Pt». 100. Vrijdag A°. 1838. 14 December. NIEUWSTIJDINGEN. ZEERIKZEESGHE COURANT. D U I TSCHL AND. y> iNxrpRT d^a.8 December. D^ bondsvergadering beeft, naar meij verneemt, verteder» dmgsd»g bare laatste bijeenkomstvóór de schorsing barer werkzaamheden gehouden, Uit deze schorsing is op te maken, dat vooreerst geene militaire ondernemingen in het Luxemburgsche verwacht worden. Uit Coblentz wordt van den 6 dezer geschreven In onze stad is gisteren avond een drievoudige moord gepleegd. Een trompetter bij de 8ste artillerie brigade, Chrisophsky genaamd, verkeerde sinds eenigen tijd op gemeenzamen voet met de dochter van eenen onzer burgers, Pompejus Engel. De ouders wilden hunne toestemming tot bet huwelijk niet geven. Het meisje had gisteren middag haren minnaar in zijne woning bezocht, welke deze ten 5 ure verliet, met de woorden «indien ik binnen een half uur niet terug ben, kom ik nooit weder." Hij ging, en het was zijc laatste gang. Hij kwam bij de ouders aan huis en rigte zich aan de moe der deze wees hem haren man die nabij stond. Nu zjjn de opga ven verschillend, sommigen zeggen dat hij zijn huwelijksaanzoek hernieuwde en een weigerachtig antwoord kreeg: anderen, dat hij zonder een woord te spreken, zijn eerste pistool op den vader het tweede op de moeder losbrandde waarna hij zich zeiven m'ët een scheermes den hals afsneed. De moeder en de moordenaar werden dood opgenomen de vader zieltogend. Volgens sommigen zou die weigering gegrond geweest zijn op bet verschil van Gods* dienstige belijdenis. Coblenzer Ameiger Köln. Zeit.) Den 2 dezer zijn uit Mainz 4o personen vertrokken die zich over Londen naar Demerarij wenschen te begeven, ten eindealdaar op de plantagien den arbeid te verrigten die tot dusver door de negers plagt verrigt te worden. Ook uit Malta schrijft .men van den 14 November, dat den 17 van daar een schip is weggezeild hetwelk 114 landbouwers en Werklieden van het eiland aan boord bad die aangeworven waren om zich op de plan'tagien van sir ïV. Posllethwaiie in de engel sche kolonie Essequebo te gaan vestigen. Dit is de eerste zooda nige proeve van landverhuizing die door Maltezers ondernomen Wordt. Zij staat natuurlijk met de afschaffing van de slavernij der negers in de engelsche westindische bezittingen in verband. GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 8 December. Volgens berigten uil Opper Canada bad zich de opstand lot dat gedeelte der kolonie uitgestrekt en waren de zoogenaamde Patriotten in een hevig gevecht bij Pres- coti overwinnaars gebleven. Ook was de gouvernements-stoomboot Great Britain die tot het overbrengen van troepen bestemd was te Kingston door hen verbrand geworden. In bijzondere berigten uit Neder-Canada wordt een vreesselijk ta fereel opgehangen van de verwoestingen door de engelsche solda ten na het terugtrekken der rebellen aangerigt. De engelsche om trek van Laprairie leverde eene aaneenschakeling van brandende woningen op. Te Montreal zijn meer dan tweehonderd burgers in de gevangenissen geworpen. Met de stoomboot Tagusdie den 27 laatstleden Lissabon en den 3o Vigo verlaten heeft, is hier berigt ontvangen, dat de stoomboot Liverpool, kapitein Broohsvan Falmouth, bet hol- landsch schip Bancadat troepen naar Batavia moest overbrengen op het sleeptouw had genomen nadat bet zijn fokkemast verloreu bad en dat genoemde kapitein hoop voedde het veilig in den Taag binnen te brengen. De berigten uit verschillende provinciën van Portugal blijven zeer treurig luiden; moord, roof en allerlei mishandelingen zijn, niet slechts op het platte land, maar zelfs in onderscheiden steden, zoo als te Evora en Castro Daire aan de orde van den dag zen der dat de autoriteiten genoegzame magt schijnen te hebben om deze ongeregeldheden te stuiten. Harresde voetganger, heeft zijne taak, om 1,780 mijlen (583 uren gaans) in 1000 achtereenvolgende uren af te leggen gis teren nacht gelukkig volbragt. Hij heeft veel geleden van de laatste stormen en stortregens vooral des nachthij bevindt zich echter eene zware verkoudheid uitgezonderd, vrij wel, maar zag, bij hét eindigen zijner wandeling, zeer op tegen de eerste dagen van rust in welke hij naar zijne vorige ondervinding meer pijn lijdt dan gedurende zijne beweging. Niet meer dan i5o p. sterl. is de be looning voor al zijne moeite, doch zij die in zijn voordeel gewed hebben, maken goede zaken. FR AN KR ÏJ K. Pabijs den 9 December. De bewegingen welke onder de fran- sche troepen aan de noordelijke grenzen zijn waargenomen heb ben aanleiding gegeven tot eene conferentie van den pruissiscben gezant met den minister Molébij welke de laatste is verzocht geworden, om zich bepaaldelijk te verklaren omtrent de redenen, welke tot deze militaire maatregelen aanleiding hebben gegeven of liever tegen wien deze troepen zouden moeten ageren. Men verzekertdat de ministerna eenige verzekeringenmet welke men geen genoegen heeft genomen heeft te kennen gegeven dat men te allen tijde op eene welgemeende medewerking van Frankrijk konde rekenen om de bevorderaars van regeringloosheid in alia landen en rijken in toom te houden. Men kan thans elk oogenb'ik berigten te gemoet zien van het èska'&erhetwelk dé havett vtfri Vc-a int er' de keft vaa Mexico' blokkeerten hetwelk genoegzaam is versterktom iets beslissends te kunnen ondernemen. De bewindslieden vleijen zich dat de koning bij zijne aanspraak tot opening der wetgevende vergadering de vermeestering van het fort van S'. Juan d'Ulloa zal kunnen aankondigen. Men is ten uiterste verlangend te vernemen wat ten aanzien van België in bet midden zal worden gebragtdoch men verwacht, dat de minister Molé zich gelukkig zal rekenen te kunnen, verkla; ren dat de onderhandelingen betreffende eeue eindschikking nog hangende zijn en dat hij zich derhalve in geene bijzonderhe den kan inlaten. Met betrekking tot Spanje zal het bewind verzekeren dat de be palingen van het viervoudig verbond zoo getrouw mogelijk worden nagekomen, en dat, als de wetgevende vergadering meer, en wel eene gewapende tüsscbenkomst verlangt zij zulks openlijk moet verklaren eene verklaring voor welke naar men meent menig een zal terug deinzen. Uit Bologna wordtvan den 24 der vorige maand gemeld Hat bijna al de oostenrijksche troepen toen de romeinsche staten hadden ontruimd het vertrek der Franschen moest tusschen den 2.8 en 3o plaats hebben. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 12 December. De Staats-Courant deelt het door de beide kamers der Staten-Generaal aangenomen ontwerp van wet medewaarbij Z. M. de koning boogsldeszelfs toestemming verleent tot de echtverbindtenis van Z. K. H. den erfprins van Oranje met H. K. H. mevrouw de prinses Sophia Frederika Mathilda, dochter van Z. M. den koning van Wurternberg. Heden is bij de tweede kamer der Staten Generaal een öiit- werp van wet, nopens de bedijking van het Haarlemmermeer, ingekomen. In de gehoudene bijeenkomst der deelnemers in den spoor weg van Amsterdam naar Haarlem is besloten om de te kort komende som van omstreeks /3oo,ooo, te vinden door middel eener leening zonder vergrooting van het maatschappelijk kapitaal of bijbetaling op de aandeelen. Voorts is in die bijeenkomst berigt dat de aardenbaan is vol» eindigd tot op eene lengte van 800 ellen dat dezelve sterk gezakt, maar nergens verzakt is, en dat die zakking nu beeft opgehouden 7 dat in den aanstaanden winter het houten rooster werk waarop de ijzeren baren (rails) zullen rusten geheel gelegd kan worden dat de meeste bruggen gereed zijn en dat de overige in dezen winter gereed zullen komen dat het stationsgebouw benevens de bergplaats voor de stoomwagens bij Haarlem, geheel is afgewerkt; dat de rails, die te Leijden vervaardigd worden, met April moeten geleverd zijn; dat de stoomwerktuigen voor Maart uit Engeland verwacht worden dat er nog drie eigenaars van gronden zijn welke zich verzetten tegen de onteigening doch dat de procedures tegen deze|ve, waarbij het vonnis van onteigening is uitgesproken reeds ver gevorderd zijn. Het Handelsblad behelst eenen brief uit 'sGravenhage, van den 10 dezer, waarin gezegd wordt, dat de londensche conferentie haar eindvonnis in de hollandsch-belgische zaak hééft uitgesproken. Met leedwezen verneemt men uit Dordrceht dat Hollands grootste zeeschilder, de heer J. C. Schotel, den 9 dezer, door eene slijmberoerte is overvallen en in een hoogatbedenkelijken toestand verkeert. Den 11 dezer heeft de criminele regtbank van Holland, uit spraak gedaan tegen Laurens van der Takbeschuldigd van op dea 21 Augustus II., de luitenant-kolonel Willem Dappekommandant in het correctiehuis te Hoorn verradelijk met een mes eenen steek in den buik te hebben toegebragt en waarvan deze den 24 dier maand is overleden; {zie Zierikzeesche Courant no. 69,) en diensvolgens veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren aan de galg op een schavot binnen de stad Hoorn. De steurharing-visscherij onder de engelsche kusten, is dit jaar slechts middelmatig uitgevallen. Van de daartoe uitgeruste pin ken van verschillende reeders te Scheveningen zijn bereids het meerendeel te-buis en van de nog afwezig zijnde heeft men de beste berigten ingewoDnen, zoodat, in weerwil der laatstgewoed hebbende stormen allen zich met eene blijde wederkomst mogen verheugen. In een der antwerpsche dagbladen leest men, onder dagtee- kening van den 9 December, het navolgende: o De fransche brik Julie, kapitein Couteau die in den ochtend van vrijdag, met eene lading potasch van hier naar Bordeaux, onder zeil was gegaan, is tegen een ure nademiddag op eene plaat bij Hoedek-nskerke gestrand. Na vlot geworden te zijn, is dit schip ten. tweedenmale op dezelfde plaat vastgeraakt, en eerst bij het vol gende getij, beeft men het daaraf kunnen brengen. Het schip was zwaar lek geworden. De manschap, door het gestadig pompen ten uiterste vermoeid, heeft bij bet terugkeeren naar Antwerpen eeng

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1