1 ZIERIKZEESCHE COURANT. I W.® 29. Dingsdag A.® 1839. NIEUWST IJ DINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN; FRANKRIJK. NEDERLANDEN; den 9 JtpriL BERLIJN, den 3 April. Da russische vissche'rij aan de kusten der Zwarte Zee en vooral de baringvisscherij neemt meer en meer in bloei toe. De rijkste vangsten geschieden aldaar tweemalen in het jaar, te weten, van het midden van Maart tot de helft van April en van hét midden Van November tot het einde van De cember. Het herhaald aanzoek van het protestantsch opper-consistorium te Munchen tegen de militaire eerbewijzen bij de R. K. godsdienst door protestantsche krijgsliedèn is door de regering eu in de laat ste plaats bij een antwoord van den koning zeiven van de band gewezen geworden. Den 28 Maart heeft te Weenen de jaarlijksche plegtigheid der voetwassching plaats gehad. HH. MM. de keizer en de keizerin verrigtten dezelve in persoon. De gezamenlijke ouderdom der 12 ter voetwassching aangenomen tnannen bedroeg 1061 jaren, dat der 12 vrouwen 1037; de oudste der mannen telde io5, de jongste 83 jaar de oudste der vrouwen 89 de jóngste 84 jaar. Na vol eindigde plegtigheid kregen de arme oude lieden, als gewoonlijk, te eten en ieder eenen zak met 3o zilverlingen mede naar huis. Naar men uit Posen meldt, zouden in die provincie, gedu rende de maand Februarij niet minder dan elf kinderen het leven hebben verloren ten gevolge van het door onvoorzigtigheid vuur vatten hunner kleederen. Gedurende de afgeloopen maand heeft in Polen en de aan grenzende russische provinciën eene ongemeen felle koude geheerscht. In Vólhynie teekende de thermometer van Reaumur den 18, 21 gr. onder o (iS gr. onder o, Fahrenheit). Te Napels wordt veel gesproken van de nalatenschap van ze keren Palamonefeen inboorling van Salerno en hu onlangs op het eiland Madagascar overleden over een gedeelte waarvan hij het bewind üitoèfende. Die nalatenschap wordt op vier en twintig ■milliocn dukaten geschat, en men geeft zich veel moeite om de erfgenamen uit Ie vinden welke niet allen bekend zijn. Volgens bijzondere berigten uit Weenen van den 28 der vorige maand,, had men aldaar, bij buitengewone gelegenheid, het berigt uit Konstautinopel ontvangen, dat de sultan wien men een oogenblik gemeend had, dat weder meer tot den vrede neigde, voor alle voorstellingen van de vreemde gezanten dood gebleven was en Vasl besloten had, het egyplische leger zonder verwijl,te doen aangrijpen zoo zelfs dat op dit oogenblik de vijtttideUik- heden tusschen de Porte en Mehemed-Ali reeds een' aanvang kun- nen genomen Lebben. Tot dus verre spreken de ooslenri)ksche officiële dagbladen van deze gewigtige tijding nieten de redactie der Algeniein'e Zcitung, welke dat berigt mededeelt, schijnt nog niet ten volle van deszelfs juistheid overtuigd te zijn zoodat des- wegë nadere bevestiging dient afgewacht Ie worden. In eene correspondentie uit Alexandrie wordt het vólgende uit Dschedda van den 10 Februarij geschreven: De stad Aden is nu werkelijk in het bezit van de Engelschen. Nadat zij in het begin van Januari) troepen ontscheept en de zeer slecht bevestigde stad toet tivee korvetten gebombardeerd hadden werd dezelve hiin in banden gegeven onder voorwaarde dat aan de inwoners den toódigën tijd werd gelaten om met hunne bezittingen naar het nabij gelegen gebergte uit te Wijken. Het blijkt daaruit dat de Ara bieren in geenën deele met de heerschappij der Engelschen ingeno men zijn. Tot nu waren de scheiks van Aden steeds onafhanke. lijk, en zélfs de Turken hebben voor 200 jaren hun slechts een korten tijd kunnen onderwerpen. Thans echter heeft de zoon van den scheik van Aden dié genoodzaakt geweest is om de stad aan de Engelschen over te leveren eene deputatie aan den in Yemen kommanderenden generaal van Mehemed-Ali gezonden óm bij hem hulp tegen de Christenèn in te roepen en zich daarbij vrijwillig ónder de heerschappij van den pacha van Egypte gesteld* LONDEN den 4 April. Men verzekert dat ons bewind aan 3en gezant der Vereenigde Staten alhier openingen heeft gedaan Welke eene minnelijke afdoening van het grensgeschil zoü kunnen doen vooruitzien. Intusschen blijven de berigten uit Rlaine nog zeer oorlogzuchtig gestemd, en ondervindt men in Noord-Amerika door bel springèn van èen paar aanzienlijke banken reeds het bezwaar van de ontstane onzekerheid nopeDS het behoud van den vréde. Dé Morning-Post zegt dat de gezanten der vijf mogendheden tiiet weinig bévreemd zijn geweëst dat aan den heer van de Weyer Voorschriften waren gezonden die de nog niet bekrachtiging van het traktaat der 24 artikelen medebragten. .Het traktaat (zegt het genoemdè blad), is sedert eenige weken eene volbragte daadzaak, wat de vijf mogendheden der couferentie en den koning der Ne derlanden betreft. Het is eveueens eene afgedanè zaak gèweest, wat Belgie aangaat, van bet oogenblik dat de kamers van dat land de wet bebben aangenomen die hun door LeopolA was aan geboden. Wat er nog overblijft te doen, is blootclijk eene zaak van vorm." De beide leeuwen van den St. James schouwburg zijn korte lings weinige dagen na elkander gestorven. De tweede de koning van Pruissen genaamd acht jaren oud was de schoonste in Europa bekende leeuw. Zoodra bij van zijn' medgezel door den dood be roofd 'was hief hij een droevig gebrul aan. Hij weigerde voedsel ié gebruiken men beproefde eene aderlatihg nabij het oog, en bragt hem alle mogelijke hulp toe doch alle pogingen bleven vruchteloos. Het arme dier lekte de handen zijner oppassers, als ware betom aan hén zijne erkentelijkheid te betoonen. Het verlies bierdoor te weeg gebragtwordt op 1000 guinjes geschat. Blijkens de berigten uit Mexico vau het laatst van Februarij duurde de twist tusschen de zoogenaamde federalistische en de gouv'ernements-partij nog altijd voort, en scheen het, dat het wel dra tot eene beslissende botsing zou komen tusschen de troepen dier beide partijen. Deze burger-oorlog werd kennelijk door de Franschen aangestookt. Terwijl de overige havens steeds geblok keerd werden gehouden had de fransche admiraal de blokkade van Tampico alwaar de Federalisten meester waren opgeheven. De stad Vera-Crüz was nog altijd in eenen jammerlijken toestand; de ingezetenen die tijdens den aanval der Franschen dezelve ver laten hadden waren nog niet teruggekeerd en behalve de vreemde consuls hielden slechts eenige lieden der laagste volksklasse daar nog hun verblijfen maakten dezen van de gelegenheid gebruik om de verlatene stad verder uit te plüuderen. De britscbe zaak gelastigde de heer Pakcnhamscheen nog met het mexicaansche bewind te onderhandelen over het sluiten van den vrede met Frank rijk doch tot dus ver zonder goed gevolg. Voor Vera-Cruz lag steeds een engelsch eskader, bestaande uit een linieschip en 9 kleinere oorlogsvaartuigen. PARIJS den 4 April. Heden heeft de opening der wetgevende kamers, gelijk men gemeld had zonder troonrede, maar met bloote voorlezing van een koninklijk bevelschrift door de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog, plaats gehad. Men zegt dat een der voornaamste parijsche boekverkoopers van den héér Thiers voor tweemaal honderdduizend francs het ver volg zijner geschiedenis der fransche omwenteling ook den tijd van het keizerrijk en de restauratie bevattende gekocht heeft. Dit vervolg zou binnen twee jaren moeten geleverd worden. Het getal faillieten in de hoofdstad gedurende de afgeloo- pene maand heeft 72 beloopen waaronder tot eeu zeer aanzienlijk bedrag. Uit Afrika meldt men dat er op de plek nabij Stora waar Philippeville gesticht moet worden groote drukte heerscht. Meo werkt er met den meesten ijver aan het bouwen van buizen eu van alle kanten komen er kolonisten aan om zich aldaar met der woon neder te zetten vooral van Bona zijn vele menschen gekomen. De ligging der nieuwe stad is zeer gezond hetwelk des te opmer kelijker is daar te Bona steeds vele zieken gevoudeu worden. 's GRAVENHAGEden 7 April. Eergisteren (is door z. exc. den heer minister van Rusland namens Zijne Keizerlijke Hoogheid den grootvorst-troonopvolger van dat rijk aan den burgemeester dezer stad ter hand gesteld eene som vao twee duizend gulden om onder de behoeftigen te worden uitgedeeld. Voorzeker bij aldien de vorsten eene zware taak te vervullen hebben van eeua andere zijde vinden zij eene aangename vergoeding in bet weldoen. Men inisgunne bun intusschen dit voorregt nietintegendeel zegens men ben wanneer zij even als nu de johge vorstde sporen van milddadigheid achter laten waarbij zonder aanzien van taal of geloof, de tranen worden gedroogd en het ongeluk gelenigd wordt door handen en harten die van onder eene andere hemel streek tot ons gekomen en vreemd aan ons vaderland enkel door menschenliefde gedreven en bestuurd worden. Den 4 dezer overleed alhier in het R. K. bestedelinghnis b£j de wed. van der Valkin de Doubletstraat, Anha Maria Èlsinger, wed. van Johannes Meijer iu den hoogen ouderdom van 108 jaren. Zij was geboren in Zwitserland, en is, na den dood van haren man, negentien jaren in het bovenvermelde huis verpleegd geworden. Alzoo het is gebleken dat bij gelegenheid der thans lieer- schende longziekte onder het rrindvee, de van rijkswege erkends veeartsen zijn verhinderd geworden aan hunne verpligtirig te vol doen ten gevolge van tegenkanting van de zijde der houders van het besmette vee, zijn deze vee-artsen dezer dagen van regerings wege vermaand om met de vereisclite bescheidenheid voort te gaan met het, aanwenden van files wat strekken kan oni de verdere verbreiding van, de bedoelde besmettelijke ziekte te beteugelen eu de veehouders indachtig te maken dal bij bet wetboek van straf- regteene gevangenis van 6 dagen tot 2 maanden en eene geld boete van 8 tot ipo gulden is voorgeschreven, tegen dengenen, welke zoo dikwerf een stuk melk- of slagtvee door eene besmet telijke ziekte is aangetast verzuimt daarvan Kennis te geven aai bet hoofd van het bestuur en eene gevangenis van 2 tot 6 maan den en eene geldboete van 5o tot 25o guldens tegen dengenen welke een dergelijk besmet dier, in weerwil van het verbod vaa het bestuur ouder andere beesten beeft laten loopen onvermiuj l

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1