurigen inhoud'te kenneh waardoor natuurlijk de zaak beter zal kunnen beoordeeld worden. De zamenscbólingen hebben geheel opgehouden. Men zag in de laatste dagen echter nog talrijke patrouilles nationale gardes. Er zijn r5o personen welke in hechtenis waren genomen op vrije voeten gesteld en slechts een twaalftal zijn in staat van beschul diging gesteld die men öp heeterdaad bij de oproerige bewegingen betrapt heeft. Onder de geruchten die dagelijks verspreid worden hoort men verhaten,, dat de koning zou gesproken hebben van afstand van den troon te willen doen. Dit vindt echter bij niemand geloof. Opmerkelijk is in den tegenwoordigen onzekeren toestand der za ken de gestadige rijzing der publieke fondsen waaruit men mag Opmaken dat de behrs de toekomst niét zoo geheel donker inziet. Men verzekert, dat binnen weinige dagen de bevelen aan ver scheidene regimenten van het observatie-leger aan de noordelijke grenzen zullen gegeven worden om naar hunne garnizoenen terug te keeren. 's GRAVÉNHAGE den 11 April. De gala-voorstelling in dea Schouwburg welke gisteren avond op hoog bevel is gegeven ik bij uitstek prachtig en zeer druk bezocht geweest. Z. M. de koning (welke zich Voor het eerst sedert een zéér geruimen tijd daar ter plaatse bevond) heeft dezelve toet den grootvorst-troonopvolger van Rusland en al de leden van het koninklijke gezin bijgewóonden is zigtbaar geroerd geworden door de menigvuldige en ondubbel zinnige blijken van hartelijke toegenegenheid welke hoogstdezelvë bij die gelegenheid van dé zijde def verzamelde menigte heeft on dervonden. Wtj Zijrt in de gelegenheid geweest de schilderij te zien, welkè onze verdienstelijke stadgenoot, de heer C. Kruseman, thans vofc tooid heeft. Dezelve stelt niet voor gelijk sommigen meenen dé lijdensgeschiedenis van den Heiland op Golgotha of een fragment uit dezelve maar het lijden van den Verlosser in deszelfs ganschen omvang de oorzaak den aard de schrikkelijkheid de bedoeling van dat lijden. Het is in zeker opzigt een allegorisch tafereel waarin de kunstenaar alles heeft zamengebragt wat hij oordeelde dienstbaar te Zijn om zijne denkbeelden öm zijn gevoelin één woord om het lijden en den verzoenenden dood van Ghristns uit te drukken. De Verlosser, omgeven door eene sombere, roodge kleurde lucht, welke donder en bliksem en aardbeving schijnt té voorspellen hangt geheel alleen aan het krtiis lijdende de ijsse- lijksté folteringen en met het stervende en biddende oog ten he mel geslagen. Aan den voet des kruis ligt eene vrouw nederge- knield niet Maria Magdalena of eene andere Maridmaar eene vrouW, eene bóetdoende, diép verslagene vrouw, het zinnebeeld der berouw hebbende menschheid. Hetgeen wij van deze schilderij gezegd hebben zal genoeg zijn dm te doen begrijpen dat de compositie van dit stok buitengewone verdiensten bezit. De uitvoering is naar ons oordeel insgelijks voortreffelijk en wij wenschen den heer Kruseman Welmeenend ge luk met de voltooijing van dit uitmuntende tafereel hopende, dat het hem niet aan lust en aanmoediging zal ontbreken om meer zóódanige historische schilderijen te vervaardigen. De Mvondbode geeft heden bijzóndere berigten uit Londen van den g die insgelijks vermelden hetgeen gisteren door het Han delsblad gezegd werd dat de leden der conferentie bijzonder onte vreden zijn over de draling die van de zijde van Belgie thans in de onderleekening van het traktaat gemaakt wordt. Lord Palmerstort zoü zijn voornemen te kennen gegeven hebben oih eerlang eene bijeenkomst der conferentie te beleggen ten einde in overweging te nemen welke ernstige maatregelen er behooren genomen te wor den om aan dezen staat van zaken een einde te maken en die van de zijde van Engeland in het vöOrstel bestaan zou om door het zenden eener scheepsniagt Belgie tot de onderteekening te dwingen. Den i4- Morgen vertrekken Z. K. H. de grootvorstbenévens boogstdeszelf gevolg, en de koninklijke prinsen en prinsessen naar Amsterdam om het merkwaardige van de hoofdstad aan den door- Iuchtigen gast te doen zien. YVoènsdag zal Z. K. H. de grootvorst van daar een bezoek aan Zaandam geven teri einde het huisje van Ruslands roemrijken herschepper, Peter den Groütén, te bezigtigen.' Donderdag worden de grootvorst de prinsen en prinsessen alhier terug verwacht. De reis van Z. M. nSar Amsterdam zal later voortgang hebben doch de juiste tijd schijnt nog niet bepaald te zijn. Dezer dagen is bij de regering een verzoek ontvangen van de heeren Kater, aannemers van rijks wérken, strekkende, dat hun verleend moge worden concessie tot het leggen van eene steenen brug over het IJ, te Amsterdam, gaande van het punt waar vroe ger in die stad de Haringpakkerstoren gestaan heeft naar den over.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1