V flr«. 14. ZIERIKZEESGHE Vrijdag A°. 1839. COURANT. den 15 Webruarij. "i##r NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. PARIJSden io Februari). De zoogenaamde Julij-koïom op de plaats der Bastille, waaraan reeds zeven jaren gewerkt wordt, zal tegen de eerstkomende Ju!ij-feesten in gereedheid zijn. Kik gouvernement is eens in verlegenheid. Lodcwijk XIV Was het eens, Napoleon was het meermalen, Lodcwijk XVIII, en Kavel X, waren eens in verlegenheid; de dag van verlegenheid is voor Lodewijk Philips aangebroken. Dagelijke ziet men te Touïon arbeidslieden aankomen om zich öaar de noordkust van Afrika in te schepen. Ons bewind heeft officiële berigten bekomen van het eskader van Vera-Cruz. Uit dezelve blijkt, dat de vijandelijkheden tus- schen de Mexicanen en de Franschen nog steeds Worden voortge zet en dat het uitzigt op eene spoedige vereffening der bestaande geschillen nog verder dan ooit verwijderd is. De generaal Santa, Annadie bet leger der Mexicanen in de nabijheid van Vera-Cruz commandeerde beeft de capitulatie van den admiraal Baudin met den admiraal Rincon waarbij de policie in genoemde stad aan 5oo mexicaansche soldaten was opgedragen niet willen erkennen maar heeft op nieuw troepen in die stad doen binnenrukken. De Fran schen zijn daarop dadelijk geland, ten einde de stad van den zee kant te ontwapenen. Deze krijgsmagt schijnt de Mexicanen te heb ben overrompeld, dermate, dat de generaal Santa Anna met moeite is ontkomen, en zijn adjudant door 's konings zoon, den prins de JoiwiUe y met eigene banden gevangen is genomen. De Franschen hebben een paar forten vermersterd eene menigte geschut verna geld maar dieper in de stad doordringende bij eene versterkte caserne zoo veel tegenstand gevonden dat zij op hunne beurt te rade zijn geworden terug te trekken. Bij dien terugtogt zijn zij krachtdadig door de mexicaansche ruiterij aangevallen zoödat de inscheping niet zonder bezwaar geschied is. Onderscheidene fran- sche officieren zijn bij die gelegenheid gebleven en de mexicaan sche generaal Santa Anna is daarbij gevaarlijk in hefbèen gekwetst. Het verlies der Franschen bij deze gevechten wordt intusschen door ben op niet meer dan i5 dooden en 70 gekwetsten geschat. Latere berigten melden dat bet fransche eskader uiteengeraakt is en de Mexicanen zich veel schijnen voor te stellen van den on* gtinstigen invloed van het klimaat en van den naijver der Engel- schen. De admiraal Baudin heeft van Martinique alle beschikbare troepen ontboden. Van de zijde van bet bewind schijnt echter niet alles betrekkelijk Mexico openbaar te zijn gemaakt. Men weet althans uit bijzondere berigten dat 3ooo Franschen in de verschillende gedeelten van Mexico met der woon gevestigd krijgsgevangen zijn verklaard. Ook blijkt het dat de onzen hebben moeten terugtrekken alleen uit gebrek aan landingstroepen. Omtrent dit laatste punt vallen de oppositiebladen lievig het ministerie aan en vragen hoe het moge lijk zij dat men voor zoodanige expeditie niet 2 a 3ooo man lan dingstroepen heeft medegegeven te meer daar men verzekert dat de admiraal Baudin die gevraagd heeft en zulks hem geweigerd is. Thans beweert men, dat bet bewind bet gebrekkige der expe ditie inziet, en dit, zooveel mogelijk, wil verbeteren. Er zouden bevelen naar Toulon en Brest gezonden zijn om onderscheidene regementen tot dat einde in te schepen. Ook verzekert men dat bet ministerie in de aanslaande zitting een crediet van 20 millioen 2ou aanvragen tot bestrijding der oorlogskosten met Mexico. De berigten uit Mexico in Engeland ontvangen beschuldigen de Franschen 9 Vera-Cruz verradelijk te hebben aangevallen en voegen er bij dat zij (waarvan bovenstaande berigten niet spreken) met twee of drie hunner schepen gedurende eenige uren de stad bebben gebombardeerd waarop dezelve door de Mexicanen was verlaten. Aan alle Franschen zou gelast zijn binnen zestig dagen het land te ruimen. Naar men meende, zou de generaal Bustamcnte thans bet opperbevel over de mexicaansche krijgsmagt op zich nemen. Volgens een loopend gerucht zou Mehemed'Alimet zijn ge heel gevolg in den Nijl verdronken zijn door het plotseling zin- hen der ijzeren stoombootmet welke hij zijnen togt voortzette. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den i3 Februarij. Men verneemt, dat door de regering een be'sluit is genomen strekkende tot oproeping der met onbepaald verlof vertrokken manschappen van twee ligtingen en wel naar men verzekert, die van i832 en i833 met verdere bepalingdat deze manschappen binnen acht dagen onder de wa penen zullen moeten zijn. 7j M.s korvet Amphirite en de brikken Mercuur en de Snélheid, liggen thans te Helvoetsluis en aan den Helder geheel en al voorde dienst gereed om bij voorkomende gelegenheid dadelijk gebruik te küDnen worden. Ook is van regeringswege aan de bevelvoerende kommandanten der «chepen of vaartuigen binnenslands aanschrijving gedaan öm tot na der order geen verlof hoegenaamd te verleenen. Zijne Majesteit heeft den minister van binnenlaadsche zaken gemagtigd om, door tusscheokomst van de gewestelijke gouverne menten, het gebruik van de door J. P. Bleste Rotterdam beter ingerigte brandemmers uit zeildoek vervaardigd aan de plaatse lijke besturen aan te bevelen tot welk einde aan elke provincie zeker getal dier emmers zullen worden afgezonden. Door den directeur-generaal der marine is bekend gemaakt, dat tot aanwijzing van de in den nacht van den 29 en 3o Januarij 11. beoosten de tori van het Rek of de Punt van den Elleboog voor Vlissingen gezonken pleit, de Jonge Johanna, daarbij eene zwart en wit zandloopersgewijze geschilderde bakenton is gelegen. Eergisteren morgen, omtrent ten zes ure, ontstond er brand, ten huize van den tapper J. C. Schucller, op de Reguliers Breestraat en de boek van de S1. Pieterssteeg te Amsterdam en wel op de bovenste verdieping, bewoond door den kleedermaker B% J. Limburg- Wet geheide Huis is uitgebrand en zeer weinig gered 8 brandspui ten zijn in werking geweest en tegen 10 ure was men den brand meester. Verdere ongelukken zijn er uiet bij voorgevallen de oor zaak van den brand is nog onbekend. De huisgezinnen, welke het huis bewoonden zijn door dat ongeluk ia diepe armoede gedom peld. Ook is heden morgen aldaar brand uitgebarstenin een huis op de Houtgrachtn.o 20, bewoond door E.Vellemant welke men ten 9 uren meester was, doch waarbij een zoontje van den be woner van 9 jaren is omgekomen. De oorzaak is onbekend. In een bërigt uit Tilburg, van den 9, leest men: Dadelijk na de terugkomst van Z. K. H. den prins veldmaar schalk is bij dagorder aan de troepen bekend gemaakt, dat Z. K. H. te beginnen met morgen den 10 dezer weder het commande aanvaarden zal ook over de troepen die onder den naam vatt zamengesteld corps onder den hertog van Saksen-Weimar geplaatst waren alsmede dat er in de organisatie of indeeling des legers eenige verandering heeft plaats gehad. Te Helvoirt en te Sh Oedenrode is men druk bezig met bet op werpen van verschansingen achter welke onze troepen wanneer zulks aoodig mogt worden eene gedekte stelling zouden kunnen nemen. Uit Heusden wordt van den 9 geschreven dat men aldaar bij bet artillerie reservepark onafgebroken bezig is met het inladen en afzenden van geconfectioneerde munitiën, bestemd voor het leger te velde. Een gedeelte van dat park was voor eenige dagen naar Esch vertrokken en verder naar Vucht. Verdere berigten van onze grenzen zijn van eenen oorlogzucb- tigen aard alles doet zien dat men aan deze zijde op een aanval bedacht is. Te Eindhoven zijn al de bruggen zoodanig ingerigt 9 dat zij binnen weinig tijds kunnen afgebroken worden. Volgens een brief van het eiland Schokland wordt met leed wezen te kennen gegeven dat niettegenstaande de onbekrompene mildheid aan de armen aldaar bewezen hunne nooden thans eena ongekende hoogte hebben bereikt veel zeer veel is er reeds ge geven en deze krachtige bijstand heeft gestrekt om honderden het leven te behouden maar wat behoeft de mensch niet veelal heeft hij brood! 600 personen danken bun leven aan Neêrlands weldadig heid maar hoe diep ellendig is hun toestand ondanks die hulp? Onlangs beviel eene vrouw van tweelingen en er was niet e'e'n draad linnen of wol om de schepselen te dekken geen druppel lafenis voor de moeder! Het gebrek aan Uleeding aan ligging, aUvare bet ook maar stroo heerscht van buis tot buis, geen olie, geen. brand geen de minste verkwikking voor ouden en zieken is voor' banden. Geen tong is in staat de vreeselijke ellende uit te spre ken. Daarom liefdadigen brengen wij de smeekingen dier ramp spoedige bevolking nogmaals tot u over verzekerd dat gij ze met nieuwe weldaden zult beantwoorden. De commissie aldaar zullen dezelve, hoe gering ook met dankbaarheid ontvangen en met een nuttig doel besteden. In een onzer dagbladen leest men bet volgende: «De oorlogstoerustingen der Belgen, wel verre van te vermin deren nemen dagelijks een meer dreigender houding aan. Eene ont zettende krijgsmagt bevindt zich aan onze grenzen cn vele vreem=» delingen versterken hunne gelederen. Op de fransche grenzen is volgens het Journal de la Ilaye een observatie-korps van 100,ooö man bijeen getrokken. Maar wat is hunne bedoeling?Zou Lodcwijk Filipswel in staat zijn, wanneer het kanon bulderde, dat God moge verhoeden en het alzoo tot vijandelijkheden kwam, om de fransche bevolking en militairen in den band te houden of de desertie te keer te gaan En wat zouden de gevolgen zijn indien Belgie zich in de armen van deszelfs geliefd Frankrijk wierp, of dat Leopoldin den jeug-i digen staat wierd van den troon gebonst In particuliere brieven uit Antwerpen wordt gemeld dat men er berigt had dat prins Leopold de vier en twintig artikels had on derteekend en dat de kamers tegen den 15 dezer zouden bijeen komeo. Andere belgische bladen verzekeren dat vorst Leopold niet getee* kend beeft. Bij eene dagorder van den belgïscben generaal Daincis aan de inwoners van Venloo kennis gegeven om zich voor eene maand van levensmiddelen te voorzien of bij gebreke van dit die plaat# te verlaten.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1