ZIERÏKZEESCÏ1E COURANT. /r> jDingsdag den 12 Februarij. BESTUHEN EN ADMNI8TRATIEN. üXatitftsak jfltllitie, NIEUWSTIJDINGEN. DÜÏTSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. No. 13. Ao. 1889. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Sfad ZIERTKZEE Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militie-Raad in deze Provincie voor dit Kanton, is bepaald op Donderdag den i4 dezer maand, des voor- middags ten io ure, in de Abdij te Middelburgvoor welken Raad zullen moeten verschijnen de Vrijwilligers casu cjuo en de voor een jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtingen ï835 i836, 1837 en *838, voorzien van de bewijzen tot staving Runner redenen van vrijstelling; terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag, uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene reclame le hebben en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Zierikzeeden 6 Februarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornd. DÉ CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris. W. J. P. KROE F. FRANKFORT, den 7 Februarij. Z, M, de keizer van Rusland Reeft de statuten tot bet aanleggen van eenen ijzeren spoorweg Van Warschau lot aan de oosten rij ksche grenzen goedgekeurd. Van den Rijn meldt men van den 7 dezer: Naar men ver neemt zal bet gouvernement binnen kort eene bekendmaking oit- vaardigen wegens de redenen efi bet doel der thans uitgevoerd wor dende militaire maatregelen. De naar Belgie's grenzen bestemde pruissische troepen zullen daar ecbelonsgewijze worden geposteerd, voodal zij met de fransche en bollandsche legerafdelingen eenen balven kling vormen terwijl eene britsche scheepsdivisie Iaugs de bclgiscbe luist en voor den mond der Schelde zal verschijnen. Uit Praag wordt van den 28 Januarij gemeld Ofschoon se dert de laatste geruchten nopens nieuwe zorgbarende ontdekkingen In Polen on Rusland het opzigt over de generaal Shrzfnetki riaativk- keuriger dan ooit gehandhaafd scheen 700 gelukte het hem toch tl» gedurende eenige dagen ziekte te hebben voorgewend als jager verkleed door de stadspoort le komen alwaar hij postpaarden vond en over de grenzen was alvorens de policie er lucht van had. Men kaö zich niet herinneren sinds jaren zoo veel sneeuw in liet thuringscbe bosch gezien te hebben als thans alle kloven en holle Wegen fcijn toegewaaid en de paden gaan thans over hei ningen tuinen en velden immer langs de hoogste punlen. Volgens een onlangs hekend gemaakt officieel berigt bedroeg de bevolking van St. Petersburg op het einde des vorigen jaars 469,720 zielen, waarvan 333,669 van het mannelijke en i36,o5i van het vrouwelijke geslacht. Daaronder waren 1867 grieksche gees telijken 4°.588 adel ijken 10,004 kooplieden, 70,729 soldaten, 67,011 bedienden, 126,3i3 boeren. Er waren geboren 110,427 kinderen en overleden 7795 personen. Er waren in i838 ter markt gebragt io5,8i6 ossen 56io koeijen én 3o,g56 schapen. Omtrent de laatste uitbarsting van den Vesuvius die hijzonder sterk en schoon moet geweest zijn en voor den natuurkundige vele merkwaardige verschijnselen moet hebben opgeleverd wordt uit Napels gemeld, dat de vuurzuilen welke in den nacht van 2 op 3 Januarij uit den berg oprezen in doorsnede eene breedte van 4 a 5oo en eene hoogte van noo voeten hadden de gloeijende steenen cd rotsbrokken werden nog a 5oo voet hooger opgeworpen. LONDEN, den 5 Februarij. H. M. de koningin beeft heden middag de zitting van het parlement, met de gebruikelijke plegtig- heden, geopend. Na haar genoegen te hebben te kennen gegeven van het parlement weder bijeen te zien en te hebben aangekon digd dat de vergadering over vele zaken vangroot belang zal heb ben te beraadslagen heeft H. M.in hare aanspraak het volgende gezegd omtrent de bnitenlandsche aangelegenheden: In vereeniging met Oostenrijk Frankrijk Pruissen en Rusland, heb ik onderhandelingen gevoerd met het doel om tot een eindschik- king der geschillen tusschen Holland en Belgie te geraken. Een definitief vredes-tractaatgegrond op vroegere schikkingen waqrtoe de beide partijen waren toegetredenis dienvolgens aan het nederlandsche en aan het belgische bewind voorgesteld. Ik heb het genoegen van u te berigtendat het nederlandsche gouvernement reeds aan de conferentie deszelfs aanneming van dat Iractaat heeft betee- k'enden ik vertrouw dat eene evengelijke kennisgeving van het bcl- gischg gouvernement een einde zal maken aan die onrust, welke de tegenwoordige onbepaalde staat van die zaken noodzakelijkerwijze heeft te weeg gebragt. De eenstemmigheid van de vijf geallieerde mogend heden levert eene voldoende zekerheid op voor het behoud des vredes. Ik betreur de voortduring van den burger-oorlog in Spanje welke mijne aandacht ernstig en in eene onverminderde mate bezig houdt. Gebeurtenissen die met betzelfde geschil in verband staan hebben den gouverneur-generaal van Indie bewogen om maatre» gelen te nemen ter bescherming van de britsche belangen in dat oord der wereld, en om verbindtenissen aantegaan welker ver vulling militaire operatien noodzakelijk zoude kunnen maken. Te dezen einde zijn zoodanige toebereidselen gemaakt, als toereikende zullen wezen om eenen aanval van eenigerhande zijde tegen te gaan. en om de integriteit van mijne oostersche bezittingen te handhaven." De werkzaamheden der krijgsraden in Opper- en Neder-Canada liepen volgens de laatste berigten, ten einde, en reeds was een groot aantal oproerlingen gevonnisd. Een twintigtal Noord-Amerikanen, uit den staat Vermont had weder groote buitensporigheden op ca- nadeescb grondgebied gepleegd. Den g. Nadere tijdingen uit Mexiko houden in dat dit land den oorlog aan Frankrijk verklaard heeft, en bevestigen dat alle partijen zich vereenigd hebben om het Vaderland tegen den ge» meenschappelijken vijand te verdedigen. PARIJS den 7 Februari;. Men heeft hier reeds de aanspraak ontvangen van de koningin van Engeland bij de opening van het parlement. De te kennen gegeven hoop dat Belgie weldra tot de besibiten der conferentie zal toetreden en de verzekering van de eenstemmigheid der vijf groote mogendheden heeft de voorstan ders van den vrede ook nieuwe gerustheid ingeboezemd. Daarente gen heeft men opgemerkt, dat er niet meer, zooals vroeger, van de naauwe vriendschap met Frankrijk gesproken wordt en de be trekkingen tusschen de beide landen thans slechts met die van an dere bevriende mogendheden gelijk staan. De jongste gebeurtenissen in Belgie hebben hier eenige be zorgdheid verwekt. Men wil dat van hier aan vorst Leopold dé raad is gezonden om de belgische kamers niet slechts te proroge- ren maar te ontbinden. Men is hier niet zonder vrees voor onlusten in Belgie, en wil dat, indien zij uitbraken en Leopold te zeer bedreigd wierd, ons leger de grenzen zou overtrekken. Naar men verzekert, is het leger aan de noordelijke grenzen, niet 36,ooo maar 5o,ooo man sterk. De halfjarige verloven voor het leger zijn ingetrokken. Het dagblad van Metz beklaagt zich sterk over den maatregel van het pruissische gouvernement met het verbod van deD uitvoer van paarden over de westelijke grenzen van Pruissen. Men rekende dat er meer dan 5oo mecklenburgsche en deensche paarden voor rekening van fransche paarden-koopers die door Pruissen waren doorgevoerd thans hunne bestemming niet konden bereiken. Van Algiers schrijft men dat Abd el-Kadergebruik makende van een oproer, dat i» Ain-Madi uitgebarsten was, den 10 Januari/ die stad binnengedrongen is en haar veroverd heeft. Zijn vijand Tedjini was ónder begunstiging van den nacht met zijne voornaam-t ste aanhangers gevlugt. Volgens berigten over Nieuw-Orlearis ontvangen en door een' atoerikaansch Vaartuig aangebragt hebben de Franschen te Vera»* Cruz een aanval van de Mexikanen afgeslagen en zijn, na een bom bardement van de Stad meester gebleven. De generaal Arcida was daarbij krijgsgevangen gemaakt en de generaal Santa Anna zwaar gekwetst geWotdenzoodat zijn linker bèeri had moeten afgezet worden. Het mexikaansch gouvernement namelijk de overeenkomst vari den generaal Rinóon omtrent de overgave van het fort en de be zetting der stad, niet hebbende willen erkennen, had den generaal Santa Anna aan het hoofd van 5ooö man afgezonden om de stad binnen te dringen. De vice-admiraal Baudin, daarvan onderrigt had een aantal troepen doen ontschepen met last zeker dewijl nien niet sterk genoeg was om de verdedigingspunten te bezetten om de stukken der batterijen van Vera-Cruz te doen vernagelen. Terwijl de Franschen daarmede nog bezig waren werden zij door de Mexikanen Overvallen en een aantal hunner zoo officieren als soldaten afgemaakt de Franschen waren genoodzaakt te wijken j waarop men van deze zijde de stad begon te beschieten die de Mexi kanen nu genoodzaakt waren te verlaten waarop de Franschen weder van dezelve bezit namen. In een brief uit Havanna van den 29 December wordt aan deri anderen kant verzekerd dat de Mexikanen zich den anderen dag herzameld de stad weder ingenomen hadden en het fort St. Jean d'XJNoa waren begonnen te beschieten terwijl een paar fransche fregatten veel geleden hadden. Men zal omtrent een eu ander na«i dere berigten moeten afwachten. 's GRAVENHAGE den 10 Februarij. Men verneemt dat de re-' gering ten einde alle voorwendsel te benemen om dn vijandelijk-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1