W». 99. ZIERIKZEESCHE Dingsdag A°. 1838. C O R A N T. 11 December. BESTUREN en ABMINISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIRZEE, Brengen ter kennis- van de daarbij-belanghebbenden dat het Kohier voor de Belasting op het Personeel, 2<L kwartaal i83® van deze Stad door Zijne Excell. den fleer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie op den 3o November jongstleden is executoir verklaard en op heden wordt gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering en worden de Gontribuabel-en nutsdczen aangemaand oui hunne aanslagen vol gens de Wet behoorlijk te voldoen. Zierikzeeden 7 December i838. Burgemeester en Wethouders voornd. D E CRANE, vt. Ter ordonnantie van Deze!ven De Slads-Secretaris W. J. P. KR OEF. DU IT SC HL AND. Frankfort den 5 December. De personen welke zich des avonds van den 18 October te Bremen aan het inwerpen der vensterrui ten bij den franschman Jchon hebben schuldig gemaakt, zijn tot kortere of langere gevangenisstraf, benevens schadevergoeding ver oordeeld. Van Bremen vertrekken dezer dagen aan boord van scbe- peo omstreeks 700 personen naar Noord-Amerika die uit Saksen derwaarts verhuizen omdat zij meenen dat zij in hun vaderland in hunne godsdienst-vrijheid beperkt zijn. Deze, lieden waaron der vele uit den gegoeden stand staan onder de leiding van den geestelijke Martin ctrit'.a:i die voor eenigen tijd in Saksen vervolgd is geworden ter zake ,y*n sahandeJqke gedragingen in de geheime bijeenkomsten zijner volgelingen doch tegen wïen destijds geene voldoende bewijzen van schuld schijnen gevonden te zijo. Zij noe men zich de oud luthersche gemeente. In eene der gevangenissen van Frankfort hebben de gevange nen eene opening in de muur weten Ie maken welke hen van de vrouwen scheidde die in afzonderlijke kamers waren opgesloten en hebben den nacht onderling cloorgehvagt. Des morgens hebben zij de opening weder zoo digt gemaakt dat men zulks niet ontdekt heeft. Eene oude vrouw welke men niet tot vriendin schijnt ge houden te hebben heeft deze onwettige verbindtenis verklapt. In- tusscben zijn verscheidene der gevangene vrouwen in gezegenden staal geraakt onder anderen eene jonge vrouw die haar man vroeger had vermoord en ter dood zou veroordeeld worden. 7— In het zwifsersche plaatsje Niederijl kanton Aargau is den 20 November brand uitgebroken in een liefdadig armgesticht dat daardoor geheel ïn de asch is gelegd. Drie krankzinnigen (twee meisjes en een jongen) verbrandden op eene schrikkelijke wijze een zieke man, die uit zijn bed in de koude lucht moest gedragen wor den stierf den volgenden dag. Een schoorsteenveger redde een acht tienjarig krankzinnig meisje, met levensgevaar. Het gebouw was voor 10,000 franks verwaarborgd. De Newa voor Petersburg heeft zich in den nacht van den 34 November geheel vastgezet en men was bezig met bet wegnemen van de Isaaksbrug over die rivier. Bij deze gelegenheid herinnerde men zich dat de Newa zich iu 1759 reeds tusschen den 9 Én 10 November vastgezet heeft. De stad Petro-Pawlowsk in de russische provincie Omsk is den 19 September door een vreesseliiken brand bezocht geworden. Twee honderd drie en zestig woonhuizen en drie tartaarsche mos keen zijn daarbij vernield en verscheiden andere publieke gebou wen zwaar beschadigd. GROOT-B H ITTANNIEN. Londen den 5 December. In deze hoofdstad worden thans adres sen aan lord Melbourne en lord Palmerston geteekend waarbij zij 'dringend verzocht worden alles aan te wenden om aan den bar- baarschen burger-oorlog in Spanje een einde te maken. De lord- xnaire Wilson heeft zijnen naam aan het hoofd van een dezer adres sen gesteld. Uit alle oorden van Ierland komen de treurigste tijdingen in wegens de schaden door de stormen in de laatste dagen der vo rige maand veroorzaakt. De vroegere berigten omtrent een nieuwen en .dreigenden opstand in Canada hebben zich volkomen bevestigd maar de jongste tijdingen, met de brieven uit New- York lot den 17 laatstleden ontvangen, luiden meer geruststellende, naardien daaruit blijkt dat de opstandelingen op verschillende punten geslagen zijn. Van regeringswege zijn maandag avond uittreksels der depêches publiek gemaakt haar door den luitenant-generaal sir J. Colborne betrekkelijk het gebeurde toegezonden. De eerste dier depêches gedagteekend den 5 Novemberis geschreven in de vooronderstel ling dat de minister Palmerston reeds door lord Draham zou onder» rigt zijn van de toebereidselen die de rebellen tijdens zijn vertrek maakten om in al de graafschappen van de Pdcheüeu en verder van den linker oever dier rivier tot aan Beauharnais en langs deri zuidelijken arm van den St. Laurent troebelen te verwekken. Hij verder mededat de algemeene beweging der opstandelingen den o had plaats gegrepen, en dat zij den volgenden dag een aan val op de Indianen van Cochanawaga gewaagd hadden, maar door deze die zich juist in de kerken bevonden met vereenigde krach ten en met achterlating van zeventig krijgsgevangenen teruggedre ven waren. De engelsche troepen bezetten toen la Prairie Cham- bly en St. Johns en de opperbevelhebber maakte zich gereed om naar Acadië op te trekken. In de tweede depêche, van den ïi berigt hij dat het grootste gedeelte der oproerigen de depóts van wapenen niet vindende, welke zij verwacht hadden den 4 en 5 huiswaarts was gekeerd maar dat de overigen de getrouw gebleven onderdanen uit hunne woningen gejaagd of krijgsgevangen gemaakt hadden. Hij begroot het aantal der rebellen welke, onder aanvoering van dr. Pobert Nelson, clr. Cote en Gagnonte Beauharnais, Chaleauguay en Na- pïerville vereenigd waren, op ongeveer vier duizend. Laatstgenoemde plaats moest den 9 door de engelsche troepen aangevallen worden zij konden haar echter uit hoofde van het slechte weder eerst den 10 bereikten maar toen had de**vijand den aftogt reeds ge* blazen, was door de vrijwilligers uit de naburige plaatsen verhin derd een uitweg op het grondgebied der Vereenigde Stateu te zoe ken had zich tegen deze dapperen ofschoon veel minder talrijk dan hij niet kunnen staande houden en was met zwaar verlies teruggeslagen. De vrijwilligers hadden inmiddels ondersteuning van de troepen onder kolonel Taylor ontvangen. Middelerwijl was ook een regement naar andere punten opgerukten na een hardnekkig gevecht, in hetwelk verscheiden engelsche officieren en soldaten sneu velden meesier van het terrein gebleven. Het koloniaal bestuurzoowel in Opper- als Neder-Canada nam de krachtdadigste maatregelen, om den opstand verder te be dwingen. Sir J. Colborne bad bij proclamatie te Montreal uit gevaardigd de habeaf'corpi/ s- a k t e ingetrokken un de martiale wet uitgevaardigd. Men scheen zeer tevreden over de blijkbare gezind heid der noord-amerikaansche autoriteiten om de eögelschen met alle krachten bij te staan. De heeren ElliceBrown, Noraal en drie anderen welke door de insurgenteu gevankelijk medegevoerd waren zijn behouden te Montreal teruggekeerd daar de vijand hen op het vernemen der ontruiming van Napiervilie, op vrije voeten gesteld en zelfs den naasten weg huiswaarts gewezen had. De revolutie in Peru beeft eene geheel andere wending geno-» men dan men zich eerst voorspeld had. Orbegoso en Nieto zijn den 28 Jul 1 j te Lima gekomen en hebben er de constitutie van i835 uitgeroepen waarna eerstgemelde tot provisioneel hoofd der republiek verklaard is. Maar weinige dagen later zijn de Chiiianea geland en hebben naardien zij het met hel nieuw bestuur over de voorwaarden van schikking niet eens konden worden Lima en Calloa, na een bloedig gevecht in bezit genomen, waarna Orbegoso weder is afgezet en de generaal Gamara tot president verkozen. Men vreesde dat het moeijeiijk vallen zou de Chilianen uit hunne nieuwe stellingen te verdrijven. F R A N K R IJ K. Parus, den 5 December. De maarschalk Valee zou aan het ministerie van oorlog zevenhonderd man gendarmes hebben aange vraagd te weten vijfhonderd voor Algiers zelve en tweehonderd voor de andere punten van het afrikaansch grondgebied dat de Franschen thans bezetten. Te Lyon hebben den 2 dezer eenige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheideener geestelijke processie, die, in weerwil van de bestaande wetten zich builen de kerk op de straat vertoond had. Men zegt dat daarbij eenige vrouwen en kinderen onder den voet geraakt en gekwetst zijn. Het Journal da Havre beklaagt zich over het groot aantal on gelukken dat gedurende de jongste stormen op de Noordzee plaats gehad heeft. De fransche haodelmarine bad een ruim aandeel daarin gehad- zelden had men het verlies van een zoo groot getal schepen in zulk een kort tijdsbestek te betreuren gehad zoodat het najaar i838 als een der noodloltigste in de jaarboeken dec, scheepvaart zou aangeteekend staan. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 9 December. In de op II. vrijdag fe Amster-2 dam gehouden vergadering der aandeelhouders van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is een zeer gunstig verslag van den staat der werkzaamheden aan de aarden baan tusschen Amsterdam en Haarlem uitgebragt en onder anderen gezegd, dat men hoop heeft, het vraagpunt der onteigening spoedig opgelost te zien, als ook dat men de verwachting koestert den spoorweg in den aan staanden zomer ten einde te brengen. Bij besluit van den 29 November i838 heeft Z. M. onder anderen bepaald, dat, als een blijk van hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid wegens het moedig en menschlievend gedrag van de

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1