W mn9sAa9 Z1ËR1RZEESGHE COURANT. 1 N<>. 95. A°. 1838. 27 November. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 19 November. Uit Berlijn schrijft pxen van den GROOT- BRITTANNÏEN. Londen den 21 November. Een zonderling voorval houdt se- eleit laatstleden vrijdag avond de publieke aandacht bezig. De per soon die zich voor Kavel Bodewijk van Bourbon den zoon van koning Bodewijk XB'luitgeeft zich den titel van hertog van Nor- mandye aanmatigt en onder den naam van Naimdorff sedert eeni gen tijd te Camberwell woont is toen met drie kogels in den lin kerarm gewond, op de plaats achter zijne woning gevonden ten gevolge eener poging om bern te vermoorden onder verdenking waarvan zeker franschmar» Dcsiré Bousselle genaamd, die eenige maanden geleden herwaarts is gekomen, in hechtenis is genomen. De verhooreri in deze zaak zijn eergisteren begonnen de beschul digde beeft de daad ontkend en de voortzetting van bet ondersoek: is eene week uitgesteld om gelegenheid tot het inwinnen van na dere herigten te hebben. De gewonde 'bevindt zich buiten gevaar.** Bousselle bad de gunst van den zich noemenden hertog, weten te winnen, door zich aan hem voor te doen als iemand die uit Frankrijk verbannen was als deelgenoot der pogingen van de her togin van Berry. Men verhaalt dat kort vöór het vertrek van Naimdorff uit Frankrijk insgelijks eene poging is aangewend om hem van bet leven te berooven. FRANKRIJK. Paiujs Jen 20 November. Uit Besaneon Bonrges en Fennes lijn even als uit Lyon batterijen naar de belgische grenzen op gerukt. NEDERLANDEN. 17 November Men verzekertdat de inwoners van de Rijnprovinciën aan Z. M. den koning een adres hebben aangebodenin hetwelk zij boogsldenzelven verzoeken om met de meeste gestrengheid de op roerlingen te Keulen te straffen. «Z. K. H. prins AIbert en hoogstdeszelfs gemalin zijn uit Silezië alwaar zij eenigen tijd hebben cloorgebragt op de landgoederen, welke hun uit de nalatenschap van wijlen H. M. de koningio der Nederlanden zijn ten deel gevallen, teruggekomen. Z. IC. H. is een der rijkste prinsen van het koninklijk huis, daar de erfenis van lord Keith de bezittingen en de apanages van dien prins nog vermeerderen. Uit Rusland wordt gemeld dat de bekpnde mis van Nischny- Novogorod die door kooplieden uit alle streken van het russiscbe rijk en uit de westelijke landen van Azie bezocht wordt, in dit najaar weder van veel belang is geweest. De waarde van de der waarts bij een gebraste koopwaren beeft bedragenaan russische voortbrengselen i 15^ miJiioenen roebels; aan buitenlandsche euro- pesche en koloniale waren bijna 17^. milh'oeoen er» aan aziatiscbe waren 23 miHiaeuen roebels; te zanten bijna 156 milÜpenen roe bels. De toevoer van russiscbe voortbrengselen is ditmaal veel grooter geweest dan te voren een blijk va») de uitbreiding der bin- nenlandsche nijverheid. Daarentegen was de toevoer van buitenland- sebe europesche producten geringer. Aan de moskausche barrière, te Petersburg, is op bevel des keizer s eene zege poort opgerigt en dezer dagen ingewijd ter ge dachtenis aan de heldendaden door de russiscbe krijgsma^t in de jaren 1826 tot 1831 bedreven in de oorlogen tegen de Perzen, Turken eo Polen. In eenen brief uit Philadelphia, van 20 October leest men «)k heb zoo even eene menigte van mexikaanscbe dagbladen door- loopen. Zij zijn vol plaatsen welke den jammerlijken toestand dier republiek luid verkondigen. Eene bende van 60 rooverswel ge wapend en wel bereden plunderde den 17 September éène coti- ductadie met eene groote waarde aan zilver van de hoofdstad naar de kust op weg was. Die bende moet slechts een gedeelte uitmaken van een regelmatig georganiseerd rooverleger. De rege ring is zwak en de bewoners der stad Mexico zien de franscbe blokkade van Vera-Gruz inet onverschilligheid'toe. Moord, brand stichting en roof vervullen bet land met ondeugden ellende rege ringloosheid en verwarring." Het blijkt thans, dal de persoon die voor de Tuilerien dood. geschoten is, een grenadier is met verlof, Fohr genaamd; hij was slechts 25 jaren oud. Z. M. vernemende, dat zijn vader in be hoeftige omstandigheden verkeert, heeft hem iooo franken doen zenden en een jaargeld van 3oo franken toegezegd. Men verhaalt dat gisteren een courier uit het hoofdkwartier van don Carlos alhier is aangekomen als overbrenger van een plan van wapenschorsing, waardoor, onder waarborg der mogendheden, die het viervoudig verbond mede gesloten hebben een einde aan het bloedvergieten in Spanje zou worden gemaakt. De legaat van den Paus zou een zoodanig plan ontworpen hebben. Te Oran zijn, volgens van daar ontvangen brieven tot den 10 dezer eenige Arabieren aangekomen die ten stelligste verzekerd ebben dat Abd-cl-Kader door de marabouts van Ain Madi ktijgs- gevangen is gemaakt, en dat bij waarschijnlijk door ben en de maJ rabouts der woestijn geworgd zou worden welke laatsten zich van alle kanten verzamelen en hem niet vergeven kunnen dat hij hen aan zijne heerschappij beeft willen onderwerpen. De aanhangers van den Emir verspreidden het gerucht onder de bevolking dat de Franschen te» zijner ondersteuning aanrukte, ter nakoming van een tractaat te Parijs met Ben Arach gesloten. De maarschalk Falie en zijne aides-decamp zijn te Algiers terug gekomen. Den 23. Gisteren morgen is een buitengewoon courier van Brus sel op de Tuilerien aangekomen. Men merkt thans eene groote drukte in den courierwissel tusschen deze hoofdstad en Londen en gelooft, dat dezelve tot de hollandsch-belgische aangelegenheden betrekking hebben. De bevelen aan de troepen te Lyon en Eour- ges gezonden zijn geheel onverwacht uitgevaardigd en door den telegraaf overgemaakt. Maarsommigen willen, zou de inhoud van het adres der belgische kamer van vertegenwoordigers io antwoord op de troonrede, tot deze troepenbeweging aanleiding gegeven hebben. Gisteren rnorgeD heeft de zaak van den soldaat Bèlabre die op schildwacht een' persoon voor de Tuilerien heeft doodgescho ten voor den krijgsraad gediend. Hi\ is vrijgesproken op grond, dat hij het schot gelost had in de meening dat de persoon die hem eerst sterken drank aangeboden en daarna beleedigingen toe gevoegd had het hek der Tuilerien wilde overklimmen. Men is een geheel georganiseerde bende dieven op het spoor gekomen welke ontdekking bij het gure jaargetijde van veel ge- wigl mag genoemd worden. 's Graveniuge den 27 November. Onze jeugdige stadgenoot Gus- tave Basslè die ook Uier de oplettendheid lot zich getrokken heeft door zijne buitengewone vorderingen in de mnérnotechnie (geheug- niskunst) bevindt zich nog steeds in Groot Brittanje waar hij proeven van zijne bekwaamheid voor onderscheidene zeer aanzien lijke en geleerde personen gegeven beeft, zoo als, voor dep hertog van Sussex, de edimburgscbe hoogleeraren enz. De prins van Oudeeen oost indisch vorst heeft na hem gehoord te hebben tot bewijs zijner tevredenheid een' ring van zijnen vinger, enden-, zeiven aan den jongen Basslé vereerd. Laatstleden vrijdag den 16 dezer is er te Lage-Zwaluwe brand ontstaan in eene buurt de Vlies genaamd. In weerwil van alle bijgebragte hulp is er eene schuur met vlas en een huis in de ksch gelegd. Gelukkig dat er weinig of geen wind was anders bad wel ligt de schade ontzettend en hel geheels dorp in gevaar kunnen zijn, wijl er slechts eene brandspuit is, op dien oogen- blik geen water in de kil was en de voornaamste leden der plaats selijke overigheid'te Hooge-Zwaluwe hun verblijf houden. Te dezer dagen is er tusschen de Zwaluwe en ter Heide een ontzettend groote vos gevangen een tegenwoordig zeldzaam ver schijnsel. De oudste lieden beugen bet niet, dat een van zulk een grootte aan deze kant gevangen was. Laatstleden zondag namiddag is, in de buurschap Lieoden onder Eist, bij IN ij me gen brand ontstaan in het huis van de we duwe Simons, hetwelk geheel met al het zich daarin bevindende, eene prooi der vlammen is geworden. De schade is aanmerkelijk. Uit Ameland wordt van den i3 dezer gemeld: «Op het berigt dat een schip in de buitengronden was verval» ten reed dadelijk en wel des nachts om half twee ure de wagen met de kleinere boot der Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij thans, vermits de ongesteldheid van den heer plaatselijk bestuurder en zijnen plaatsvervanger, onder liet beleid van den heer R. Schenkel, van Nes, langs het noorder- strand, tot aan Hollum waar zij om half zes ure aankwam. Men moest de ochtendschemering afwachten en bespeurde toen dat, op og wel een uur afstands in hel Borremer Rif, een groot schip in de branding lag. Ten half zeven ure raakte de groote boot, met welke alleen de redding mogelijk was, en die intusschen was aangekomen in zee en ren uur daarna bij het schip dat bleek te zijn Gloria, kapit. F. Süderlundkomende van Finland bela den met hout en gedestineerd naar Londen. De equipage bestond uit een en twintig mar. waarvan de boot acht overnam omdat zij, zonder gevaar, niet meer personen tevens kon bevatten. Zij ging naar het strand en had de verwachting dadelijk zooveel an dere personen te halen als mogelijk was doch door het valleo van het water liep de branding zoo hoog, dat er dadelijk aan geen te rugkeer te denken was en men het hoog getijde tegen deo middag moest afwachten. Inmiddels gelukte het een zeilvaartuig en eene visch aak uit het Amelander gat gekomen het schip te bereiken, de nog overige dertien personen in te nemen en daarmede behou den aan wal te komen. Men roemt zeer den moed en onverschrokkenheid van den heer R. Schenkel, reeds gunstig in de nederlandsche geschiedenis we gens zijn gedrag bij het vertrek der Franschen uit de stad Gronin gen bekend, en van de zes overige bootelingen terwijl de hulp vaardigheid van den boog welgeboren lieer JJi, Cronitnelin van Hekerengrietman etr strandvonder aldaarden hoogsten lol; verdient."

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1