ZIERIKZEESCHE COURANT. If." Vrijdag BESTi;no EN ADMINISTRATIE!^ A an h ést edin g v- Watiouale Militie. A.° 1839. den 22 Maart. ftlEUWSTIJDIN&EïV. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE lijn voornemens om op Zaterdag den 3o dezer maand, des middags' steden: Het BOUWEN van ccne geheel nieuwe PA I B 11 U G op gemetselde Pinanlen luiten de Zuidhavenpoort te dezer Slede, met de leverantie van al de daartoe benoodigde Materialen en Arbeids- loonenachtervoigens liet bestek en de voorwaarden tot deze be- steding gearresteerd door den E. A. Raad dezer Stad hetwelk van beden af ter lezing iigt 7,00 ter Secretarie als bij den Stads-Archi- tect t door wieo inmiddels alle vereischte inlifchtingen zullen gegeven in aanwijzing naar het model gedaan worden. Zierikzee, den i3 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voörnd. DE CRANE, vt. Tér ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. K R O E F, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERïKZEE brengen door deze tei- kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Militieraad dezer Provincie, deszelfs zittingen bonden zal in de Abdij te Middelburg, voor liet 4lleen 6de kanton, öp de volgende dagen te weten Tweede zitting, op Donderdag den 48 dezer maand, des mor- gens ten 10 ure, ter beoordéeling der ingediende ree! reclames van alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermëenen regt iop vrnsteflirig té hebben. Derde zitting, op Dtngsclög den 9 April daaraanvolgende, des tnorgeiis ten 10 ure, tot het beoordeelen en goedkeuren der Plaats ter alsmede fbt regeling van hetgeen betrekking heeft tot tie Niimtw»rrerwisseirrrg en eindelek dat de helangtiebbende zich niet moeten verlaten op bet ontvangen van een o.proepingsbiljettot Verschijning voor den Militie-raftd op de bepaalde tijd, aangezien bet VöórgeVeh vaij geene oproeping te hebben ontvangen nimmer als verschooning voor dfe ontijdige of niet verschijning kan wor den aangevoerd. Zierikzeeden 18 Maar! i83cj. Burgemeester cn Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. R ROEF. LONDEN «lei 16 Maart. Nadere berigten omtrent den geiva jpenden inval uil den nooid-amerikaanschen staat Mayne, in het betwist grondgebied bezuiden de rivier St. Laurent, houden in «lat de gouverneur Fairfield de meening van sir Harvey, den luilenant-gouverneiir van Nienw-Brunswijk, wcderspreekl, en staande houdt dal de nu door zijne troepen bezette streken ontegenzegge lijk binnen de grenzen van Mayne liggen en hij allen als indrin gers zb! verjagen die hem het bezit daarvan willen betwisten. Onder den naam van Acltopodeis thans in George-Hall een gemakkelijk eh smaakvol mechanisch rijtuig ten toon gesteld, dat zonder paard of stoom, enkel door de zwaarte van dengene die zich in hetzelve plaatst wordt voortgestuwd en waarmede men óp eenen gewonen weg 20 a 3o engelscbe mijlen in een uur kan afleggen op eenen spoorweg zou de snelheid verbazend zijn. De uitvinder, Nevis, wenschte dit kunststuk ten behoeve der brieven posten gebezigd te zien. Uit het Oosten wordt geineld dat de zaken in Britsch Indie taeer en meer een bedenkelijk aanzien bekwamen. De indische re gering zette hare expeditie tegen Kabul voort maar ondervond aan alle kanten moeijelijkheden Wegens de vijandige gezindheid der in- landsche vorsten en volken. De naar Kabul bestemde troepen moes ten dus langs groote en ongebaande omwegen naar het bepaalde vereenigings-punt marschèren en verloren daardoor zoo veel tijd da! zij waarschijnlijk door bet regen-saizoon zou overvaileu worden alvorens iets belangrijks uitgerigt te hebben. PARIJS, den 18 Maart. De befaamde de Potter beeft weder in den parijsschen National eenen brief openbaar gemaakt waarin hij den kort aanstaanden val van vorst Leopold, in bewoordingen die zoo beleedigend als mogelijk zijn, voorspelt. De zanger Adolplie Nourrit heeft zich den 8 Maart te Napels, door uit het venster eener bovenverdieping te springen van het leven beroofd. Wanhoop dat hij den vorigen avond terwijl hif op den napelscben schouwburg eene zangersrol vervulde, door sómmigen is uitgefloten moet hem tot dien radeloozeu stap ge- bragt hebben. De artesiaansche pul, in de vlakte van Grenelle heeft thans eene diepte van i3ïo voeten bereikt, zonder dat men de Heiach» IJtee krijtlaag heeft kunnen doorborsn. Zoodra 'e boor Int )5oo voeten, zal gezonken 'zijn "zal mén -.vér.vegen br ae art id ai óf' niet behoort te worden gestaakt. Men heeft berigten uit Mexico, waaruit blijkt, dat de ad miraal Baudin toegestemd heeft in de bemiddeling van Engeland; en dat, hangende de onderhandelingen, alle vijandelijkheden tus- schen onze rnagt en de Mexicanen zullen ophóuden en de blok kade zou opgeheven wórden doch dat het fransche eskader op de mexicaansche kust zou verblijven. Intusscher» hebben de onderhandelingen tot dusverre geene vol doende uitkomst opgeleverd. Eene conferentie van dec engelsclieu zaakgelastigde met den generaal Santa Annaheeft tot niets geleid, daar .genoemde generaal eenen zeer hoogen toon voerde en, ia plaats van aan Frankrijk de gevorderde schadevergoeding te willen toekennen, zelf voor Mexico zoodanige schadevergoeding en het herstel van S'. Juan d'Ulloa eischte. Men had echter de hoop niet ^rpgó'eeven dat de britsche zaakgelastigde er in slagen zou een vergelijk tusscben de beide landen te treffen. Inmiddels ver dient opmerking eener redenering, in het Journal des Débals voor komende welke vrij ingewikkeld is, doch waarin dat blad schijnt te willen te kennen geven dat Frankrijk des noods over zou gaaa tot het stichten van volkplantingen in Mexicoin andere woor den tot de overheering van dat land doch de zwarigheden daar tegen ook door hel blad zelve geopperd zijn zoo grootdat da oppering van dit denkbeeld veeleer schijnt te moeten dienen om de Mexicanen schrik a3n te jagen en aldus tot den vrede te bewe nen dan dat hel fransche bewind in ernst zou bedacht zijn op eene onderneming welke ongetwijfeld deu naijver der Britten zotl opwekken en de Noord-Amerikanen niet zoudeö dulden. 's GRAVENHAGE deo zo Maart. Eergisteren en gisteren zijn, in de tweede kamer der staten-generaal de beraadslagingen gehou den over de voordragt betreffende eene geldleeniDg tot goedmaking der kosten van de droogmaking van het Haarlemmermeer onder scheidene leden hebben daarin het woord gevoerd. De heer Gevers beschouwt deze voordragt als minder ingewikkeld dan die van het vorige jaar en daarom aannemelijker. Hij is voor de onderneming van regeringswege, daar dezelve kwalijk door bij zondere personen kan worden ter band genomen. Het geldt hier, ook «eene vermeerdering der algemeene schuld met 8 millioeu daar de onderneming ook voordeelen zal afwerpen eu bij lange niet geheel op kosten van den slaat geschiedt. De thans beoogde droogmaking zal 18,000 bunders lands aan landbouw en nijverheid wedergeven de verzanding van het IJ zal daardoor welligt merke lijk worden gestuit het gevaar van doorbraken wordt weggenomen ziedaar redenen welke bij hem den boventoon houden. Bij de toenemende welvaart in ons vaderland, ondanks de moeijelijkheid des tijds kan men hel oogenblik niet ongeschikt achten om aan dit groote werk de hand te slaan waarop de voorvaderen reeds bedacht zijri geweest doch welks verwezenlijking door verschillende omstandigheden steeds is vertraagd. De heer van Hoorn van Burgh deelt vervolgens onderscheidene berekeningen mede om de overgroote belangrijkheid der onderne- ming te betoogen. Daaronder behoort dat de dertig droogmake rijen die van i6i4t°t'799 'n Zuidholland hebben plaats gehad, 26,360 bunders goed bouw- of weiland hebben uitgeleverd welke thans, volgens de kadastrale opmetingen, jaarlijks, na aftrek vaa alle lasten ruim ƒ377,000 opbrengen. Hij eindigt met den wensch. te kennen te geveo dat de staten-generaal aan de tegenwoordige wet hun zegel mogen hechten en dus een werk moge worden tot stand gebragt, waarvan reeds in de tijden van Maurits is gespro ken en dat aan onzen leeftijd tot eere zal verstrekken. De heer Hoofd ziet volstrekt geen provincialismus in het spel maar meent dat eene onderneming door eenen Leeghwatcr reeds aangeprezen tot bet keeren van den aalverslindenden waterwolf," ingeroepen in den storm van i836, en geschikt om de mogelijke vereeniging van het binnenwater met de Zuiderzee te voorkomen, allezins verdient aangenomen te worden. De heer ff'ijnaendls is mede voor het ontwerp. Morgen kan het welligt te laat zijn om de onderneming tot stand te brengen. De angst die de storm van iS36 aan de bevolkingen rondom het Meer heeft aangejaagd lig! nog versch in het geheugen. Bij de droog making van den Zuidpias is het niet zoo ongunstig toegegaan als men gezegd heeft. De spreker brengt de slotsom der redeneringen van den ingenieur Engelman bij, die berekend heeft, dat er 18 of ig jaren na de digtzaaijing van de droog temaken landerijen, bij deze geheele onderneming een overschot van 3,210,000 zou bestaan. De heer van Dam van Isselt keurde de droogmaking goed doch de middelen stonden hem tegen, want hij vondt het gewaagd daar toe bij den drang der omstandigheden waarin reeds zoo veel mil- lioenen schulds op onze schouderen drukte nieuwe miilioeaen te

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1