ZIEREKZEESCHE COURANT. No. g. Dingsdag den 15 January. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. BEKENDMAKING. Mrandschouwing NIEUWSTIJDINGEN. DUIT SC HL AND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. Ao. 1839. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJERIKZEE verwittigen bij deze ai ie belanghebbenden dat van heden at aan dagelijks in den voormiddag ten kantore van den^Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceeid, tot de uitbetaling der Interessen op de Obligatie» van Stads gevestigde Schulden, over i838 en vroeger, kunnende de respective Obligatie-houders zich ten kantore voor noemd daartoe aanmelden. Zierikzeeden 9 Januarij 1839. Burgemeester en Wethouders voorod. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J; P. IlfiOE F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJERIKZEE. Gelet op Art. 46 van het Brandreglement voor deze Stad. Hebben goedgevonden le bepalen: Dal op Maandag den n dezer maand en volgende dagen te beginnen des morgens 9 ure door al de wijken dezer Stad eene a.'gerneene Brandscbouiving geschiede» zal wordende mitsdien de Ingezetenen daarvan verwittigd en uitgenoodigd om flecren Brand- meesteren vrij en ongehinderd in hunne eigendommen toe te later» onder herinnering aan do bepalingen van Art. 44 ^(-s Regiemenis omtrent het in goeden staat voor handen hebben van ladders, lan taarns en brandemmers zoo als daarbij worclf voorgeschreven op de straffen tegen de nalatige» verordend mitsgaders op het- plaal- sen van vuurhaarden het bergen van brandstoffen als anderiins de sa tiwijzingen van brandmeesters stiptelijk op te volden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd, omgeroepen en in de Stads-Ccnraut geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 14 Januarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. FRANKFORT den 8 Januarij. Prins Albert van Pruissen wendt groote kosten aan ter verfraaijing der door zijne gemalin aange ërfde landgoederen te Kamenz in Silezie. Onder anderen wordt Op eene rotshoogte, van welke men het geheele naburige land overziet ren prachtig slot gebouwd van steenen die uit de rots xelve worden gebouwen. Andere aanzienlijke personen waaron der de hollandsche graaf van Limburg Stirumhebben onlangs uitgestrekte goederen in Silezie aangekocht waaruit, men zich voor den bloei van die provincie veel goeds voorspelt. Den 5 dezer is alhier overleden de weduwe van zekeren Peist Scheijer, in den hoogen ouderdom van 102 jaren. Uit het hadensche meldt men dat door de commissie voor den daar te lande aan te leggen ijzeren weg een plan onderzocht wordtom de op dien weg te gebruiken wagens in beweging te brengen door middel van paarden welke op die wagens zelve staan. Deze paarden zouden stapvoets loopendede wagens 8 uren wegs in e'e'n uur doen afleggen. Uit Breslau wordt van den 4 dezer geschreven: Een paar dagen geleden ging de boschwachter Fruhauf, met zijnen i4jarigen xoon op de jagt. Een honderdtal schreden van hunne woning brak de riem van het geladen geweer des zoons die achter den vader ging; het geweer stootte met den kolf op den hard bevroren grond, bet schot ging af, en terwijl de zoon den loop ophief, trof het schot van achteren het hart-des vaders die dood nederviel. Uit Rome meldt men dat Z. H. de paus de kerkelijke dienst bij het kersfeest in persoon verrigt beeft, en van" zijn ongemak aan het aangezigt geheel genezen is. - Den 24 December had het te Rome gesneeuwd. Er bevinden zich tegenwoordig 20,000 vreem delingen. Sedert de Elna rustig is begint de Vesuvius wederom meer levendig te worden. In de nachten van den 18 en 19 was er veel vuur zigtbaar, en werd er nog al een aanzienlijk getal steenen uit geworpen. Volgens te Petersburg onlangs in het licht verschenen tabel len zijn er aldaar, in het jaar 1837 onder de bewoners van den griekscben godsdienst 11,120 kinderen geboreu waarvan 2707 on echte en zes vondelingen. Het getal der overledenen in die ge zindte bedroeg 11,711 gehuwd 1962 paren. Den 27 December was dé koude te Petersburg fel; dether- inomether stond 11 graden. Te Tobolsk was het tussehen den 17 en 19 November zoo koud, dat i3 mannen en 2 vrouwen die zich naar hel veld begeven hadden doodgevrozen zijn. In berigten uit het Zuidelijk Rusland wordt hoog opgegeven van den jaarlijks toenemenden luister der stad Taganrog, in welke a -O.' i tlexa'iiüer ten jare 1 825 is overleden. Handel en scheep vaart zijn er bloeijende en het aantal der fraaije gebouwen, waar onder verscheiden tot openbare vermakelijkheden, bestemd groeit als met den dag aan. LONDEN, den 11 Januarij. Verleden maandag en dingsdag heeft er in verscheiden streken dezes lands een allerhevigste orkaan ge woed. Uit Liverpool en Manchester heeft men hoogsttreurige be rigten daaromtrent. De meeste huizen in die steden en omstreken hebben min of meer geleden van honderde zijn de daken schoor- steenen en gevels in. en afgeslagen. In Liverpool zijn daardoor een twintigtal menschen gedood of zwaargewond. Vooral ook in Man chester was het noodweer eu heeft men vele ongelukken en schade te betreuren. Vele schoorsteenen sloegen naar beneden en door de daken en troffen de binnens buis zich bevindende personen. Jn een huis werd een geheel gezin uit vader moeder en vier kin deren bestaande, onder het invallend puin bedolven; behalve dit vreesselijk onheil heeft men zeker nog een twaalftal doodendoor der. storm aangegeven. De schoorsteen van de gasstokerij heeft veel geleden. Schier geen enkel huis is onbeschadigd gebleven. Op vele plaatsen zijn de vensters geheel naar binnen geworpen verscheiden iinizen zijn volslagen ingevallen van andere is het lood letterlijk in rollen opgekruld. Toen men met den avond hevige regen en haceljsgt kreeg, begon de storm te leggen. Ook zijn twee new-yorksche paketschepen vergaan welke op eene waarde van 4oo a 5oo,ooo p. st. geschat wordt. Dn prijs van het koren is op nieuw geslegen de tarwe stood gedurende de laatste week 80 schellingen en 2 penkes. Te Mazallan in de Vereenigde Staten heeft den 1 Novem ber een vreesselijke orkaan gewoed, waardoor een groot getal sche pen meestal amerikaansche totaal zijn verongelukt. PAPJJS den 9 Januarij. De koninklijke familie is in diepen rouw gedompeld, door het overlijden van mevrouw de hertogin van Wurtemberg die den 2 dezer te Pisa in de armen van haren echtgenoot en van haren broeder den hertog van Nemours, ge storven is. De prinses was naauwelijks vijf en twintig jaren oud» Het Politische JEochenblatt merkt in zijn berigt nopens de laatste voorvallen aan: Daar bet menigen lezer misschien niet on gevallig zijn zou te weten hoe veel fransche troepen wezenlijk be reid staan, ingeval de philo-belgische partij boven dreef, zoo mei. d?ft wij dat i3 infanterie-regementen hunne twee krijgsbataljons 17 regementen kavalleriehunne drie oorlogs-eskadrons gevormd hebben en uit de gezamenlijke artillerie 10 bespannen batterijen van 6 stukken getrokken zijn. Dit geeft een totaal van i9,5oo man voetvolk 6,375 ruiters 2000 man artillerie daarbij is echter in bet oog te houden, dat een zeer aanzienlijk gedeelte dier bataljons en eskadrons bij de garnizoenen van LongwyThionvilleMetz ToulNancy, Luneville en Sarreguemines staat. Een zekere Henry Lovell is door de assises van Vermont, in de Vereenigde Staten veroordeeld omdat hij eene tiende vrouw gehuwd had, terwijl zijne negen vorige alle nog ia leven waren. 's GRAVENHAGEden i3 Januarij. Ten gevolge van de bewe gingen welke bij het belgische leger plaats hebben en de woelin gen welke daar te lande worden waargenomen heeft het neder- landsche bewind zich verpligt gerekend om eeoige maatregelen van voorzorg te nemen welke zich alsnog schijnen te zullen bepalen tót het vormen van een observatie-corps aan de belgische grenzen, onder bevel van den hertog van Saksen JVeimar; terwijl echter de noodige maatregelen zijn beraamd en ook zullen worden te werk gesteld om de schutterijen enz. in de wapenen te roepen in dien de teger. ons overstaande belgische krijgsmagt nog meer ver sterkt mogt worden. Gisteren morgen is de afdeeling grenadiers uit deze residentie naar Noord-Braband vertrokken. Het 2de en 3<le bataljon der 9de afdee ling te Utrecht in garnizoen had het bevel ontvangen om gisteren naar de grenzen op te rukken ook worden 3 kompagnien uit Woerden te Utrecht verwacht. In deze residentie moet een batal jon van de afdeeling uit Zutphen komen, om alhier garni zoen te houden. Van Haarlem moest naar Dordrecht vertrekken hel 2de bataljon der iod= afdeeliDg om aldaar nadere orders af te wachten. Een aantal manschappen tot de infanterie behoorendeaan welke onbepaald verlof was verleend zijn opgeroepen om zich Weder bij hunne corpsen te vervoegen en in de steden van deze üfjde der rivieren welke door het vertrek der troepen naar Noord- Braband van bezetting mogten worden ontblootzal de stedelijke schutterij voorloopig' worden in dienst gesteld. De nederlandscbe regering wenscht niets meer dan het behoud

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1