ïtiodarng gevaar beslaat maar dat men toegeTOst behoort te 2ijn om hetzelve volstrekt onmogelijk te maken. De blokkade der havens van Mexico en Buenos-Ayres werd Volgens de jongste berigtenmet steeds toenemende strengheid Voortgezet. Volgens bier ontvangen berigten uit Konstantinojóel hebben de Rassen tla kortstondige» tegenweer der Gircaasiërs eene aan zienlijke magt te Sudjuk-Kaleb aan land gezet. FRANRRIJ K. Parijs, den ^6 November. Het schijnt zich te bevestigen, dat Öns bewind weder krijgstoerustingen in het noorden maakt. Bij al de in Frankrijk verspreide regementen worden voor niet langer dan drie maanden verloven toegestaan doch aan de troepen welke in de militaire divisie liggen, waarvan Rijssel de hoofdplaats is, wor den dezelve in bet geheel niet uitgereikt. Uit verschillende oorden zijtt troëpen derwaarts op marsch. Eenige duilsche dagbladen hadden gesproken van bet verschij nen van een fransch fregat voor de Wezer om genoegdoening we gens bet inwerpen van glazen bij een fransch ingezeten te Bremen te erlangen, {zie ons vorig nummer.) Dit wordt door een onzer fiiipi$teriële bladen stellig tegengesproken. Uit Alexandria schrijft men dat de onderkoning Mehemed- 'j4li in bet begin vam^deze maand naar de Sennar op reis gegaaft is en bij die gelegenheid wederom een blijk van zijnen buitenge- ivonen persoonlijken moed heeft gegeven. Nabij den tweeden water val gekomen geraakte het stoomschip waarop hij zich bevond aan den grond en om zich niet op te houden begaf bij zich aan boord van een oud vaartuig dat bijna onbruikbaar en zoo lek tvas dat bij veel moeite bad de lieden van zijn gevolg over te halen om hem daarop te volgen. Hiermede zclle hij drie dagen zijne reis voortlot dat de stoomboot die infussclien wéder vlot ge raakt was hem inhaalde. Men zegt dat hij van zijn plan om den Nijl af te dammen geheel heeft afgezien en ook besloten beeft een kanaal te laten graven tusscben Suez en Caïro in plaats van daar een ijzeren spoorweg aan te leggen. Dén 3d. Bij eene dagorder is aan de troepen verboden aan de schildwachten andere consignes te geven dan die welke door de Chefs van den dienst geteekend zijn. De korporaal, die het consigne aan de schildwacht voor de Tuilerien gegeven heeft heeft zijn ont slag békomen. Men heeft tijdingen uit Algiers, tot den i S welke alle vroe gere berigten voor logenachtig verklaren- Wei verre van nederlagen geleden te hebben zette Xld-el-Kader bet beleg voor Aïn-Madi voort. NEDERLANDEN. 's Gravf.nhaóe; den i December. Eergisteren is de heugelijke vijf en twintigste verjaring der terugkomst van Z. M. den koning in dêfce residentie gevierd met het uitsteken van vlaggen uit alle open bare gebouwen en uit onderscheidene bijzondere woningen alsmede jöïet het spelen van het klokkenspel. Te Scheveningen 'is de gedenkwaardige herinneringsdag met bij zondere plegtigheid gevierd waartoe de omstandigheid dat do wel beminde vorst op het strand voor dit dorp het eerst weder den vó- derlancfschen bodem betrad aanleiding gaf. In den loop van den morgen vereeni^den zich de achtenswaar digste ingezetenen in het zoogenaamde Beedershuis en begaven zich tan daar in stafigen oplogt naar het gedenkwaardige plekje gronds alwaar voor vijf en twintig jaren heitegenwoordig hoofd van den staat de eerste schrede op bel vaderlanasche strand had gezét.. Op dat onvergetelijke plekje was een met smaak versierde mast geplant die met eene fraaije kroon prijkte door eene rei maagden naar het strand gevoerd en waarop een W was gesteld terwijl de neder- laodsche vlag van deze steng wapperde. Bij het vallen van den avond was het dor p niet alleen maar de ge- heele reeks van langs dé kust liggende visschersvaartuigen fraai ver licht geworden terwijl eene talrijke menigte door Scheveningen en langs het strand wemelde, door het fraaije weder begunstigd. Hier en daar zag men teertonnen branden welker vonkenregen een fraai schouwspel opleverde, terwijl tot laat het gejoel van de blijde stem- lïiing der dorpelingen of bezoekers getuigde. De orde is gedurende deze feestviering niet in het minste gestoord géworden eene feest viering welke in de geheugenis zal blijven leven vooral omdat zij gebecht is aan, en het uitvloeisel is van eene gebeurtenis welke, zoolang Nederland bestaatin de harten van alle Nederlanders blijft geschreven Oranje's wederkomst Naar wij vernemen is de gedenkpenning welke door den heer D. van der Keilenstempelsnijder aan 's rijks munt, vervaardigd Werd ter gedachtenis aan de vijf en twintigste verjaring der terug komst van onzen geëerbiedigden en geliefden koning, afgewerkt, en heeft die kunstenaar de eer gehad een exemplaar van dit fraaije gedenkstuk in persoon aan Zijne Majesteit aan te bieden. Deze enning welke ter grootte is van dien op het noordhollandsche anaal stelt aan de eene zijde voor het met eenen eikenkrans ver sierde hoofd des konings niet het omschrift: Gulieluuis I. per XXV annos Ilex Neerlandiae d. i. Willem I gedurende 25 jaren Koning van Nederland, Op de keerzijde ziet men bet koningschap voorgesteld in de ge daante eener op antieke wijs gekleede met den koninklijken man tel en kroon versierde vrouw zittende op den achtersteven van een grieksch of romeinsch schip waarop als zinnebeeld de horen des overvioeds afgebeeld is, en in de handen houdende een roer, waarmede zij 'het schip door bet water stuurt. Achter haar is op~ gerigt een vlaggenstok van welken een wimpel over baar hoofd Wappert, in welken het getalmerk XXV staat. Boven aan leest men Manu teuelfo. d. i. letterlijk: Ik zal (het roer) in de band houden; meer vrij Ik zal bet mij toevertrouwde bestuur handhaven 5 eene' toespeling op de zinspreuk der Nassau'sJe maintiendrai. Onder aan slaan de jaargetallen MDCCCXIII. MDCCCXXXVIIL Uit Woerden schrijft men, dat aldaar laatstleden zondag een plegtige lijkdienst is gehouden voor de slaglofïers van den moord der Franscben op den 24 November 1813. De dienst is daarbij ver- rigt door den weleerw. heer emeritus predikant van JVanen, van Voorburg predikant te Woerden ten tijde van de ramp aan die stad overgekomen. Ter herinnering aan die treurige gebeurtenis en den plegtigen lijkdienst, dezer dagen aldaar gevierd heeft de bovengenoemde me- dailleur van der Keilen eenen gedenkpenning vervaardigd voorstel lende op de eene zijde eenen cypresboom tegen welken bet met een rouwkleed bedekte wapenschild yan Woerden rust en aan welks voet eene brandende toorts en dolk zinnebeelden der aldaar aan- gerigtë gruwelen liggen. Onder leest men Woerden XXIV Nov. MDCCCXIII. Op de keerzijde staat binnen eenen krans van cypressen het vol gende opschrift: XXV Jaarkring der ramp Godsdienstig herdacht XXV Nov. M DCCCXXXVIII. Omtrent hot onlangs vermelde wegens de te Harderwijk ge voelde aardbeving meldt men, in eenen partikulieren brief, nog de volgende bijzonderheden a Het is maar al te waar, dat hier, op den 20 October, des vthorgens kwartier voor 6 ure, een hevige schpk is gevoeld. Dezelve werd voorafgegaan door een geluid, als van eenen rollenden donder. Zij is aan alle kanten van de sïad waargenomen maar hoofdzake lijk aan den zeekant waar zij zbo hevig was dat de gebouwen schuddeden en een ieder ten bedde uitvloog om te zien wat er gebeurde. In de sta! van de erven Gelderinanwaar de knechts bezig waren de lijkkoets aan te spannen was de schok zoo sterk dat men zich daarin niet waagde maar naar buiten snelde. De Viscbpoort beeft, volgens getuignis van den daarop wonenden por tier eene zoodanige schudding ondervonden dat men voor instor ting vreesde/ Den 22 November was de kastelein Selderslackfe Borger- hout afwezig, en bevonden zijne 2 kinderen, van 7 en 8 jaren oud zich alleen in de kamer. Zij wisten een jenever flesch te be komen en dronken daaruit; beiden werden als dood gevonden: de jongste was dan ook spoedig een lijk. De oudste hoopt men nög te redden. Uit Nijrhegen dd. 27 November, meldt men he! volgende: Omtrent het ongeluk eenen voermaris knecht op den weg van Grave naar Nijmegen overkomen waarvan dezer dagen is melding gemaaktkan nog hel volgende worden herigt «Het was 11. maandag voormiddag, dat een heer met deszel/s chais en paard, het graafsche veer verliet. Tusscben den Neder» Asseischen dijk en voormeld veer was de rijweg onder water eg, vooral voor onbekenden zeer raocijeïijk te berijden waarom gemelde heer den raad ontving van den.zeïven niet te passeren maar iang3 een smal dijkje te voet te gaan terwijl hij het aanbod van den voermans-koechi van Verharen aannam, om de chais langs het ge vaarlijke punt te brengen aizoo deze met de localiteit bekend was* Dit scheen echter bet geval niet daar ook hij hel spoor bijster werd en van den weg in eenen kolk geraakte in welken bij ver- Zonlszoodat hij en het paard het leven lieten. De voerman schijnt bij bet ontstaan van bet ongeluk een slag van bet paard bekomen i.e hebben daat hij toen men trachtte hem te redden eene zware wond aan het hoofd had welke men beschouwt als de oorzaak waardoor hij zichzelven niet heeft kunnen redden.'1 Uit Groningen wordt van den 26 gemeld dat cle vroege vorst; reeds zijne offers heeft geëisebt. De zoon van den koopman H. Groeneveldop de Rademarkt een jongeling van 26 jaren den 24 op het Piorensche diep opeen' kleinen afstand van de stad schaat sen rijdende was door het ijs gevallen en verdronken. In het dagblad van Brugge leest men onder dagteekening van den 26 November «Verscheidene schepen met buskruid ea krijgsbehoeften, dié uit de magazijnen van Ostende komen bevracht, zijn in deze stad aangekomen om naar versterkte punten op de nederlandsche grenzen zoo afs Damme Knokke het Hazengras enz. te vertrekken. De buitengewone verzending bewijst bet oog merk onzer regering om op alles voorbereid te zijn. Intusschea wordt in onze streken nog geeuerlei beweging van troepen waarge nomen. Van Smyrna wordt van den 10 November gemeld (lat dien morgen aldaar in de haven op bevel van Hussein-bev in beslag genomen is een verdacht vaartuig aan welks boord men een© zekere hoeveelheid wapens gevonden heeft. Er waren ook nog drie personen aan boord, die als zeeroovers herkend geworden zijnde, terstond in verzekerde bewaring zijn genomen. Men vooronder stelde dezelve te behooren lot de bemanning van het rooverschip hetwelk eenigen tijd geleden de hoiiandsche brik Hcndrika Eli' sabeihkap. liiedijkgeplunderd en genomen heeft. AOTEETMTIEM. Getrouwd M.r M. J. SCHUURBEQUE BOEIJÉ Z re rik ze Een den 29 November i838. Jonkv.e E. S. de JONGE. Pleden overleed alhier tot mijne mijner behuwd kind en kindskinderen groote droefheid, mijn waarde en veelge liefde Echtgenoot, de lieer WILLEM GAST, in leven Oud- Burgemeester dezer Stad in dcu ouderdom van y3 jaren en ruim 3 maanden. Brouwershaven DINAvanZUIJEN, den 3o November i838. Wed. W. Gast. Een KNECHT, die goed met Paarden kan omgaan, be- noodigd bij Mejufvrouw A. DEKKER, Jic.drtegen Ito Mei 1839. Adres bij den Heer D. van der VLIET. Te Zierikzeehij de Wed. A. DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2