Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. N°. 7. ZBEMRZEBSGHE A°. 1839. COUR AWT. dew 22 Jfanuarij. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den i 7 JaAViartj. Te Jena is zekere student Hase eeti jongeling van uitmuntenden aanleg, maar van zeer oploopende ge aardheid, in een tweegevecht doodgestoken. De dader, mede een stu dent, is voorlvlugtig. Dit ongeval heeft eenen diepen indruk, vooral Fij de studerende jeugd, gemaakt, te meer, omdat zoodanig voorval in eenen geruimen tijd niet geschied was. Uit Coblentz meldt men van den i5 dezer: Een hevige storm uit het noord-westen die hier den.Iaalsten nacht woedde is he laas niet zonder ongelukken afgeloopeh. Een schip en een schuitje, beide met kolen geladen zijn nabij de Moezelbrug gezonken. Dezen morgen werd een paard hetwelk gezegd wordt te behooren aan eenén houtkooper die gisteren van hier naar zijne woonplaats ver trok uit de Moezel gehaald. Het was gezadeld en in een der pi- stooltasschen vond men eenen zak met geld. Te Berlijn zijn den 12 dezer, des morgens omstreeke half liegen ure, vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld geworden. Het geregtelijk onderzoek naar de gedragingen der zoogenaamde Klaauwmannen in hét zwitsersch kanton Schwijz is ten einde ge- bragtzonder gronden tot be.paalde veroordeeling opgeleverd te hebben. Desniettegenstaande zijn de gevangenen nog niet in vrij heid gesteld -en4hébben de Hoornmannen of Aristocraten de nieuwe beschuldiging tegen de Klaauwraannen te Arfb ingebragt, dat zij •fcamengezworrn zouden hebben om al de aanhangers hunner tegen partij hii nacht van het leven te berooven. Men verwondert zich in Zwitserland ten hoogste dat de re gering in 't district Jura het opstellen van een ontwerp, tot weder invoering der franscbe wetgeving aldaar aan twee politieke vlug telingen de heeren Rheinwald en Siebenpfeifferheeft opgedragen. Z. M. de koning van Denemarken heeft den 28 Augustus jl. een besluit genomen waarbi] eene soort van vertegenwoordiging voor ITsland ingesteld of altans de weg tot eene volksvertegenwoordiging gebaand wordt. Vooreerst zal om de twee jaren in de hoofdstad Reikevig eene vergadering bijeenkomen bestaande uit onderscheidene óverheidspersoneu om te beraadslagen over de aangelegenheden des eilands en ook over een verkiezingsstelsel ter benoeming van af gevaardigden des eilands voor eene nader in te voeren stendenver- gadering. Meermalen is reeds gesproken van de spierkracht der zweed- 5che Vrouwen. Men zegt dat een zweedsch dienstmeisje in den re gel sterker is dan twee deensche knechten maar van eene zoo vreesse- lijk s'terke dame, als' thans te Stockholm leeft, had men nog geen voorbeeld. Deze jufvrouw, Hercules, is eerst 18 jaar oud, fraai gevormd niet groot maar zeer breed van schouders. De schoons trekt (pp 'eenen wagen een last voort, dien naauwelijks twee paar den slepen kunnen breekt met drie vingers een hoefijzer en bijt genen daajder midden door. Overigens is bet meisje zeer bevallig, inzonderheid roemt fcnen haar wonderschoon blond haar en gevoel volle blaauwe oogen. De Ecco di Milano meldt dat er te Bra in Piemont eenige Trniirmïen—geleden een kind geboren is hetwelk eene bijzondere eigenschap bezit. Alle drie minuten niest het, zoodat bet twintig maal niest in het uur. De medische faculteit van Turin heeft eene commissie benoemd om dit zeldzaam verschijnsel en deszelfs oor zaken tè onderzoeken. Mén schrijft uit Konstantinopel van den 19 December: «De jongste berigten van het grieksche leger in den Tan rus luiden zeer ongunstig. Zooals bekend is, bestaat dit uit de keur troepen van het turksche rijk en aan hun behoud is bijzonder veel gelegen. Zooveel te treuriger is het te vernemen dat eene boosaardige typhus in hunne rijen woedt, en dagelijks bonderden nedervelt. Dechirur- gijn-majoor van den generalen staf en een vrij groot getal officieren van gezondheid van minderen rang zijn volgens de laatste berig ten als offers hunner inspanningen gevallen en reeds ontwaart men het gebrek aan geneeskundige hulp in eene hooge mate. In Smyrna hebben zich weder eenige pestgevallen voorgedaan. Het eskader van den admiraal Lalande moet nadat het eenen togt naar de grieksche kusten gemaakt heeftin de haven van Smyrna of Vurla overwinteren." In een schrijven uit Alexandrie leest men Van alle zijden landen hier thans vreemdelingen aan gedeel telijk komen zij van de Roode Zee, gedeeltelijk uit Europa. Van de vijf rustplaatsen die de Engelschen tusschen Suez en Kabira laten bouwen, zijn reeds twee gereed. Ras zal men de woestijn met alle de gemakken van Europa kunnen doorreizen. Is.de weg ééns voltooid en rijdbaar gemaakt, dan zal de groote reis van Bom bay naar Triest slechts als eene speelreis worden beschouwd. In het af^eloopen jaar hebben 800 Europeanen den-ïogt door de woestijn afgelegd en waarschijnlijk zal dat getal in bet volgende ten minste tecdried-u-bbeld worden. Eerlang zal aldaar geregeld een engelsche postwagen rijden. Nog eenige jarén en wij zien omnibussen en itoomrijtuigen de woestijn doorkruisen. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den i 6 Januarij De vereen igingentot het betverken eener afschaffing van de korenwelten vermenigvuldigen zich steeds; die, welke 11. zaturdag in deze hoofdstad werd gehouden, was zeer tal-ijk. Een verzoekschrift tegen de koren wet ten is reeds door 10,000 pL. óorien o/fdert;?ekvjnd. i - Zondag avond heeft mén hier te Londen, het geval gehad dat een groote bengaalsche tijger uit de menagerie van den heer Womhwell'xs losgeraakt. De menschen welke het dier op den Com* mercial-raad ontmoetten ontkwamen gelukkiglijk in de naburige buizen maar eene groote huihond dien bij tegenkwam werd door hem met een slag van zijn' poot gedood. Hij speelde vervolgens een' tijd lang met het lijken droeg het toen in den tuin van een buis in hetwelk zich een dienstmeisje alleen bevond. Op b et gerucht opende zij, met een licht in de hand, de achterdeur; doch door het ge. roep dergenen die het wilde dier vervolgden, gewaarschuwd, sloot zij die even snel, en wel zeer gelukkig voor haar, want op hetzelfde oogenblik deed de tijger eenen sprong naar haar. Het dier werd vervolgens door middel van eenen sterken strop, die het om liet lijf geworpen werd vermeesterd bij welke verrigting het nog eenige menschen kwetste. Hel werd levend aan zijnen meester terug ge geven. Naderhand is gebleken, dat de deur van het hok was open gelaten en dat het dier zijne ketting gebroken had. Men verneemt thans, dat er van regeringswege eene geregtelijke aanklagt legenden heer f",Vombwe.ll geschieden zal. Een geval was te voren met een' grooten ijsbeer uit zijne menagerie gebeurd. Het verlies aan menschenlevens door de jongste orkaan voor Liverpool en langs de kust veroorzaakt, is zeer aanzienlijk ge weest. In de genoemde stad zijn 9 personen door vallende voor werpen gedood; op de rivier zijn 17 menschen verdronken, en langs de stranden 89, te zamen ten minste ii5 personen. Te Natchez is weder een beklagelijk ongeluk met eene stoom boot gebeurd. Deze boot, de Augusta, had den 3 December die haven verlaten een schip voortslepende hetwelk echter aan den grond raakte. Kort na hetzelve had men om een houtvlot te ver mijden, de machine noen stil staan, en eer zij weder in gang was gebeurde de uitbarsting. Hel getal slagtoflers is nog niet bekend doch men heeft op de boot slechts 5 lijken en i5 gekwetsten ge vonden en er moeien veel meer zijn want van 28 menschen, waar uit het scheepsvolk bestond waren er na de ramp slechts 8 te vinden zonder nog de passagiers te rekenen. De loods is meer dan 5o voeten in de lucht geworpen vervolgens in het water ge vallen en nog behouden aan wal gekomen. Vrouwen waren er gelukkiglijk niet aan boord. FRANKRIJK. PARIJS, den 16 Januarij. Ter geruststelling van de lieden die voor deze stad eene schaarschte of gebrek aan koren vreesden is publiek gemaakt dat er op dit oogenblik in de reserve-magazijnen 50,000 zakken meel opgeslagen zijn in de hal io,3g4 zakken zich voorbanden bevinden en in de partikuliere bergplaatsen en pak huizen een voorraad van 80,000 zakken gevonden worden makende te zamen zakken. Parijs heeft dagelijks 2,000 zakken meel noodig en dus is er een voorraad voor zeventig dagen terwijl men nog in aanmerking moet nemen dat de dagelijksche aanvoer de consumtie overtreft en de prijzen gematigd zijn. Te Pontivy in het departement van Finisterre heeft naar aan leiding van den vervoer van zekere hoeveelheid granen een oproer plaats gehad dat echter spoedig gedempt is. Bij gedaan onderzoek is gebleken dat de menschen, die daaraan deel genomen hebben, door eenige misnoegden daartoe aangezet en opgeruid waren. Uit Toulouse schrijft men, dat het i3<hj regement artillerie bevel had bekomen zich gereed Ie houden om elk oogenblik uit t« rukken. Hel zou naar de belgische grenzen gezonden Worden. Het fregat l'Hermionedat tot het blokkade-eskader voor Vera-Cruz behoord had is op de reis van de Havanna naar Brest, den 3 December op de rotsen, bewesten de Bermudes verongelukt. Gelukkig echter zijn de officieren en de manschappen zamen 55o koppen behouden aan wal gekomen. Dit fregat stond onder de orders van den kommandaut Bazoche. De Moniteur behelst een rapport van den schout-bij-nacht Baudin, geenszins nog behelzende het verslag van de bemagtiging van het fort S'. Juan d' Ulloa maar eene opgaaf der dooden en gekwetsten op de fregatten NereideIphigénie en Gloire. Volgens dezelve waren er op de drie schepen geweest 4 gesneuvelden en 3o gekwetsten. Hetzelfde blad deelt ook berigten van Rio de Ia Plata van het laatst der maand October, mede, volgens welke men de hoop voedde dat onze geschillen met de argentynsche republiek op het punt stonden om geschikt te worden. De schout-bij-nacht Leblanc had na alles tot eene minnelijke schikking beproefd te hebben, de vijandelijkheden begonnen en men vleide zich dat thans alles spoedig tot een einde zou komen te meeromdat de franscbe zeemagt krachtdadige ondersteuning vond ia eeu der hoofden vau de partijen welke in dat land bestaan.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1