ZIE11IRZEESCIÏE COURANT. Vrijdag A». 1839. den 1 Februarij. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNÏEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. No. 10. 'Tl A "■J? III FRANKFORT den 27 Januarij. Te Augsburg en in de omstre ken beeft den 21 dezer een verschrikkelijke storm uit het westen gewoed, met veel sneeuw vergezeld, en groote schade aangerigt. Volgens berigtén vai£ den Nekkêr. van'den 21 Januarijzoude Nfer in oie streken in den nacht tusschen den 19 en 20 dezer zulk -uene menigte sneeuw gevallen zijn dat zij omstreeks het Odenwald op onderscheidene plaatsen tot acht voet hoog lag, en het de di ligence van Heidelberg op Wurtemberg niet dan na h -t aanwenden van de grootste krachtsinspanning door de inwoners der aangren zende gemeenten, gelukt is cl^n weg voort te zetten. Ook in de streken van Grutiberg heeft den 21 dezer een ver schrikkelijke storm gepaard, met speeuw 'veel onheil veroorzaakt. Twaalf in hunne woningen niet teruggekeerde personen heeft men tot nog toe op bergen en in dalen te vergeefs gezocht. Den 2* werd het lijk van eenen jongen man uit de sneeuw gehaald. Te Berlijn is dén 21 dezer het handels-traktaat tusschen de tiederlandsché en de prui'ssische regering geteekend. Deze ruoeiielijke en ingewikkelde zaak lot welke achttien ver schillende regeringen hare bewilliging hadden te geven, is alzoo ten eiijde gebragt. Er leeft thans te Berlijn een honderdjarige grijsaard Johan Hein rich Puhlmcin genaamd. Deze werd geboren den 26 December 1738 1e Buxlehude bij Hamburg, diende van 1 7 - tot 1763 onder «le lucknersche huzaren en streed in de veldslagen bij Pruissisch Minden, en Rosbachbij welke gelegenheid hij twee wonden be kwam. Na het eindigen van den zevenjarigen oorlog trad hij m het Tsonitnersche infaotérie-regemen! maakte den veldlogt aan den Rijn niede, en iverd na den veldslag bij Jena, welken hij als offi ciers bediende bijgewoond bad. bij de invaliden-kompagnie naar Burg, 'en later naar Berlijn verlegd, waar hij zich nog bevindt. 'Eenige dagen geleden stierf te Berlijn een ongehuwde gierigaard, die bij een vermogen van 200,000 rijksdaalders dagelijks niet meer <3ari twee grossen verteerde. Hij laat geene erfgenamen na zoodat deze ontzaggelijke som 'Waarschijnlijk aan den staat vervallen zah Meh verneemt dat het 8ste gecombineerde legerkorps van Jiet duifschè verbond bevel zal ontvangen om de aan Holland af te stane gedeelten van Limburg en Luxemburg in bezit te nemen. Sinds eenigen tijd zijn te \Veenen veel vervaischte banknoten in orftlóöp, die, haar bet schijnt, buiten 's lands vervaardigd wor den. Hef zijn inzonderheid stukken van 5o gulden. Voor verschei dene jaren had er eene dergelijke vervalsChing plaats. Toen gelukte het de policie den zetel derzelve uit te vinden het was Engeland, Waar een geheel gezelschap zich toen bezig hield ooslenriiksclie banknoten, pruissische Tresorschèuïeen poolsche guldens te ver* Vaardigën en op het vaste land te verspreiden. De daders zijn echter reeds ontdekt én in hechtenis genómen. -Bij gelegenheid van het drie koningenfeest zijn te Rome rede- Voeringen in 3p talen gehouden. Dé groote taalkenner dé kardi naal Mezzofantiheeft zich onlangs de 5oste taal eigen gemaakt. Hij heeft zich bij opgemelde gelegenheid met een' Chinees in des- zelfs moederspraak onderhouden. Volgens berigtén uit Napels van den 10 dezer hadden de tiitbarstingen van den Vesuvius gebeel opgehouden en de vuur berg was den 10, voor het eprsl gedurende dezen winter, met Sneeuw en ijs bedekt. De weergesteldheid was zeer ongestadig. Bij de jongste uitbarstingen van den Vesuvius hadden twee Engelscben de roekeloosheid gehad, om tot zeer hoogden berg te beklimmen; doch een derzelve betaalde zijne vermetelheid bijkans zeer duur daar hij door eene hienigte gloeijende steenen op den grond gewor pen werd, en naauwelijks kracht genoeg had om zich op te beui-en en te vlugten gelukkig, dat hij er overigens slechts met een zwaar Verbrand gelaat afkwam. De jongste berigten uit Odessa zijn, wat de granen betreft, niet zeer gunstig. Men vreesdedat de prijs nog aanzienlijk zou stijgen daar in de magazijnen niet veel meer voorhanden was. Brieven uit Cairo houdenin dat de aldaar gevestigde Engel- scben het plan hebben moeten opgeven om den straatweg door de woestijn voor hunne rekening te nemen naardien de pacba zijne toestemming ingetrokken en verklaard heeft, zdf voorde behoeften der reizigers te willen zorgen waartoe hij als heer van Egypte, beter in staat is dan vreemdelingen die met de Beduinen in de woestijn ligtelijk in twist zouden kunnen geraken. LONDEN, den 26 Januarij. Het bevestigt zich dat de fransche gezant tot bet besluit der conferentie is toegetreden en men schijnt hier vrij algemeen te gelooveodat nu de hollandsch-belgische ques- tie in zoo ver beslist is als zulks door de londensche conferentie geschieden kan. Volgens loopende geruchten zou die conferentie aan Z. M. den koning der Nederlanden en aan prins Leopold heb ben te kennen gegeven dat zij in geval een dier vorsten niet tot bare besluiten mogt toetreden op zoa houden ten aanzien dezer questie te bestaan en dat de vijf mogendheden door de stelligste verbiodtenissen verpligt zijn alle gewelddadige pogingen, tot versto ring van het status quovan welke zijde die komen mogtendoor spoedige en krachtdadige middelen te beletten. Sommigen zij'n nogtans van oordeel dat van den kant der Belgea nog vele mqeijeiijkheden aan de uitvoering van hel besluit zullen ia den weg gelegd worden, en dat bet feelgisch ministerie daardoor wellïg! genoodzaakt zal zijn de kamer der representanten le ontbinden.-,. -De bekende O' Connell voert tegenwoordig heviger taai dati ooit tegen Engeland. Hij heeft, van zijne vrienden in Dublin af scheid nemende verklaard dat hij eene laatste poging in het par lement ging doen om de regten der Ieren te handhaven. Mogt die poging mislukken zoo zou hij slechts eene zaak op het oog hebben: de afscheuring van zijn vaderland van Brittannie. Door niets door kerkers nog schavot zou hij zich daarvan laten af. schrikken. - De berigten uit Kanada van den 3i December jl. vermel den de uitvoering van onderscheidene doodvonnissen aan opstande lingen waaronder eenige Noord-Amerikanen. Hierdoor is de zucht tot bijstand in de Vereenigde Staten merkelijk bekoeld. PARIJS den 27 Januarij. In een berigt uit Valenciennes wordt van militaire toebereidselen en troepenbewegingen in dien omtrek gesproken. Men beweert daarin dat het groote hoofdkwartier van het fransche observalieleger te Maubeuge zal worden gevestigd ea dat er eene afdeeling ruiterij bij Valenciennes wordt zamengetrok- ken die aldaar haar hoofdkwartier hebben zal. Hetzelfde berigt, hetwelk overigens van de hoop op het behoud des vredesdie ai- gemeen aan de grenzen heerschtgewaagt, oppert het vermoeden, dat de fransche regering gemeend heeft de grensvestingen bete? te moeten bezetten omdat de belgische garnizoenen van Bergen id Henegouwen Doornik enz., naar het noorden verlegd zijn. Daar* entegen meenen sommige onzer bladen dat de vereeniging der be doelde fransche krijgsmagt vooral ook slrekken moet, om de Belgea in bedwang te houden. Zij zeggen dat de generaals welke over deze krijsmagt bevel zullen voeren en die zich nog meerendeels hier bevinden den last hebben ontvangen j ©m den 28 dezer naas? de grenzen van Belgie op reis te gaan. Uit de staten var. de beambten van het stedelijk octrooi, blijkt, dat er jaarlijks, door de vijflig barrières der hoofdstad, meer daa negen millioenen rijtuigen binnen komen. Te Parijs is een bijna zeventigjarige bedelaar gearresteerd f wiens naaktheid ter naauwernood met eenige lompen bedekt Was en in wiens woning men niet minder dan 3,932 francs 75 centi mes in allerlei geld verborgen gevonden heelt. De regtbank vaa correctionele policie heeft hem tot drie maanden gevangenis veroor deeld. Als een merkwaardig voorbeeld van eene zonderlinge vereeni ging van mannen van hoogen ouderdom verhaalt men het vol gende «Te Jujurieux, een plaatsje in bet zuiden van Frankrijk, noo- digde de geneesheer Pitioneen negental tachtigers aan eenen broe derlijken disch. AI deze grijsaards hadden nog het volle genot vaa hunne verstandelijke vermogens ook bijzonder van hunne verterings vermogens. De oudste telde 89 de jongste die tevens de gast heer was 81 jaren te zamen vereenigden zij op zich 784 jaren. Zij waren alle landbouwers met uitzondering van den geneesheer, en genoten den besten welstand." De engelsche admiraal Tun Bridge, onlangs in Noord-Ame« rika overleden heeft bij testament een legaat van honderd pondea sterling gemaakt, als een bewijs van zijne hoogachting, aan dea franschen kapitein ter zee Paul Racordmet wiens schip, den vier en zeventiger le Peuple Souverain hij in den beroemden slag vaa Aboukir boord aan boord slaags was geweest en aan wien hij het jaar te voren ook bij Coron slag geleverd had toen kapitein Ra- cord, de corvet la Badine commandeerde. 'sGRAVENHAGE, den 3o Januarij. Het besluit der londensche conferentie is eergisteren bij onze regering ontvangen. De schuld door Belgie te betalen is zegt men daarbij op vijf millioenen ge reduceerd geworden. Naar de bijzondere berigten is de taal doop de conferentie in dit stuk ten opzigte van oozen koning gevoerd^ alles behalve dreigend. Volgens de loopende geruchten zou overi gens het toegezonden memorandum den last aan Belgie houden t om binnen veertien dagen zijne toestemming te geven met verkla ring dat anders de vijf mogendheden zelve de uitvoering van de bepalingen van net eindtraktaat zullen doen tot stand hrengen ea voorts kennisgeving aan het nederlandsche gouvernementdat in dien de toestemming daarvan niet mogt volgen binnen den gemel- den termijn van veertien dagen, alsdan de conferentie zich aan ver dere bemoeijenis met de zaak zal onttrekken (zie Londen), Men zegt ook dat het memorandum de bepaling inhoudtdat beide Belgie zoowel als Nederland zich zullen moeten ontwapenen. Van Utrecht schrijft men dat in den nacht van vrijdag ia de gemeente Kockengen onverwachts brand is ontstaan, op eene

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1