rr°. 99. ZIERIKZEESCIIE Dingsdag A0. 1838. COÜR1ST. A December. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Herijk der Maten en Gewigien. Nieuwstijdingen. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJKZJLE - Herinneren bij dezd alle nering, en winkeldoende In- en Opgezi- tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van bun bedrijf of a mbls- betreldiing verpligt zijn gebruik te maken van Maten en Gcwiglen San de Publicatie van den 3i October laatstleden waarbij de ter- mijn voor den Herijk is uitgestrekt tot Vrijdag den /y dezer n'a 'nil en waarschuwen alle tot biertoe daarin nalatig geblevenen om van den nog overigen tijd gebruik te maken bij gebreke waarvan zij ïicb de gevolgen van bun verzuim in dezen zullen te wijten hebben. Zierikzee, den 3 December 1838. Burgemeester en Wethouders voovnd. O 15 CP.ANE, vt. Ter ordonnantie, van Dezelven, De Stads-Secretavis w. J. P. RROËF. DUITSCHLAND. Frankfort, den 26 November. Een brief van den Rijn ,,.van den 30 dezer in een ónzer geachtste bladen behelst bet volgende: De Belgische zaak die voor geheel Duitscbland van zoo Veel gewigt is, is thans tot eene crisis gekomen. Daar kan geen twijfel meer be staan dat de conferentie de voorwaarden nopens bet grondgebied handhaven en slechts aangaande de verdeeling van de schuld ver anderingen maken wil. Tegen die beslissing beeft zich de belgische kamer vrrkluord en de fransche oppositiebladen vinden geene woor den genoeg, om deze handelwijs te prijzen. De tijd is thans geko luien dat de lransche regering toonen moet of zij in" de gevoelens der oppositiebladen deelt of niet. De voor België verlangde ver- ligiing in een finantiSel opzigt beeft zij volgens alle berigten ver kregen doch eerie verandering in de bepaling der grenzen kan zij niet verlangen, zonder openlijk toe te geven, dat de tegenwoordige ïamenstelling van Belgie slechts een overgang zijn moet om dat land later met Frankrijk ineen te smelten. Immers hebben fransche schrijvers, zelfs in eigenlijke bladen der regering, dit gevoelen luide verkondigd en beweerd dat een toekomstige oorlog eene nieuwe bepaling van de grenzen zou ten gevolge moelpn hebben. Walmen bierdoor bedoelt, zal wel niemand een raadsel zijn. Van de lransche regeling hangt het thans af, of men zulke uitvallen al dan niet op hare rekening moet stellen. Met elke vertraging of weifeling erkent zij dat er andere bedoelingen dan de voorgege- vene op den achtergrond slaan. Wil zij welligt de eerste opbrui sing der driften in België laten bedaren? Wel nu, Nederland lieeft nog middelen om België zonder oorlog tot toegevendheid te dwingen het behoeft slechts de Schelde af te sluiten en Gstende le blokkeren. Slechts kwade wil en volslagen onverstand kunnen bier tot bloedvergieting aanleiding geven en tot wat einde? Als Nederlands magt niet voldoet, dan moet Duitscbland optreden; bet moet zulks want het geldt zijne eigene veiligheid en eer." Professor Pigmentellite Parma heeft het af'rigten van die- réh i>|> eenë geheel nieuwe wijze beproefd namelijk hij visschen én de uitkomst welke zeer verrassende is, heeft zijne moeite alle. zins beloond Inlüsschen is hij van voornemen, ook nog ander loon te verdienen en hij heeft zich op reis begeven met zijne kweekelin- gen om dezelve voor geld te laten zien. Op dezen oogenblik is bij te Rome en de toevloed naar zijne voorstellingen moet zeer be duidend zijn. Als bijzonder opmerkelijk noemt men den grooten snoek welke eenen kleineren gemerkten visch jaagt opvangt en San zijnen roeester brengt. Andere visschen bewegen zich regelma tig naar de maat der muziek enz. In een berigt uit Posen van 17 November wordt, omtrent de reeds vroeger vermelde zamenzwering die in Littbauen ontdekt tvas nog bet volgende medegedeeld: a Reeds voor het vertrek van bet keizerlijk gezin naar Duitschland was men in Petersburg on- derrigt dat de parijsche revolutionaire propaganda voornemens was Zendelingen naar Rusland af te vaardigen ten gevolge waarvan de noodige maatregelen genomen werden. Een der voornaamsten van die zendelingen was de bekende vlugteling von Konarski, die zich éenen weg naar Wilna wist te banen maar voor de russiscbe po licie niet lang verborgen bleef. Men liet hem een tijd lang begaan, maar bewaakte al zijne stappen, om le zien met wie hij verkeerde en zoodoende alle de zaamgezworenen te ontdekken. Zoo werd de overheid volledig van den nieuwen aanslag onderligt, waarin, be halve de talrijke over de grenzen gelaten zendelingen ook een groot aantal ingezetenen gewikkeld moet zijn die zich reeds groótendeels in hechtenis bevinden. Daaronder zijn lieden van alle klassen al leen uit Wilna i5 welgestelde burgers, onder anderen deals kan selredenaar eu schrijver beroemde domheer von Trinkowski. De goederen dezer vijftien wiluasche ingezetenen zijn reeds in beslag genomen." GROOT-BRITTANNIEN. Londen den 38 November. Bijna dagelijks wordt door de ka* binets-ministers een langdurige raad gehouden. Men verbaalt bier dat de nederlandscbe consul generaal de heer 3"ay, welke laatstleden zondag uit 'sGravenhage te terugge keerd depêches medrgebragt zou hrsbben die inhouden dat Z. M. de koning der Nederlanden de nieuwe voorstellen uit de conferen tie door de ambassadeurs van RuslandPruissen en Oostenrijk aan hoogstdenzelve gedaan, onvoorwaardelijk heeft aangenomen. De questie wegens de schuld zou dien ten gevolge geheel beslecht zijn en het grootste gedeelte der overblijvende hinderpalen zoo niet alle, tot eene eindelijke schikking tusschen de beide natiën zijn verschoven. Naar men er bijvoegt, had bet fransch gouvernement, ten be hoeve van Belgieeen voorstel aan de conferentie gedaan volgens hetwelk Luxemburg en Limburg tegen eene geldelijke schadever goeding aan België blijven zouden maar was de nadere behande ling van dezen voorslag stellig geweigerd naardien bij ten gevolge gehad zou hebben dat al de discussiën van nipuws aan baddert moeten begonnen worden. Daar deze poging mislukt is, vooron derstelt men dat Frankrijk nu zijne toestemming aan eene beslis sende afdoening geven zou. Uit bet voortgezet verboor van Lousselledie in hechtenis ge nomen was, op vermoeden dat bij de man is die den zich noe menden hertog van Normandye moorddadig beeft aangevallen schijnt zooveel te blijken dat men zich in deze meening niet beeft bedrogen ofschoon bij zulks tot nog toe hardnekkig blijft ontken nen. In onderscheiden herbergen nabij Camberwell bad bij op den dag vóór en op dien van den aanslag, met andere Kranscben, op eene zeer verachtelijke wijze van den oudsten tak der Bourbons en van den voorgewenden zoon van Loclewijk XP 1 gesproken. Het ondprzoek zal na verloop van eenige dagen hervat worden. Uit Leamington waar Louis Bonaparte zijne verblijfplaats gekozen beeft, schrijft men, dat die prins druk deel neemt aan de jagtpar- tijen en andere vermakelijkheden, welke aldaar plaats hebben en zelf eeo praebtigen maaltijd aan zijne vrienden heeft gegeven. De bekend? staatkundige Urqithart, welke, na met eene zen ding te Konslantinopel bekleed te zijn geweest, met den gezant lord PetfO'iby en ra"! het britsche bewind in onmin is geraakt en terug geroepen en welke sedert zich aan de zijde der liberale opposan ten geschaard beeft, is dezer dagen te Newcastle door den handels stand op een eere maal onthaald en beeft bij die gelegenheid een zeer donker tafereel opgehangen van de meer en meer verminde rende magt van dit rijk als handels-staat en zee mogendheid. Na gewaagd !e hebben van de vermindering des bandels, van den be- denkelijken toestand van vele der "koloniënen van de aanmerke lijke vermindering Van den zedelijken en staatkundigen invloed, welken dit rijk te voren in alle oorden der wereld bezat, beeft da spreker zich in bet bijzonder beklaagd over den weerloozen staat, waarin Engeland zich bevindt tegenover de steeds toenemende magt van andere europesche mogendheden, die hij voorstelde als bezield met eenen werkdadigen geest van vijandschap. Hij berekende dat Engeland thans in de Middellandsche-zee en in de wateren van Portugal en van Amerika slechts t5 linieschepen te water beeft, welke niet eens geheel ten oorlog zijn uitgerustdat Frankrijk thans 32 linieschepen en 36 fregatten in dienst beeft, en dadelijk 53 linieschepen en 60 fregatten kan bemannen dat Rusland in de Oost-zee 3o linieschepen en 22 fregatten in de Zwarte-zee linieschepen en even zoo vele fregatten in dienst heeft; dat En geland, om tegen deze zeemagten tegenstand te bieden, thans slechts over 5 linieschepen zou kunnen beschikken terwijl de koloniale bezittingen des rijks over de geheele wereld in zoodanigen toestand verkeeren dat men, in geval van eene eUropesehe vredesbreuk, alomme op tegenweer bedacht zou moeten zijn. Voorts beschouwde de spreker de betrekkingen der mindere zeemogendheden van Europa tot die staten, welke, gelijk hij zich uitdrukte in werkelijke zamen zwering tegen Engeland waren insgelijks als van eenen bedenkelij- ken aard. Hij weide inzonderheid uit over de vijandige bedoelingen en toenemende magt van Rusland. De ministeriëlen beweren dat de voorstelling welke de heer JJrcjiilxart van de buitenlandsche betrekkingen gegeven heeftgeheel onwaar is en verwijzen naar de Onlangs met Turkije eu Oostenrijk geslotene handelsverdragen als getuigende va-i de vriendschappe lijke gezindheid dezer mogendheden jegens Engeland. Voorts ver klaren zij, dat, wat Rusland ook bewerkt moge hebben bij de vorsten van Denemarken cn Zweden de bevolking dezer heide landen zoo stel lig anti-russisch gezind zijn, dat derzelver souverei- nen het grootste gevaar zouden loopen indien zij zich bij Rusland voegden tot het plegen van eenige openlijke vijandelijkheid tegen Engeland. Voor het overige erkennen de ministeiiëlendat de staal der britsche zeemagt allezins in overweging behoort te wor den genomen - dat Engeland geene geregelde nationale garde bezitom een zoogenaamden coup de main van eenige vreemde mogendheid afteweren; dat Frankrijk en Rusland beiden groote vloten in zee hebben en dat Engeland eene scheepsmagt bij de hand behoort te hebben ten einde ten allen tijde eene overrompeling te verhinderen dat vrel is waar geen onmiddelijk vooiuitzigt op

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1