VADEREANDSCHE WETGEVING. 176° Koninklijke Nederlandsche Loterij. ADVERTENTIES Het getal faillieten Reeft in bet forig Jaar te Parijs 439 bedra gen een gezamenlijk passief ran omtrent 21 millioen fr*. daarstel- Icnde^ in i83^ was bet getal faillieten 5io, en het te Lort 27 mil- lioenen. NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGfê den 4 Januarij. Eergisteren is in deze resU dentie voor 's konings paleis, en vervolgens voor het hotel van bin- toenlandscbe zaken eene proef genomen met een der ze«-wielige wagens tran Dietzdie daarna de stad is doorgereden. f/ Gisteren is alhierf over Breda en Rotterdam, laatstelijk uit Belgie aangekomen !Z». H. Nawab Akbaloodowlak Bahadoorprins van Oude, in Hindostan met gevolg. Deze prins is een schoon fiian ran 3i of 3z jaren is de oudste zoon van wijlen den koning van Oude in Engelsch Indie en heeft zich naar Londen hegeven om zijne regten op den troon welke door een jongeren broeder bezeten wordt te doen gelden en zeker pensioen voor zich en zijne familie te vorderen. fn het afgeloopen jaar i838 zijn van Dordrecht naar zee ge gaan 398 schepen, en aan die stad uit zee aangekomeu 311 sche pen, welke aangebragt hebben 25,7o3 lasten. De aangekomen schepen kwamen te weten uit Groot-Brittanje met steenkolen 100 piet klipzout 28 en met i>zer 36 uit Frankrijk met ruw zout 4&"j en met wijn 2; uit Pruissen met zaad 8, met stukgoederen 11 snet kalk 4 en met granen 3 uit Noorwegen met stokviscb en traan 24; uit Noorwegen en Rusland met hout 3a, uit Zweden en Rus land met teer en prk 6 en met hennip en lijnzaad 2 uit Batavia met suiker en koffij 4 1 uit China met thee 1 en uit Italië met olies. Het jaar te voren waren van daar minder naar zee gezeild 64 min der uit zee aangekomen 55 schepen en werden 5o56 lasteh min der aangebrcgt. Uit Oudewetering gemeente Alkemade schrijft men van deft I Januarij bet volgende: In den vroegen morgen van heden ontstond er alhier brand in de werkplaats van den timmerman J. Lelweldwelke in korten tijd ïnet een aangrenzend schuurtje van de wed. P. van Greuningen een prooi der vlammen is geworden groot was gedurende deze felle orand het gevaar daar men elk oogenblik vreesde dat ook de aan grenzende en overgelegen buizen bouwmans-woning schuren en hooibergen of schelven zouden worden aangetast hetwelk echter gelukkiglijk door de bijzondere ijver der spuitgasten van de Oude- tvetering die daartoe door die van Roelofsarendsveen welke met hunne spuit gelijk van bet naburig Leimuiden ter hiflpe waren toegesneld zoo welwillend werden ondersteund is verhoed geworden. Uit Nijmegen schrijft men van den 2 dezer: «Voor eenige dagen kwam alhier het berigtdat in de grensdor pen van Pruissen troepen waren gekomen zulks is echter tot nu toe niet waar nogtans wordeu zij dagelijks verwacht. Belgische voor posten liggen te Mook twee en een half uur van Nijmegen." •**- Te Nijmegen is aan de burgerlijke en militaire autoriteiten be tel gegeven om te arresteren zekere Jan Pieter Ktaassenszoo men Zegt geboren te Nijmegen en beschuldigd van het plegen van eenen moord in den nacht tusschen den 3i December en den 1 Januarij* Nadere berigten omtrent den gepleegder. moord luiden dat die begaan is door zekeren Hendrik Klaassenoud 80 jaren, van be roep kuipersknecht te Nijmegen. Hij bevond zich tusschen den 3ï December en den 1 Januarij te Ziflik een pruissisch dorpje, niet ver van Kleef. ïn eene herberg kreeg hij twist met den zoon van eenen molenmaker van Goch Xheunissen geheeten. Naauwelijks was hij met dezen ongelukkigen buitengekomen, of hij neemt zijn mes, brengt hem eene wonde in de dij en eene tweede in den onderbuik Hoe, waaraan de molenmaker kort daarna stierf. Den dader is nog voort vlugtig. Uit de Wildetvank (provincie Groninger») schrijft men het navolgende: «De nacht van den 25 December was voor deze ge meente hoogst noodlottig. Kort na middernacht ontstond er brand in de schuur van den logementhouder K. H. Veenhoven die zoo poedig de overhand namdat alles wat zich daarin bevondmet uitzondering van bat vee en de paarden eene prooi der vlammen is geworden. Het lokaal van het gemeentebestuur zich mede aldaar bevindende, is het geheele archief, met alle registers en akten, door bet vuur vernietigd. Niettegenstaande de uiterste pogingen aangewend om hetzelve te redden en niettegenstaande 4 brand spuiten kort na het ontdekken met spoed in werking waren ge- bragtheeft men alleen het voorste gedeelte van het binnenhuis en de naastbelendende gebouwen kunnen redden. Het mobilair van den eigenaar is mede gered. De onvoorzigtigheid van eene dienst meid die eene brandende lamp op de bedplank geplaatst had, is oorzaak geweest van dezen ramp: Men zegtdat het huis voor brandschade was gewaarborgd." Uit Limburg wordt aan een Antwerpsch blad geschreven dat het berigt eener bijeenlrekking van een pruissisch legercorps op de belgische grenzen niet zoo van grond ontbloot is als door dé Frankfurter Ober Post Amts-Zeitung is beweerd. Er wordt althans verzekerd dat erin den morgen van den 23 troepen te Aken aijn aangekomen de sterkte was echter niet bekend. Als eene bijzonderheid wordt in de belgische bladen vermeld dat in de gemeente Santvlietprovincie Antwerpen op eene be volking van 2000 zielen er gedurende bet vorig jaar 68 meisjes zijn geboren en slechts 6 jongens. Te Limmerick (Ierland) heeft men bij gebrek aan graan in bet laatst van December drie dagen lang in verscheiden openbare bakkerijen geen brood kunnen afleveren* Belangrijke bepalingen van het nieuw Burgerlijk Wetboek, die van de oude afwijken. (Vervolg van no. io3.) ook# ©mjjekeetJ verkrijgt de eigenaa? van den vijver geen regt op de landen aan den öw gelegen f die door zijp. water bij buitengewone hoogte jan hetzelve overdekt De verdere tot dit rubriek behoorende bepalingen handelen over het regt des eigenaars van den grondop hetgeen daarop gebouwd of geplant is, enz.en deze verschillen wei* nig van de vorige wetgeving. Over de beide andere middelen tot verkrijging van eigendom als door ver jaring en erf opvolging of erfstelling, zullen, wij te zijner plaats het in ons oog noodzakelijke aan stippen. Aangaande de vijfde bf laatste Wijze van verkrijging Van eigendomnamelijk door op- dra gt ój levering, ten gevolge van tenen geldigen regtstitel, zij aangemerkt, dat, ten aanzien van roerende zaken en van schuldvorderingen én andere onligchamelijke zaken weinig verandering bij de nieuwe wet is gemaakt. Evenwel is de wetpevcr bedacht ge weest, om eene doeltreffende bepaling te maken omtrent de levering van inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld en van aandeelen in maatschappijen. Maar, ten aanzien van de levering of op dra gt van onroerende zaken 1*3 bij het nieuwe! wetboek eene belangrijke verandering en verbetering daargcsteld, die wij ons verpligt achten, bijzonder onder de aandacht onzer lezeren te stellen. Het is'aan onze eerbiedwaardige ouden van dagen bekend, dat, onder onze vroegere vaderland>che wettendé verkoop van een perceel vast goed altijd door eene opzettelijke levering, bij eene aéfe van overdragt of transport, moest gevolgd worden. "Van af 1811 is echter omtrent dit gewigtig stuk eene groote verandering ingevoerd, daar, vólgens het toen ingevoerde fransche wetboek, het contract van verkoop niët alleen voltrokken is. Zoodra de partijen het omtrent de zaak en den prijs zijn eens gewordenmaar de kooper den eigendom door de bloote overeenkomst verkrijgt, al ware het dat noch de zaak ware geleverdnoch de koopprijs betaald. Wij deelen hierbij .letterlijk de bepaling der wet medé; terwijl, uithoofde dit niemv aangenomen beginsel ook tot andere gevolgen leidt, waarop de koópers en verkoopers moeten bedacht zijn en wij hierop te zijnet' plaats nader zullen terug komen. De bedoelde bepaling luidt* De levering of opdragt van onroerende zaken geschiedt door de overschijving van de acté in de daartoe bestemde openbare registers. Door deze bepaling, die, vooral bij kwade trouw, tot de grootste misbruiken en onge legenheden kon aanleiding geven, is de vorige wetgever van het ware pad afgeweken en men kan het derhalve den vaderlandschen wetgever dank weten dat hij ook in dit op- zigt tot het warestclseldat vroeger in ons Vaderland gebruikelijk was, is teruggekeerd, namelijk tot het stelsel der .transporten. Tndien de acte onderwerpen of handelingen inhoudt, welke niet tot dé geleverde zaak betrekkelijk zijn, is het voldoende om bij authentiek uittreksel slechts te doen over schrijven al hetgeen die zaak betreft, mits iri dat geval de partijen het zij bij het opma ken van het uittreksel voor den notaris en getuigen, het zij bij eene onderhandsche ver klaring op het uittreksel te stellen have toestemming geven dat de overschrijving der acte overeenkomstig dat uittreksel geschiede. Van de regten en Verp/igtingen tusschen Eigenaars van naburige Erven De mcnschelijke maatschappij is een staat van onderlinge afhankelijkheid e*i weder- keerig dienstbetoon* l)c menschen, dit onvermijdelijk, bevel gehoorzamende, hebben daaraan, met. zich zelve, tevens de gedeelten der aarde onderworpen waarvan zij zich het beheer hebben toegeëigend; dëzelfde wederkeerigheid van verpiigtingen envandienst- betooningendié de mensehen onderling verbindtstrekt zich uit tot de zaken, die tot hun gebruik bestemd zijn, en, terwijl er gecne zoo onbeperkte vrijheid is, dat zij niet dikwerf door de magt van anderen gewijzigd wordt', zoo is er ook geen eigendom zoo vol komen, dat het niet in eenige opzigten onderworpen is aan de belangen van een ander eigendom. Van daar dat er, van oudé tijden af*, eene menigte van wetten hebben be staan over de erfdienstbaarheden en de regten en verpiigtingen tusschen de eigenaars vaii naburigè erven. Wij zouden dit gedeelte der wetgeving, dat wel het droogste en vervelendste voor den lezer moet zijn, liever hebben overgeslagen, indien wij in de praktijk niet veelmalen <ké ondervinding hadden opgedaan, dat de nabuursëhap. die veelal eene bron van dage- lijksch vriendschappelijk verkeer en genietingen is, ook dikwerf aanleiding tot gr00té twisten en oneenigheden geeft, die uit de betrekking der heiende gebouwenen erven Voortvloeijenen dat het dus nuttig kan geacht wordende voornaamste verandering gen die bij de nieuwe wetgeving over dit onderwerp zijn gemaakt, aan le stippen. Dit gedeelte van het nieuwe wetboek wijst aan de regten en verpiigtingen, bestaande tusschen de eigenaars van naburige erven, en vöortvlocijende, het zij uit de natuurlijke ligging der erven, het zij uit de bepalingen der wetterwijl later in èenén afzonderlijken titel wordt gehandeld over de eigenlijke erfdienstbaarheden ;die alléén haren oorsprong verschuldigd zijn aan den wil der contracterende partijen of door verjaring kunnen ontstaan. Het vervolg hierna TWEEDE KLASSE. Vijfde Lijst. N.° 3360f 20,000 11437 - 1500 20232 - 1000 12607 - 1000 1STREST-BETALIN Gr Op Inschrijvingen en Coupons der Binnen- en Bnitenlandschg Effecten verschenen en betaalbaar gesteld tot en met i Januari) i83g ten Kantore van den ondergeteekenden bij wien mede kun nen worden ingeleverd de Bewijzen voor Nieuwe Coupons bij de Certificaten der zj pC'. Werkelijke Schuld. Zierikzeeden 7 Januarij 183-9. H. W. LESAGEteu BROEK, Den Bontwerker vanBUREN, van Middelburg, nog eenige bestelde goederen wachtende zal nog een dag of wat ver toeven; heeft van Huis ontvangen eenige BOA's,PELLERÏNES, Donse en andere HALS-KRAAGJES, diverse niet geverfde! KRAGEN voor Heeren-Jassen VOETWARMERS, WIN» TERMUTSEN, J A G T G E R E E DS C H A P HAND SCHOENEN, waaronder gevlakte voor 3o en 4» C'., Crinoline en Satijnen STROPDASSEN, Zijden en andere KOUSEN en SOKKEN, Zijden en andere SLAAPMUTSEN, waaronder Roode Bratten Geweve ONDERBROEKEN en dito Gezond-» heid HEMDTJES, Flenelle HEMDEN, Gebreide BORST ROK K E N en fijne PARFUMERIEN voor 't Toilletwaarbij de echte MACASSAR-OLIE, KALYDOR, ODONTO ALSANA EXTACT, POMADE de QUININE enz. Den Notaris M'. C. var deb LEK de CLERCQ zal, op Maandag den 14 Jannarij aanstaande, des morgens ten 10 ure publiek verkoopeneene aanzienlijke partij zevenjarig ongeveld HAKHOUT gelegen onder de Gemeente Noordgouwe, op het Hoefje van den Heer JK MOOLENBURG; als mede zal Op Vrijdag den n "dezer maand, des morgens ten 10 ure, onder Stavenisse, geveild worden eene groote partij OLMEN en ESSCHEN BOOMEN, velen geschikt voor Werkhout. Ter Stadsdrukkerij ran de Wed. A. he VOS eh ZOON. Zesde Lijst. N.° 24740 prem. f 2500

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2