ZIERIKZEESCIIE COURANT. No. 4. A°. 1839. BESTUREN en ADMINISTRATÏEN. BEKENDMAKING. NIEUWST IJ HINGEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. Vrijdag den 11 tfanuarij BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEPtlKZEE verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van beden af aan dagelijks in den voormiddag ten kantore van den Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceeid tot de uitbetajing der Interessen op de Obligation van Stads gevestigde Schulden, over i838 en vroeger, kunnende de respective Obligatie-houders zich ten kantore voor noemd daartoe aanmelden. Zierïkzeeden 9 Jauuarij 1839. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven t De Stads Secretaris, W. J. P. KROE F. PARIJS den 6 Januarij. Met een koopvaardijschip le Rhone, te Havre van New-York aangekomen h^eft men de tijding ontvan gen van de inneming van Vera-Cruz door het fransch eskader. Het volgend verslag werd daarvan in het handelsblad van Nieuw-Orle- ans van den 8 December medegedeeld De rijksstoomboot le Métèorc is gistere» avond ir» 60 uren tijd3 van Vera Cruz bier aangekomen de belangrijke tijding aanbrengende van de bemagtiging van het kasteel van Sh Jean d'Ulloa doorliet fransch eskader na cerie kanonriade die vier uren geduurd heeft. Het eskader heeft slechts vier man verloren, terwijl er van de Mexi- kanen 4 5oo gesneuveld zijn. Een koerier bevond zich aan boord, om zich terstond naar Washington te begeven." Zie hier eenige bijzonderheden van deze gewigtige gebeurtenis. Den 27 November zond de schout-bij-nacht Baudin een parlemen tair naar den generaal Rinconom hem zijn voornemen aan te kon» dii;en van Sl. Jean d'Ulloa aan te vallen. Ten twee uren van dien dag naderden de drie fransche fregatten een korvet en twee boto- baardeer-vaartuigen het fort op een kanonschot afstands en rigte- den een zoo wel onderhouden vuur van bommen en zwaar geschut op hetzelve, dat daardoor binnen den tijd van vier urpn het vuur van 160 stukken Van het vijandelijk kasteel tot zwijgen gebragt werd, vernielende al de werken der vesting gelijk ook de geduchte re doute del Caballero en doodende of kwetsende 600 man van het mexikaansch garnizoen. Ten zes ure des avonds liet de komman- clant van het kasteel een sein hijschen om het vuur te doen ophou den den schout-bij-nacht verzoekende hem een wapenstilstand te vergunnen, om de gekwetsten te vervoeren. De schout-bij-nacht ant woordde, dat hij daarin niet bewilligen kon, maar, dat hij de Mexi canen uit bet fort zou laten trekken wanneer zij kapituleerden. De mexikaansche bevelhebber nam dit aanbod aan en bet kasteel werd door de fransche mariniers bezet. »Het mexikaansche leger in de nabijheid van Vera-Cruz was 5ooo man sterk maar de mexikaansche bevelhebbers oordeelden deze magt niet sterk genoeg om de stad die door het geschut van het kasteel beheerscht wordt te verdedigen. De schou-bij-nacht Baudin heeft aan 1000 mexikaansche soldaten vergund om in de stad te blijven, ten einde te waken voor de handhaving van de rust" Een bijzondere brief behelstbehalve het bovenstaande, nog het volgende; De fransche scheeps-bevelhebber heeft aan de konsuls van de onderscheidene natiën eene circulaire gezonden dat de haven van Vera-Cruz voortaan voor alle vlaggen geopend was. Het eskader beeft 5ooo kanonschoten gedaan, en het kasteel van Ulloa 1700. Hetzelve beeft zich, na vijf uren bombardement, overgegeven. Bij de laatste opneming telde men in de 12 arrondissementen dezer stad 223,080 meisjes, 172,895 getrouwde vrouwen 53,626 weduwen totaal jf/j.gf6oo personen van de vrouwelijke sexeter wijl het totaal der personen van de mannelijke sexe 4^9,526 be draagt zoodat het geheele getal der bevolking vau Parijs uit 909,126 zielen bestaat. Twee roovers-vaartuigen die sedert lang de wateren van Negro- pont onveilig maakten, zijn door degrieksche marine vermeesterd. Den 7. De bladen behelzen thans uitvoerig de bijzonderheden van de inneming van bet fort Sh Jean d'Ulloa. De ministeriële bla den inzonderheid wijden met groote lof over deze gebeurtenis uit. Zij melden dat de prins van Joinville een roemrijk deel aan het Jjombardement genomen heeft. 8000 kogels en 3io bommen wa ren op het fort geworpen geworden. Van de schepen had het fre gat l'Iphigènie 160 kogels van het fort aan boord ontvangen. Het verlies der Franscben had bedragen 5 dooden en 23 gekwetsten waaronder 2 officieren. Het fransch eskader was 23 schepen sterk geweest. Nader wordt verzekertdat de getroffene kapilnlatie houdt, dat de Franschen het kasteel zullen bezet houden de burgerlijke magt het gezag zullen blijven houden en de overige 4000 man pen binnenlands terugtrekken. 'sGRAVENHAGEden Januarij. Deo7 de belanghebbenden; zijn geligt de navolgende door Z. M. verïeeode octrooijen: Een octrooi in dato 17 Augustus i838 voor den tijd van vijf tien jaren verleend aan C. van de JValle te Brussel domicilium. verkozen hebbende bij Nolthenius de Man te 'sGravenhageop de uitvinding en volmaking van gekookte zeepen uit stearine van ko- kosnoof-olie, en de vervaardiging van stearine en witte zeepen uit palm olie. Een octrooi in dato als vorenverleend voor gelijken tijd aan denzelfden op de uitvinding om de adipocire door de oplossing van bet vleesch van dieren te vervaardigen. Een octrooi in dato als voren, verleend voor gelijken tijd aaa denzelfden op de uitvinding van een werktuig geschikt om pa® pieren behangsels met gelijke en gestatineerde gronden te vervaardigen. Een octrooi in dato als voren verleend voor gelijken tijd aaa denzelfden op de volmaking der uitvinding om papier te vervaar digen van bet blad, hetwelk groeit om de turksche tarwe. Een octrooi in dato i3 September i838 voor den tijd van vijf tien jaren verleend aan mevrouw E. Egyly en den heer B. Cognat te Parijs domicilium verkozen hebbende bij F. A. Ran te 's Gra- venbage op de uitvinding van de vervaardiging en toebereiding vaa snuif- rook- en pruim-tabak gelijk ook van de daartoe gebruikt wordende werktuigen en middelen. Voorts is door Z. M. tot den 3o Maart 1846 verlengd bet octrooi in dato 10 April i833 voor den tijd van vijf jaren verleend aaa T. S. Benson te Londen domicilium gekozen hebbende bij T. Browne en Zoonkooplieden te Rotterdam, op de invoering van een be hoedmiddel tegen het vervuren, doorvreten en rotten van het scheeps timmerhout alsmede ter beveiliging van hetzelve tegen doornworm rotten en muizen en eindelijk tot bewaring van zeildoek en touw» werk, gelijk ook van de stoffen van hennep, r!askatoen eoz. 9 waarop dat zeildoek en touwwerk geheel of gedeeltelijk worden ver vaardigd. Dezer dagen heeft Z. M. goedgevonden, op het speciaal fonds voor den aanleg van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Arn hem eene som van f 9630,98 beschikbaar te stellen ter voldoe ning der eigendommen welke ten behoeve van dien weg in de gemeenten DriebergenDoorn en Maarn moeten worden in bezit genomen. In den nacht van den 5 op den 6 dezer ten half twee ure, is te Amsterdam brand ontstaan ten huize van den kastelein C. Wennink, op den boek van de St. Luciesteeg en Weessluis die dadelijk zoo hevig werd dat de bewoners der kamers genoodzaakt waren bijna onge kleed en met achterlating hunner goederen hun leven te redden: Het geheele huis is uitgebrand maar door de werking van een en twintig spuiten zijn de belendende gebouwen bewaard gebleven. Ook gisteren morgen ongeveer 8 ure ontstond wederom le Amsterdam brand ten huize van S. EC. Noot, van beroep on derwijzer, in de Rapenburgerstraat, n.o 40. Negen brandspuitea zijn in werking geweest en men was ten 10 ure den brand mees ter het huis is geheel uitgebrand. Verdere ongelukken zijn er niet bij voorgevallen en de oorzaak van den brand is onbekend. Den 6 dezer is aan het benedeneinde vau Papendrecht eea huis afgebrand bewoond door 5 huisgezinnen. Men schrijft uit Groningen Door den hevigen noordwestelijken storm, vergezeld van hagelbui- jen donder en bliksem welke alhier in den nacht van den 1 op den 2 dezer en den daarop volgenden dag heeft gewoed, is het water, doordien de sluizen gesloten waren in de haven dezer stad tot eene buitengewone hoogte gestegen waardoor, behalve dat in enkele pak huizen aan koopmansgoederen eene niel onbelangrijke schade is toe- gebragt, een zeer groot aantal kelders, aan de haven liggende, vol water geloopen en de goederen daarin voorhanden geheel bedor ven of beschadigd zijn. Het water is ook in onderscheidene wonin gen en kamers in stralen en stegen, nabij de havens staande, onver wachts ja zelfs bij de vensters binnen gedrongen ten gevolge waar van de inwoners verpligt waren, om doornat, gedurende al den tijd dat het waterzoo boog stond, op hunne zolders door te brengen zelfs waren er vrouwen onder, die, ware er geene hulp gekomen, met hunne kindertjes in het water zouden zijn omgekomen. De voor raad van aardappelen, euz.die deze menschen nog hebben, is ge heel nat geworden en beschadigd bij anderen is deze voorraad ge deeltelijk weggespoeld. In de zoutkeetals ook in eenige graanpakhuizen heeft men veel moeite gehad om het water tegen te honden en ware hetzelve nog een weinig hooger gestegen dan was het bijna onmogelijk geweest, en de schade zoude buitengewoon groot zijn geworden. Eene treurige vernieuwing van betgene hier bij de niet tijdige ope ning der groote spilsluizen in 1819 is voorgevallen. Meu meldt uit Brussel dat nederlandsche officieren welke bij het Hazengras op Belgisch grondgebied zijn bevonden gevangen zijn genomen.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1