ZIERIKZEESCHE Vrijdag A.° 183®. COURANT. den 5 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN* GftOÖT-BRITTANNIEN. NEDERLANDEN. sr.» 28. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIF.RIKZÈE brengen door deze fer kennis van de belanghebbenden r dat het kohier van bet Patentregt over het 3» kwartaal i83| van deze Stad op den 12 Maatt jl. door Z. E. den Heer Staatsraad Gou- Veirn'eur dezer Provincie is elecutoir verklaard en op heden wordt gesteld in banden van den heer Ontvanger der DiVecte Belastingen ftlhietr ten fine van invordering. Gedaan ten Raadhuize der Stad Ziertkze'èden 4 April 1839. Burgemeester en Wethouders voornd.j DE CRANE, vt. Tefr ordonnantie van Dezelven De Stads Setretaris W. J. P. KROEF. LONDEN den 3o Maart. De meeste onzer ochtendbladen heb ben in tweede drukken de aanneming van het vredesverdrag door den belgischen senaat aangekondigd. Het ministeriële avondblad zegt dat in de Correspondentiën van die bladen het verkeerd begrip doorstraaltdat deze stemming van den senaat door de onmidde* lijhe onderteekening des traldaats döor den koning (vorst Leopold) zal gevolgd worden. «De eerste stap, nu door de belgische rege ring te döen (zoo laat hét bedoelde avöndblad tich uit), zal bestaan, in de kennisgeving aan de Conferentie door haren gezant in Lon den dat Z. M. de koning der Belgen dbor zijne kamers gemagtigd is geworden tot bet opg'emelde traktaat toe te treden. Al de we. Zenlijke punten van dat traktaat zijn te klaar en te wel uitgedrukt, dan dat Zij tot eenig misverstand zouden kunnen aanleiding geven, doch eenige van de ondergeschikte bepalingen zullen eene duide lijker uitlegging vereischen alvorens het eindverdrag zal kunnen Worden geteekend. »Het artikel nopens de Scbeldevaart is nog steeds eén onderwerp van onderhandeling. Het tolregt van alle schepen die rivier op komende te heffen, is op f i,5öper ton bepaald; het hoofdpunt is van beide zijden toegestemd, doch het traktaat zal niet geteekend Worden, eer de wijze, waaróp dit tolregt Zal geheven Worden, dtlldelijk zal worden blootgelegd. Reeds is besloten dat het regt niet te Vlissingen maar te Antwerpen zal betaald worden. Zulks is een belangrijk voordeel, door hetwelk de handel gewaarborgd wordt en hiervoor is deze, tiaar wij vernemen vooral den britschen minister van buitenland* sche zaken dank verschuldigd. De belgische regering verlangt ech ter den handel van hare hoofdrivier geheel van dezen drukkenden tol te ontheffen, door het betalen van eene vaste som jaarlijks; en tot dat Holland dit voorstel hebbe aangenomen of verworpen is het duidelijk, dat het traktaat niet bekrachtigd kan worden. Het strekt Ons echter tot voldoening, te kunnen zeggen dat geene zwarigheid van ernstigen aard tot die spoedige bekrachtiging thans meer gevreesd wórdt doch het is onmogelijk dat zulks Vroeger dan Qver drie Weken kan geschieden." In deb namiddag van den 26 Maart is het water op nieuw in den onderaardsclien gang onder de Theems doorgedrongen. De Werklieden hebben zich met moeite gered. De arbeid aan dit reus achtig werkhetwelk anders thans goed vorderde zal door dit Ongeval zeker eenige weken worden vertraagd. Uit Devizes in Wiltchire zijn berigten ontvangen omtrent een Bloedige twist, die aldaar, in de afgeloopen week, tusschen de Chartisten of voorstanders der onbeperkte volksvrijheid en de Tories heeft plaats gegrepen welke laatsten eene publieke vergade ring die door de eersten gehouden werd met geweld uiteen heb- Bëb gedreven. De Chartisten kondigen nu hun voornemen aan om daar en elders voortaan gewapend naar hunne bijeenkomsten te gaan. Op de zuidkust van Spanje heeft een allerhardnekkigst gevecht tusschen eene spaansche felouk in dienst der douaneen een vaar* tuig van smokkelaars plaats gegrepeo. Het eerste was den 27 Fe- Bruarij uit de baai van Algesiras gezeild om geld en depêches Haar Mallaga over Ie brengen toen het des avonds, op de hoogte tan Estepona dooreen gewapend vaartuig werd aangevallen /waar tegen zich de kotbmandant Llorta, in weerwil van de overmagt der aanvallers, gedurende twee uren verdedigde. Eindelijk echter werd Bet spaansche schip overweldigd de etjuipage op de wreedaardig ste wijze omgebragl of mishandeld eene som van vierduizend tealen geroofd de twee stukken geschut welke aan boord Waren vernageld en in zee geworpen en masten en zeilen in zoodauigen staat gebragtdat het schip niet dan met de grootste moeite ver der kon varen. Nogtans gelukte het den kapitein, onder het ge kerm der gekwetsten de baai van Algesiras te bereiken waar dadelijk alle hulp werd toegebragtzonder dat het echter gelukt is den moedigen bevelhebber bij bet leven te behouden daar hij na verloop van eenige uren aan de gevolgen der afzetting van zijnen arm, is bezweken. 'Volgens de jongste brieven uit Noofd-Amerikatot den 4 dezer loopende bleef de wapening op de grenzen nog altijd voort duren- Zoodra te Halifax de hoofdplaats van Nieuw-Schótland de tijding der militaire bewegingen in den staat van Maine bekend Was beeft de wetgevende kamer dier provincie dadelijk het besluit genomen om achtduizend man militie en vrijwilligers op de been te brengen en des noóds tot honderdduizend ponden sterling be schikbaar te stellen ten einde Nieuw-BrUnswijk in bet afwenden van vijandelijke aanvallen bij te staan. In Nieuw-Brunswijk zelve waren eenige detachementen de grenzen genaderd op bet gerucht dat die van Maine zich een' doortogt naar Madavvaska banen wilden. Tijdingen van de Kaap de Goede Hoop van den 7 Janu- arij melden dat er weder een aanval tegen Port Natal had plaats gehad, waardoor de onzen achterwaarts hebben moeten trekken. Of het waar zij dat de aanvallers wel 10,000 man beliepen, en 3ooö man op de plaats van het gevecht zouden hebben gelaten verdient echter bevestiging. (Latere berigten spreken enkel Van een weinig belangrijken aan val van Kaffersdoch voegen er bij dat de uitgewekene boeren meer en meer betreuren dat zij de bescherming van de britsche magt hebben verlaten en dat zij genegen zijn daaronder terug te keereo.) 's GRAVENHAGE den 3i Maart. Heden namiddag ten zes ure is Z. K. H. de grootvorst troonopvolger van Rusland in deze resi dentie aangekomen en aan het paleis van Z. IC. H. den prins van, Oranje afgestapt. Z. K. H. de kroonprins en hoogstdeszelfs drie zonen waren den grootvorst te gemoet gegaan. Op den weg had eene hartelijke ontmoeting der hooge bloedverwanten plaats. Aan de barrière der stad werd de grootvorst Opgewacht en begroet door den baron Snóuchaert van Schaubürgmil itairen gouverneur vaa Znid.Holland den plaats-commandantkolonel Goii van Spenglèr en den plaats-majoor, kapitein Cantdaar. Z. ICeiz. H. heeft heden middtig bij Z. IC. H. den prins van Oranje gedineerd. Gedurende den geheelen dag zijn een groot aantal personen tot het gevolg des grootvorsten behoorende in deze hoofdstad aangekomen welke in verschillende groote hotels hunnen intrek hebben genomen. Uit statistieke opgaven blijktdat de bevolking van Noord- Nederland op den i Jariuarij i838, beliep 2,583,271 zielen, als: in Noord-Braband 366,160, Gelderland 336,4oi Noord-Holland 413,873 Zuid Holland 5og,661Zeeland 145542, Utrecht 140,574, Vriesland 227,4i5, Overijssel 131,062, Groningen 172,437 en brenthe 70,271. In 1837 zijn in opgemelde provinciën geboren c)5,7ö5 kinderen waarvan 36,123 in de steden en 59,582 ten platten lande. Het getal wettige geboorten heeft bedragen 90,989 en het getal onechte 4716. Van de geborenen waren er 4g.3ai van het mannelijk en 46,384 van het Vrouwelijk geslacht. Er ziin geboren in Noord-Braband n338, Gelderland 11727, Noord-Holland 15gg2, Zuid-Holland 21648, Zeeland 65i3, Utrecht 5443, Vriesland 75i9 Overijssel 6549 1 Groningen 5709 en Drenthe 2257 kinderen. Overleden zijn 71280 personen, als: in Noord-Braband 8455, Gelderland 7907 Noord.Holland 14810, Zuid-Hólland i5857, Zeeland 5n8, Utrecht 4I27, Vriesland 4746 Overijssel 4599» Groningen 3g86 en Drenthe 1675. Van deze overledenen behoor den er 36338 tot het mannelijk en 34g4z tot het vrouwelijk ge slacht. Van de overledenen ziin gestorven in de steden 30767 eu ten platten lande 4o5i3. Uit deze opgave bliikt dus dat het getal der geborenen dat def overledenen met 71280 heeft overtroffen. Er zijn 21536 huwelijken gesloten, te weten: in Noord-Braband 2760 Gelderland 2532 Noord-Holland 3g84 Zuid-Holland 4394, Zeeland i35g, Utrecht ii3o, Vriesland 1879Overijssel i5Ö2, Groningen i3g5 en Drenthe, 54 Het getal der echtscheidingen heeft bedragen 64, als: in Noord- Braband 1 Gelderland 6, Noord-Holland 16, Zuid-Holland 6 j Zeeland 5, Utrecht 8, Vriesland 2, Overijssel a en Groningen 4, Uit deze opgaven blijkt voornamelijk, dat de bevolking des rijks, gedurende het jaar 1837, doör het meerder aantal geboorten dan sterfgevallen j met 24425 zielen toegenomen is; dat de onechte geboorten o,o4g van liet aantal geboorten in het algemeen bedra gen hebben dat ten aanzien der geboorten de provinciën Zee land ZuidsHollandUtrecht en Noord Holland de gunstige ver houdingen vertOonen Waaronder Zeeland en Noord Holland tevens de ongunstigste verhoudingen voor de sterfte opgeleverd hebben dat de provincie Drenthe wederom de ongunstige verhouding voor de geboorten, en de provincie Vriesland de gunstigste voor de sterfgevallen heeft opgeleverd dat de provinciën Zeeland en Drenthe op nieuw de eerste het maximum en de laatste het minimum van het aantal onechte geboorten in verhouding tot het algemeene bedrag, vertoonen; dat er, ten aanzien van het aantal huwelijken, wederom in Noord-Holland de gunstigste, doch in Noord Braband en Gelderland de ongunstigste verhouding heelt plaats gehad daï

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1