ZIERIKZEESCHE COÜEAST. sr.° 23. &- - A.° 1839. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. JLanhesteding Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. üd J Dingsdng den 19 Maart. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEF. ïijn voornemens om op Zaturdag den 3o dezer maanddes middags, ten Raadhuize, nan den minste-schenden in het openbaar aan te be- steden liet GOUWEN van eens geheel nieuwe FA LBRUG ojr- gemetselde Pinanten huiten de Zuidhavenpoort te dezer Stede, met de leverantie van al de, daartoe henoodigde Materialen en Arbeids- loonen achtervolgens het bestek en de voorwaarden tot deze be steding gearresteerd door den E. A. Raad dezer Stad hetwelk van heden af ter lezing ligt zoo ter Secretarie als bij den Stads-Arcbi- tectdoor wien inmiddels alle vereischte inlcihtingen zullen gegeven en aanwijzing naar het model gedaan worden. Zierikzee, den i 3 Maart i83g. Burgemeester en Wethouders voornd. r DÉ CRANE, vi. ter ordonnantie van Dezelven De StacJs Secretaris W. J. P. KRO E F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE breneen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Militie raad dezer Provinciedeszeifs zittingen houden zal in de Abdij te Middelburg, voor het 4lïc5de en 6de kanton, op de volgende dagen te weten Tweede zitting, op Donderdag den 28 dezer maand, des mor* gens ten ïo ure, ter beoordeeling der ingediende reclames van alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermèenen regt op vrijstelling te hebben. Derde zitting, op Dingsdag den 9 April daaraanvolgende, des morgens ten 10 ure, tot bet beoordeelen en goedkeuren der Plaats vervangers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling; en eindelijk dat de belanghebbende zich oiet moeten verlaten, opliet ontvangen van een oproepingsbiljet tot verschijning voor den Militie-raad op de bepaalde tijd, aangezien het voorgever; van geene oproeping te hebben 'ontvangen nimmer als verschooning voor de ontijdige of niet verschijning kan wor den aangevoerd. Zierikzee, den 18 Maart i83g. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUÏTSCHLAND. ERANKFORT den 14 Maart. Uit Weeneti schrijft men flat de perzische gezant HüSsein-Khan vast voornemens schijnt, zijne reis naar Londen voort le zetten niettegenstaande de tusschcn Pcrzie en Groot.Rrittannien aanhangige geschillen. Hij beweert dal door het opbreken van hel beleg vati Herat en door andere inwilligingen aan de vorderingen van Engeland voldaan is en beschuldigt den hritschen gezant M. Neillde eenige oorzaak te zijn dat er nog twist tusschen heide landen bestaat. Onlapgs is in Beijéren door het bewind een besluit genomen, ten gevolge waarvan aan alle militairen onverschillig van welke geloofsbelijdenis, gelast wordt, hij het voorbijgaan eener processie, te knielen. Die maatregel ondervindt bij de Protestanten grooten tegenstand. Deswege hebben zij bij het hooger bestuur hunne be swaren ingediend. Hetzelve is echter hij het genomen besluit blij ven volharden en heeft voor reden aangevoerd, dat die daad van knielen geene innerlijke godsdienst-handeling, maar slechts een uiter lijke vorm is. De Protestanten hebben daarmede echter geen ge noegen genomen zoodat men verwacht dat dit niet onbelangrijk geschil voor de vergadering der stenden zal worden eebragt. Den 7 Februarij zijn op het slot Dnvavecz in Hongarije en in twee nabijgelegen dorpen sterke schokken van aardbeving gevoeld geworden. Uit Napels wordtvati den 2i Februarij geschreven dat aldaar ijverig werd gearbeid aan de uitrusting eener flotille welke, naar men zeide bestemd was naar Tripolis, ten einde eenen ge- sant te begeleiden, die den vorst van dat gewest zou aanzeggen, dat de napelsche regering zich voortaan ontslagen rekent van de tot dus ver aan dcnzelven betaalde schatting. De jongste berigten uit Arabië luiden zeer gunstig voor de wapenen van den onderkoning. Klirschul-pacha heeft eene volko men zegepraal op de rebellen behaald de stad Deraich ingeno men en den vorst van dat gewest Ebn-Turkimet zijne gansche familie, als gevangenen naar Cairo opgezonden waarna hij tot op tién dagmarschen van Bassorrah dit aan de golf van PeVzië ligt is voortgerukt. Men gelooft echter dat hij bij de Beduinen van Lachsa krachtigen tegenstand zal ontmoeten. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den i4 Maart. Volgens brieven van Madras en Bom bay, tot den 20 Januarij schenen de toebereidselen tot den oor log legen Kaboul van den kant der koloniale regering ten eenen- male geschorst te zijn en shah Soojah voornemens te wezen zijne Onderneming alleen door te zetten. Het gerucht wilde dat Dost Mahomedde tegenwoordige beheerscher van Kaboul zich bereid betoond had ten behoeve van zijnen voormaligen meester sbah Soojah, afstand te doen, in welk geval hem en zijnen aanhangers jaargelden toegestaan zouden wórden- Tevens is alhier tijding ontvangen dat de stad Aden aan de Roode Zee door de erigelsche troepen stormenderhand is ingeno men waarbij deze laatste dertien en de Arabieren honderd en vijf tig dooden en gekwetsten gehad hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal dit punt dat voor de gemeenschap met Indie van zoo veel belang is niet weder opgegeven worden. Eergisteren beeft lord Lyndhurst de aandacht van het hoogcr- huis op deze gebeurtenis gevestigd, en den eersten minister Mei bourne afgevraagd wat daartoe aanleiding gegeven had naardien de stiltari van Aden altijd in betrekkingen van goede vriendschap met de engeisebe regering geleefd had. Ook vroeg hij of het waar was dat bij die gelegenheid eene groote slagting onder de inwoners had plaats gegrepen. Lord Melbourne, antwoordde dat eenigen tijd geledén de inwoners van Aden een aanval op een engelscli schip gedaan hadden waarvoor genoegdoening geëischt was. Kort daarna waren tusschen de O. I. compagnie en genoemden sultan onderhandelingen aangeknoopt, die den afstand der plaats tegen geldelijke betaling ten gevolge hadden maar toen de troepen van Bombay opgerukt waren om haar te bezetten weigerde de zoon van den sultan de overgave, en onder deze omstandigheden achtte het koloniaal bestuur zich geregtigd de stad met geweld te bemag- tigen. Op de tweede vraag bleef zijn lordschap hel antwoord schuldig. Het lagerhuis heeft eergisteren de aangevraagde sommen voor de marine toegestaan en gevolgelijk het in dienst houden van ruirK vier en dertig duizend man voor de zeedienst van het rijk ingewil ligd. Sir Pi. Peel heeft bij deze gelegenheid de toenemende nood zakelijkheid betoogd om de engeisebe zeemagt op eenen ontzagver- wekkenden voet te houden nu die vari Rusland, Frankrijk eu de Vereeniade Staten zich telkens meer en meer uilbreiden. Met de stoomboot de Great-PFesterndie, in weerwil van Zeer stormachtig weder de reis van New-Yörk herwaarts binnen de vijftien dagen heeft afgelegd, is lijding ontvangen dat troepen uit den noord-amerikaanschen staat van Maine het betwist grondge bied binnengetrokken waren op het vernemen waarvan de gouver neur van Nieuw-Urunswijk zijn beklag daarover aan den amerikaaü- scben generaal Fairfield had gezonden, met dringend verzoek, om den onmiddelijken aflogt dier troepen te bevelen en met bijvoe ging dat zijne instruction niet toelieten hun verblijf aldaar te dulden. FRANKRIJK. PARIJS, den i5 Maart. Over Engeland heeft men berigten uit Mexico tot den 26 Januarij, volgens welke de generaal Santa-Annd, die bij het voor Vera-Cruz plaats gehad hebbend gevecht tusschen de fransche zeelieden en meïicaansche troepen gevaarlijke wonden heeft bekomen doch ihans daarvan genezen schijnt te zijn in plaats van BuSlamente tot het voorzitterschap der republiek Mexico ver- heven is. De benoeming van zulk eenen man van wien men weet, dat hij met felle verbittering tegen de Franschen vervuld is laat geene spoedige, vredelievende beslechting der geschillen tusschen Frankrijk en Mexico verwachten. Bustamente moet van zijne zijde aan het hoofd eener niet onaanzienlijke magt tegen de partij dep foederalisten te velde getrokken zijn. De laatste berigten uit Vera- Cruz spreken nog van den onaangenomeu indruk dien de verschij ning van eene vrij aanzienlijke engelsche oorlogsvloot voor die stad op de manschap der aldaar liggende fransche schepen gemaakt had. Die ontevredenheid was zelfs zoo groot geweest, dat de fransche vlootvoogd Baüdin gemeend had den engelschen scheepsbevelhebber Douglas daarover le moeten onderhouden met dat gevolgdat deze laatste het voornemen had geopenbaard öm de helft zijner, schepen naar de Idavannah op te zenden. De rust is in deze hoofdstad niet meer gestoord geworden* Naar men meldt zullen de troepen van het noordelijk obser- vatielegerreeds gerekend van den 1 Februarij afop den voet van verzameling betaald worden. Er heeft zich alhier, voor de door de aardbeving op Marti nique ongelukkig geworden personen, eene commissie gevormd T belast om liefdegiften tot ondersteuning dier rampzaligen in te za. melen. Aan het hoofd dier commissie staat de baron Duperré pair van Frankrijk. Opmerkelijk is de taal, welke de Constitutibnnelten opzigte van den Belgischen toestand voert dezelve is zeer vredelievend ge stemd. Onder anderen laat het zich aldus hooren .1 Al de berigten die wij uit Belgie ontvangen bewijzen ons dat de vredelievende gevoelens meer en meer iugang vinden. De

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1