PT». 06. ZIERIRZEESGHE VriidaS A®. 1838. COURANT. 30 November, NIEUWSTIJDINGEN. DUITS CHL AND. FRANKRIJ K. FRAWKPOTvr den November. Uit Napels Wordt gemeld da t>p Sicilië belangrijke verbeteringen in het bestuur worden gemaald. Ook werden de verdedigings-werken des eilandsin bruikbaren staat gebragt. Bi] gelegenheid der lóatste viering van den slag van Leipzig beeft een inwoner van Bremen zijnde een franschman geweigerd deel te nemen aan de algemeene illuminatie der stad, en daarop hebben eenige lieden van het gepeupel bij dien persoon de glazen ingesmeten. Thans meldt men uit Bremen dat de franschs rege ring zich deze zaak ernstig aantrekt feó' door haren zaakgelastigde een onderzoek van het voorgevallene én de bestraffing van de per sonen die de glazen hebben in'geWorpen geëischt heeft. Tevens is een oorlogsfregat afgezonden, hetwelk sedert eenige dagen voor de Wezer kiuist. GROOT-BRIT T A NNIEN. Londen, den 24 November. In den Courier wordt het navol gende gelezen o Men verzekert ons, dat door hei fransch bewind eene' opening .aan lord Palmcrston gedaan is, om kennis ts erlangen, of, inge- »val een fransch leger in Belgie rukte, ten einde zich te verzette:s «.tegen eene tusschenkomsl vari Pruissen tot uitvoering der 24 ar- .tikeleli, Engeland met Frankrijk zoü medewerken P Zijn ïordsc.b D mort naar men zegt stellig geweigerij hebben, aan eenige ver- .bindtehis van deren aard deel te nemen. Ken kan bet iiigb be- «z.waarlijk begrijpen dat een engetsch minister met ingenomenheid .eene Verbindlenis voor zijn land zou aangaan ten einde i eene »tiaauwere houdgfenootschap te treden met de mannen, die tegen- «woordig Frankrijk besturen. De heimelijke schending van hel trak- »1»fit des vi r?ijd ejien verbonds in zijnen gebee'en geest dagtee .kent nóg van ie kort en heeft te noodlottige gevolgen gehad (Lu .dat wij eene M' voornaamste oorzaken van den 'iegfenwoordigen .toestand van Spanje kunnen vergeten. Zoo de koning der Fran- .schen getrouwelijk zijne-verbindtenissen omtrent dat land vervu-f .bad, zonden de r,!».:tsaan«elegeni -den var. n-.opa thans eenen gr- «beel anderen ke r hebben genomen. Een bondgenootschap tus- .schen Engeland rn Frankrijk, zonder eenige hij komende iiizigieu .zon de zaak der vrijheid hebben bevorderd en er zou' nu zelfs «niet de verst verwijderde vrees bestaan (oor de verbreking van den algemeenen vrede van Europa. Bijaldien dat bondgenootschap nu .200 niet is a'ls wij zouden kunnen 'wenscheti en ais de' belangen .van de beide riiken vorderen, kan' uien dit voorzeker niet aan het .engelsch bewind wijten.' Wij' zijn echter niet beducht, dat koning Lodèivilk'Philiv en .zijne' tegenwoordige raadslieden' er toe zouden durven overgaan .om een leger in Belgie te doen trekken, en wij geiooven ook niet .dat de beraadslagingen der conferentie reeds zoo verre gevorderd .zijn dat zij eene aanvaller.de houding van Pillissen zouden wet- ktigen. Het belgisclie vraagstuk is nog niet ontward uit dien dool- .bof van protocollen, waarmede de diplomatie bet zoo et;g om .wonden beeft, en de oorlog zonder bloedstorten zal nog in de «conferentie gedurende eenigen tijd worden voortgezet, en de balen «papieren zullen nog, voor een' geruimen tijd de eenige wapenen .zijn welke door de vrienden van P/illem en LeOpold zullen gebe- «zigd worden. «De koning der Franscben wij hebben reden zulks te geiooven, .maakt thans van al zijn' invloed op de Noordsche Mogendheden ge- abruik, om dezelve van eene ontijdige tu6schenkomst in het belgische .vraagstuk af Ie bouden. Hij dringt bij dezelve aan; om nog eenigen .tijd te wachten, en den tegenwoordigen opgewonden geest in Belgie »le doen bedaren. Hij heeft verder, zoo wij wel onderrigt zijn, over »de noodzakelijkheid uitgeweid, waarin hij zich zou bevinden om «maatregelen te nemen lot bevrediging der Krijgsdrifl van het fran- »sche volk welke bij zoowel als de mogendheden, reden hadden »te vreezen. De koning van Pruisseo schijnt tot nog toe doof voor «deze redeneringen gebleven te zijn overtuigd dat Lode-wijk-Fhi- «Ups, door de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk ge- .drongen met Belgie even zoo zal handelen als hij in het siwan- tosche vraagstuk gedaan heeft Hier ter stede wordt thans een schip uitgerust, van 5oo ton- hen en bestemd voor eene reis naar China 't welk voorzien zal ■worden van 'twee stoomwerktuigenelk van 10 paardenkrachtdie weinig plaats behoeven, en waarvan de raderen, zonder veel be zwaar, van buiten kunnen worden aangebragt en weggenomen. Men denkt van deze stoomwerktuigen al/een gebruik te maken bij wind stilte, en 100 tonnen kolen worden voor de heen* en terugreis ge noegzaam geacht. Eenigen tijd geleden verscheen voor den lord-mayor eene mu- met eenen mulatten jongen, lusschen de i3 en i4 jaren latin oud die zij zwervende en hongerig op de straat ontmoette. Bij nader onderzoek bleek, dat de knaap door eenen engelschen scheeps kapitein, welke hem naar den weg had gevraagd, dien hij welwil lend had aangewezen aan boord van zijn schip was gelokt j en uit Kingston (Jamaica) ontvoerd. Zijn vader was blank en ver kocht viscb e.n gezoden kikvorschen en ratten de knaap had nog ener broeder en eene zuster, en was hij eenen schoenmaker in ,eV -Uer. mh' .in met geweld eisebte weder aan wal gezet te worden, had iie kapitein gedreigd hem over boord te laten werpen gebruikte hem gedurende de reis naar Cuba als scheepsjongen en trachtte hem aan dat eiland gekomen te verkoopen hetwelk echter mis lukte, en voor den knaap mishandelingen ja, het blootstellen aan levensgevaar ten gevolge had. Iri het dok te Londen had de kapiteid hem aan den gezagvoerder van eene brik overgegeven die gepoogd had den knaap in dienst van eenen slagter te brengen het welk mede mislukte daarop werd de arme Dick Symonszoo als bii zich noemt, aan zijn lot overgelaten. Het is een vrijgeboren knaap van een tamelijk góed voorkomen die alles zeer goed heeft ont houden Wat er met hem gebeurd is, alsmede den naam van den ellendeling die hem gestolen heeft. Brieven uit Konstantinopel, van den laatsten der vorige maand, alhier Ontvangen houden het herig! in dat aldaar een kabinets- courier bij de engelsche ambassade was aangekomen, als overbren ger der tijding, dat het beleg van Herat door den perzischen schach was opgeheven en dat hij met zijn geheele leger reeds drie dag reizen van die stad verwijderd was. De engelsche gezant Mac Neil, die zich hierover zeer tevreden betoonde, maakte zich gereed om naar Tcbéran te reizen. Die brieven verzekeren verder dat in Georgië een opstand tegen bet russisch bestuur is uitgebroken met bijvoeging, dat de Lesghis de vesting Shira uitgeplunderd en zesduizend Russen omgebragt zou den hebben. Onder de slagtoffers van dezeu opstand zouden zich. twee russische generaals bevinden en de Lesghis gereed staan tot een' aanval op Tiflis waar zij talrijke aanhangers hadden. Die opstand scheen van de russische zijde vooruitgezien te we zen wan! in berigten uit de Krim werd het afzeilen van eene vloot dii!r natie medegedeeld, die vijftienduizend man naar Georgië moest overbrengen. - Men beeft in Engeland berigten uit New-York tot den 23 October. Het blekt daaruit dat lord Durham voornemens was, om den 1 November Quebec te verlaten en naar Engeland terug te kee pen waar bij zoo bet schijnt, in het parlement ten aanzien der zaken van Kauada een hevige tegenstander van het ministerie zijn zal. ÏV.cii was, bij bet afzenden dezer berigten, in de Kanada's t.ieï zonder vrees voor nieuwe onlusten en de aldaar in bezetting liggende troepen hadden hevelen ontvangen om zich tot het te keer gaan van nieuwe pogingen der opstandelingen of van hunne vrien den in de Vereenigde Staten gereed te houden. Een der brieven gaat zoo ver van te verzekeren dat de regering der Noord-Ameri- kaanscho repubiiek het bestaan eener uitgestrekte zamenzwering ont dekt h,.-d strekkende om zoodra de rivieren en meren weder be vroren zijn zouden van uil die republiek eenen nieuwen inval in de Kanada's te doen; dat de genoemde regering van hare ontdek king dadelijk aan lord Durham kennis'had gegeven, onder bijvoe ging, dat hij door zoo als zijn voornemen was, over New-York waar het moederland terug te keeren zich aan gevaren zou bloot stellen -en dat de genoemde lord diensvolgens besloten had om van uit de St. Laurens rivier de terugreis te aanvaarden. De Bahama eilanden zijn omtrent de helft der maand Septem. ber door een' vreesselijken orkaan bezocht geworden die inzonder heid op liét eiland Ruin-Key zware schade heeft aangerigt. Op de kust zijn verscheidene schepen vergaan en eenige menschen daarbij otügfekümen. Pabus den a5 November. De ontruiming van Ancona zal, naar men thans verneemt, eerst tegen de helft van December plaats hebben. Aan keizer Napoleon was in Maart 1815 acht milüoen ver schuldigd voor zijne civile lijst en aan zijne familie vier millioeu voor achterstand van dotatien. De tijdsomstandigheden waren drin gend en Napoleon en zijne broeders lieten het geld in 's lands kas en ontvingen in plaats daarvan zoogenaamde délegatien op bons van den staat. Na den slag van Waterloo werd die betaling bij bevel schrift van Lodewijk XFIU vernietigd en dus bleven genoemde twaalf millioen in kas. Dé familie van Napoleon eischt thans ge- regtelijk deze betaling en heeft zich tot dat einde aan den staats-» raad vervoegd die deswege weldra uitspraak moet doen. Er wordt op verschillende wijzen over de verzameling van 4o,ooo man fransche troepen langs de noordelijke grenzen van Frankrijk gesproken. De bijzondere positie waarin Frankrijk zich jegens Belgie bevindtmaakt deze militaire demonstratie min of meer raadselachtig want bijaldien de belgische belangen door Frankrijk worden ondersteund tegenover de resolutie der vier an dere mogendheden kan zulks niet onopgemerkt over het hoofd worden gezien terwijl wanneer de Belgen door de kracht van de fransche Wapenen mogten genoodzaakt worden de ontruiming van Luxemburg en Limburg te bewerkstelligen eene vijandschap tus- schen deze twee rijken zal ontstaan welke en voor Belgie en voor Frankrijk nadeelig kan worden. De oneenigheidwsike op hst

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1