ZIERIKZEESGHE COURANT. Dingsdag BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Hek en dmaking NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND, GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. flr.° 19. A.o 1839. i Jen 5 Maart». BEKENDMAKING. Acbtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van clen 6 Januarij 1831 n.° 68 {Staatsblad no, .a) heeft Zijne Fxcoll^i.fk dp heeri Minister van Financiën, bij resolutie van den 28 Februarij 1839, bepaald de prijzen, bet opgeld daaronder begrepen, waar voor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Koninklijke Ne- derlandsche Loterij de Loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 176ste Loterij" zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop: Geheele Loten f 75,00. Halve 37,5o. Vijfde 15,00., Tiende 7i5o. Twintigste - 3,75. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bijvoor- Ij Roemd artikel van Zijner Majesteit» besluit, uitdrukkelijk is vast- gesteld dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, torn zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter finzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 2 Maart 1839. Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee j D E C R A N E. Het PROVINCIAAL, GEREGTSHOF in' ZEELAND mankt bij deze bekend dal de dagen en uren van den aanvang der gewone tereglzitlingen van den Hove, als nu, met goedkeuring van Zijne Excellentie den Heer Minister van Joslitie bepaaldelijk zijn gere geld en vastgesteld als volgtIe weten Des Maandags, ten tien ure, tot de behandeling van Correctionele Zaltenzoo in eersten aanleg als in hooger beroep. Des IJihgsdagsten elf ure, tot de behandeling ter Rolle van Bur gerlijke Zakendie van Koophandel daaronder begrepen zoo in eersten aaideg ais in hooger beroep. Des Woensdags, ten twaalf urelot hel onderzoek der Strafzaken bij het Hof', in Raadkamer vergaderd. Des VrjAags, en, voor 7.00 veel nood, ook des Zaturdags ten tien ure tot de teregïzittingen in Strafzaken. Middelburg, den 18 Februarij i83g. Op last van dpn Hove De Griffier A. V R K E. BERLIJN den 18 Februarij. Heden in den avond heelt men so deze residentie een luisterrijk Noorderlicht gezien hetwelk niettegenstaande de belderschijnende maan ten half tien ure zoo Sterk was, dat velen in de gedachte geraakten dat er in de om streken brand was. Men schrijft uit Aken liet navolgende: «Hetgeen vroeger betrekkelijk het aankomen van pruissische troepen alhier, en in de omstreken berigt is was te voorbarig. Thans kan ik u zeggen dat de zaken veranderd zijp en met zekerheid melden dat een vrij aanzienlijk getal troepen in aanmarsch is, en reeds gedeeltelijk alhier aangekomen waarvan zelfs tot aan de uiterste grenzen de tachementen zijn uitgezonden. Deze laatste omstandigheid heeft ten gevolge gehad gelijk als ik zoo even verneem dat eenige belgische ontvangers door eenen panischen schrik bevangen met hunne kassen eenige uren zijn geretireerd." Uit St. Leon meldt men van den 19 der vorige maand: Heden morgen ten half 8 ure had in de kerk alhier een schrik kelijk voorval plaats. Onze algemeen geachte pastoor, Volz, werd gedurende de bediening der mis op het onverwachts voor het al taar door eenen moordenaar overvallen die hem met eene bijl vier spoedig op elkander volgende houwen op het hoofd gaf; de grijsaard bezat echter nog zoo Veel krachtdat hij den aanvaller konde afweren eenigen der kerkbezoekers schoten spoedig ter hulp toe en toen de moordenaar nog eens wilde toehouwen ontrukten zij hem de bijl ontnamen hem nog twee dolken en hielden hem Vast. Da moordenaar werd nu naar het raadhuis gevoerd zijn naam is Antoon N. van Mosbachtouwslager van beroep, en hij is een zwager van den pastoor. Opmerkelijk is het, dat gelijk ver draaid wordt, de moordenaar zich vooraf door eenen brief zoude aangemeld hebben. Pastoor Folz ligt gevaarlijk ziek aan de be komen wonden. De kerk is op last van den bisschoppelijken de. kentot nader order gesloten en er mag geene godsdienst meer in gehouden worden. Bij de laatste rekrutering in het russische Wiatkasche gouverne ment gaf een boer zijnen wensch te kennen om voor zijne familie, die uit eenen ouden vader en zes gehuwde zonen bestond in dienst te worden genomen doch hij werd afgewezen omdat hij zes vin gers agn eene hand had. Om nu toch zijnen weosch te hebben besloot hij zicb aan eene oprrztic 'e o.. Jr.werpen wetke hem ge lukkig van zijnen zesden vinger bevrijdde. Toen de keizer dit ver nam, gelaste deze, den rekruut bij de garde in te lijven, scbook hem 3oo roebels, en deed da daad openlijk bekend maken. De door den brand in het paleis derPorte te Konstantinoptl aangerigte schade wordt op 1 2 millioen gulden begroot. De brand is op 5 of 6 plaatsen te gelijk uitgebroken zoo dat men brand stichting kon vermoeden. Verscheidene personen zijn ten gevolge van dit ongeval reeds geworgd geworden. De groote raad is twee maal vergaderd geweesten er is een firman verschenen die het verbod inhoudt, om van dit ongeluk, welks oorzaak met eenea digten sluijer is bedekt in het openbaar te spreken. LONDEN, den 27 Februarij. Onze dagbladen zijn nog altijd vol van redeneringen over den toestand der britsche zeemngt en over den hoon door de Franschen aan de britsche vlag voor St. Juan d'Ulloa aangedaan met het opvorderen van eenen mexikaan- schen loods uit eene britsche pakketboot. Over dit laatste lateu zij zich zeer scherp uit. Uit berigten van de Kaap-de-Goede-FIoop van den 29 Decem ber blijkt dat de uitgewekene boeren te Port-Natal we) steeds in een zeer moeijelijker toestand verkeerden maar geenzins zoo als in een vroeger berigt opgegeven is geheel zijn verslagen. Integen deel wordt gemeld dat eene afdeeling van 4°° krijgslieden den 27 November van Natal tegen het Kaffer-hoofd Dingaan zou te veld trekken. PARIJS den 27 Februarij. Het is uit de jongste berigten uit Toulon gebleken, dat er geene pogingen is aangewend, om al daar een fregat in brand te steken, maar dal eene schildwacht, die gaarne ter belooning zijner waakzaamheid tot onderofficier wenschte bevorderd te wordeo, aanleiding heeft gegeven tot dit gerucht. Voor het overige wordt in die haven ijverig gearbeid aan het uitrusten van een aantal ligte gewapende vaartuigen welke bestemd zijn om de fransche scheepsmagt in de wateren van Mexico te gaan versterken. Zij bestaan uit een fregat zes korvetten en vier brikken De handel van Nantes heeft ernstig verlangd, dat men maatregelen zoude nemen om de fransche koopvaardijvaart tegen alle overlast van de zijde der Mexicanen te beveiligen. De minister van de zeemagt admiraal Ilosamclheeft geantwoord, dat'er on- middelijk tree gewapende vaartuigen van Toulon zuilen verzeilen om op de hoogte van de Westersche-Eilanden te gaan kruisen; dat een derde bodem bewesten de straat van Gibraltar zal worden gestationeerd en verder een genoegzaam aantal vaartuigen in da wateren van CadixPortugal en in de golf van Biscaije dat er vooreerst van vijf tot vijf dagen convooi zal worden verleend van liet eiland Aix naar Brazilië en naar de West-Indien en dal zoo wel de admiraal Baudinals de goüverneur van Marti nique kruislogten zal verordenen bij de west-iodisch« eilanden bo ven en beneden den wind. Volgens da bevelen onzer regering, zullen de gewapende roof schepen die onze oorlogschepen mogten achterhalen streng behan deld worden. Alle kapers onder de m<>xikaansche vlag, waarvan de manschap niet groolendeels uit inboorlingen van dat land be staat zullen volgens de oorlogswetten in den grond geboord wor den terwijl alle daarop varende personen zullen worden opgehan gen. Alleen aan kapers welker bemanning groolendeels uit Mexï- kanen beslaa' zal kwartier worden verleend. Misschien zullen zulke maatregelen bij engelsche en amerikaansche zeeroovers een* heilzamen schrik doen ontstaan. Men wil hier dat de poolsche generaal Skzryncclii eerlang Brussel verlaten en zich naar Engeland begeven zal, ten einde Bel» gie verdere moeijelijkheden in de diplomatie te sparen. Het Journal de Havre vermeldt, dat op de knst weder een aantal wrakken van schepen geworpen zijn die in de laatste stor men zijn verongelukt. De tijdingen uit Bayonne bevestigen ongelukkiglijk het berigt der aldaar plaats gehad hebbende bloedige tooneelen. Dertien hoofd officieren zijn er door Maroto gefusilleerd. Hoewel de oorzaak van deze strafoefening nog een diep geheim blijft, schijnt echter uit de wijze, waarop dezelve heeft plaats gehad te blijken dat zij we- geos hoog verraad veroordeeld waren zijode zij van achteren ge fusilleerd. Officiële berigten uil Martinique bevestigen de treurige tijdin gen betreffende de onheileu die door de aldaar gewoed hebbende aardbeving zijn té weeg gebragt. Dit natuur-verschijnsel heeft den ti Januarij plaatsgehad. De aardbeving heeft slechts eene minuut geduurd, doch drie schokken zijn genoegzaam geweest, om de stad Fort-Royal voor de helft te verwoesten en die van S'. Pierre zeer aanmerkelijk te beschadigen. In de eerstgenoemde plaats is het

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1