jr.® T3. ZBBRIKZBESCHE A.° 1839. COURANT. den 2 April. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. iv' Ïl*..,/ Dingsdag FRANKFORT den 27 Maart. Een berigt van den pruissiscben Rijn» 21 Maart, behelst het volgende: «Men geloof? h»*>r d»t het besluit der belgische gedeputeerden om het gewijzigde traktaat aan te nemen spoediger dan men dacht op onze militaire bewe gingen invloed zal hebben. Het 4^e armee-corps is wel gedeeltelijk reeds in aantogt naar Westphalen en zal zijn hoofdkwartier te Munster vestigen doch alle troepen zullen nu denkelijk spoedig weder naar hunne vorige standkwartieren terugkeeren zoodra de overgaaf van Limburg aan Holland zal hebben plaats gehad. In deze provincie (Limburg) heeft de reactie reeds den boogsten trap bereikt. In Sittard er» Heerlen zijn reeds oranjevlaggen uitgestoken, en in alle kleine plaatsen zoekt men de bollandsche kokarden we der op dit gpeft hiér en daar aanleiding tot geschillen met de belgische beambten doch toont duidelijk genoeg de gezindheid van bet meerendeel der inwoners. De beambten alsmede de meesters in eenige godsdienstige inrigtingen maken toebereidselen om de pro vincie te verlaten en slechts in Venlo is men nog bezig met te arbeiden aan de vestingwerken. Bij ons weet men nog niet, of de Nederlanders regtstreeks in Limburg zullen binnenrukken of dat onke (dé pfruiSsisfche) troepen hun de provincie zullen overgeven. - De pogingen om de matigheidsgenootschappen in het district Martinwerdér te bevorderen zijn niet zonder gevolg gebleven. Er hebben zich tot nog toe vier genootschappen gevormd, namelijk: eene te Thorn met io3, een te Sfhum met /\5 een te Rehden mét 52 en een te Nebrau met 10 leden die zich verbonden heb ben tot algomeene onthouding van sterken drank. Buitendien be staan er vele genootschappen, onder anderen een te Stuhm v met 629 leden die het beginsel van matigheid aangenomen hebben. De oostenrijkscho iiiternunbies beeft narnétis de Donau-sloo,m° vaart mnatscbappij voorgesteld eener» spoorweg aan te leggen tysschéu Hirsowa en Kostendsche (Chiustenza.) De afstand tusscben de meest bevolkte en vruchtbaarste provinciën van Oostenrijk eu de zee zou daardoor op de helft worden verminderd, en haar handel bevHjd van de beperkingen die Rusland hetwelk thans meester van de Donau-mooden is en naar goeddunken oplegt. Uit Na pels schrijft men van den i4 Maart: «Het getal vreem den die ziel» dezen winter hier ophielden was zeergroot. Napels wordt eiken dag verfraaid door gebouwen, paleizen en villa's, welke in de omstreken worden aangelegd. Men voleindigt thans de groote kade van Molo die zich tot aan Porta del Carmine zal uitstrekken. Aan rie ijzerbaan tusscben Napels en Torre dell' An* Dunziata wordt ijverig gewerkt. Bij Torre dell' Annurmata laat de regering thans uilgravingen doen in de ruïnen van Teglana op de plaats waar twee jiren gelede»! d r Zalm deze oude Stad ont dekt^ bij gelegenheid dei* opgravingen, welke hij aldaar liet be- Wei kstelligen; De Pauselijke regering heeft wegens dé duurte van het brood, den uitvoer vaa tarwe verboden. LÖN DF.N den 27 Maart. Blijkens de jongste berigten uit New- York, maakte John. IJarvcybritsch gouverneur van Nietiw-Bruns- wijk zich gereed om alle aanvallen j die van den kant van Maine ïnogfen gedaan worden af te keeren. Er waren verscheidene batal jons militie onder de wapeuen gebragt artillerie*compagnien op- gerigt er»Zi De zaak der noordergrenslijn had de aandacht in de Vereenigde Staten ten uiterste gespannen. Het comité voor de buitenlaridscbe zaken had deswege een uitvoerig verslag uitgebragt waarin hetzelve een' hooger» toot» aanneemt, en waarin het aandringt op het zenden van een speciaal gezantschap naar Engeland om dit sinds vijftig jaar, hangende vraagpunt af te dóen. Bij dit verslag was een ontwerp van wet gevoegd niet slechts tot bet vinden van de kósten voor zoodanig gezantschap, maar ook om den president te inagtigeo om eène aanzienlijke krijgs- en zeemagt op de been te brengen. Met eenige wijzigingen is die wet aange nomen en is de president alzoo gemagtigd des noods 5o,000 man militie en de zeemagt in dienst te stellem De Vereenigde Staten weigeren overigens thans het regtsgebied van Engeland op de be twiste landstreek gelijk tot dus verre te erkennen. Onlangs heeft alhier, in den schouwburg DruryLane, een droevig ongeluk plaats gehad. Eene jonge danie naderde te digt de ijzeren kooi waarin de wilde beesten zijn opgesloten waar mede de heer vah sJmburgk des avonds zijne voorstellingen op het tooneel veriigt; een panther scheurde haar bijna geheel het ópper- gedeelte var. de hersenpan af, zoodat men voor haar leven vreest. PARIJS den -26 Maart. De verontrustende geruchten nopens de gesteldheid der gemoederen in deze hoofdstad houden aart. Men Spreekt van bewegingen welke bij de geheime genootschappen jou den worden voorbereid van zorgverwekkende ontdekkingen welke door de policie gedaan zijn enz. Het schijnt dat het gemis van een geregeld bestuur den rustver stoorders weder meer moed geeft. Men ziet, hetgeen in de heilige week een vreemd verschijnsel is, sinds eenige dagen, des avonds, gemaskerde lieden aan de barrières pogingen aanwendenom de menigte in beweging te brengen. Zulks is tol dus verre echter niet gelukt. Het schijnt intusschen dat er geheime bevelen tot ver sterking van troepen in en nabij deze hoofdstad gegeven zijn. Ook wil men dat er in eene der casernen van de voorsteden 16 stuk ken geschut zija vereenigd. De olifant van het manneli]k geslacht in den koninklijken plantentuin alhieris dezer dagen gestorven aan eene ontsteking in de ingewanden niettegenstaande de middelen die hem door een veearts uit de school van Alfort waren toegediend en welke voor- 'namelijk bestonden in water met honig en zwavel waarvan men hem zes emmers te gelijk toediende. De collecte op bevel van den aartsbisschop in al de kerken van Parijs ten behoeve der arme bewoners van Martinique gedaan beeft ruim vijftigduizend francs opgebragt. Het fransclie fregat Venus heeft in Augustus 1838 het anker voor Orahiti laten vallen; De aldaar regerende koningin heeft, eenigen tijd geleden eenige fransche r. k. missionarissen zoo men zeide op aanhouden van de engelsche zendelingen, van het eiland verbannen en doen verjagen en de bevelhebber vau genoemd fre gat heeft daarvoor voldoening verlangd bestaande in het betalen van eene som van 10,000 fr. én het schrijven van een brief aara den koning der Franschen waarbi) Z. M. verschooning wordt ge vraagd voor de hem en zijne onderdanen aangedane belcedigiug. Zoo gemeld wordt is aan een en ander voldaan. 's GRAVENHAGE den 3o Maart. Naar men verneemtheeft het Z. M. den koning behaagd, om, voor een bedrag van f 4o,ooo deel te nemen in het daarstellen van eene machinale vlasspiimerij onder bestuur van den heer ff. M. E. Cohen, vau Baarn te Apel doorn. Het departement van oorlóg is door Z. M. bij rescript van dén 19 dezer gemagtigd, om aan de gehuwde miliciens der ligti/igen Van i83z en i833 kind of kinderen hebbende, of aan weduwe- naars in dezelfde termen vallende, het reeds toegekend verlof tof t Mei tot nadere oproeping te verlengen. Uit Arnhem meldt men van den 26 dezer: Gisteren na middag omstreeks ten 5 ure ontstond in deze streken onverwacht een hevig onweder. In het naburig over den Rijn gelegen dorp F.lderi sloeg de bliksem in eene tabakplanters-woning in de na bijheid van den grooten weg van Arnhem naar Nijmegen gelegen welke ten gevolge daarvan geheel afbrandde. De wind-korenmolen te Herveld een ander dorp in Overbetuwe werd mede door hef onweder getroffen de bliksem sloeg van boven in den molen en rigtte daarin en aan wieken en binnenwerk zelfs aan molensteenen, groote verwoesting aan in het bijgelegen molenhuis werden bijna alle glasruiten verbrijzeld. Er bevond zich maar één man op den molen die hoezeer door den slag bedwelmd echter geen letsel bekwam. Te Valburg trof het onweder eenen korenberg en splijtte eene bergroede van boven tot beneden. Op geen dier twee laatste plaatsen echter ontstond brand. Men schrijft uit Nijmegen van den 26: o Wij vernemen van Kleef, dat aldaar, in den nacht van II. zondag op maandag verregaande ongeregeldheden hebben plaats gehad. Epo dolzinnige hoop uit het laagste gemeen heeft zich niet ontzien tegen eenige huizen van prolestantsche leeraren en tegen de protestantsche kerken gewelddadigheden te bedrijven welke in het oog van weidenkenden zeer worden afgekeurd. Ten half elf ure had zich eene groote volksverzameling op de markt veree nigd, die zich, even als op een gegeven teeken in beweging stelde en zich van het eene naar het andere huis of kerkgebouw begaf, om de glazen in te werpen. Daarbij veroorloofde men zich aller lei oproerige leuzen en hatelijke uitvallen. Eerst des morgens tea drie ure nam dit een einde. a De aanleidende oorzaak hiervan schijnt te zijn de uitgave van een werkje hetwelk een vroeger uitgegeven boekje tegen den pro- testantschen Godsdienstweerlegde en waarin men even liefde loos den R. K. Godsdienst heeft beoordeeld. De boekwinkel in welken men zeide dat dit werkje was verkocht, moest dan ook in de woede deelen en ook aldaar werden de glazen ingeworpen. Dadelijk zijn couriers afgezonden en heden is, dien ten gevolge, reeds eene sterke militaire magt binnen Kleef getrokken. Bij gebrek aan garnizoen kon hel bestuur deze ongeregeldheden niet door hare policie te keer gaan hetwelk de zaak ook slechts zou verer gerd hebben. Het strengste onderzoek is bevolen." Den 24 Maart isonder zeker geleide te Kleef binnenge- bragt de tot dien lijd voortvlugtige ff. Claassen beschuldigd van den moord gepleegd 00 den 3i December 11., te Ziflik aan ze keren molenmaker Tlieunissen. Te Vènlo gearresteerd is hij door het belgische bestuur aan de justitie te Kleef overgegeven. Uit Vlissingen meldt men nader «Ter opheldering vau een artikel in ons vorig nummer, zijn wij nader en officiéél onderrigt, en door de militaire administrative autoriteit alhier, verzocht, te melden; dat er in de garnizoens-zie- kenzaal maandag 11. geen geval van schijndood heeft plaats gevop.-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1