NEDERLANDEN. ADVERTENTIE N. Zierikzee, en materiële belangen bebben ook ontzettend geleden in den buiten gewonen toestand, waarin Belgie zich bevindt, sedert de beraad slagingen over de staatkundige voordragt geopend is men is er be ducht om de verderfelijke crisis te verlengen en men vreest, dat bet kwaad dat nu reeds zulk een' voortgang gemaakt heeft on herstelbaar zal worden. Men is er beducht voor eene botsing welke zelfs de belgische zelfstandigheid in gevaar zou kunnen brengen. «Wij weten dat men hulp en meegevoel verschuldigd is aan edelmoedige gezindheden, welke zich tegen elke opoffering, door het geweld opgelegd aankanten maar het is ons tevens bewust dat men veel ontzag verschuldigd is voor de stofFelijke belangen van een geheel land. Volken zoowel als bijzondere personen kunnen in omstandigheden verkeeren waarin zij zich iets kwaads uit vrees Voor erger, moeten getroosten." 's GRAVENHAGE den '17 Maart. In de woensdag te Amster dam door de nederlandsche handelmaatschappij gehouden veiling van i4i,o56 balen en 893 vaten Java-koffij, is alles verkocht. - Door Zijne Majesteit is aan den heer U. Pelloutier van Nan tes domicilium gekozen hebbende ten huize der heeren Luden en Poelte Amsterdam verleend een octrooi voor den tijd van vijf tien jaren op de invoering in dit rijk van een toestel om alle soorten van water en vooral het zeewater drinkbaar en gezond te maken welk toestel vereenigd met eene scheéps-combuis ge schikt is om op schepen van allerlei grootte te worden gebezigd. Een zoodanige toestel is naar het zeedorp Zandvoort vervoerd al waar de heer Delquié een belanghebbende bi] de uitvinding van den i5 tot den 21 dezer dagelijks, van elf tot drie ure, daarmede proeven bewerkstelligt. - Zijne Majesteit heeft, met intrekking van vroeger gearresteerde bepalingen eenige veranderingen daargesteld in het bestuur en de administratie van de nederlandsche etablissementen ter kust van Gui nea. Dienvolgens zal de inrigting van dat bestuur voortaan bestaan uit een gouverneur een eerste boekhouder fiscaal en secretaris een vice-gouverneur over het hantasche grondgebied en de daaraan Onderhoorig gestelde landschappen, twee residenten, een tweede boek houder en ontvanger, tevens met de dienst als intendant van oorlog voor de administratie van het depót- der afrikaansche werving te Elmina en elders, een fabrijk- en magazijnmeester, te ge lijk de function waarnemende van opzigter van den trein, vijf assistenten en een surnumerair agent voor de waarneming van de function als agent van het nederlandsche gnuvernement te Goomas- sie en directeur van het succursaal werfdepot aldaar, een school onderwijzer en een tolk voor de fantijnsche taal de gewone mili taire bezetting zal overigens zijn zamengesteld uit een kapitein-com mandant tevens commandant en directeur van het afrikaansche werfdepot te Elmina, een chirurgijn-majoor, administrateur der geneesmiddelen een officier van gezondheid der 2e klasse, een tweede luitenant, een onderofficier dienstdoende als adjudant, vier sergeanten acht korporaals, vier tamboers, vier pijpers twee en twintig soldaten en vijf en veertig soldaten landslaven. Op den Rijn zal dit jaar de stuomscheepvaart eene vlugt nemen, welke men voor twee jaren voor onmogelijk zoude hebben gehou den. Voor tien jaren bevoeren slechts drie stoomvaartuigeo den Bijn en thans varen i5 vaartuigen van de keulsche en 7 van de dusseldorpsche maatschappij, de eerste tusschen Rotterdam en Straats burg de tweede tusschen Rotterdam en Mei rits. Thans heeft ook nog de nederlandsche maatschappij aanvrage om concessie tot be varing van den Rijn van Rotterdam tot Meints gedaan (tot nog toe voer zij slechts tot Keulen). Zoo zij deze concessie erlangt het geen naauwelijks te betwijfelen is, dan varen dagelijks 34 stoom- vaartuigen den Rijn op en af. Reristen van de pruissische grenzen bevestigen dat de batal jons van bet 17e regement van linie uit Wezel zijn gemarcheerd en maandag te Krefeld aangekomen. 1000 man met den staf zijn al daar gebleven en 2000 man den volgenden dag naar Gladbach ver trokken. Ten gevolge van het vertrek der gezegde troepen beb ben er eenige troepenbewegingen in het westphaalsche plaats gehad om het van Wezol vertrokken regement te vervangen. De kommandant van het 8e pruissische legerkorps, de generaal van Borstelheeft in de laatste dagen eene inspectie-reis langs de grenzen van Limburg gedaan. Men leest in de javasche couranten een berigt uit Niéuw- Holland gedagteekend Sidney, den 3 September *838 waarbij door den britschen gouverneur wordt aangekondigd: dat de tot dus verre tusschen die kolonie en de nederlandsche oostindische bezit ting gedreven wordende handel niet langer kan worden toegestaan zijnde kortelings door het gouvernement van hare brittannische Ma jesteit besloten dat de handelsbetrekkingen tusschen de onderdanen van de britsche en nederlandsche gouvernementen in den Indischen Archipel op den voet van het traktaat van den 17 Maart 1824, niet kunnen worden uitgestrekt tot Nieuw-Holland. Dien overeenkomstig zullen geene nederlandsche schepen mogen binnenloopen in eene der havens van Nieuw Zuid-Wallis en onder- boorigheden welke uit eene der havens van de nederlandsche oost indische bezittingen zullen vertrokken zijn, na de ontvangst van dit besluit; of welke in Nieuw Zuid-Wallis zouden mogen aankomen na den 1 Januarij 1839 onverschillig op welk tijdstip deze uit eene der havens van de nederlandsche oostindische bezittingen zul len zijn vertrokken. De zitting der belgische kamer van vertegenwoordigers werd den 34 dezer, ten elf ure, geopend, doch door een ongelukkig toeval spoedig afgebroken en de discussie over de hangende kwestie tot den i5 uitgesteld. De heer Beckaert een vertegenwoordiger van Kortrijk, het tweede ingeschreven lid om over het ontwerp van toetreding het woord te voeren na eene rede ten voordeele der aanneming te bebben uitgesproken waarin hij met diep leedwezen de noodzake lijke scheiding van de limburgsche en luxemburgsche broeders be treurde werd door eene beroerte overvallen, verbleekt, sloot de oogen en viel op den grond. Zijne medeleden snellen naar hem toe en wordt hij naar de conferentiezaal gedragen waar hem ge neeskundige hulp toegebragt werd. Dit voorval bragt in de zaal en vooral op de tribunen eene groote beweging te weeg en bad eene algemeeoe verwarring ten gevolge. De president Baikem beklom de tribune om de leden aan te kondigen dat de zitting tot den vol genden dag geadjourneerd werd. In weerwil dat een drietal genees- heeren zich beijverde om alle middelen tot herstel aan te wenden was de heer Beckaert toch reeds na weinige minuten overleden. Volgens VIndèpendaiit had een der leden van de kamer tot al- gemeene verontwaardiging, op het oogenblik van het voorval uitge roepen: dat zulks eene straf des Hemels was. Het gezegde blad schrijft daarentegen de oorzaak toe aan de kwellingen van allerlei aard, die de voorstanders van den tegenstand hadden aangewend, om dezen reeds bejaarden man tot een gevoelen over te halen't welk zijne overtuiging afkeurde. In de zitting der belgische vertegenwoordigers van den i5, die eerst ten half twaalf ure geopend werd beklom de heer de Me- rode de tribune en las een voorstel waarin bij zeide dat He van de londensche conferentie afkomstige acte reeds begonnen had vruch ten van smart en rouw te dragen. Een der leden van de kamer, vreemd aan de koude en wreede onverschilligheid der grondverdee- lende diplomaten was als een slagtoffer bezweken van de aandoe ning die eene gedwongene stemuilbrenging op hem had gemaakt. (De heer Beckaert was aanvankelijk een voorstander van den tegen stand Zulk eene gebeurtenis moest al de leden levendig hebben aangedaan. Dien ten gevolge stelde hij voor dat er een lijkdienst in de Gudulekerk werd gevierd waarbij zeker de leden der kamer zouden tegenwoordig zijn. Dit voorstel werd na eene vrij lange discussie aangenomen en het bureau der kamer met de zorg daar voor belast. In den aanvang dezer zitting werd door den heer Dumorüer eene poging gedaan om de beraadslagingen over de hangende kwestie te schorsen tot na de begrafenis van den heer Beckaertdoch zijn voorstel daartoe werd met eene groote meerderheid verworpen. De Nederlandsche Staats"Courant behelst het volgende: Terwijl wij dit schrijven zijn de zoo lang gerekte beraadslagin gen in de belgische kamer van vertegenwoordigers over de wet om vorst Leopold tot de aanneming van het eindverdrag der londensche conferentie te magtigen hoogst waarschijnlijk ten einde geloopen. Onze tijdingen uit Brussel loopen nog niet verder dan tot den 16 Maart, 's namiddags ten drie ure. Op dat oogenblik liet het zich. voorzien dat het dien dag ofschoon dan ook zeker zeer laattot eene stemming over de al of niet aanneming der wet zou komen. De lijst der ingeschreven sprekers was nagenoeg uitgeputen in allen gevalle zou de partij die den vrede wil op bet sluiten der beraadslagingen aandringen. Sommige houden het naar de be kende gevoelens van het meerendeel der leden, die over het geheel gedurende de beraadslagingen weinig verandering schijnen te hebben ondergaan, voor genoegzaam zeker, dat de wet met eene meerder heid als van 54 tot 38 zou doorgaan. De belgische senaat is te gen dingsdag den 19 bijeen geroepen, waaruit men kan opmaken, eensdeels dat de vertegen woordigers vóórdien tijd hunne tegenwoor dige werkzaamheden zullen hebben volvoerd anderdeels dat men eene aanneming der wet verwacht daar de bedeelde bijeenroeping op dit oogenblik wel geen ander doel dan het indienen der wet omtrent bet eindverdrag ook bij die kamer hebben kan. Zaturdag middag ten één ure heeft de heer Getidehien zijne ge voelens tegen de aanneming bèginnen te ontwikkelen. Ten drie ure, bij het afzenden onzer berigten was hij nog aan het woord. Geen spreker van naam met uitzondering van den beer Lebeauscheen zich toen nog te zullen laten hooren doch al zijn zoo als niet onwaarschijnlijk is na diens rede de beraadslagingen gesloten ver klaard, zoo kunnen de onderscheidene, op de wet voorgedragene amendementen nog ligt tot langdurige woordenwisselingen aanleiding bebben gegeven, die de geheele afdoening der wet tot maandag den i8 hebben doen uitstellen. Naar men uit Brussel schrijft, was de bevelhebber van Venloo de generaal Dainedoor het belgisch bewind naar eerstgenoemde stad terug ontboden. Sedert jaren is het getal der binnen de haven van Antwerpen komende schepen niet zoo gering geweest, als in de laatste 14 da gen. De sloombooten niet mede gerekend bedraagt hetzelve naau welijks een schip per dag. Dit sprekend bewijs voor de kwijning van den handel schijnt echter de redenaars in de kamer der afge vaardigden weinig te bekommeren. Getrouwd K. J O P P E den i3 Maart i83g. J. M U S. Rijnsche en Fransche DAKLEIJEN, alle soorten van nieuw gestreken en geplet LOOD en Z 1 N IC en B U S- K O L E N bij J. KODDE. Bij J. F. va» ACKER, Winkelier op de Oude Haven, is te Koop, goed nieuw Bruin KLAVERZAAD, a 5o cents het i/2 Ned. pond en Wit a 4o cents. Bij M. P L A A T I N G te Zierikzee, zijn te Koop, neeen- weeksche Witte RIopmen-Kortloofjes- en Blanke Vriesche ZET-AARDAPPELEN. TE KOOP, bij H. GILJAM, te Ouwerkerkeen Span Donker-Bruine Krkerno.ze MERRIEPAARDEN, met Mei en Junij eerstkomende 7 en 8 jaren oud wordende. Te bekomen bij J. OCH TM AN, voor de 177ste Loterij, Heele en Gedeelten van KOOP- en HUURLOTEN. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZQON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2