IV.» 30. ZIERULZEESCHE Vrijdag A.° 1839. COER AWT. den 12 April* BESTUREN EN ADMINISTRATIE^ BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat Zijne Majesteit heeft gelieven te bewilligen dat dé wapenschouwing voor de met onbepaald verlof zijnde manschappen der Mobiele Schutterij, welke in deze maand moest gehouden worden eerst in de maand Octo ber aanstaandeof zooveel vroeger als raadzaam mogt worden geoordeeld plaats hebbe. Zierikzeeden «o April i83g. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. K R 0 E F. FRANKFORTden 6 April, Berigten uit Konstantinopel van den i5 Maart behelzen het volgende: »Hier is alles in beweging, en de oorlog is zoo göed als begonnen. Onophoudelijk komen couriers aan uit het hoofdkwartier van den seraskier (in Kleine Azie) en worden andere derwaarts afgezonden. De armee aan den Taurus is bijeengetrokken en heeft reeds eéne voorWaartsche beweging gemaakt. Het hangt nu alleen van de stemming van Ibrahïm~bassa afom hevel tot den aanval te geven.De vreemde gezanten Wenden al het mogelijke aan om den oorlog te verhin» deren j en den sultan af te houden van de gevaren waarin hij zich blindelings storten wil. Maar het is nog hoogst onzeker of deze pogingen zullen gelukken. De sültah wil den oorlog, en wie den sultan kent weet wat dit beduidt. Onder velé andere zwak heden van karakter, heeft hij ook deze, dat hij aan de onfeilbaar heid zijner magt gelooftofschoon hij genöeg leergeld heeft be taald om van het tegendeel overtuigd te kunnen zijn. Hij laat zich thans geheel leiden door den kapudan-bassa die, sedert hij met de engelsche officieren eenige kleine zeetogten gemaakt heeft en door dezelve in de hoogte is gestoken zich verbeeldt dat hij ge roepen isom eehe groote rol te spelen. Na te vergeefs alles beproefd te hebben ten einde den sultan van zijn heilloos voor nemen af te brengen, blijft de vreemde gezanten niets anders overig, dan aan hunne boven te melden dat zij hun pligt hebben gedaan, en niet verantwoordelijk zijn indien zij niet hebben kunnen be werken hetgeen hun was opgedragen/' - In de buurt van Neuburg gebeurde het dezer dagen, dat een doode eenen levenden ombragt. Een hoer was gestorven zijne we- düw, die alleen m^t hem woonde, wilde niet alleen bij het lijk blijven en begaf zich naar haren zwager. Deze was slecht genoeg Om de gelegenheid te willen gebruiken tot eenen roof in het onbe waakte huis. Hij ging bij nacht naar het sterfhuis nam daar het geld en twee hammen 4 stortte echter met eene kelderdeur naar bene den sleepte in zijnen val het lijk mede en werd door hetzelve ge dood. Des morgens vonden de weduwen de lijken der beide broe ders in den kelder haast de hammen. PARIJSden 6 April. Terwijl de aandacht nu zeer gespannen is, welke houding de kamer der afgevaardigden zal aannemen heerscht er nog altijd zekere onrust in deze hoofdstad. Ook giste ren avond had men daarvan wederom een blijk doordien er op nieuw vele volkszamenscholingen plaats grepen. Ditmaal heeft de menigte niet slechts republikeinsche liederen doen hooren maar eenige JODge lieden uit haar midden hebben op zekere plaats de tegen jonge boompjes gestelde staken uit den grond gerukten zich daarmede gewapend. Zij zijn echter zonder moeite door de pa trouilles der bezetting, door de stedelijke wacht te paard en de policie-dienaren uiteengedreven. Volgens sommige bladen zijn laatstgemelde bij de handhaving der orde zeer onzacht te werk gegaan, ja hebben zij rustige burgers mishandelden gekwetst. An dere bladen betwisten zulks. Over het geheel wordt over de meer dere of mindere belangrijkheid dier volksbewegingen vrij wat twist geschrijf gevoerd. Men is het echter genoegzaam eensdat men uit de volksboopen kreeten als deze: Te wapen! Het brood tegen is sous! Leve de Republiek! gehoord heeft. Ook schijnt het zeker, dat eenige doldriftigen de winkels van drie of vier zwaardvegers Lebben willen openloopen en berooven doch daarin nog in tijds door de gewapende magt verhinderd zijn. Den 7. Nog altijd blijft de onrust in deze hoofdstad voortdu ren. De openbare magt heeft zich genoodzaakt gezien gisteren avond eene buitengewone kracht te ontwikkelen om de pogingen tot oproer te beletten. Elk bataljon nationale gardes heeft 100 man geleverd om door de straten te patrouilleren terwijl Iaat in den avond deze troepen nog door een bataljon van linie en een deta chement municipale gardes te paard versterkt werden. Alle wacht posten wareh verdubbeld en de militairen in de kasernes geconsi gneerd. Deze maatregelen hebben echter weinig gebaatom de za- menschoüngen te beletten. Gedurende den geheelen avond was eene overgroOte menigte in de naburige straten tusschen de poorten St. De'nis en St. Martin opeen gehoopt. Te vergeefs hebben de agen ten van policie en de gewapende magt de bijeenscholingen willen doen uiteengaan daar de oproermakers door den grooten aandrang der nieuwsgierigen beschermd werden. Eerst laat in den avond is de menigte uiteengegaan, tn de straten VendómeMesslay en andere, tot op het midden van de Marais, zijn vele lantaarnen aan stukken geslagen. Hier en daar moeten er personen slagen tnet den stok en met den sabel bekomen hebben. De patrouilles hebbeti een groot aantal lieden die republikeinsche gezangen aan hieven in hechtenis genomen. De Moniteur begroot dit getal op n of 3oo. Naar men verneemtzijn 3o dezer van de prefecture van policie naar la Force overgebragt. Heden morgen ten 8 ure waren meer dan 4oo werklieden op het plein la GrèVe vereenigd. Onderscheidene stads-serjanten hadden zich derwaorts begeven. Men zegt dat de commissarissen van po licie bevel hadden ontvangen zich heden avond aan het hoofd der patrouilles te plaatsen. De nationale garde moet daartoe wederom, haar contingent leveren. Der, 8. Gisteren was het hier volmaakt rustig. De nationale garde heeft des avonds zich overal vertoond waar de vorige dagen de oproermakers gewoon waren zamen te rotten doch heeft geene pogiügen tot wanorde of moedwil ontdekt. 's GRAVENHAGE, den 10 April. Men verneemt dat het huwe^ lijk van Z. K. H. den erfprins van Oranje in den loop der maand Jumj aanstaande fe Stuttgart voltrokken zal worden. Waarschijn lijk zal Z. K. H. nog voor die voltrekking hoogstdeszelfs konink lijke bruid bezoeken. Te Leiden heeft l'. vrijdag het volgende bedroevend ongeluk plaats gehad: Zekere jufvrouw Altenhovenwonende op eene bo venkamer, op de Hooge Woerd, is geheel verbrand gevonden. Hoe de zaak zich heeft toegedragen, is niet met zekerheid bekend, doch. waarschijnlijk heeft hare muts vlam gevat. Eene andere jufvrouw, met haar de kamer bewonende doch om iets te verrigten uitge gaan zijnde, kreeg, kort daafrna te huis komende^ op haar herhaald schellen, geen gehoor. Met behulp der buren in huis gekomen, vond zij hare bewoonster geheel door de vlam verschroeid en le venloos; in het vertrek zelve waren ook sporen van brand. Ook zegt men dat eene brandende kaars omvergeworpen op de tafel gevonden is. De ongelukkige was even 3o jaren oud. Men schrijft uit Dordrecht, van den 8, dat den vorigen vrij dag avond in het naburige Zwijndrechteea felle brand gewoed heeft. Dezelve ontstond omstreeks 4 ure, in het huis j bewoond wordende door C. van Epenhuizenzoutzieder aldaar, en nam zoo snel toe datmet de eenige op dat oogenblik aanwezige en aaa de nabijgelegene zoutziederijen toebéhoórende brandspuit weldra niet alleen geene hoop meer bestond om dat huis te behouden maar ook de vlammen door den harden zuid-oosten wind voort gedreven niet konden weerhouden worden om zich aan de belen dende gebouwen en aan de overzijde van den dijk, aan het rieten dak der belangrijke zoutziederij van de heeren G. van Hoogstraten en Zoon mede te deelen. Vreesselijk werd toen de brand en on vermijdelijk scheen toen de vernieling van al de daar aanwezige ea onder den wind aan elkander belendende zoutziederijen en verdere gebouwen. Dan het achtervolgeDS toesnellen van vier brandspuiten uit Dordrecht, waarvan er eene reeds binnen weinige minuten na het uitbarsten der vlammen verscheen en dadelijk de gewenschte hulpverleende, zoowel als de verdere, in overeenstemming met het bestuur der gemeente, genomen maatregelen hebben deze ramp voorgekomen. De uitbreiding der vlammen werd hierdoor al spoe dig beteugeld, en omstreeks half 9 ure was men den brand gebeel meester zelfs is nog een aanzienlijk gedeelte van de zoutziederij behouden gebleven. Men leest in het belgisch ministerieel blad dën Indépendant J van den 7 Aprilde twee volgende berigten, welke de strekking hebben orü de reden op te geven det vertraging, welke dé onder- teekeniDg van het vredesverdrag van de belgische 2ijde nog ondervindt: 0 De heer Nothortibminister der openbare werken, moet he den over Antwerpen naar Londen vertrekken. Hij zal eerst over tien of twaalf dagen te Brussel terug 2ijn. Zijne reis staat in ver band met de preliminaire staatkundige onderhandelingen vóór da onderteekening." (De minister Nolhomh is werkelijk dien dag naar Antwerpen vertrokken, en heeft zich aldaar in eene engelsche stoom^ boot ingescheept. Hij wordt vergezeld van een aanzienlijk ambte* naar van het departement van buitenlandsché zaken.) Het tweede berigt van den Indépendant luidt aldusAllerwege houden de dagbladen zich bezig met de zaak der onderteekening van het vredesverdrag door Belgie. Men verlangt te weten waarom, daar de kamers de aanneming hebben ingewilligd de koning, (vorst Leopold) zich niet beijverd heeft, de wet te bekrachtigen en het bestuur om aan onzen gezant te Londen de noodige voorschriften en volmagten te verstrekken ten einde het traktaat te teekeoen.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1